Rezene Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   25.06.2020
   Rezene Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   Son dönemlerde şifalı otlar ve bu otların yağları pek çok insan tarafından her biçimde kullanılıyor. Rezene de bu şifalı otlar arasında ve faydaları saymakla bitmez nitelikte bir bitkidir. Rezenin yağının da bitkinin kendisi kadar faydaları olduğu bilinmekte. Peki nedir bu rezene yağı, nelere faydası var, nerelerde kullanılır gelin hep beraber inceleyelim.

   Rezene Yağı Nedir?

   Rezene yağı özellikle kadınlar tarafından en sık kullanılan yağların başında gelmekte. Ezilmiş rezene tohumu buharının damıtılmasıyla elde edilen bu mucizevi yağ, pek çok hastalığa şifa olmakta. Mutfakta da son derece kullanılan rezene tohumları yemeklere tat verme konusunda son derece başarılıdır. Rezenenin kimyasal bileşenleri; Trans-anetol, Estragol, Mirsen, Limonen, Fenkondan, Cineole, Pasinaldehit, Saginene, Alfa pinen’dir. Rezene yağında yüksek miktarda bileşik trans-anethone mevcuttur ve bu durumda rezene yağının, antibakteriyel ve antimikrobiyal niteliklerinin büyük bir miktarını sağlamaya yarar.

   Rezene Yağı Nasıl Kullanılır?

   Rezene yağını az bir miktarda tüketebilir ya da topikal olarak uygulayabilmeniz mümkün. Rezene yağını kullanabileceğiniz diğer yollar şu biçimdedir:

   • Banyo yağacağınız küvetinize birkaç damla rezene yağı damlatarak, saçlarınızı bu şifalı yağ ile yıkayabilmeniz mümkün.
   • Başka bir taşıyıcı yağ ile, rezene yağınızı karıştırabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Birey sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek adına karın gibi etkilenen bölgelere rezene yağı ile masaj yapabilir. Bu yöntem rahatlamanızı sağlayacak.
   • Rezene yağını direkt şişesinden soluyabilir ya da difüzör makinesine birkaç damla damlatarak da kullanabilmeniz söz konusu.

   Rezene Yağının Faydaları Nelerdir?

   Şifalı bitkilerin başında gelen rezene otunun yağı oldukça sağlıklı ve son derece faydalıdır. Yağın içerdiği kuvvetli bileşenlerin etkisinin özellikle de ruh ve sinir hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Peki nedir bu rezene yağının faydaları?

   1. Rezene yağı bağırsaklara hareket sağlar ve son derece iyi gelir: Bu şifalı yağın etkili ve verimli bir biçimde bağırsak hareketlerini düzenlediğini, ishal, kabızlık gibi birçok bağırsak problemine son derece iyi geldiğini biliyor muydunuz? Rezene yağı bağırsak hareketlerini de destekler niteliktedir. Bu şifalı yağı düzenli olarak kullanmanız, karın ağrılarınızı, yaşadığınız huzursuzluk ve hazımsızlık gibi problemlerinizin ortadan kalkmasına vesile olacak. Tüm bunların dışında rezene yağı, hipertansiyonu düzenler, gaz ve ağrı sorunlarına karşı önleyici bir etki sağlar. Rezene yağının bebeklerde oluşan kolik rahatsızlığına da son derece iyi geldiği biliniyor.
   2. Rezene yağı yaraları iyileştirir: Rezene yağları enfeksiyonları engelleme gibi bir etki yaratırken bununla beraber oluşan yaraları iyileştirir.
   3. Rezene yağı sindirim sistemi spazmlarını azaltır ve önler: Rezene yağı oluşacak her türlü spazmı engellemeye çalışır ve rahatlatıcı bir etki sunar.
   4. Rezene yağı sindirim sorunlarına yardımcı olur: Rezene yağı kabızlık, gaz, şişkinlik, ishal gibi problemlere son derece etki sağlar.
   5. Rezene yağı kanseri önler: Şifalı otlar arasında yerini almış olan rezene, bünyesinde anethole adı bir yağ barındırdığı ve bu yağın kanser ile savaştığı biliniyor.
   6. Rezene zayıflamaya yardımcı olur: Birey açken rezenenin tohumlarını tüketirse bu durum hem açlığını bastırır hem de sindirim sistemini son derece destekler. Bu durum da metabolizmanın hızlanmasına ve kilo verilmesine yardımcı olur.
   7. Rezene yağı kan ve vücudu temizler: İdrar üretimini artıran rezene yağı, vücuttaki zehirli maddeleri de yine idrar yolu ile atar. Kan ve böbrekler rezene yağı sayesinde temizlenir böylelikle verimi de artar. Rezene yağı tüm bunların dışında kandaki sodyum seviyelerini dengeler ve dış kaynaklardan kal almaya çalışan zehirli maddeleri de yok eder.
   8. Rezene yağı kadın problemlerini önler: Özellikle adet dönemlerinde aşırı sancı çeken kadınların bir numaralı tercihi rezene çayı ve rezene yağıdır. Rezene yağı ile karın ve kasık bölgesine yapılan masaj oldukça rahatlatır etkilere sahiptir.

   Rezene Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   • Rezene yağı, cildi nemlendirir ve tonlanmasına son derece yardımcı olur.
   • Rezene yağı, göz çevresinde oluşan torbaları engeller ve göz kırışıklıklarını azaltır.
   • Rezene yağı cilt, saç ve tırnak mantar enfeksiyonlarını engeller.
   • Rezene yağı ciltte oluşan bakterileri öldürür ve cildi daha sağlıklı bir görünüme ulaştırır.

   Rezene Yağının Saça Faydaları

   Rezene yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. Daha yumuşak ve hacimli saçlara sahip olmak için rezene yağını saçınıza uygulanır. Saçınıza direk rezene yağını sürebileceğiniz gibi kullandığınız şampuana ekleyerek uygulayabilirsiniz.

   Rezene Yağı Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi

   Göz altı morlukları ve göz altı şişlikleri için rezene yağının göz altına sürmek doğru bir yöntem olamayabilir. Hassas ve ince yapıda olan göz altına bu yağı sürmek tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Direk olarak göz altına sürmek yerine kullandığınız maske tariflerine ekleyerek uygulayabilirsiniz.

   Rezene Yağı Göğüs Büyütür Mü

   Rezene yağı göğüs büyütme ve Rezene yağı göğüs dikleştirme için kullanılan yağlardan biridir. Rezene yağı ile göğüslere masaj yaparak uygulamak ve rezene çayı içmek daha dolgun ve dik göğüslere sahip olmanızı sağlar.

   Rezene Yağı Kilo Verdirir Mi? İştah Keser Mi?

   Rezene yağı ile zayıflamak isteyenlerin sıkça sorduğu sorulardan biride rezene yağı kilo verdirir mi sorusudur. Özellikle rezene yağı yerine rezene çayı içmek kilo vermenize destek verir. İştah kesici özelliği olan rezene çayı içmek kilo vermek için oldukça etkilidir.

   Rezene Yağı Yüze Sürülür Mü

   Rezene yağının direk olarak cildinize ve yüzünüze sürebilirsiniz. Eğer kokusu sizi rahatsız ederse rezene yağının yüzünüze sürmeden önde portakal yağı ile karıştırıp uygulanır.

   Rezene Yağının Zararları Nelerdir?

   Rezene yağının faydaları olduğu kadar, zararları da mevcut. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, rezene yağının da fazla kullanılması elbette çeşitli zararlara yol açabilir. Bunlar; ishal, mide bulantısı, tahriş, yanma gibi sonuçlardır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet