Radika Otu Nedir, Nasıl Yenir Faydaları

   23.10.2020
   Radika Otu Nedir, Nasıl Yenir Faydaları

   Makalede Neler Var

   Radika Otu Nedir, Nasıl Yenir Faydaları Radika otu, aslında hepimizin bildiği karahindibadır. Bu bitkiyi herkes, daha çok tohumlarının üflenmesi ile bilir. Ama bitkinin yaprak kısmı yani yeşil kısmı pek çok derde devadır. İçerisinde diğer yeşil bitkilerin çoğunda yer almayan vitamin ve mineraller mevcuttur. Bu nedenle mevsimi geldiğinde mutlaka Radika otu tüketmek gerekir.

   Yabani bir ot türü olan Radika otu, tarlalarda, yol kenarlarında ve park gibi alanlarda kendiliğinden çıkar. Fakat ülkemizde özellikle ege ve Akdeniz bölgesinde çok fazla tüketimi yapılır. Radika otunun ispatlanmış birçok faydası mevcuttur. Bu nedenler bolca salatalarda veya tek olarak tüketilmesinde fayda vardır.

   Radika Otu Nedir?

   Papatyagiller ailesinin bir üyesi olan Radika otu, ülkemizde daha çok karahindiba olarak bilinmektedir. Nisan ve mayıs aylarında yol kenarlarında ve dağ gibi alanlarda kendiliğinden yetişir. Latince adı taraxacum officinale olarak adlandırılmıştır. Serin ve daha çok yağmur alan yerlerde yetişmeyi sever. Özel olarak ekimi yapılan bitkilerin içinde daha çok kendiliğinden yetişmektedir. Marul gibi bir görünüme sahip olsa da  maruldan daha ince ve daha koyu yeşil yapraklara sahiptir. Tadı ise hafif  bir şekilde acı olmakla birlikte, damakta hoş bir tat bırakmaktadır. Sarı çiçeklere sahiptir ve çiçeklerinin yanında beyaz minik toplara benzer, tohumları vardır. Tohumları tüy görünümdedir ve oldukça hafiftir. Bu nedenle rüzgarla beraber, uçuşup çoğalır.

   Radika Otunun Besin Değeri

   Radika otunun besin değeri oldukça fazladır. Özellikle içerdiği a vitamini sayesinde vücudun her alanına fayda sağlamaktadır. Yine potasyum gibi besin değerlerine sahip olduğu için hem çocuklara hem de yetişkinlere mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Bu vitaminlerin dışında;

   • C vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Nikotinik asit,

   Tolrexacin gibi önemli bileşenleri bünyesinde barındırır. Bu vitaminler ve mineraller sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hasta olmayan kişiler için de vücudu koruma amaçlı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   Radika Otunun Faydaları Nelerdir?

   Radika otu, içerik açısından zengindir. Dolayısı ile Radika otunun faydaları da oldukça fazladır. Özellikle iştah açıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak bilinmektedir. Bu nedenle herkesin karahindiba tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, bu bitkinin kanseri önlediği ve kanseri durdurduğu anlaşılmıştır. Sadece günümüzde değil, çok eski çağlarda da çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmakta idi. Bilhassa Çin ve Asya ülkeleri Radika otundan faydalanmayı en iyi şekilde bilen bölgelerden olmuştur. Bu ülkeler karahindibayı daha çok enfeksiyon ve kanser tedavisinde kullanmışlardır. Ülkemizde de bolca yetişen Radika bitkisinin mutlaka tüketilmesi önerilmektedir. Bitkinin Yunan’ca adının da anlamı, hastalık çaresi olarak kullanılmıştır. Sadece yeşil yaprakları değil, sarı çiçekleri de bir çok hastalığın tedavisine uygundur. Sarı çiçekleri, uzun yıllar önce idrar söktürücü olarak kullanılmıştır.

   • Radika bitkisi içeriği c vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlenmesine fayda sağlar.

   Radika otu, nisan ve mayıs aylarında yeşermeye başlar. Bu aylarda ise grip, nezle ve mevsimsel alerjiler çok fazla görülür. Tüm mevsimsel hastalıklar ve bulaşıcı hastalıkların daha kolay atlatılması için mutlaka bolca karahindiba tüketilmelidir. Bağışıklığı güçlendirirken, grip gibi hastalıkların kolayca tedavi edilmesine katkı sağlar.

   • Radika bitki çayı ile uyku sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

   Yorgunluk ve uykusuzluk gibi problemler için gece yatmadan önce bir fincan karahindiba çayı içebilirsiniz. Daha huzurlu ve daha rahat bir uyku süreci geçirmenize fayda sağlar. Buna ek olarak bahar aylarında yaşanan uykusuzluk ve iç huzursuzluğu gibi durumların üstesinden gelebilmek adına akşam yemeklerinin yanında Radika otu yemeniz faydalı olacaktır.

   • Radika otu harika bir şekilde cildinizi temizlemenize yardımcı olacaktır.

   Cilt sorunları yaşayan pek çok kişinin, cilt temizliğinde ağır kozmetik ürünleri kullandığı ortaya çıkmıştır. Ağır ve civa gibi kimyasal içeren kozmetik ürünleri yerine Radika otunun suyundan faydalanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde oluşabilecek sivilce ve siyah noktalar kolayca temizlenmiş olacaktır. Özellikle gözeneklerin içine yer edinmiş tüm kirleri de kolayca cilt üzerinden arındırır.

   • Böbrek taşı ve böbrek kumunu döker.

   Radika otu tüketen kişilerde birden bire böbrek ağrıları ve idrarda yanma gibi durumlar ortaya çıkar. Bunun esas nedeni ise böbreklerde biriken kum ve taşları dışarıya atmasıdır. Eğer düzenli bir şekilde karahindiba tüketmeye özen gösterirseniz, böbrek ve safra taşı gibi sorunlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

   • Radika otu tam bir antioksidan kaynağıdır.

   Diğer yeşil yapraklı bitkiler gibi karahindiba da vücutta biriken toksin ve kimyasal maddelerin atılmasına katı sağlar. Eğer yaz mevsimine daha sağlıklı ve daha fit girmek istiyorsanız, bu bitkiyi tüketebilirsiniz. Yine ödem gibi sorunların da kolayca üstesinden gelmektedir.

   • Karaciğer hastalıklarına fayda sağlar.

   Karaciğer yağlanması ve karaciğerde biriken toksinlerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede karaciğer fonksiyonlarınız tam anlamı ile yerine gelmiş olur. Ayrıca bazı karaciğer rahtsızlıkları, cilt üzerinde iltihaplı sivilcelere neden olur. Karahindiba tüketimi yaparak, hem cilt üzerinde oluşan akne ve sivilcelerinizden kurtulabilir hem de karaciğerinizi kolayca temizleyebilirsiniz.

   • Karahindiba kilo vermeye yardımcı olur.

   Kendine özgü acımsı tadı ile kilo vermek isteyenlerin mutlaka bu bitkiden faydalanması gerekir. Diyet yapan kişiler, diyet listelerine Radika otunu eklerse daha kısa sürede kilo verebilirler. Sadece tazesi değil, kuru çayı da kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bahar aylarında tazesini diğer mevsimlerde de kurusunu tüketebilirsiniz.

   • Hormonların daha düzgün çalışmasına katkı sağlar.

   Karahindibanın üzerinde yapılan araştırmalarından, hormonları dengelediği de ortaya çıkmıştır. Özellikle hormon bozukluğu olan kişilerde çok fazla tüylenme yaşanmaktadır. Tam bu noktada karahindiba çayından bolca tüketmek gerekir.

   • Sindirimi düzenler.

   Karahindiba, sindirimi düzenlerken, hazımsızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Özellikle ülkemizdeki yaşlı kişiler, yemeklerin yanında bolca Radika otu tüketmektedir. Bunun nedeni daha yedikleri gıdaların daha kolay sindirilmesine katkı sağlamasıdır.

   • Karahindiba mide ve bağırsaklarda oluşan gazı giderir.

   Gaz sancıları çeken kişiler bir fincan karahindiba çayı tüketirse gaz sorunları ortadan kalkar. Bağırsakların düzenlenmesine ve bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   • Radika otu vücutta biriken suların atılmasını sağlar.

   Vücutta biriken ödem gibi zararlı suların atılmasına yardımcı olur. Özellikle kalp bölgesinde ve damarlarda biriken zararlı suları attığı için kalp sağlığını da korumakla ünlü bir yabani ottur. Vücuttaki kötü suları atarken iltihaplanma ve enfeksiyon gibi zararlı maddelerin de dışarıya atılmasına yardımcı olur.

   • Radika otu suyu ile deri hastalıklarına çare bulabilirsiniz.

   Vücut üzerinde oluşabilecek her türlü deri hastalıkları için Radika otunu kullanabilirsiniz. Bahar aylarında atakların fazla olduğu egzama kaşıntıları için de Radika otunu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Egzama ile birlikte, gül hastalığı, mantar enfeksiyonu ve sedef gibi hastalıkların yayılmasını önler.

   • Radika otunun kökleri çeşitli mide sorunları için kullanılır.

   Radika otunun sadece yeşil yaprakları değil, kök kısmı da ayrı faydalara sahiptir. Eğer mide yanması, reflü, mide yaraları ve ülser gibi hastalıklardan şikayetçi iseniz bu bitkinin kök kısımlarını tedavi edici olarak kullanabilirsiniz.

   • Radika otunun çiçekleri diyabette iyi gelir.

   Şeker hastalıklarında kullanılabilecek en iyi bitkilerden biri de karahindibadır. Eğer çiçekleri ile çiçek sap kısımlarını şeker için kullanırsanız, şekerin düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Bu nimetten mutlaka faydalanılması önerilmektedir.

   • Radika otunun çiçekleri midede biriken kötü bakterileri yok eder.

   Radika otunun çiçekleri mide asidini alırken, midede biriken kötü sıvıların da dışarı atılmasını sağlar. Bu nedenle iyi bir mide temizleyici olarak bilinmektedir.

   Radika Otu Nasıl Yenir?

   Bunca şifayı bünyesinde taşıyan bu  yabani bitkinin farklı tüketim şekilleri mevcuttur. Radika otu nasıl yenir sorusunun cevabı ise;

   Öncelikle kök kısımlarını yemek isterseniz, çamurlarından iyice temizlemeniz gerekir. Çamurlarından temizledikten sonra yarım saat kadar suyun içinde bekletmeniz tavsiye edilir. Daha sonra bir bıçak yardımı ile kök kısımlarının üzerinde bulunan kahverengi ince kabuğu temizleyip, tüketebilirsiniz.

   Radika otunu çay olarak tüketecekseniz, kaynamakta olan suyun içine tıpkı çay demler gibi demleyip içebilirsiniz. Yaz kış bu bitki çayını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

   Taze olarak yeşil yapraklarını tüketmek isterseniz, her yaprağı ayırıp bol suda yıkamanız önerilir. Yabani bir ot olduğu için yapraklarının aralarında böcek yumurtaları ve ince kumlar yerleşmiş olabilir. Bu konuya dikkat ettikten sonra salatalarınıza ekleyip, tüketebilirsiniz.

   Radika otu yemek olarak ta tüketilir. Özellikle ege bölgesinde bol soğan ve zeytin yağı ile pişirilip, tüketilmektedir. Bu bitkiyi zeytinyağlı olarak tüketebileceğiniz gibi sadece suda haşlayıp da tüketebilirsiniz. Haşladıktan sonra bitkinin suyunu çay olarak içebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet