Pırasanın Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Pırasanın Faydaları Ve Zararları

   Pırasanın Faydaları Ve Zararları Pırasa, çok uzun yıllardır insan sağlığına ve beslenmesine hizmet eden bitkilerden biridir. Özellikle kış mevsimlerinde bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede gribal enfeksiyonlara karşı ve soğuk havanın vücuda verdiği tahribatlara karşı muhteşem bir koruma özelliği sunar. Yeşil yaprakları adeta bir antioksidan deposudur. Vücuda sağladığı faydaları nedeni ile çocukların ve ek gıdaya geçen bebeklerin mutlaka bolca pırasa tüketmesi gerekir. Yine içerdiği kalsiyum gibi vitaminler sayesinde, kemiklerin ve dişlerin daha güçlü olmasını sağlar. Zeytinyağlı pırasa yemeği, ise tam bir vitamin deposudur. Mutlaka haftada iki kez pırasa tüketilmesi gerekir. Özellikle kış mevsimlerinde pırasa, soğan ve sarımsak gibi yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Bu sizi ve sevdiklerinizi kışın korumaya alaca ve bazı mevcut hastalıklarınızın tedavi edilmesine de yardımcı olacaktır.

   Pırasa Nedir?

   Pırasa,  bahar ayalarında fide şeklinde toprakla buluşturulur. Sonbahar aylarında ise hasadı yapılarak, yeşil yaprakları ile beraber kış mevsiminde tüketime sunulur. Ülkemizde bolca pırasa yetiştiriciliği yapıldığı için ulaşılması zor değildir. Bu nedenle şifa kaynağı olan bu sebzenden herkes  kolayca faydalanabilir. İç Anadolu bölgemizde ve doğu bölgelerimizde çok fazla don olayları olduğu için pırasanın, yeşil yaprakları donar. Bu nedenle yeşil yaprakları ile berber, toprağın altına gömülür. Bu sayede toprağın, güneşin ve yağmurların tüm minerallerini bünyesine taşımış olur.

   Pırasa, allium ailesinin bir üyesidir. Düşük kalorili bol vitaminli olan bu bitki bir metre boyundadır. Kökleri soğan ve sarımsak gibi yumru olmasa da soğan ve sarımsak ile akrabadır. Uzmanların en sevdiği sebzelerden biri olan pırasayı mutlaka çocuklarınıza sevdirmeniz önerilir.

   Pırasanın Besin Değeri

   Pırasanın besin değeri oldukça fazladır. Bu sayede besleyici olma özelliği diğer sebzelere kıyasla daha çoktur.  Cilt sağlığına ve vücut sağlığına tam anlamı ile katkıda bulunan pırasayı tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller ise;

   • 1 tane pırasanın, kalori değeri 50’dir.
   • K, a, c vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
   • B6 vitamini,
   • Antioksidan asitleri,
   • Soyum,
   • Bolca lif,
   • E vitamini,
   • Folat,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • Fosfor,
   • Çinko,
   • Bakır,
   • Manganez,

   Selenyum, görüldüğü gibi pırasa, nerede ise toprağın tüm minerallerini bünyesinde barındıran bir sebzedir.

   Pırasanın Faydaları Nelerdir?

   Eğer pırasa tüketmeyi sevmiyorsanız, pırasanın faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu bitkiyi daha fazla tüketmeye özen gösterecek ve hatta seveceksiniz.

   • Pırasada kampferol bolca mevcuttur.

   Kampferol, damar sağlığı için son derece önemli bir bileşendir. Damar duvarını diğer dış etmenlere karşı korurken, damar tıkanıklığı gibi durumların da önüne geçer. Dolayısı ile her türlü damar hastalığında bolca pırasa tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar neticesinde, pırasanın damar tıkanıklığını önlediği ve tansiyonu dengelediği görülmüştür.

   • Pırasa folat içerdiği için hamilelikte bolca tüketilmelidir.

   Folat hamilikte mutlaka gerekli olan vitaminlerden bir tanesidir. Bebeğin beyin ve kalp sağlığı için hamilelik döneminde folat alımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Pırasada da diğer bitkilere oranla daha fazla folat bulunur. Hamileler doğuma kadar bolca pırasa tüketimi yapmalıdır.

   • Pırasa içerdiği polifenol sayesinde vücuttan zehirli maddeleri atar.

   Pırasada bulunan polifenol sayesinde vücudunuzdaki tüm zararlı maddeler dışarıya atılır. Kanser tedavisi gören, kimyasal ortamlarda çok çalışan ve sürekli ağır ilaç kullanan kişiler, vücutlarından zehirli toksinleri atmak için bolca taze pırasa tüketmelidir. Antioksidan özelliği ile vücudu ve iç organları temizleyerek daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Pırasanın ağrı kesici özelliği vardır.

   Belki de pırasanın, en çok bilinen özelliği ağrı kesici olmasıdır. Özellikle baş ve kulak ağrıları için harika bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Ancak bazı yanlış bilgiler de mevcuttur. Örneğin haşlanmış pırasanın kulak ağrısına iyi geldiği bilinir. Bu durumda kulağın içine pırasa suyu sıkılır. Bu son derece yanlıştır. Kulak ağrılarında pırasa taze olarak tüketilmeli ve asla kulağın içine sıkılmamalıdır.

   • Pırasa antibiyotik özelliğe sahiptir.

   Kış mevsiminde yetişen pek çok bitki gibi pırasanın da antibiyotik özelliği mevcuttur. Genelde soğuk havanda dolayı vücudun bazı bölgelerinde enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlar yaşanabilir. Burada pırasa tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Boğaz ve sinüzit ağrıları ve enfeksiyonları için düzenli pırasa tüketilmelidir.

   • Pırasa kemik doku yapısının daha güçlü olmasına katkı sağlar.

   K vitamin içerdiği için kemik gelişimine ve kemik dokusunun daha güçlü olmasına fayda sağlar. Özellikle menopoza giren kadınların ve 55 yaşını aşmış erkeklerin bolca pırasa tüketmesi gerekir. Bu sayede en ufak kazalarda bile ortaya çıkabilecek kemik kırılmalarının önüne geçilmiş olur. Yine bebeklerde pırasa tüketmek, bebeklerin gerekli olan vitaminleri almalarına katkı sağlar ve boylarının uzamasına yardımcı olur.

   • Pırasa vücut için gerekli olan mineralleri bünyesinde barındırır.

   Bakır, çinko, demir ve folat gibi çeşitli mineraller bakımından zengin olan pırasa ile vücudunuzun sağlık gelişimini tamamlayabilirsiniz. Bu vitaminlerden biri bile eksik olsa, vücudunuzda bazı olumsuz durumlar meydana gelir. Özellikle yorgunluk, halsizlik gibi durumların tamamen ortadan kalkması için pırasa tüketilmesi gerekmektedir.

   • Pırasa demir vitamini sayesinde vücudun kan ihtiyacını karşılar.

   Kansızlık ve demir eksiklikleri, kişilerin hem sağlık durumlarını hem de ruhsal durumlarını bozar. Eğer demir vitamin değerleriniz düşük ise bolca pırasa tüketebilirsiniz. Özellikle gebelik döneminde demir eksiklikleri daha fazla görülür. Bu durumdan hem anne dayı hem de bebekler etkilenir. İşte tam manası ile doğal olan pırasa sayesinde demir eksikliğinize tedavi yolu bulabilirsiniz.

   • Pırasa gözü oksidadif strese karşı korur.

   İçerdiği lutein – zeaxanthin bileşenleri sayesinde göz sağlığınızı koruyabilir ve mevcut göz hastalıklarınızın tedavisini yapabilirsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gözde oluşan katarakt hasatlıkları için pırasa tüketilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda mutlaka pırasanın eşsiz şifasından faydalanmak gerekir.

   • Aşırı stres durumlarında pırasadan faydalanmak gerekir.

   Pırasa doğal bir uyuşma görevi görür. Eğer aşırı üzgün ve aşırı derecede sinirlilik haliniz varsa ve bu ruh hainden kurtulmak isterseniz, bir miktar pırasa yiyerek uyumanız tavsiye edilir. Bu sayede beynin uyuşmasını sağlayarak, beynin dinlenmesine yardımcı olur. Yine uyku sorunu çeken kişiler de pırasa yedikten sonra uyumalıdır. Bu sayede daha rahat ve daha konforlu bir uyku sürecine girmiş olursunuz.

   • Kabızlık gibi rahatsızlılıklarda pırasanın şifalı yanından faydalanılması gerekir.

   Pırasa, kabızlık gibi sindirim sorunları ile savaşan en ideal besinlerden biridir. Kabızlık, hazımsızlık ve çeşitli sindirim sorunları için mutlaka pırasa tüketilmesi gerekir.

   Pırasanın Zararları Nelerdir?

   Pırasanın zararları çok fazla değildir. Ancak fazla tüketildiği zaman midede ve bağırsaklarda gaz sancılarına neden olabilir. Bu sebeple çok fazla tüketiminin yapılmaması gerekir. Bunun dışında mide yanması gibi sorunlara da neden olabilir. Fazla tüketildiğinde ise ishal gibi durumları ortaya çıkarabilir. Yine içerdiği bazı bileşenler, kullanılan ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden dolayı, kronik hastaların  doktor gözetiminde pırasa tüketmesi tavsiye edilir.

   Pırasa Nasıl Tüketilir?

   Pırasa ağır kokuya ve acı bir tada sahip olduğu için genelde yemek olarak pişirilip, tüketilmektedir. Ama pişirmeden çiğ olarak tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Salataların içine bir miktar pırasa eklediğinizde faydasını daha fazla görebilirsiniz. Zeytinyağlı yemeği yapılarak ta tüketilebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet