Pirinç Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Pirinç Faydaları Ve Zararları

   Pirinç Faydaları Ve Zararları Pirinç, hem Türk mutfağında hem de dünya mutfaklarında çok sık bir şekilde kullanılan besinlerden bir tanesidir. Gerek özel tariflerde gerekse günlük atıştırmalık yiyeceklerde sıkça pirinci görebiliyoruz. Pirinç sağlık açısından hem faydalı hem de zararlı yiyeceklerin başında gelir. Fakat lezzeti ve tok tutucu özelliği ile sulu yemeklerin yanında en çok yapılan ürünlerden biridir. Üstelik pirinç tek bir çeşittin değil, kırk bin çeşitten oluşur. Her bir çeşit pirincin kendine has şifası ve zararları vardır. Bu bilgiler ışığında kendinize en iyi gelecek pirinç türünü seçmeli ve bu yönde sağlıklı bir kullanım sağlamalısınız.

   Pirinç Nedir?

   Latincede oryza sativa L. Olarak adlandırılmış olan pirincin ana vatanı, güneydoğu Çin olarak bilinir. Çin ve Asya ülkelerinde daha fazla tüketimi yapılmaktadır. Bu bitki sadece Asya bölgelerinde değil, dünyanın hemen her noktasında kolayca yetiştirilebilir. Fakat daha çok bol sulu ve bol güneş alan bölgelerde yetişmeyi sever. Ülkemizde de bazı dere kenarlarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak Edirne ilimizde daha yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Mayıs ayında ekim süreci başlar ve yaz sonu, sonbahar başları gibi dönemlerde hasadı yapılır. Pirinç, buğdaygiller ailesinin bir üyesidir.  Uzun ince yaprakları mevcuttur. Bitkinin en farklı özelliği ise suyun içinde yetişmesidir. Boyları 1,5 metreye kadar ulaşabilir.

   Daha çok beyaz olarak bilinen pirincin türlerinde göre farklı renkleri de mevcuttur. Yani kırmızı, mor, kahverengi ve siyah renklerde pirinç bulmakta mümkündür. Elbette her pirinç türü farklı sağlık sorunlarının giderilmesinde ayrı rol oynar.

   Pirincin Besin Değeri

   Pirincin besin değeri yüksektir. Pek çok kişi pirinç tüketimini tavsiye etmese de insan sağlığına katkısı büyük olduğu için tüketiminin aşırıya kaçılmadan yapılması gerekir.

   • Pirincin büyük bir oranını karbonhidratlar oluşturmaktadır.
   • 100 gram pirincin kalorisi 351,1 gibi rakamlardan oluşur.
   • Protein,
   • Kolesterol,
   • Kalsiyum,
   • Fosfor,
   • Potasyum,
   • B1, b2 ve b3 vitaminleri,

   Beyaz pirincin besin değeri yüksek iken, esmer pirincin besin değeri daha fazladır. Eğer pirinç yemeyi seviyorsanız, tercihinizi esmer pirinçten yanı kullanabilirsiniz.

   Pirincin Faydaları Nelerdir?

   Pirinç, pek çok ülke gibi uzak doğu ülkelerinin de başlıca besin kaynağıdır. Bu nedenle pirincin dünya üzerindeki yeri ayrıdır. Elbette pirincin faydaları da uzmanlar tarafından araştırma konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar da bu bitkinin faydalarını gözler önüne sermiştir. Ancak pirincin faydaları kadar zararları da mevcuttur bu nedenle az ve kararında tüketmek en ideali olacaktır. Pirinç insan sağlığı için son derece faydalı iken cilt sağlığı için de oldukça faydalı bir besindir. Bu nedenle pek çok kişi cilt sağlığı için pirinçten ve pirinç unundan destek alır.

   • Kolesterol sonu olan kişiler pirinçten rahatlıkla faydalanabilirler.

   Hazır ve yapay tatlandırıcı gıdaların artması ile beraber, pek çok kronik sağlık sorunları da meydana gelmiştir. Özellikle katı yağ gibi ürünleri çok tüketen kişilerde kolesterol kaçınılmaz olmuştur. Eğer kolesterol sorunlarınız varsa pirinci kolaylıkla tüketebilirsiniz. İçerisinde kötü kolesterol barındırmadığı için damar sağlığını etkilemez. Ama kolesterol hastalığı için tam manası ile iyileştirici bir özelliğe de sahip değildir. Ana öğünlerde bir porsiyon pirinç tüketmek damar tıkanıklığına neden olmaz. Bu türlü duyumların hiçbir gerçekçi yanı yoktur.

   • Hiper tansiyonu düzenler.

   Pirincin içinde sodyum vardır. Sodyum ise kan basıncını düzenler. Eğer yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarınız varsa pirinç tüketimi yapabilirsiniz. Bu sayede tansiyonunuz belli bir süre sonra dengelenecektir. Özellikle stres kaynaklı tansiyon yükselmelerinde pirinçten faydalanmak gerekir.

   • Pirinç kanser ile mücadele eder.

   Pirincin kansere karşı koruyucu özellikte olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır. Özellikle esmer pirincin kanseri önleme gibi etkileri çok daha fazladır. Bu nedenle kanserle mücadele eden kişiler  veya kanser riski yüksek olan kişiler düzenli olarak esmer pirinç tüketebilir. Bilhassa fiber özellikleri ile bağırsak kanserini önlediği kanıtlanmıştır.

   • Pirinç hasarlı hücreleri onarır.

   İçerdiği bol lifler sayesinde ve c vitaminleri sayesinde vücutta oluşan hasarlı hücrelerin onarılmasında ve tedavi edilmesinde pirinç, çok büyük bir yere sahiptir. Vücutta bulunan serbest radikallerin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Bu sayede kişileri ölümcül hastalıklara karşı korumaktadır.yine iç organ hasarlarının da onarımlarını sağladığı için organ yetmezliği gibi sorunların da üstesinden gelmektedir.

   • Pirinç enerji verir.

   Aslında pirincin en bilinen özelliği tam bir enerji kaynağı olmasıdır. İçerdiği yüksek karbonhidratlar nedeni ile gün boyu enerji sağlar ve kişilerin daha canlı olmasına katkı sağlar. Üstelik sadece vücut için enerji üretimi yapmakla kalmıyor, beyin için de gerekli olan enerjiyi sağlıyor. Dolayısı ile gün içinde daha berrak ve daha canlı bir düşünce gücüne kavuşmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak beyin hastalıklarının da şifa bulmasında iyi bir rol oynar.

   • Pirinç unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına iyi gelir.

   Pirinç beyin sağlığına katkıda bulunan bir besindir. Eğer çok fazla unutkanlık gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız, pirinç tüketmeniz önerilir. Buna ek olarak ilerleyen yaşlarda görülen Alzheimer hastalığı için de savaşmaktadır. Yani pirinç tüketimi yapan  kişiler, beyin sağlığı bakımından daha şanslı kişilerdir.

   • Pirinç böbrek hastalıklarına ve böbrek taşı gibi olumsuz durumlara iyi gelir.

   Pirinç tüketimi yaparak, böbrek hastalıklarınızın önüne geçebilirsiniz. Yine böbrek taşı rahatsızlıkları için en ideal besinlerden bir tanesidir. Gerek iç organların daha sağlıklı olması adına gerekse böbreklerin daha iyi çalışması adına pirinç tüketimi yapılması doğru olacaktır.

   • Kan şekerini sabitler.

   Pirinç enerji vermesi ile bilinen bir besin türüdür. Aynı zamanda kan şekerinin de olması gereken seviyeye ulaşmasını sağlar. Ama şeker hastalarının pirinçten uzak durması gerekmektedir. Bu konuya dikkat ederek pirinç tüketimi yapabilirsiniz.

   • Glütene karşı alerjisi olan kişiler pirinç unu kullanabilir.

   Glüten alerjisi yaşayan kişiler, ekmek tüketemez. Ama ekmek için iyi bir alternatif olan pirinç veya pirinç unundan faydalanabilirler.

   • Kilo vermeye yardımcı olur.

   Esasen pirinç yanlış kullanıldığında kesinlikle kilo aldıran bir besindir. Ancak doğru bir diyet uygulaması ile kolayca kilo vermenize yardımcı olur. Bazı diyetisyenler, kişilerin vücut yapılarına göre pirinç diyetleri hazırlamaktadır. Bu diyetler sayesinde çok kısa bir süre içinde kilo verilmesi mümkün olacaktır.

   Pirincin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Dünyada güzellikleri ve berrak cilt tonu ile en çok asya’lı kadınlar dikkat çekmektedir. Bunun nedeni ise pirincin cilde faydaları ve pirinç ununun ciltte daha doğru kullanımıdır. Eğer kusursuz bir cilt yapısına kavuşmak isterseniz pirinçten faydalanabilirsiniz.

   • Pirinç cilt rengini açar. Bu özelliği ile koyu cilt rengine sahip olan herkes pirincin bu muhteşem özelliğinden faydalanmak ister.
   • Cilt sarkmalarını engeller. Özellikle 35 yaşından sonra cilt sarkmaları sıkça yaşanmaktadır. Günlük pirinç bakımı il cildinizin sarkmalarını önleyebilirsiniz.
   • Çeşitli cilt lekelerinin önüne geçer. Cilt lekeleri için en iyi doğal ürünlerden biri pirinç unudur. Hamilelik lekeleri, yaşlılık lekeleri, güneş ve kozmetik ürünlerinin oluşturduğu kahverengi, kırmızı ve sarı cilt lekelerinizden pirinç bakımları sayesinde kurtulabilirsiniz.
   • Cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Cilt gözenekleri zamanla tıkanır. Bu da cilt gözeneklerinin genişlemesine ve cildin nefes almamasına neden olur. Eğer daha sıkı ve daha temiz gözeneklere sahip olmak isterseniz, pirinç suyu ile cildinize bakım yapabilirsiniz.
   • Cilt renk tonunu eşitler. Genelde kişilerde görüne en büyük cilt sorunlarından biri burun kısımlarının kırmızı renkte olmasıdır. Bu gibi durumlarda cilt renk tonunu eşitleyecek olan pirinç suyundan faydalanmak gerekir.
   • Bölgesel kararmaları giderir. Koltuk altı, diz kapağı, kol dirseği gibi alanlarda kararmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda pirinç maskesi uygulamanız önerilir.
   • Göz çevresinde oluşan çizgileri yok eder. Pirincin bir diğer özelliği ise yüzde görülen çeşitli çizgilerin yok edilmesini sağlamasıdır. Gözlerinize pirinç maskesi yaparak daha genç bir görüme kavuşabilirsiniz.

   Pirincin Zararları

   Pirinç görüldüğü üzere hem vücut sağlığında hem de cilt sağlığında kullanılabilecek harika besinlerin içinde yer almaktadır. Ancak yanlış tüketimi bazı olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Pirincin zararları ise;

   Pirinç yağ ile beraber pişirildiğinde kilo aldırır. Bu nedenle fazla tüketmeye gayret etmeli ve haftada iki kez olara yemelisiniz. Fazla tüketildiğinde obaziteye kadar sorunlara neden olacaktır.

   Şeker hastalığına neden olur. Pirinç çok fazla tüketildiğinde şeker hastalığına zemin hazırlar. Bu nedenle beyaz pirinç tüketmek yerine esmer pirinç tüketmeniz tavsiye edilir.

   Pirinç tatlı olarak kesinlikle tüketilmemelidir.

   Çok fazla tüketilmesi kabızlık ve hazımsızlık gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

   Pirinç Nasıl Tüketilir?

   Pirinç çok farklı şekillerde tüketime uygun bir besindir. Özellikle ülkemizde farklı yemeklerin içinde karşımıza çıkar.

   Pirinç unu olarak tüketilir; pirinç unu ile bebeklere mamalar hazırlanabilir. Anneler bebeklerinin gece acıkmaması için yatmadan önce pirinç maması verir. Ama bu durum bebeklerde obaziteye neden olur. Dikkatli olunmasında fayda vardır. Pirinç unu glüten alerjisi olanlar için ise iyi bir alternatiftir.

   Pirinç nişastası olarak tüketilir; pirinç nişastası farklı tatlılarda ve hamur işlerinde kullanılır. Yine cilt maskelerinde de çok fazla kullanıldığı bilinir.

   Pilav olarak tüketilir; pirinç pilavı ülkemizde son derece sevilen ana yemeklerden biridir. Özellikle kuru fasulye ve nohut yemeklerinin yanında yapılır.

   Çeşitli hazır gıdalarda tüketilir; hazır gıdaların için bağlayıcı olarak kullanılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.