Pitaya Meyvesinin Faydaları

   Pitaya Meyvesinin Faydaları

   Pitaya Meyvesinin Faydaları Pitaya meyvesi son zamanların en çok ilgi gören meyvelerinden biridir. Hem dış görünümü açısından hem de iç görünümü ve tadı olarak, oldukça farklı bir meyvedir. Sadece görünüşü ile değil, şifaları ile de çok fazla dikkat çekmektedir. Ilıman ve tropikal bir iklim meyvesi olan piteya, aynı zamanda kaktüs meyvesi ve  ejder meyvesi gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Süper güç olarak ta bilinen ejder meyvesi, farklı ülkelerde süper meyve olarak ta adlandırılmaktadır. Kolay bozulup, çürümesi nedeni ile dış ülkelere dondurularak ihraç edilmektedir. Ülkemizde de çok sevilen pitya meyvesinin yetiştiriciliğine başlanmış olup, talepler oldukça fazladır.

   Pitaya Meyvesi Nedir?

   Diğer adı ile ejder meyvesi bir tropikal iklim meyvesidir. Hoş pembe dış kabuğu ve kabuğunda yer yer saçaklar görülür. Buna ek olarak, iç yapısı beyaz veya kırmızı olabilir. İç kısmında küçük siyah tohumları mevcuttur. Ejder meyvesinin ana vatanı, Vietnam’dır. Bir pitaya yaklaşık olarak, 300 gram ile 1 kilogram arasında ağırlığa sahiptir. Pitaya meyvesinde bulunan küçük susam benzeri tohumlar, meyve ile beraber tüketilmektedir. Meyveyi ister çiğ olarak sade tüketebilir, isterseniz de ezip su meyve suyu kıvamında da tüketebilirsiniz.

   Pitaya Meyvesinin Besin Değeri

   Tüm dünyanın severek tükettiği pitaya meyvesi içerisinde oldukça fazla vitamin ve mineral barındırır.  Bu nedenle sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Üstelik düşük kalorisi ile diyet listelerinde de yer almaktadır. 100 gram pitaya meyvesinde 52 kalori mevcuttur. Pitaya meyvesinin besin değeri ise;

   100 gram ejder meyvesinde bulunan besinler:

   • Protein,
   • Az miktarda yağ,
   • Karbonhidrat bakımından zengindir,
   • Demir,
   • Bolca c vitamin mevcuttur,
   • Tiamin,
   • Riboflavin,

   Pitaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Pitaya meyvesinin oldukça fazla faydası mevcuttur. Özellikle anti bakteriyel özelliği sayesinde her türlü mikrobun vücuttan atılmasına katkı sağlar. Tüm bunlar dışında ejder meyvesinin faydaları ise;

   • Pitaya meyvesi içerisinde bol miktarda antioksidan barındırır.

   Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyvelerden biri de ejder meyvesidir. Vücutta yer alan tüm zararlı maddelerin dışarıya daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bağırsak ve midede yer alan tüm toksinleri idrar yolu ile dışarıya atar. Kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralar.

   • Ejder meyvesi anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

   Pitaya meyvesinin üzerinde yapılan klinik araştırmalar, bu meyvenin anti bakteriyel özellikler taşıdığını ortaya koymuştur. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde, vücutta oluşabilecek her türlü bakterinin önüne geçer. Yine virüs gibi zararlı canlıların vücutta tutunmasını zorlaştırır. Dolayısı ile bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı hastalıkları vücuttan uzaklaştırır.

   • Daha kolay bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı olur.

   Yumuşak ve lifli yapısı ile daha kolay bir sindirim sistemi sağlar. Sindirim ve hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler, ejder meyvesinin bu şifalı yönünden faydalanabilir.

   • Pitaya meyvesinde yüksek oranda kemik sağlığına fayda veren içerikler mevcuttur.

   Kemik sağlığı için kullanılabilecek meyvelerden biri ejder meyvesidir. İçerdiği k vitaminleri sayesinde daha güçlü kemik yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Kaza sonucu kemik kırılması veya kemik çıkması gibi sorunlar yaşayan kişiler, kemiklerinin daha hızlı bir iyileşme sürecine girmesi için ejder meyvesi tüketebilir. Kemik hastalıklarına iyi geldiği gibi boy uzamasına da katkı sağlar. Çocuklar pitaya meyvesi tükettiği takdirde daha sağlıklı kemiklere ulaşacağı gibi boyları da uzayacaktır.

   • Pitaya meyvesi likopen içerir.

   Likopen, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ejder meyvesinde de bolca likopen mevcuttur. Kalp damar tıkanıklığına, kalp ritim bozukluklarına, kan temizlemeye ve damar tıkanıklığına oldukça iyi gelecek bir meyvedir. Kalp ve damar hastalığı olan kişiler için pitaya meyvesi tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   • Düşük kalorisi ve bol lifli yapısı ile kilo vermeye yardımcı olur.

   Kilo vermek isteyen kişiler için en iyi meyvelerden biri ejder meyvesidir. Bu meyvenin kalorisi düşük olduğu için ve az miktarda yağ barındırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

   • Ejder meyvesinin tansiyonu düşürme ve dengeleme özelliği mevcuttur.

   Kan basıncını dengeleyen pitaya, tansiyonu da düşürür. Eğer yüksek tansiyon sorunlarınız varsa ejder meyvesi tüketebilirsiniz. Ayrıca hoş bir tada sahip olduğu için keyifle yiyebilirsiniz.

   • İçerdiği bol potasyum sayesinde göz hastalıklarının iyileşmesini sağlar.

   Göz sorunları yaşamın büyük bir kısmını etkiler. Kişiler daha sağlıklı bir göz yapısına kavuşmak isterse ejder meyvesinin bu özelliğinden faydalanabilirler. Göz tansiyonu, görmede sorun, bulanık görme gibi tüm göz problemlerinin üstesinden kolayca gelir.

   • Kırmızı renkli pitaya kanseri önler.

   Çağımızda en çok yaygın görülen hastalıklardan biri de kanserdir. Kanserle mücadele dönemlerinde ejder meyvesi tüketilmesi gerekmektedir. Bu hem kanser hücrelerinin yayılmasını önler hem de kanser tedavisi sırasında vücuda alınan zehirli atıkların daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Her türlü kanser sorunu için pitaya tüketilmesi uygun olacaktır.

   • Aşırı cilt kurulukları için ejder meyvesi tüketilmesi gerekir.

   Ejder meyvesi, cilt sorunları ile de savaşmaktadır. Cildiniz kuru ve pul pul dökülüyorsa pitaya tüketebilirsiniz. Hücrelerin canlanmasına ve yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak pitaya meyvesi ile cilt maskeleri yaparak daha genç ve daha enerjik görünümlü bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Vücutta oluşan kesik ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

   Pitaya meyvesi vücutta oluşan morluk, kesik ve açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Morluk ve açık yaraların iyileşmesine büyük katkı sağlar.

   • Ejder meyvesi saçların eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

   Güneşten, havadan ve boya gibi kimyasallardan etkilenip, yıpranan saçlar için en iyi bakımlardan biri pitaya meyvesidir. Bu meyve sayesinde daha parlak, dolgun, ipeksi ve hacimli bir saç yapısına kavuşabilirsiniz. Saça verdiği bu faydaların hepsi cilt sağlığı için de geçerlidir. Yani hem saç hem de cilt bakımında bu meyveden faydalanabilirsiniz.

   Ejder Meyvesinin Zararları

   Pitaya meyvesinin görülen hiçbir zararına rastlanmamıştır. Ama alerjik bünyeye sahip olan kişiler ve çeşitli kronik rahatsızlığı olan kişiler tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Yine çok fazla tüketimi her bitki de olduğu gibi ejder meyvesinde de farklı komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle az ve yeterince tüketmek gerekir. Yine riskli hamilelik geçiren kişiler mutlaka doktoruna sormalı ve daha sonra tüketmeye başlamalıdır.

   Pitaya Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Pitaya meyvesi çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Taze olarak tüketecekseniz, ilk olarak kabuk kısmını soymanız ve içini tüketmeniz gerekir. Bunun dışında tatlılarda, içeceklerde, meyve salatalarında tüketilmektedir. Ejder meyvesinin kabuk ve iç kısmı ile şarap yapılmaktadır.

   Pitaya Meyvesi Nereden Alınır?

   Pitaya meyvesi hızlı bozulan bir meyvedir. O nedenle genelde dondurularak satışı yapılmaktadır. Daha çok tropikal iklimlerde yetişen bu meyve ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. İlk dönemler ulaşılması oldukça zor olsa da artık Türkiye’nin her yerinde satışı yapılmaktadır. Manavlardan, marketlerden ve çeşitli gıda ürünü satışı yapan online web sitelerinden temin edebilirsiniz. Fiyat bakımından da sanıldığı kadar yüksek değildir. Bu meyvenin şifalarından ve enfes tadından faydalanmak isteyen herkes kolayca ulaşım sağlayabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.