Pomelo Meyvesinin Faydaları Ve Zararları

   17.11.2020
   Pomelo Meyvesinin Faydaları Ve Zararları

   Pomelo Meyvesinin Faydaları Ve Zararları Doğal meyve ve sebzelerin insan sağlığına olan katkısı şüphesiz hiç tartışılmaz. İnsanlar yaşamları boyunca sık sık hasta olmamak adına ve daha kaliteli bir yaşam sürmek adına doğanın insana sunduğu şifalarından faydalanılması gerekmektedir. Özellikle ülkemizde çok bulunmayan meyve ve sebzelerin tüketimini biraz daha fazla tüketmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni ise farklı iklimlerde yetişen ve farklı coğrafyalarda bulunan toprakların vitaminlerinin doğrudan bitkilere geçiyor olmasıdır. Bu meyvelerden biri de pomelo meyvesidir. Görünüm olarak hem limonu hem de greyfurdu andıran bu meyve büyük ve hacimli yapısı ile dikkat çekmektedir. Başta kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirken, çeşitli kanser hastalıklarının tedavisinde de büyük rol oynar.

   Pomelo Meyvesi Nedir?

   Turunçgiller ailesine ait olan pomelo meyvesi, citrus cinsine aittir. Turunçgiller ailesinin en büyük meyvesi olan pomelo, çok kalın bir kabuk yapısına sahiptir. Tropik bir meyve olan bu bitkinin içi genelde pembe renkte olup, dış kabuğu yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarındadır. İç yapısı bol lifli olmakla beraber, tıpkı greyfurt gibi dilimler halinde yaratılmıştır. Her dilimin arasında ince zar mevcuttur. Genelde bu zar çok kolay bir şekilde meyvenin etli kısmından ayrılır ve o şekilde tüketilir.

   Pomelo Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

   Çin greyfurdu olarak adlandırılan, pomelo meyvesi düşük kalorili ve son derece besleyici olarak bilinir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılırken, vücudu ve karaciğeri temizleme özelliği ile de çok sık tercih edilir. Son zamanlarda ülkemizde de görmeye başladığımız pomelo meyvesinin besin değeri ise;

   • 200 gram pomelo meyvesinde yaklaşık olarak 76 kcal kalori mevcuttur.
   • Protein,
   • Karbonhidrat,
   • Lif,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • A ve c vitamini,
   • B 12 vitamini,
   • Tiamin maddesi,
   • Niasin,
   • B6 vitamini,
   • Çinko,
   • Bakır,
   • Sodyum, gibi içerikleri ile dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olmayı başarmıştır.

   Pomelo Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Pomelo meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Sadece hastalıkları önlemek için değil vücudun tüm hastalıklara karşı direncini korumak için de pomelo meyvesi tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Ayrıca pomelo meyvesinin düzenli kullanımı yapıldığında cilt sağlığında da etkili olduğu görülmüştür. Yani hem cilt sağlığınız hem de vücut sağlığınız için mutlaka pomelo meyvesinden faydalanmanız önerilir. Pomelo meyvesinin faydaları ise;

   • Pomelo meyvesi kılcal damarların güçlenmesine yardımcı olur.

   Kılcal damarların daha iyi işlev görmesi için pomelo meyvesi tüketilmesi önerilir. Ayrıca sadece kılcal damar sağlığı içinde değil, içerdiği hesperedin glikoziti sayesinde vücuttaki diğer damarların da daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Cilt üzerinde meydana gelen kılcal damar çatlamaları pek çok kişinin estetik sorunlarından biridir. Dolayısı ile ciltte görülen kılcal damar çatlamaları için de pomelo meyvesi tüketilmelidir. Bu sayede hem damar sağlığı korunmuş olur hem de cilt güzelliği sağlanmış olur.

   • Pomelo meyvesi daha hızlı bir sindirim imkanı sağlar.

   Sindirim sorunu yaşayan herkese pomelo meyvesi önerilir. Özellikle kronik kabızlık ve hazımsızlık sorunları yaşayan kişiler gün içinde bolca pomelo meyvesi tüketmelidir. Sadece kabızlık için değil, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin artması için de turunçgillerin tüketimine özen gösterilmesi gerekir.

   • Pomelo meyvesi kış aylarında soğuk havaya karşı adeta bir koruyucu kalkan gibi hareket eder.

   Kış aylarında karşılaşılan çeşitli grip ve nezle gibi durumlar için pomelo meyvesi tüketilmelidir. Bu meyve içerdiği zengin c vitaminleri sayesinde vücut bağışıklığını sağlarken, grip ve astım gibi solunum yolu problemlerine de iyi gelir. Tam anlamı ile yemek borusu, nefes borusu ve akciğer temizliği yapan pomelo meyvesi ile daha rahat bir şekilde nefes alabilirsiniz.

   • Pomelo meyvesi vücuttaki enfeksiyonları giderir.

   Vücutta oluşan enfeksiyonlar, gün içinde bağışıklık sisteminizin düşmesine, halsizlik ve yorgunluk gibi durumların meydana gelmesine neden olur. Özellikle kanda bulunan enfeksiyonlar için mutlaka  antioksidan değeri yüksek olan pomelo meyvesi tüketilmesi önerilir. Grip ve nezle gibi hastalıklar karşısında kanı ve vücudu enfeksiyonlardan korumak için pomelo meyvesi tüketilmelidir.

   • Pomelo meyvesi midenin rahatlamasını sağlar.

   Mide hastalıkları son dönemlerde pek çok kişide görülen durumlardan biridir. Eğer mide hastalıklarınız varsa mutlak düzenli bir şekilde pomelo meyvesi tüketmeniz önerilir. Mide yanması, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca düzenli bir şekilde pomelo meyvesi tüketildiği zaman midede bulunan zararlı bakteriler dışarıya atılmış olacaktır.

   • Pomelo meyvesi iyi bir enerji kaynağıdır.

   Eğer kendinizi yorgun, halsiz ve güçsüz hissediyorsanız o halde güne pomelo meyvesi tüketerek başlamanız önerilir. Çünkü pomelo meyvesi vitaminlerin yanında vücuda güç ve direnç kazandıracak çeşitli mineralleri de içerir. Dolayısı ile gün içinde daha aktif ve daha enerjik olabilirsiniz. Enerji veren çeşiti gıda takviyelerinin içinde pomelo meyvesi yer alır.

   • Pomelo meyvesinin yaprakları hazmı kolaylaştırır.

   Hazımsızlık problemleri, karın bölgesinde ve bağırsaklarda şişkinliklere neden olur. Bu durumda da kişiler her anlamda verimsizleşerek etkilenebilirler. Eğer hazımsızlık gibi durumlardan bir an önce kurtulmak isterseniz  bu meyvenin yapraklarını çay şeklinde tüketebilirsiniz.

   • Pomelo meyvesi sigaranın vücuda verdiği tahribatı giderir.

   Gerek kabukları gerekse meyvenin kendisi düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sigaranın vücuda verdiği zararları en aza indirir. Ayrıca sigara nedeni ile ağızda yaşanan tat ve koku değişiklikleri ortadan kalkar. Son olarak pomelo meyvesinin kabukları çiğnenirse ağızdaki kötü kokular ve ağız içi bakteriler kısa süre içinde kaybolur.

   • Pomelo meyvesi hücre yenilenmesine katkı sağlar.

   Pomelo meyvesinin en sevilen yanından biri de hücre yenilenmesine katkı sağlamasıdır. Hem tüketildiğinde hem de cilde tonik şeklinde uygulandığında cildin daha parlak ve daha genç görünmesini sağlar. Özellikle kanserli ve tümörlü hücrelerin vücuttan kısa sürede atılmasına fayda sağlayacaktır.  Yine anti- aging özelliği sayesinde serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

   • Pomelo meyvesi ile daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

   Yağ yakıcı özelliği olan pomelo meyvesi, düzenli kullanımı yapıldığında fazla kiloların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yine bölgesel incelmeler için diyet yapan kişiler mutlaka pomelo meyvesinden faydalanmalıdır. Çünkü bel ve göbek çevresinde biriken yağları çok kolay bir şekilde yakmaktadır.

   • Pomelo meyvesi cilde gençlik verir.

   Pomelo meyvesi ile cildinizdeki ince çizgilerden kurtulabileceğiniz gibi yaşlılığın verdiği diğer cilt hasarlarından da kurtulabilirsiniz. Özellikle göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar için mutlaka pomelo meyvesi tüketilmeli ve pomelo meyvesi ile cilt bakımları yapılmalıdır.

   • Pomelo meyvesinin çekirdeği bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlar.

   Pomelo meyvesinin sadece kendisi değil, çekirdekleri de tam bir şifa deposudur. Bu meyvenin çekirdekleri ezilerek tüketildiği takdirde, bağırsaklarda meydana gelen kıl kurdu ve diğer parazitler birkaç gün içinde dökülecek ve daha temiz bir bağırsak yapısına kavuşacaksınız.

   • Pomelo meyvesinin kabukları yara tedavilerinde kullanılır.

   Turunçgillerin atası olarak kabul edilen ve çok köklü bir geçmişe sahip olan pomelo meyvesinin kabukları cilt üzerindeki yaralara, ezilmelere, morluklara ve çeşitli deformelere uygulandığı zaman burada oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

   Pomelo Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Pomelo meyvesinin zararları daha çok fazla tüketimi ile ortaya çıkar. Bu nedenle dikkatli ve yeteri miktarda tüketmeniz önerilir. Özellikle fazla tüketildiğinde içerdiği asitler nedeni ile mide yanması ve mide bulantısı gibi durumlar gözlemlenir. Buna ek olarak sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan pomelo meyvesi fazla tüketildiğinde ishal gibi olumsuz durumların yaşanmasına neden olabilir. Şeker ve tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişiler doktoruna danışarak tüketmelidir.

   Pomelo Meyvesi Nasıl Yenir?

   Pomelo meyvesi, kalın kabuklu ve ince zar yapısına sahip bir meyvedir. Önce dış kabuğunu soymanız ve daha sonra bölüm bölüm ayrılmış kısımların ince zarını çıkarmanız gerekir. Daha sonra tüketebilirsiniz. Taze olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkıp, reçelini yapıp veya kurutup ta tüketimini yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet