Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

   25.09.2020
   Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

   Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Rehan bitkisi, hoş mor rengi ve muhteşem kokusu sayesinde aşçıların ve ev hanımlarının gönlüne taht kurmayı başaran nadir bitkilerden biridir. Genelde evlerimizde baharat olarak kullanılan reyhan bitkisinin faydalarını duyduktan sonra daha fazla kullanmaya özen göstereceksiniz. Hem taze olarak hem de kuru olarak kullanılabilen reyhan, ödem attırıcı özeliği ile ve depresyon gibi ruhsal sağlık sorunlarını gidermesi ile bilinir. Ayrıca reyhan bitkisini evlerinizde sadece kuru olarak değil, taze ve saksıda olarak ta bulundurmanız önerilir.

   Reyhan Bitkisi Nedir?

   Reyhan bitkisi daha çok İtalyan mutfağında kullanılmaktadır. Hamur işlerinden et yemeklerine kadar her alanda kullanıma uygundur. Bir diğer adı ise tatlı fesleğendir. Kokusu fesleğen bitkisini andırmaktadır. Ülkemizin hemen her bölgesinde yıllık bitki olarak yetiştirilir. Reyhanın sadece bitkisi değil, aynı zamanda da yağı da insan sağlığı için son derece faydalıdır. Pembe ve koyu mor renklerde minik çiçekleri vardır ve bu çiçekler birkaç hafta sonra tohuma dönüşür.

   Reyhan bitkisinin faydaları nelerdir?

   Reyhan bitkisi mental sorunlardan diğer vücutsal hastalıklara kadar insan sağlığında önemli bir yere sahiptir. Mutlaka her evde bulunması gereken aromatik bitkilerden biridir. Reyhan bitkisinin faydaları ise;

   • Reyhan bitkisi vücudu temizler.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun temizlenmesine katkı sağlar. Özellikle kan damarlarını temizleyerek, kanın daha duru akmasına yardımcı olur.

   • Reyhan bitkisi göz sağlığında etkilidir.

   Düzenli bir şekilde tüketilen reyhan bitkisi, göz sağlığına olumlu katkı sağlar. Özellikle bulanık gören ve yorgun göz yapısına sahip kişiler için ideal bir besin kaynağıdır.

   • Reyhan bitkisi kemik hastalıklarını önler.

   Kemiklerde yaşanan bir takım hastalıklar için reyhan çayı içilmesi tavsiye edilir. Yine insanlar belli bir yaşa geldiğinde kemiklerde kireçlenme ve kemik erimeleri gibi sorunlar meydana gelir. İşte tüm bu sorunlar için mutlaka reyhan bitkisinden faydalanılması gerekir. Öte yandan reyhan bitkisi düzenli ve doğru bir şekilde tüketildiğinde bağ dokusunun güçlenmesine katkı sağlar.

   • Reyhan bitkisi romatizma ve rometoid artrit hastalıklarına iyi gelir.

   Eklemlerde oluşan romatoid artrit hastalığı kişiler için büyük bir eziyettir. Özellikle günlük yaşamı olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarda reyhan bitkisinden faydalanılması tavsiye edilir. Hem reyhan çayı içilmeli hem de reyhan bitkisinin yağı kullanılmalıdır.

   • Reyhan bitkisi içerisinde yüksek miktarda magnezyum bulundurur.

   Magnezyum bakımından zengin olan bu bitki kişilerde görülen günlük yorgunlukların önüne geçer. Gün içinde kişilerin daha dinç ve daha enerjik olmasını sağlar.

   • Reyhan bitkisi beta karoten içerdiği için damar sağlığında etkilidir.

   Reyhan bitkisi bol miktarda  beta karoten içerir. Dolayısı ile kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle ilerleyen yaşlardaki kişilerin bolca reyhan bitkisi tüketmeleri tavsiye edilir.

   • Reyhan bitkisi genetik hastalıkların vücutta kendini göstermesini engeller.

   Dna onarımı sağlayarak, genetik hastalıkların vücutta ilerlemesini önler. Bu nedenle genetik faktörlere bağlı olarak risk altındaki kişilerin reyhan bitkisi tüketmesi gerekir.

   • Reyhan bitkisi boğmaca hastalığının tedavisinde kullanılır.

   Reyhan bitkisi, boğmaca hastalığına direk etki etmez. Ancak bal ile tüketildiğinde hastalığın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Reyhan bitkisi çayı ve bal karıştırılıp, içilirse hastalığın süresi kısalacaktır.

   • Reyhan bitkisi mide hastalıklarına iyi gelir.

   Başta ülser, reflü, mide yanması ve sindirim gibi sorunlar yaşayan kişiler, nane ile birlikte reyhan bitkisi çayı da tüketmelidir. Mideyi rahatlattığı gibi midede yaşanan hastalıkların da tedavi edilmesini sağlar. Mide hastalıkları için taze olara ya da çay olarak kullanılması tavsiye edilir.

   • Reyhan bitkisi bağırsaklardaki, faydalı bakterilerin artmasını sağlar.

   Bilindiği üzere bağırsaklarda hem faydalı hem de zararlı bakteriler bir arada yaşar. Faydalı bakteriler azaldığında ve zararlı bakteriler çoğaldığında bağırsak yapısı bozulur ve bazı sindirim sorunları ortaya çıkar. İşte bu gibi durumlarda mutlaka reyhan bitkisi tüketilmelidir. Bağırsakların yapısını düzelterek, faydalı bakterilerin daha aktif çalışmasına katkı sağlar. Eğer kronik ishal veya bazı sindirim sorunlarınız varsa reyhan bitkisi çayı tüketebilirsiniz.

   • Reyhan bitkisi radyasyona karşı oldukça güçlü içeriğe sahiptir.

   Reyhan otunun içinde suda  çözülen flavonoidler barındırır. Bu sayede vücudun radyasyondan korunması sağlanmış olur. Radyasyonun yoğun olduğu yerlerde mutlaka reyhan bitkisi kullanılması gerekir.

   • Reyhan bitkisi akciğerlerde oluşan bakterileri temizler.

   Patojen içeriği sayesinde başta akciğerlerde oluşan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Zararlı bakterileri vücuttan temizleyerek harika bir koruma görevi görür.

   • Reyhan bitkisi bağışıklığın yüksek olmasını sağlar.

   Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler tarafından reyhan bitkisi tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı vücut kendini koruma altına almış olacaktır.

   • Diyet listelerinde kullanılması tavsiye edilir.

   Reyhan bitkisinde hiç kalori yoktur. Bu nedenle tazesi, diyet salatalarında tüketilmelidir. Ancak zayıflamaya doğrudan bir etkisi görülmez.

   • Reyhan bitkisi kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

   Kolesterol hastaları için kullanılabilecek nadir bitkilerden biri de reyhan bitkisidir. Kolesterolün belli bir düzene girmesine katkı sağlarken, kalp sağlığını da korur. Ani felç, inme gibi olumsuz durumların önüne geçer.

   • Reyhan bitkisi idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   Reyhan bitkisi, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Buna ek olarak harika bir gaz giderici olarak ta kullanılabilir. Özellikle bebeklerde yaşanan gaz şikayetleri için reyhan bitkisi tüketilmesi tavsiye edilir. Ama bebeklerde gaz sancısını gidermek için reyhan bitkisi kullanacaksanız, ilk olarak doktora danışmanız gerekir. Yine 0-6 aylık bebekler için kullanmayı düşünüyorsanız, çay şeklinde değil ayaklarının altına ve karın bölgesine yağ şeklinde uygulamanız tavsiye edilir.

   • Reyhan bitkisi diyabet hastalıkları için faydalıdır.

   Taze veya kuru olarak tüketilecek olan reyhan bitkisi şeker dengesini korumaya fayda sağlar.

   • Reyhan bitkisi iştah açar.

   Mis gibi kokusu ve muhteşem tadı sayesinde iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. İştah sorunu yaşayan kişiler, yemeklerinde, salatalarında reyhan bitkisini kullanabilirler. Buna ek olarak, günde bir fincan çay şeklinde de tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle gelişme ve büyüme çağındaki çocuklarda iştah sorunu sıkça karşımıza  çıkmaktadır. Eğer çocukların yemeklerinin içine bir miktar reyhan eklenilecek olursa, iştahları artacaktır.

   • Reyhan ishali keser.

   Reyhan bitkisi hem bağırsakların belli bir düzende çalışmasını sağlar hem de ishali ortadan kaldırır. Bağırsaklara sağladığı faydaları sayesinde, bağırsakların daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

   • Reyhan bitkisi migren hastalıklarına iyi gelir.

   Migren ağrısı gelmeden önce kendini belli eder. Kişiden kişiye farklılık gösteren migren belirtilerini anladığınız andan itibaren hemen bir fincan reyhan çayı tüketmeniz tavsiye edilir. Bu sayede migren ağrıları azalırken, diğer baş ağrıları ve baş dönmeleri de ortadan kalkacaktır.

   • Böcek ısırıklarına ve arı sokmasına iyi gelir.

   Böcek ısırıklarında ve arı sokmalarında bir pamuğun üzerine birkaç damla reyhan yağı döker ve sorunlu bölgeye uygularsanız, o bölgede yaşanacak acıyı ve ağrıyı dindirebilirsiniz.

   • Reyhan bitkisi bitlenmeyi önler.

   Saçlarda oluşan bit sorunu için reyhan bitkisi kullanılabilir. Eğer saçlarınıza reyhan bitkisi çayı ile bakım yaparsanız ve her gün sokağa çıkmadan önce saçınıza, reyhan bitkisi çayı sürerseniz bit gelmeyecektir. Mevcut bitleri temizlemek için ise reyhan otunun yağını kullanabilirsiniz.

   • Reyhan bitkisi aromaterapilerde kullanılır.

   Reyhan otu sadece hoş kokuya sahip değildir. Kokusundaki uyarıcı etkiler sayesinde öğrenmeyi ve odaklanmayı kolaylaştırır. Bu nedenle aromaterapilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

   • Reyhan bitkisi depresyona karşı etkilidir.

   Kişiler kendilerini mutsuz, huzursuz ve umutsuz durumda hissederse bir fincan reyhan bitkisi çayı içebilir. Buna ek olarak çalışma masalarında, mutfaklarda veya evin diğer kısımlarında bir saksı içinde reyhan bitkisi yetiştirilirse, günün daha huzurlu ve daha yatıştırıcı geçmesini sağlayabilirler.

   • Reyhan bitkisi harika bir haşere kovucudur.

   Eğer evinizin giriş kapısında bir saksızda reyhan bitkisi yetiştirilecek olursa, evin içinde sinek, böcek veya fare gibi haşereler girmeyecektir. Yine sebze veya meyve bahçelerinin içinde yetiştirilirse, meyve ve sebze haşereleri meyve ve sebzelere zarar vermez.

   • Reyhan bitkisi uykusuzluğa iyi gelir.

   Sürekli olarak uyku problemi yaşıyorsanız, düzenli ve huzurlu bir uykuya ihtiyacınız varda yatak odanızda baş ucunuza reyhan bitkisinin yağını bulundurabilirsiniz. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi sayesinde geceyi daha huzurlu ve daha rahat geçirmeniz mümkün olacaktır.

   • Reyhan bitkisi taze olarak tüketildiğinde veya çay olarak tüketildiğinde anne sütünü artırır.

   Eğer sütünüz yetersiz ise salataların içine taze reyhan bitkisi ekleyebilirsiniz. Yine günde bir bardak reyhan çayı içebilirsiniz. Bu sayede hem anne sütü artacaktır hem de bebekteki gaz daha rahat çıkacaktır.

   • Reyhan bitkisi saç dökülmelerini önler.

   Eğer saç dökülmesi konusunda şikayetçi iseniz, bir bardak reyhan bitkisini çay şeklinde demleyip saçlarınızı bu su ile yıkayabilirsiniz. Üstelik saçlarda kepek oluşumunu ve hatta bir gibi zararlı durumları da tamamen ortadan kaldıracaktır.

   Reyhan Bitkisinin Zararları Nelerdir?

   Reyhan bitkisinin zararları mevcut değildir. Yan kullanıldığında insan sağlığına bir zararı dokunmaz. Ama her bitki gibi bu bitkinin de ölçüsünde ve gerektiği miktarda kullanılması tavsiye edilir.

   Reyhan Bitkisi Nasıl Tüketilir?

   Reyhan bitkisi nasıl tüketilir? Diye sorulduğunda çok farklı şekillerde tüketildiğini söylemek mümkün olacaktır. Bunlar ise;

   Taze olarak; bir saksıda reyhan bitkisini yetiştirip, yemeklerinizde ve salatalarınızda taze olarak kullanabilirsiniz.

   Kuru baharat olarak; reyhan bitkisini kurutup baharat olarak kullanabilirsiniz.

   Bitki çayı olarak; kurutulmuş reyhan bitkisi, çay olarak ta kullanılmaktadır.

   Esansiyel yağ olarak; bazı esansiyel yağlar gibi reyhan bitkisinin yağı da çeşitli hastalıklar için kullanılmaya uygundur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet