Probiyotiklerin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   01.05.2022
   Probiyotiklerin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Probiyotiklerin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Probiyotikler, sindirim sistemimizdeki iyi bakteri ve maya olarak bilinen canlı mikroorganizmalar olarak bilinir. Bu mikroorganizmalar, vücudumuzda zaten mevcut olan ve tükettiğimiz gıdaları sindirmek, hastalıklara yol açabilecek ve vitamin üretebilecek tehlikeli mikroorganizmaları öldürmek için çalışan bakteri türleriyle aynıdır ya da bunlara çok benzerdir. Probiyotikler, ilk etapta 20. yüzyılın başlarında fark edilmeye başlandı ve o zamandan beri araştırmacılar probiyotiklerin faydaları ile ilgili araştırmalara devam ettiler.

   Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

   Yanlış bakterilerin yanlış yerde bulunması sağlık sorunlarına yol açabilir, doğru bakterilerin doğru yerde bulunması ise sağlık için oldukça faydalıdır. Şimdi probiyotiklerin faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

   • Probiyotikler Besinlerin Sindirimi Ve Emilimini İyileştirir

   Probiyotiklerin bilinen en önemli faydaları uygun sindirim sağlığını geliştirme yetenekleridir. Probiyotikler, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları da dâhil olmak üzere gastrointestinal sorunların engellenmesinde ve tedavisinde sıklıkla kullanılır. İrritabl bağırsak sendromu için kullanılan probiyotikler, bu hastalığın semptomlarının ağrı ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Eldeki kanıtlar ayrıca, probiyotiklerin, antibiyotik, akut ve kronik diyare (ishal) gibi çeşitli ishal biçimlerinin tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir. Tüm bunlarla beraber probiyotikler, vücudun besinleri rahat bir şekilde emilime etmesine yardımcı olur.

   • Probiyotikler Laktoz Toleransını Arttırır

   Probiyotikler, laktoz intoleransı olan diyetlerin hayati bir parçasıdır. Aktif ya da canlı kültürler, sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde korunmasına yardımcı olur. Bağırsaklarınızda daha sağlıklı bakteri bulunduğunda vücudunuz, daha fazla laktaz üretir ya da en azından laktozun sindirilmesine yardımcı olabilir. Yiyeceklere probiyotik eklemek, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini değiştirebilir ve laktoz intoleransı semptomlarını çok ciddi oranda azaltabilir.

   • Probiyotikler Bağışıklığı Arttırır Ve İltihabı Azaltır

   Probiyotikler, prebiyotiklerle beraber kullanıldığında sağlık alanında çok fazla umut vaat eder (Prebiyotikler, probiyotikler canlı bakteri iken, iyi bakterilerin büyümesine yardımcı olan bir diyet lifi türüdür). Yapılan bir çalışma, probiyotiklerin, iltihabın neden olduğu bağışıklık ile ilgili çok çeşitli hastalıkları önleme potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. Enflamasyon (iltihap) birçok hastalığa ve sağlık sorununa yol açtığı için probiyotiklerin, bağırsaktaki (bağışıklık sisteminin% 80’ini barındıran) iltihabı azaltabileceği gerçeği kritik öneme sahiptir. Probiyotikler, özellikle de yaşlılar için yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olur ve hatta soğuk algınlığı ya da gripten korunmaya bile önemli katkılar sunar.

   • Probiyotikler Antibiyotik Direncini Azaltmaya Yardımcı Olur

   Antibiyotik direnci, dünya üzerinde insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biridir. Bakteriler, aşırı kullanım ve reçeteli antibiyotik çeşitliliği eksikliği sebebiyle antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanabilir. Yiyeceklere probiyotikler eklemek, sıklıkla bir antibiyotik seyri sonrasında ölen faydalı bağırsak bakterilerini yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Probiyotik takviyeler ve yiyecekler ayrıca, antibiyotiklerin etkinliğini arttırır ve vücuttaki bakterilerin yenilmez hale gelmesini önler.

   • Probiyotikler Yiyecek Alerjilerine Karşı Korur

   Gıda alerjilerinin prevalansı son yıllarda ciddi oranda artmaya devam etmiştir ve yapılan araştırmalar, bağırsak florasındaki değişikliklerin buna katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Ancak, bağırsak mikrobiyotasını probiyotiklerle değiştirmek, gıda alerjilerini ve intoleranslarını büyük oranda hafifletebilir. Çeşitli bağırsak bakterileri olmadan doğan bebekler, yaşamlarının ilk iki yılında alerji geliştirme şansı daha yüksektir. Probiyotikler, kronik bağırsak iltihabını azaltmaya ve bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı olduğu için gıda alerjilerini hafifletmeye de yardımcı olabilirler.

   • Probiyotikler Maya Enfeksiyonlarını Önlemek İçin Sağlıklı Maya Dengesini Teşvik Eder

   Probiyotikler, mantar enfeksiyonlarını iyileştirmede çok faydalıdır. Özellikle lactobacillus adı verilen bakteri türlerinin, vücuttaki maya dengesini klinik ortamlarda canlandırdığı görülmüştür. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, kronik maya enfeksiyonu olan kadınların takviye olarak probiyotik kullanmalarıyla beraber maya enfeksiyon sıklıklarının %87 oranında azaldığı görülmüştür.

   • Probiyotikler Bilişsel İşlev Sağlığını Geliştirir

   Bağırsak, güçlü bir bağ ile beyin bağlantısı nedeniyle genellikle ikinci beyin olarak bilinir. Aslında, bağırsak ve beyin arasındaki etkileşimlerin, duygu durum bozuklukları, DEHB, MS, obezite ve otizm spektrum bozukluğu gibi iltihabın neden olduğu zihinsel bozuklukların patogenezinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Yapılan birkaç hayvan çalışmalarına dayanarak araştırmacılar, bağırsaktaki bakteri kalitesini değiştirmenin hem sindirim sistemine hem de otizm durumunda ortaya çıkan anormal davranışlara fayda sağlayabileceğini düşünüyor. Hayvan çalışmalarında yapılan erken araştırmalar, probiyotik takviyelerin, bağırsak ile beyin bağlantısındaki iltihaplanmayı azaltarak endişe semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Probiyotik takviyelerin bilişsel ve dil gelişiminin yanı sıra beyin fonksiyonu ve bağlantısını geliştirip geliştiremeyeceğini öğrenmek için çalışmalar sürmektedir.

   • Probiyotikler Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

   Yapılan çeşitli araştırma raporlarına bakan geniş bir çalışma, probiyotiklerin, kolesterol ve trigliseritler de dâhil lipit profillerini geliştirerek, insülin direncini azaltarak ve antioksidanları aktive ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu belirleyebildi.

   • Probiyotikler Karaciğer Yağlanmasını Tedavi Eder

   Karaciğer yağlanması, sadece alkol tüketiminden kaynaklanmayan çok çeşitli karaciğer koşullarını kapsayan bir terimdir. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu sorunun ana özelliği, karaciğerin hücrelerinde depolanmaya başlayan aşırı yağdır. Karaciğer yağlanması, dünya genelinde 800 milyon insanı etkilemektedir. Bu durum, karaciğer sirozuna neden olabilir. Sonuç olarak karaciğer yetmezliğine ve hatta ölüme bile neden olabilir. Probiyotikler üzerine yapılan çalışmalar, probiyotiklerin, bu hastalığa sahip insanlar için birkaç faktörü birden iyileştirebileceğini keşfetmiştir.

   • Probiyotikler Diyabet Tedavisini Destekler

   Yapılan birçok çalışma, probiyotiklerin, diyabet (şeker hastalığı) için faydalı bir doğal ilaç olduğunu doğrulamıştır. Neredeyse 200.000 kişi üzerinde yapılan deneylerde, probiyotik bakımından zengin olan yoğurt alımını arttırmanın diyabet geliştirme riskini azalttığı görülmüştür. Bunlarla beraber probiyotikler, insülin duyarlılığını artırarak ve diyabetin vücuttaki otoimmün tepkisini azaltarak diyabet hastalarına fayda sağlar.

   probiyotiklerin faydaları, probiyotiklerin zararları

   Probiyotiklerin Cilde Faydaları

   • Probiyotikler Cilt Sağlığına Mükemmel Faydalar Sağlar

   Yapılan pek çok araştırma, probiyotiklerin, özellikle de çocuklarda cilt sağlığı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Birçok çalışma, probiyotik takviyelerin çocuklarda atopik dermatit ve bebeklerde egzamayı yatıştırmaya yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Nedeni hala bilinmemekle birlikte, bağırsaktaki bakterilerin sağlığı da sivilce gelişimi ile bağlantılıdır. Probiyotiklerin antienflamatuar etkisi, cilt tahrişinin azaltılmasına da bağlıdır. Spesifik bir probiyotik bakteri türü olan L. casei, iltihabı azaltır, hem sağlıklı hem de hastalıklı cilt için faydalar sağlar.

   Probiyotikler Zararları Nelerdir?

   Probiyotiklerin zararları nadiren de olsa vardır. Şimdi probiyotiklerin zararları neler yakından inceleyelim;

   • Probiyotikler Rahatsız Edici Sindirim Semptomlarına Yol Açabilir

   Seyrek de olsa bakteri bazlı probiyotik takviyeleri kullanmanın en sık bildirilen yan etkisi gaz ve şişkinlikte kısa süreli bir artıştır. Maya bazlı probiyotikler, kabızlığa ve susuzluğun artmasına neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle birkaç hafta devam eder ve probiyotik kullanımından sonra tamamen ortadan kaybolur. Gaz veya şişkinlik 2 haftadan daha uzun bir süre devam ederse mutlaka doktora danışılmalıdır.

   • Probiyotik Bazlı Gıdalarda Bulunan Aminler Baş Ağrısına Neden Olabilir

   Yoğurt gibi probiyotikler bakımından zengin olan bazı yiyecekler, aminler içerir. En yaygın olarak bulunan aminler, histamin, tiramin, triptamin ve feniletilamindir. Bu maddeler, sinir sistemi sorularını şiddetlendirebilir, kan akışını değiştirebilir ve hassas insanlar için baş ağrısını tetikleyebilir.

   • Bazı Probiyotik Türleri Histamini Arttırabilir

   Probiyotik takviyelerindeki bazı bakteri türleri, insan sindirim sisteminin içinde histaminler üretebilir. Bu molekül, tipik olarak bir tehdit algıladığında bağışıklık sistemi tarafından üretilir. Histamin seviyeleri yükseldikçe dolaşım, etkilenen bölgeye daha fazla kan getirmek için artar ve kan damarları daha fazla nüfuz eder. Böylece bağışıklık hücreleri yabancı dokularla savaşmak için ilgili dokuyu hedefleyebilir. Bu işlem, etkilenen bölgede kızarıklığa ve şişmeye neden olur. Ayrıca nefes alışverişlerinde zorluk, kaşıntı, gözlerde sululuk ve burun akıntısı gibi genel alerji semptomlarını tetikleyebilir. Bir histamin intoleransından muzdarip insanlar, vücutlarındaki histamini düzgün şekilde parçalayamazlar çünkü onlarla mücadele etmek için gereken kimyasal maddeyi üretmezler. Bu durum, aşırı histaminin bağırsak kanalında ve kan dolaşımında emilmesine yol açar. Bu da alerjik reaksiyona benzer semptomlara neden olur.

   • Probiyotiklerdeki Bazı Bileşenler Ters Reaksiyonlara Neden Olabilir

   Probiyotik takviyeleri muhtemelen maya, süt, süt ürünleri, yumurta ve soya gibi alerjenleri içerebilir. Bunlar alerjik bir reaksiyona neden olabileceğinden dolayı alerjisi olan kişilerin bu bileşenlerden kaçınması gerekir. Laktoz intoleransı olan insanlar, laktoz içeren takviyeleri alırken hoş olmayan gaz ve şişkinlik yaşadıklarından, laktoz içermeyen ürünler seçmek akıllıca olacaktır. Bazı probiyotik takviyeleri ayrıca sindirilemeyen, ancak bakteri tarafından gıda olarak tüketilen ve bitkisel lifler olan prebiyotikler de içerir. Bazı insanlar, hem probiyotik hem de prebiyotik olan takviyeleri alırken ek gaz ve şişkinlik yaşarlar. Bu yan etkiyi yaşayan insanlar, içinde prebiyotik olmayan bir probiyotik takviyesi seçebilirler.

   • Probiyotikler Bazı İnsanlar İçin Enfeksiyon Riskini Arttırabilir

   Çoğu insan için güvenli olsalar da probiyotikler, duyarlı kişilerin kan dolaşımına girebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bunun için en fazla risk altında olan insanlar, baskılanmış bağışıklık sistemlerine sahip olanlar, uzun süre hastaneye yatırılanlar, venöz kateterleri olanlar ve yakın zamanda ameliyat olmuş kişilerdir. Ancak bir enfeksiyon geliştirme riski çok düşüktür ve yapılan çalışmalar, hiçbir zaman ciddi bir enfeksiyon bildirmemiştir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.