Peynirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   22.04.2020
   Peynirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Peynirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Peynir, pıhtılaşma işlemiyle biriken bir süt türevidir. Piyasadaki binlerce çeşit ile bu lezzetli ürün için mutfak dünyasında binlerce kullanım alanı vardır. Tadı türüne bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu çeşit tuzlu, sütlü ve kremsidir. Peynir tüketiminin ne zaman ya da nasıl başladığı bilinmemektedir Ancak 8 ile 10000 yıl önce peynir kullanımını gösteren bazı kanıtlar vardır. Peynir yapım süreci Yunan Mitolojisinde belirtilmiştir ve birkaç Mısır resmi de peynir yapım sürecini belgelemektedir. Roma İmparatorluğu döneminde peynir kullanımı popülerlik kazanmıştır.

   Peynirin kanıtlanmış olan sağlık yararları arasında kemiklerin sağlıklı bir şekilde desteklenmesi, kaliteli bir yağ kaynağı olması, kalbin sağlıklı bir şekilde teşvik edilmesi, yüksek oranda bir protein kaynağı olması, kanseri engellemesi, büyük bir karbonhidrat kaynağı olması ve osteoporozun engellenmesi ya da yönetilmesi gibi önemli özellikler vardır. Ayrıca peynir, sağlıklı dişlerin oluşmasını destekler, stresin azaltılmasına yardımcı olur, nörolojik fonksiyonların iyileşmesini teşvik eder, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak sağlığını düzenler.  Kısacası peynir, süt fermantasyonundan gelir ve süt ürünlerinin insan vücuduna sağladığı birçok faydaya sahiptir.

   Peynirin Faydaları Nelerdir?

   Peynir, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve protein bakımından oldukça zengindir. Bazı çeşitleri ise iyi bakteriler ve vitaminler açısından çok daha zengindir. Peynir tüketiminin insan vücuduna inanılmaz şekilde faydaları vardır. Süper besin peynirin faydaları genel olarak şunlardır:

   • Peynir Mükemmel Bir Protein Kaynağıdır

   Protein, vücudun, sağlıklı bir sindirim sisteminden kas onarılmasına kadar birçok etkinliği sürdürebilmesi için oldukça gereklidir. Peynirde bulunan protein, kolay bir şekilde sindirilebilir ve özellikle de metabolik işleyiş için son derece faydalıdır. Protein tüm bunlarla birlikte önemli bir enerji deposudur ve insan fizyolojisinin en büyük gereksinimlerinden biri de enerjidir. Peynir mükemmel bir protein deposudur ve bunu kullanmanın bir yolu antrenman sonrası atıştırmalıklarınıza ya da bir salata üzerine peynir eklemektir. Ayrıca peynir, tam tahıllı krakerleri oldukça iyi bir şekilde tamamlar ve beyaz peynir, salata eşliğinde çok lezzetli olarak tüketilebilir.

   • Peynir Karbonhidratların Kaynağıdır

   Karbonhidrat, vücudun tam manasıyla yakıtıdır. İnsan vücudu, karbonhidrat ile işlev görmektedir ve enerji üretimi için karbonhidrat gereklidir. Peynir, şeker ve glikoz şeklinde parçalanan süt karbonhidratları içerir. Ancak, peynir yemekten alabileceğiniz karbonhidrat miktarı, yediğiniz peynir türüne bağlı olacaktır.

   • Peynir İçeriğinde Sağlıklı Yağları Barındırır

   Evet, doğru okudunuz. Yağın vücut için kötü olduğu ile ilgili varsayımların çoğu doğru olabilir ancak peynir, iyi bir yağ kaynağıdır. Yani ılımlı bir şekilde peynir yemek vücut için oldukça fayda sağlayacaktır. Omega 3 ve 6, peynirde bulunan amino asitlerle birlikte beyin ile beraber sinir fonksiyonlarını da yüksek oranda iyileştirebilir. Vücut, sizi hayatta tutmak ve hastalıkları engellemek amacıyla günlük prosedürlerini yerine getirmek için iyi yağ formunda kolesterol gerektirir. Bu iyi yağ, kahvaltıdaki omletinize ya da pastırmalı pizzanın sağlıklı versiyonuna biraz peynir serperek elde edilebilir. Peynir, sadece yemeğin lezzeti için harikalar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuza cömert bir miktarda iyi ve kaliteli yağ verir.

   • Peynir Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

   Aktivite seviyemize bağlı olarak kemiklerimiz, sağlığını hızla kaybetmeye eğilimlidir. Bu durumda peynir, diyetinize mükemmel bir katkı olabilir. Bunun nedeni, bazı çeşitlerin sadece kalsiyum açısından zengin değil, aynı zamanda B ve B vitamini kompleksi olarak da son derece zengin olmasıdır. B vitamini ve türevleri, kalsiyumun vücutta dağılmasına yardımcı olur. Peynir, büyüyen çocuklar için de iyi bir kalsiyum ve mineral kaynağıdır.

   • Peynir Kalbin Sağlıklı Bir Şekilde Çalışmasını Teşvik Eder

   Peynirin birçok çeşidi kalbin işlevleri için oldukça iyidir. Daha önce de belirtildiği gibi vücudun fonksiyonlarını çalışır durumda tutmak için bir miktar iyi yağa ihtiyacı vardır. Ayrıca peynir, kardiyovasküler sisteminiz için kazanan bir kombinasyon olan fosfor, potasyum ve magnezyum içerir. Bununla birlikte abartmadan tüketmek, peynirin faydalı bir gıda olarak kullanılmasının anahtarıdır.

   • Peynir Olası Kanseri Oluşumunu Engeller

   Peynir, kansere yakalanma riskini azaltmaya katkıda bulunabilir. Bunun nedeni, antioksidan özellikleriyle bilinen kimyasallar olan linoleik asit ve sfingolipitler açısından zengin olmasıdır. Peynir tüketiminin kolon kanseri üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla çalışma yürütülmektedir.

   • Peynir Osteoporozu Önler ve Yönetir

   Yaş ile birlikte gelen bir durum olarak kabul edilmesine rağmen bu hastalık, tüm yaş gruplarından insanlar için ciddi bir tehdittir. Bu hastalık, kemik yoğunluğu kaybı ve eklem ağrıları gibi semptomları tetikler. Kadınlarda menopoz durumu yaşadıktan kısa bir süre sonra ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak peynir ve diğer süt ürünlerinin düzenli bir şekilde alınmasıyla bu durum önlenebilir.

   • Peynir Sağlıklı Diş Oluşumunu Destekler

   Kalsiyum ve fosfor diş sağlığı için kazanan bir kombinasyon meydana getirir. Peynirde bulunan kalsiyum ve diğer mineraller, dişlerimizin dayanıklılığı ile beraber bütünlüğünü yaşlılığımıza kadar korumaya yardımcı olur.

   • Peynir Stres Düzeylerinin Azaltılmasına Yardımcı Olur

   Peynirin, kaygı ve stres üzerindeki etkilerinin sebebini belirlemek için çalışmalar yürütülmektedir. Peynirin, anksiyete ve panik atak düzeylerini azalttığı gözlenmiştir. Bunun nedeni, peynirde bulunan zengin n magnezyum türlerinin olmasıdır. Küçük miktarlarda peynir tüketmek, kesinlikle rahat bir zihin tutmanıza yardımcı olacaktır.

   • Peynir Mükemmel Bir Probiyotik Kaynağıdır

   Hepimiz yoğurtun bir probiyotik olarak faydalarını biliyoruz. Ancak iyi bakteriler içeren tek süt ürünü yoğurt değildir. Peynirde bulunan iyi bakteriler de bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Peynir de yüksek oradan zengin bir probiyotik kaynağıdır.

   • Peynir Bilişsel İşlevi Geliştirir

   Sağlıklı beyin aktivitesi için vücudumuz, yediğimiz gıdalardan elde ettiği yağları kullanır. Omega 3 ve 6 yağ asitleri açısından zengin olan peynir, zihnin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamanın lezzetli bir yoludur.

   • Peynir Vejetaryenler İçin İyi Bir Protein Kaynağıdır

   Vejetaryenler et ya da hayvansal ürünler yemeyi tercih etmezler. Protein alımlarına ayak uydurmakta da zorlanabilirler. Neyse ki peynir harika bir alternatif kaynak sunuyor. Peynir tam manasıyla vejetaryenler için mükemmel bir protein kaynağıdır.

   • Peynir Bağışıklık Sistemini Yüksek Oranda Güçlendirir

   Çinko bakımından zengin olan çeşitler, vücut için de oldukça fayda sağlar. Bu tarz besinler, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya büyük oranda yardımcı olurlar. Peynirdeki iyi bakteriler de genel sağlık ile beraber hastalık ve enfeksiyonla da savaşma yeteneğinin artmasıyla sonuçlanan sindirim sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Bunun için düzenli olarak peynir tüketilmesi önerilmektedir. Son olarak peynir, oldukça lezzetlidir ve her yemekte ya da kahvaltıda rahat bir şekilde tüketilebilir. Ancak bu kadar yüksek yağlı gıdaların tüketiminin faydalarını elde edebilmesi için abartılmadan tüketilmeleri gereklidir. Fazla olmamak kaydıyla bir miktar peynir tüketmek, bu fayd

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet