Rambutan Meyvesinin Faydaları

   23.10.2020
   Rambutan Meyvesinin Faydaları

   Rambutan Meyvesinin Faydaları Adı, görüntüsü ve tadı ile dünyadaki en ilginç meyvelerden biri olan Rambutan meyvesi, şifaları ile de kişileri şaşırtmaktadır. Tabiatta oldukça farklı meyve ve sebzeler mevcuttur. Bunlardan biri de Rambutan meyvesidir. Uzak doğu’da çok sevilerek tüketilen bu meyve ile artık ülkemizde tanışmıştır. İçerisinde barındırdığı bol demir vitamini sayesinde vücudun, hemoglobin ihtiyacının büyük bir miktarını karşılamaktadır. Rambutan meyvesinin faydaları elbette meyvenin faydaları sadece bununla dasınırlı değildir. Tadı kadar, faydaları ile de herkes tarafından merak edilerek tüketilen bu meyve pek çok ülkede meyvelerin kralı olarak bilinir. Eğer siz de farklı lezzetler, arıyorsanız mutlaka Rambutan meyvesi ile tanışmanız gerekir.

   Rambutan Meyvesi Nedir?

   Uzak doğu ülkelerinde sıkça tüketilen ve en çok sevilen meyvelerden biridir. Tropikal iklim meyvesi olan Rambutan dış görünümü saçaklıdır. Tıpkı deniz canlılarına benzeyen bu meyvenin rengi kırmızı ve turuncu şekildedir. Meyvenin dış kabuğu tüketime uygun değildir. İç kısmı ise beyaz ve şeffaf bir yapıya benzer. En iç kısmında ise çekirdeği yer almaktadır. Tadı ise hem ekşi hem tatlı formdadır. Meyvenin en ilginç yanı ise tadıdır. Hem ekşi hem de tatlı tatları bünyesinde taşıdığı için tadı diğer meyvelere göre biraz daha farklıdır. Meyvenin saçaklı, yani dış kabuğu ve içindeki çekirdeği tüketilmez.

   Sadece orta kısmında yer alan beyaz etli kısmı tüketilmelidir. Meyvenin bilimsel adı, nephekium lappaceum olarak bilinir. Sabun ağaç ailesinin bir üyesi olduğu gibi bol sıcak alan bölgelerde yetişmeyi sever. Kolay bir şekilde çürümeye müsait olduğu için uzun yola çıkartılamaz. Bu nedenle ticareti çok fazla yapılamamaktadır. Endonezya gibi ülkelerde meyve olarak tüketilmesi için üretilirken, malezya’da arıların bal yapması için yetiştirilmektedir.

   Rambutan Meyvesinin Besin Değeri

   Rambutan meyvesi daha çok demir açısından oldukça zengindir. Rambutan meyvesinin besin değeri ise;

   • Bu meyvenin kalori miktarı 100 gram için 343’dür.
   • Yağ,
   • Protein,
   • Demir,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • A ve d vitaminleri,
   • Diyet lifi,
   • Karbonhidrat,
   • Kalsiyum,
   • B6 ve c vitamini gibi farklı besin değerlerine sahiptir.

   Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Tam anlamı ile antioksidan kaynağı olan bu meyve, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığa ve kronik rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunun dışında en belirgin özelliği ise bol miktarda demir vitamini içermesidir. Kansızlık sorunu yaşayan kişiler için en iyi alternatif yiyeceklerden bir tanesidir. Rambutan meyvesinin faydaları ise;

   • Rambutan meyvesi diyabet hastalığına iyi gelmektedir.

   Meyvenin üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre diyabet hastalarına iyi geldiği saptanmıştır. Meyvenin hafif ekşi yapısı sayesinde şeker hastaları rahatlıkla tüketilebilir.

   • Rambutan meyvesi kilo vermeye yardımcı olur.

   Bol lif içerdiği için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Diyet yapan kişiler bu meyvenin şifalarından faydalanabilir. Tok tutucu özelliği ile ve sindirime katkı sağlaması ile bilinir. Enerji miktarı düşük olduğu için mutlaka diyet listelerinde yer alması gerekmektedir.

   • Kemik sağlığına olumlu katkılar sunar.

   Rambutan meyvesi içerisinde bolca k vitamini barındırır. Bu da kemiklerin daha sağlam ve daha güçlü olmasına yardımcı olur. Yine kemik sağlığına ek olarak, boy uzamasına da yardımcı olmaktadır.  İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimeleri, kemik kırılması ve diğer kemik hastalıklarında tüketimi yapılmalıdır. Özellikle çocukların da seveceği bir tat olan Rambutan meyvesinin çocukların kemik gelişimine katkıları da bilinmektedir.

   • Anemi hastalığın tedavisinde kullanılır.

   Demir eksikliği beraberinde anemi rahatsızlığını da getirir. Bu da kişilerde sürekli uyuma hissi, üşüme ve halsizlik gibi sorunların yaşanmasına neden olur. İşte bu gibi durumlarda demir vitamini için diyet yapılması önerilmektedir. Vücuttaki demir eksikliği diyetinde Rambutan meyvesi kullanılırsa, kısa sürede vücuttaki demir eksikliği son bulacaktır. Den değerleri istenilen ölçülere ulaşacaktır.

   • Sindirim sorunlarına iyi gelir.

   Rambutan meyvesi kolay sindirilebilen bir meyvedir. Bu nedenle gün içinde sıkça tüketimi yapılabilir. Bunun dışında bağırsak ve mide hastalıkları yaşayan kişilerde Rambutan meyvesinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sindirim sistemini rahatlattığı gibi hazımsızlık sorununa da iyi geldiği bilinmektedir.

   • İçerdiği bol c vitamini sayesinde grip ve diğer mevsimsel hastalıklara iyi gelir.

   Rambutan meyvesi bol c vitamin kaynağıdır. Bu nedenle soğuk algınlığı, mevsimsel hastalıklar ve diğer bulaşıcı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

   • Damarlardaki kanı temizler ve kan dolaşımını düzenler.

   Kan damarlarında yaşanan tıkanıklık ve diğer hastalıkların tedavisinde etkili rol oynamaktadır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kan temizleme özelliği görülür. Yine kalp hastalıkları için de bol şifaya sahiptir. Gerek genetik kalp hastalıklarında gerekse sonradan ortaya çıkan kalp ve damar hastalıklarında mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

   • Rambutan meyvesi kabızlığa iyi gelir.

   Sulu ve lifli yapısı ile kabızlık gibi bağırsakta yaşanan olumsuz durumlara iyi gelmektedir. Bu nedenle sıkça kabızlık sorunu yaşayan kişilere Rambutan meyvesi tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   • Cilt sağlığı için harika faydalara sahiptir.

   Rambutan meyvesi, tüketen kişilerin daha canlı ve daha dinç cilt yapısında olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle cildin daha dinamik ve daha dinç olması için Rambutan meyvesi tüketilmesi önerilir. Buna ek olarak cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle cilt kanseri gibi durumların önüne geçmektedir.

   • Rambutan meyvesi tüketen kişilerin ciltleri daha beyaz bir yapıdadır.

   Rambutan meyvesi tüketildiğinde, cilt renginin daha açık bir tona geldiği gözlemlenmiştir. Yaşlanma görüntülerini de en aza indirmektedir. Cilde parlaklık ve genç bir görünüm sunar.

   • İnsanların günlük stres ve yorgunluğunu alır.

   Rambutan meyvesinin en çok bilinen yani yorgunluğu ve stresi almasıdır. Eğer yoğun bir çalışma temponuz varsa ara öğünlerde bu meyveyi tüketebilirsiniz. Düşük kalorili olduğu için kilo aldırmaz. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Yine düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuttan toksin ve kimyasal maddelerin kolayca atılmasına yardımcı olur.

   • Rambutan meyvesinin yaprakları saç dökülmelerini engeller.

   Rambutan meyvesi sadece etli kısım olarak değil, yaprakları da kullanıma uygundur. Özellikle saç dökülmelerini engelleyerek, daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

   • Rambutan meyvesinin yağı cilt ve saç sağlığı için önemlidir.

   Günümüzde yaygın olarak görülen tüm saç sorunları için bu meyvenin yağını kullanabilirsiniz. Hem cilde hem de saçlara parlaklık verir. Bunun için meyvenin yağı ile meyvenin kendisini karıştırıp, hem saça hem de cilde sürmek olacaktır. Saçların ipeksi ve cildin daha parlak görünmesini sağlar.

   • Rambutan meyvesi doğurganlık oranını artırır.

   Yapılan araştırmalar neticesinde bu meyvenin kısırlığa iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Ortadoğu ülkelerinde bebek sahibi olmak isteyen kişiler çok sık olarak bu meyvenin şifalarından faydalanmaktadır. Uzmanlar ise bebek planlaması yapan çiftlere bu meyveyi tavsiye etmektedir.

   • Virüs ve bakteri gibi zararlı canlıların vücuda girmesini engeller.

   Rambutan meyvesi vücudun savunma mekanizmasını geliştirir. Dışarıdan gelebilecek her türlü bakterinin ve virüsün vücuda girmesini engeller. Bununla beraber, yüksek ateşin düşmesini sağlar. Kan şekerinin de düzene girmesine yardımcı olur.

   • Göz hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği mevcuttur.

   İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde özellikle a vitamini sayesinde göz sağlığını korur.  Mevcut göz hastalıklarının daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar.

   Rambutan Meyvesinin Zararları Ve Yan Etkileri

   Rambutan meyvesinin zararları yok denecek kadar azdır. Fakat çekirdeklerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiği durumlarda ishal ve mide bulantıları yapabilir. Mide hassasiyeti yaşayan kişiler çok fazla tüketmemelidir.

   Rambutan Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Rambutan meyvesi yemek istiyorsanız ilk olarak dış kabuğunu soymanız gerekiyor. Daha sonra üzüme benzer iç kısmı çıkarıp, yiyebilirsiniz. Ama en iç kısımda bulunan çekirdek kısmını kesinlikle yememeniz gerekiyor. Tatlılarda ve salataların içinde de tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım