Pazının Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Pazının Faydaları Ve Zararları

   Pazının Faydaları Ve Zararları Kış aylarında sıkça tüketilen yeşil yapraklı sebzelerden bir tanesi de pazıdır. Pazı, ülkemizde çok fazla tercih edilen bir bitki türüdür. Bunun nedeni elbette sadece lezzeti değil, sunduğu sayısız şifasıdır. Yani pazı tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde bazı hastalıkların da üstesinden gelebilirsiniz. Sindirim sistemini güçlendiren pazı, aynı zamanda kemik gelişimine de büyük fayda sağlamaktadır. Hal böyle olunca mevsimi geldiğinde bolca tüketilmesi gerekir.

   Pek çok kişi pazıyı ıspanakla karıştırabilir, ancak pazının daha düz ve daha uzun yaprakları mevcuttur. En az ıspanak kadar şifa deposu olan pazı bebekler ve hamileler için de çok faydalıdır. Bu nedenle bebek beslenmesinde ve hamile diyetlerinde bolca pazıya yer verilmesi gerekir.

   Pazı Nedir?

   Ülkemizde pazı adıyla bilinen bu yeşil yapraklı sebze dünya mutfaklarının adeta gözdesi haline gelmiştir. Latince adı, beta vlgaris l. Var cicla olarak bilinir. Ülkemizde Karadeniz yöresinde ve ege bölgelerinde daha sık yetiştiriciliği yapılır. Özellikle Karadeniz bölgesinin insanları pazının her türlü yemeğinden faydalanmaktadır. Hem çiğ olarak tüketime uygundur hem de çeşitli yemek olarak tüketilebilir. Fakat çiğ olarak kullanıldığında sağlığa olan faydalarını daha fazla görebilirsiniz. Pazının daha kolay yetişmesi için sulak ve bol yağış alan topraklara ihtiyacı vardır. Geniş yaprakları, doğal gübre sayesinde daha fazla büyüyecektir. Bu nedenle pazı üretiminde çok fazla kimyasal ilaçlamaya gerek duyulmaz. Hal böyle olunca, sofralarımıza kadar kimyasal ve zirai ilaç içermeden gelir.

   Pazının Besin Değeri Nedir?

   Pazının besleyici olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle yeşil yaprakları sayesinde, insan vücuduna daha fazla katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştıran ve hatta kilo vermeye yardımcı olan pazının besin değeri ise;

   • Lif,
   • Protein,
   • Doğal yağ,
   • C vitamini,
   • K vitamin,
   • Demir,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,

   Pazının kalorisi ise; 100 gramda 30 kalori değerine sahiptir. Bu bitkinin düşük kalorili olması kilo vermeye yardımcı olacağı anlamına gelir. Yani diyetlerinizde mutlaka diğer yeşil yapraklı sebzelere yer verdiğiniz gibi pazıya da yer vermeniz önerilir.

   Pazının Faydaları Nelerdir?

   Ülkemizde adeta göz bebeği konumuna gelmiş pazının faydaları oldukça fazladır. Cilt sağlığından, saç bakımına ve vücut sağlığına kadar, tepeden tırnağa faydası bulunmaktadır.

   • Pazı Parkinson hastalığı ile savaşır.

   Günümüzde yaygın olarak görülen ve tedavisi oldukça güç olan Parkinson hastalıklarının tedavisinde pazıdan faydalanılması önerilir. Buna ek olarak Alzheimer hastalığı ile de savaşır. Beyin fonksiyonlarının daha güçlü çalışmasına katkı sağlar. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda ve hastalık riski olan kişilerde pazı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yine pazının hafızayı güçlendiren müthiş bir etkisi vardır. Yoğun bir çalışma yaşamı içindeyseniz ve beyin sağlığını korumak istiyorsanız mutlaka pazı tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Pazı, sinir sisteminin daha iyi çalışmasına katkı sağlar.

   Sinir sisteminde yaşanan bazı aksaklıklar, başta aşırı sinirli ruh halini, üzgün ve mutsuz ruh halini beraberinde getirir. Bu nedenle stres ve depresyon gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız kış mevsimlerinde, sinir sisteminizin korunması için pazı tüketebilirsiniz. Özellikle yıpranmış ve yorgun ruh hali için harika bir etkiye sahiptir. Bu gibi durumlarda pazıyı çiğ olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Sindirim işlevi gören organlarda bakterileri temizler.

   Eğer sindirim sistemi düzgün çalışmaz ise vücutta diğer organların da zarar görmesi muhtemel olacaktır. Sindirim sisteminde çoğalan bakterilerin temizlenmesi için mutlaka pazı tüketmeniz önerilir. Bağırsaklarda kötü bakterilerin tamamen temizlenmesine katkı sağlayan pazı ile artık daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz. Bilhassa çiğ pazı ve ev yapımı yoğurdu beraber tükettiğinizde bağırsak ve mideye olan etkilerini daha kolay görebilirsiniz. Ayrıca sürekli kabızlık şikayeti yaşayan kişiler, pazı ve yoğurt kürü ile bu sorunlarından tamamen kurtulabilirler.

   • Bağırsak kurtlarını döker.

   Bağırsaklarda biriken bağırsak kurtlarını temizlemeye yardımcı olur. Özellikle sabahları aç karnına çiğ olarak tüketilen, pazı ile kıl kurtlarından kurtulabilirsiniz.

   • Pazı kan şekerini dengeler.

   Pazı üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, bu bitkinin kan şekerini düzenlediğini ortaya koymuştur. Adeta doğal bir şeker ilacı olan pazı, ile yüksek şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Eğer şeker hastalığı riskiniz varsa bu bitki ile şeker hastalığına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

   • Pazı kanserli hücrelerin yayılmasını önler.

   Harika bir şekilde bozuk veya hasarlı olan, tüm hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Bu sayede kanser gibi durumlar da en aza indirilmiş olur. Yani antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı savaşır. Bilhassa kolon ve meme kanserlerinin yayılıp, mutasyona uğramasını engeller. Bu nedenle herkesin mutlaka pazı tüketmesi tavsiye edilir.

   • Pazı İle Vücut Sağlığınızı Ve Bağışıklık Sisteminizi Daha Fazla Güçlendirebilirsiniz.

   Antioksidan asitler içerdiği için vücutta bulunan her türlü toksinin ve zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlar. Bağırsak, böbrek ve karaciğer temizleyici özelliği sayesinde iç organların daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   • Pazı Basur Hastalığına İyi Gelir.

   Basur hastalarının günleri acı içinde ve verimsiz olarak geçer. Bu gibi durumlarda ise pazının şifalarından faydalanılması önerilir. Özellikle kanlı basur ve basur memeleri mevcutsa, bir miktar pazıyı suda haşlayarak sorunlu bölgede bekletebilirsiniz. Ektisini kısa süre içerisinde göreceksiniz.

   • Kas Ve Kemik Ağrıları İçin Pazı Birebirdir.

   Kış mevsiminde nemli hava ve soğuk hava eklem ve kas ağrılarının ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda ise yapılacak işlem oldukça basittir. Tıpkı basur tedavisinde olduğu gibi eklem ve kas ağrıları için de pazıyı haşlayıp, sorunlu bölgelerde bir saat kadar bekletmeniz önerilir.

   • Pazı İle Saç Köklerinizi Güçlendirebilirsiniz.

   Saç köklerinde azalan biyotin maddesi saç dökülmelerine ve hatta kelliğe neden olabiliyor. Bu gibi saç sorunu yaşayan kişiler, bu problemi pazı suyu ile tamamen ortadan kaldırabilirler. Pazının içinde biyotin maddesi oldukça fazladır. Dolayısı ile pazı suyunu saç ve saç köklerinize uyguladığınızda, saç dökülmeleriniz artık son bulacaktır. Bu problem için pazıyı yemeniz önerilir. İkinci bir uygulama ise pazıyı haşlayıp, ezdikten sonra lapa şeklinde saçlarınıza uygulamak olacaktır. Saçlarınıza pazı ile bakım yaptıktan sonra avokado yağı kullanabilirsiniz. Tüm bu bakımlar sayesinde saç dökülmelerine veda edebilirsiniz. Ayrıca pazı ile saç bakımı yapıldığı takdirde, saçlarınız hem dolgun hem de daha parlak bir yapıya kavuşur.

   • Pazı Kötü Kolesterolün Vücuttan Atılmasını Sağlar.

   Pazı tüketimi yapıldığında, damar sağlığı olumlu yönde etkilenecektir. Özellikle kolesterol sorunu yaşayan kişilerin bolca bu yeşil yapraklı bitkiden tüketmesi tavsiye edilir. Sadece damar sağlığına değil, aynı zamanda da kalp sağlığına da büyük fayda sağlar. Kalbin daha düzgün ritminde çalışmasına  yardımcı olurken olası kalp krizi risklerini de en aza indirir.

   • Pazı Demir Eksikliğinin Tedavisinde Kullanılır.

   Demir eksikliği için yeşil yapraklı bitkiler tüketilmesi tavsiye edilir. Bunlardan bir tanesi de pazıdır. İçerdiği demir vitamini sayesinde kansızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilmesinde fayda vardır. Özellikle kış mevsiminde çok fazla üşüyen ve bir türlü ısınamayan kişiler bolca pazı tüketmelidir. Bu sayede damarlardaki kan miktarı artar ve üşüme artık son bulur. Çocuklarda yaşanan kansızlık sorunu için de mutlaka pazıdan faydalanılması önerilir.

   • Pazının Bebekler İçin Faydaları Oldukça Fazladır.

   Bebeklerin bağışıklık sistemleri güçlü olmalıdır. Aksi halde en ufak bir durumda bile hemen hastalanabilirler. Ek gıdaya geçen bebekler için tüketilebilecek besinlerden biri de pazıdır. Bebekler için gerekli olan mineralleri taşıdığından dolayı, bebeklerin sağlık gelişimlerini tamamlar. Ayrıca sindirim ve gaz sorunu yaşayan bebeklere de pazı verilmesi önerilir. Yine bebeklik çağından büyüme çağına kadar pazı gibi sağlıklı besinler verilirse, bebeklerin kemik gelişimleri ve beyin gelişimleri tam anlamı ile tamamlanmış olur.

   • Hamilelikte Pazının Faydaları Sanıldığından Daha Fazladır.

   Bilindiği üzere gebelik esnasında mutlaka alınması gereken vitamin ve mineraller vardır. Bunlardan en önemlisi ise folik asittir. Folik asit bebeğin beyin gelişimi için çok değerli bi içerik olduğundan ve pazıda da bolca bulunduğundan hamilelerin mutlaka pazı tüketmesi önerilir.

   • Bol Mineral İçerdiği İçin Vücudun Gerekli Minerallere Kavuşmasına Yardımcı Olur.

   Pazı toprağa oldukça yakındır. Bu nedenle topraktaki mineralleri yapraklarına çeker. Vücuttaki mineral eksiklikleri için mutlaka pazıdan faydalanılması önerilir.

   Pazının Zararları

   Pazı pek çok açıdan insan sağlığına faydalı bir bitkidir. Fakat yanlış kullanımı vücutta bazı sorunların doğmasına neden olabilir. Pazının zararları ise

   • Toprakta yetişen pazı iyice temizlenmediği takdirde, üzerinde kum ya da toprak biriktirebilir. Bu da böbreklerde taş ve kum oluşumuna neden olur. İyice yıkanıp, tüketilmesi gerekir.
   • Pazının içinde toprakta bulunan pek çok mineral mevcuttur. Bu durum aslında insan sağlığı için oldukça idealdir. Ama vücuda haddinden fazla alınan mineraller, besin zehirlenmelerine neden olabilir. Bu durumda da mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görülür. Bu nedenle pazı tüketirken aşırıya kaçılmaması önerilir.
   • Fazla tüketilen pazı, sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

   Pazı Nasıl Tüketilir?

   Pazı pişmiş olarak veya çiğ olarak tüketime uygudur. Her iki şekilde de tüketebilirsiniz. Pazı sarması olarak yenilebilir. Çiğ olarak tüketilmek istenirse, salatalara ilave edilebilir. Yine zeytinyağlı pazı yemeği de yapılabilir. Kişiler kendi damak zevklerine göre pazıyı tüketebilirler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet