Rezene Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   29.06.2020
   Rezene Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   Anne sütü artırma ve regl sancılarını azaltma etkilerine sahip olan rezene çayını birçoğumuz duymuşuzdur. Kökenleri epey geçmişe dayanan rezene, zamanında pek çok yemekte kullanıldığı gibi günümüzde de pek çok çeşitte ve alanda kullanılmakta.

   Rezene çayı bünyesinde barındırmış olduğu çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde pek çok hastalığa şifa oluyor. Peki nedir bu rezene çayı, ne işe yarar, nasıl elde edilir, yararları ve zararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Rezene Çayı Nedir?

   Rezene maydanozgiller ailesinden olan şifalı bitkilerin en bilindiklerinin başında gelen bir bitkidir. Bünyesinde bol miktarda bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde pek çok sağlık problemini ortadan kaldırmayı sağlayan rezene çayı, dünyanın pek çok yerinde büyük rağbet görmekte. Günümüzde rezene çayının bu denli rağbet görmesinin ise belli başlı nedenleri vardır, bu nedenlerin başında anne sütünü inanılmaz oranda artırması, adet sancısı çeken bireylerin sancılarından kurtulması ve bebeklerde meydana gelen gazların engellenmesini sağlaması rezenenin en çok tercih edilen şifalı çaylar arasında yer almasını sağlar. Rezene çayı mükemmel bir kokuya ve aromatik bir lezzete sahiptir. Rezene çayı, rezene bitkisinin tohum ve yapraklarından elde edilir ve pek çok derde deva olan bu çay birçok insanın severek tükettiği çayların başında gelmekte.

   Rezene Çayı Ne İşe Yarar?

   Özellikle günümüzde en çok annelerin, süt miktarını artırmak için kullandıkları rezene çayı her geçen gün yaygınlık kazanmaya devam etmekte. Rezene çayının faydaları saymakla bitmez niteliktedir, koyu renkli olan rezene bitkisinin kök ve tohumları, bireylerde gaz ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaya yarar.

   Yapılan bazı çalışmalar sonrasında da, rezene bitkisinin tohumlarının direkt çiğnenmesi tansiyon problemlerini ortadan kaldırarak, tansiyonu düzenlediği de kanıtlanmış. Rezene çayında bol miktarda bulunan C ve A vitaminleri bireyde meydana gelen bağırsak sorunlarını ortadan kaldırıp, bağışıklığı güçlendirmeye yarayıp, çeşitli hastalıkları daha oluşmadan ortadan kaldırır.

   Rezene çayının kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterol değerini de artır. Rezene çayının anemi rahatsızlığına da iyi geldiği bilinmiyor. Ses kısıklığının giderilmesinden, depresyon probleminin ortadan kalkmasına kadar pek çok probleme iyi gelen rezene çayı, uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor. Enfeksiyon oluşumu önleyen rezene çayı, cilt sağlığına da son derece iyi gelir.

   Rezene Nasıl Toplanır ve Rezene Çayı Nasıl Elde Edilir?

   Sonbaharda oluşmaya başlayan rezene bitkisi, olgunluğa erişmiş olan tohumları toplandıktan sonra güzelce temizlenir ve kurutulmaya bırakılır. Rezene çayının hazırlanacağı vakit geldiğinde ise bu tohumlar güzelce ezilir.

   Rezenin tohumunun bünyesinde tanen, sabit ve uçucu yağlar, bitkinin kendi sıvısı ve şeker gibi maddeler bulunduğu için bazı ülkelerde bu şifalı tohum anason bitkisi yerine de kullanılmakta. Hazırlanması son derece basit olan rezene çayını aktar ve bazı marketlerden bulabilmeniz son derece kolay. Hazır poşet halinde satılan rezene, yaprak halinde de satılabiliyor, bu çayı dilediğiniz biçimde yapabilirsiniz.

   Kaynamakta olan suyunuzun içine, daha önceden ezmiş olduğunuz rezene tohumlarını koyabilirsiniz. Rezene çayı ocakta iki dakika kadar kaynatıldıktan sonra ocağı kapatın ve çayını beş dakika kadar dinlenmeye bırakın. Soğumasını beklemeden çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz. Yapmış olduğunuz rezene çayınızı fazla miktarda tüketmemeye özen gösteriniz.

   Rezene Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir

   Mide sorunlarına karşı oldukça faydalı olan rezene çayını aç yada tok karnına tüketmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Ancak mide yanması, ülser ve gastirit mide sorunlarınız varsa bu çayı aç karnına içebilirsiniz.

   Rezene Çayı Adet Söktürür Mü

   Adet söktürücü etkisi olan rezene çayını regl söktürücü etkisi için tüketebileceğiniz gibi adet sancılarını azaltmak için kadınların mutlaka içmeleri önerilir. Adet söktürücü olan bu çay adet sancılarına karşı bire birdir.

   Rezene Çayı Anne Sütü Yapar Mı

   Emziren annelerin tüketmesi gereken çaylardan biri olan rezene çayı anne sütü yapan bitki çaylarından biridir. Yapılan bir çok bilimsel çalışmada rezene çayının östrojen hormonunu uyararak süt yapmasını sağladığı görülmiştir.

   Rezene Çayı Cilde Sürülür Mü

   Rezene çayı cilde ve yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu çay  C vitamini ve antioksidanlarla içerdiğinde cilde harika etkiler göstermektedir. Cildi ve yüze uygulandığında cildin kendini onarmasını sağlayan bu çay ayrıca yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Kırışıklıklara karşı etkisi olan bu çayı yüzünüze ve cildinize sürüp 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile kurulayabilirsiniz.

   Rezene Çayı Doğumdan Sonra İçilir Mi

   Yeni doğum anne adaylarının aşırıya kaçmadan rezene çayı tüketmeleri hem anne sütünün artmasını sağladığı gibi anne ve bebekte görülen gaz sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Yeni doğan bebeğe kesinlikle rezene çayı içirmeyin.

   Rezene Çayı Günde Kaç Defa İçilir

   Rezene çayının faydalarından doğru şekilde yararlanmak için mutlaka dozunda tüketilmesi gereklidir.  Rezene çayını günde 1 yada 2 bardak içmeniz yeterlidir. Fazla tüketildiğinde yan etkileri görülebilir.

   Rezene Çayının Faydalar Nelerdir?

   • Bağışıklık sistemini güçlendiren rezene çayı, soğuk kış aylarında meydana gelecek olan hastalıkların oluşumunu engeller.
   • Rezene çayının bünyesinde bol miktarda vitamin ve mineral barınır ve bu vitamin ile mineraller bağırsakların temizlenmesinde büyük rol oynar.
   • Kolik tedavisine çok iyi gelen rezene çayı, bu rahatsızlığı yaşayan bireylerin gönül rahatlığı ile kullanması tavsiye edilir.
   • Rezene çayı açlık hissini bastırmaya yarar ve bireyler rezene çayı tüketerek zayıflama ihtiyacını giderir.
   • Rahimde meydana gelen kasılmaları, rezene çayı büyük bir etki ile önler.
   • Rezene çayı göğsü yumuşatarak, öksürük problemlerini ortadan kaldırmaya yarar.
   • Mide gazı problemleri yaşayan bireyler için, rezene çayı son derece etkili bir çözüm olacak.
   • Yüksek tansiyon hastaları için rezene çayı iyi bir şifa kaynağıdır.
   • Rezene çayı, göz hastalığı problemlerine son derece iyi gelir.
   • Rezene çayı, libidoları yükselttiği gibi cinsel arzuları da uyandırmaya yarar.
   • Rezene çayı diş ağrılarını azaltmaya yarar.
   • Rezene çayının anne sütünü artırma etkileri bulunduğu için, anneler tarafından büyük rağbet görür.
   • Vücudun fazla su miktarını atmasını sağlayan rezene çayı, ödemler ve bu ödemlerin doğurmuş olduğu şişlikleri de ortadan kaldırmaya yarar.
   • Rezene çayının toksinleri azaltma etkileri bulunur.
   • Safra üretimine yardımcı olan rezene çayı, mide kanamalarının da önüne geçer.
   • Adet sancılarına son derece iyi gelen rezene çayı, kadınlar için son derece şifa kaynağıdır.
   • Rezene çayını bebekler de tüketebilir, rezene çayı hafif yapısı ile bebeklerdeki kolik rahatsızlığını da ortadan kaldırır.
   • Rezene çayının kalın bağırsak sancılarına iyi geldiği biliniyor ve spazmları ortadan kaldıran rezene çayı, bireyin son derece rahatlamasını sağlar.
   • Rezene çayı gaz ve şişkinliği alırken, midesi bulantısı ve karın ağrılarına da son derece iyi gelir.
   • Kansızlığa iyi gelen rezene çayı, kan dolaşımını da düzenler.
   • Rezene çayı, ses kısıklığı problemlerini ortadan kaldırır.
   • Depresyon problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan rezene çayı, anksiyete gibi ruhsal sorunlarına da son derece iyi gelir.
   • Kasları gevşetmeyi sağlayan rezene çayı, bireyin son derece rahatlamasını da sağlar.
   • Cildi canlandırmayı sağlayan rezene çayı, yenilediği cilt yapısının kolajen yapısını da destekler.
   • Rezene çayı, enfeksiyon oluşumunu da engeller.
   • Kan basıncını düzenlemeye yarayan rezene çayı, tansiyonun düzenlenmesinde de büyük rol oynar.
   • Bünyesinde barındırdığı potasyum miktarı ile rezene çayı, gerilen damarların rahatlamasını da sağlar.
   • Rezene çayı, metabolizmayı hızlandırır ve diyet yapanlara son derece fayda sağlar.
   • Rezene çayı, regl sancılarını önler, rahatlatır: yoğun ağrıları hafifletir, vücudu gevşetir, adet döneminin kolay geçmesini sağlar.
   • Rezene çayı, solunum sistemlerine son derece fayda sağlar ve boğaz ağrılarına iyi gelir, aynı zamanda bireyin rahat nefes almanızı sağlar.
   • Rezene çayı, baş ağrılarını azaltır ve santral etkili ağrıları keser.
   • Rezene çayı mide ve bağırsak sistemlerini düzenler.
   • Midede meydana gelen ekşime ve yanma problemlerini ortadan kaldıran rezene çayı, gastrit ve reflü gibi problemlerinde iyileşmesini sağlar.
   • Rezene çayı, akne, sivilce ve siyah nokta oluşumlarını engellemede büyük rol oynar.

   Rezene Çayının Zararlar Nelerdir?

   Her şeyin fazla tüketilmesinin zarar verebileceği gibi, rezene çayının da fazla miktarda tüketilmesi bireyde çeşitli rahatsızlıkların meydana gelebileceğini bilmelisiniz. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ya da hassas bir cilt yapısına sahipseniz, rezene çayını kullanmadan evvel mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Rezene çayının fazla tüketilmesi doğrultusunda meydana baş ağrısı, kusma ve alerjik reaksiyon problemleri oluşabilir. Hamile bireyler ve ilaç kullanan bireylerin doktorlarına danışmadan rezene çayı içmemeleri tavsiye ediliyor.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda dünyanın her yerinde büyük bir rağbet gören rezene çayını detaylı bir biçimde ele aldık. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet