Pepino Meyvesinin Faydaları

   Pepino Meyvesinin Faydaları

   Pepino Meyvesinin Faydaları Pepino meyvesi, son dönemlerde ülkemizde popüler olan meyvelerden bir tanesidir. Görünümü ve tadı hafif bir şekilde kavunu andırmaktadır. Bu ilginç meyvenin faydaları ile oldukça fazladır. Hem tadı hem de faydaları ile ülkemizdeki meyvelerden daha farklıdır. Bu nedenle bolca Pepino meyvesi tüketilmesi tavsiye edilir. Daha önceki yıllarda pek bilinmeyen Pepino meyvesi, artık ülkemizde çok sık olarak görülmektedir. Bu nedenle kolayca ulaşım sağlayıp, hemen tüketebilirsiniz.

   Pepino Meyvesi Nedir?

   Latince adı, solanum muricatum olarak bilinir. Pepino meyvesinin ana vatanı, Peru’dur. Bu meyvenin aroması oldukça güzeldir. Etli kısmı hem muz tadını hem de kavun tadını andırır. Zaten görünüm itibari ile de hafif bir şekilde kavunu andırmaktadır. Açık sarı rengi ile pek çok hastalığın şifasında bu meyveden destek alınır. Meyvenin en ilginç yanı ise içerisinde hiç çekirdeğinin olmamasıdır. Yani kolayca tüketilebilir. Ülkemizde de yetişen pepino, ülkemizde en çok Akdeniz, Erzincan ve Malatya’da üretimi yapılmaktadır. Şeker hastalığından kemik gelişimi bozukluklarına kadar pek çok hastalığın iyileşme sürecini artırmaktadır.

   Pepino Meyvesinin Besin Değeri

   Son beş yıldır ülkemizde ve diğer ülkelerde inanılmaz derecede ilgi gören pepino meyvesinin besin değeri ise fazladır. 100 gramlık bir pepino meyvesinde 26 kcal kalori mevcuttur. Sulu ve serinletici bir tada sahip olduğu için yaz mevsiminde çok sık bir şekilde tüketilmektedir. Meyvenin besin değeri ise;

   • Karbonhidrat,
   • Lif bakımından oldukça zengindir,
   • Protein,
   • Az miktarda yağ barındırır,

   Bu kadar bol besin değerine sahip olan Pepino meyvesinin mutlaka düzgün bir şekilde seçiliyor olması gerekir. Yani satın alırken, Pepino meyvesini seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü ham pepino meyvesi, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bu sebeple doğru seçilmesi gerekmektedir. Bu meyveyi seçerken mutlaka şekli düzgün olanları tercih edilmelidir. Meyvenin üzerinde güneş yanığının olmadığından emin olmanızda fayda vardır. Yine bu meyvenin rengi sarıdır ve üzerinde kahverengi lekelerin olmaması gerekir. Meyvenin içi parlak bir görünümde olmalıdır. Son olarak meyvenin üzerinde mor renkli çizgilerin olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

   Pepino Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Pepino meyvesi, son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu nedenle tadı ve Pepino meyvesinin faydaları bir hayli merak konusu olmuştur. Pepino meyvesinin en çok bilinene faydası hiç şüphesiz kansere karşı koruyucu özellikte olmasıdır. Kansere karşı koruma sağlarken, kolesterol gibi kalp ve damar sağında da oldukça büyük etkilere sahiptir. Pepino meyvesinin faydaları sadece bullarla da sınırlı değildir.  İşte bu muhteşem meyvenin insan sağlığına faydaları…

   • Pepino meyvesi uyku düzeni sağlamaktadır.

   Pepino meyvesi, beyne mutluluk hormonu sağladığı için daha rahat ve daha mutlu bir uyku sürecine girmenize yardımcı olur. Eğer gün içinde çok fazla strese giriyorsanız ve bu durum uykunuza sirayet ediyorsa yatmadan önce bir miktar Pepino meyvesi tüketmeniz tavsiye edilir. Hem kokusu hem de salgıladığı vitamin ve mineraller sayesinde beyindeki malatolin hormonlarının artmasına yardımcı olur.

   • Pepino meyvesi hemofili hastalığının tedavisinde kullanılır.

   İçerdiği bol miktardaki k vitaminleri sayesinde, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu sayede hemofili hastalığının tedavisinde faydalı olacaktır. Bu nedenle düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Pepino meyvesi tokluk hissi verir.

   İçerdiği bol lifler sayesinde tokluk hissi verir ve gün boyu kendinizi daha tok hissedip, diyetlerinizde yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, sindirim sisteminin daha hızlı ve daha kolay çalışmasına katkı sağlar. Eğer sindirim sorunu yaşıyorsanız, gün içinde bir porsiyon Pepino meyvesi tüketebilirsiniz.

   • Karaciğer yağlanmasının ve karaciğer toksinlerinin önüne geçer.

   Pepino meyvesi, içerdiği bazı vitaminler sayesinde karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Buna ek olarak karaciğer yağlanması gibi sorunların üstesinden gelir. Yine karaciğer problemleri yaşayan kişilerin cildinde yağlanma ve sivilce gibi durumlar meydana gelmektedir. Pepino meyvesi tüketerek, hem karaciğer problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz hem de cilt üzerinde çıkan sivilce ve akne gibi sorunların üstesinden gelir.  Bu nedenden dolayı cildinde sivilce ve akne gibi sorunları olan kişiler günlük olarak, düzenli bir şekilde Pepino meyvesi tüketmelidir.

   • Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

   Pepino meyvesi, tüketen kişilerde böbrek temizliğin yapıldığı görülmüştür. Böbreklerde biriken toksin ve kimyasal maddelerin atılmasına katkı sağlar. Özellikle kronik rahatsızlığı olup, sürekli ilaç kullanmak durumunda olan kişiler için Pepino meyvesi son derece ideal olacaktır.

   • Pepino meyvesinde bulunan c vitaminleri, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

   Pepino meyvesi, yoğun miktarda c vitamini içerir. Bu nedenle üzenli bir şekilde kullanıldığında vücudu tüm hastalıklar ve dışarıdan gelebilecek her türlü virüs ve mikroplara karşı korur. Bu nedenle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bolca Pepino meyvesi tüketmelidir.

   • Pepino meyvesi boğaz enfeksiyonuna ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

   Mevsim geçişlerinde daha sık görülen boğaz şişmesi ve enfeksiyon gibi durumlarda Pepino meyvesi tüketilmelidir. Boğaz sorunları ve diğer enfeksiyonlar için Pepino meyvesi tüketilmedir. Yine boğaz ağrılarında da tüketilmesi önerilmektedir.

   • Kan basıncını düzenleyerek kolesterolün önüne geçer.

   Pepino meyvesinin en çok bilinen özelliklerinden ve faydalarından bir tanesi de kötü kolesterolün önüne geçmesidir. Bu sayede kalp sağlığı korunmuş olurken kan basıncı da düzene girer. Eğer çok yüksek kolesterole sahipseniz, bolca Pepino meyvesi tüketmeniz gerekmektedir. İçerisindeki şeker oranı düşük olduğu için şeker hastaları da korkmadan bu meyveyi tüketebilirler.

   • Yaz mevsimlerinde tüketilirse vücut hararetini alır.

   Bol sulu olan bu meyve vücudun ihtiyacı olan suyu vücuda sağlamaktadır. Bu sayede vücut ateşi yükselen ve hararet sorunu yaşayan herkes Pepino meyvesini rahatlıkla tüketebilirler. Özellikle yaz aylarında çok yoğun çalışan kişiler ve su içmeyi ihmal eden kişiler bu meyvenin şifalarından faydalanabilir. Ayrıca içerdiği su oranı yüksek olduğu için vücutta tutunan tuz ve diğer toksinlerin daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

   • Pepino meyvesi gençlik iksiri olarak bilinir.

   Pepino meyvesi, bazı yörelerde gençlik iksiri olarak bilinir. Hücreleri yenileme özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile kanser ve diğer kronik hastalıklarda hücrelerin kendini toparlayıp, yenilenmesine katkı sağlar. Cilt hücrelerinin de yenilenip, cildin daha genç görünmesine katkı sağlamaktadır.

   • Pepino meyvesi vücuda enerji verir.

   Bol lif ve bol su içerdiği için vücudun enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Eğer gün içinde yorgun, halsiz ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız Pepino meyvesi tüketebilirsiniz. Vücudu canlandırırken, hoş kokusu sayesinde ruhsal bozuklukların da önüne geçer. İnsanların daha mutlu ve daha enerjik olmasını sağlamaktadır.

   • Mide hastalıklarının önüne geçer.

   Pepino meyvesi, midede oluşan ekşime, ağrı ve mide ağrıları için tüketilebilecek en iyi meyvelerden biridir. Reflü gibi hastalıkları için de kullanıma uygundur. Yemeklerden sonra tüketilirse, yemeklerin daha hızlı sindirimlerini sağlamaktadır.

   Pepino Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Bunca şifayı bünyesinde barındıran Pepino meyvesinin zararları yoktur.  Pek çok doğal ürün hamilelere ve kronik hastalığı olan kişilere zarar verebiliyor. Ancak Pepino meyvesi, hamile ve kronik hastalara hiçbir şekilde zarar vermez. Sadece olgunlaşmamış Pepino meyvesi, bazı kişilerde alerji yapabiliyor. Tüketirken bu konuya dikkat etmenizde fayda vardır. Bunun dışında ise çok fazla tüketildiğinde ishal gibi sorunları beraberinde getirebilir.

   Pepino Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Pepino meyvesi tüketmeden önce olgunlaşmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. İçinde çekirdek olmadığı için dış kabuğunu soyup tüketebilirsiniz. Harika tadı ve kokusu ile kolay bir şekilde tüketilebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet