Pastırmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   28.05.2020
   Pastırmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Pastırmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Pastırma, tipik olarak hayvanın daha az yağ içeren sırt kesimleri de dahil olmak üzere çeşitli et kesimlerinden hazırlanan bir besin türüdür. Bir garnitür olarak ya da kendi başına tüketilir ve ayrıca sandviçlerde lezzetleri arttırmak için bir bileşen olarak kullanılır.

   Pastırma yağ yüklüdür, ancak hayvanın ne yediğine bağlı olarak sağlıklı yağ içerir. Kalp için sağlıklı olduğu düşünülen %50 mono doymuş yağlar ve oleik asit içerir. Bunun yaklaşık %40’ı, adil miktarda kolesterol içeren doymuş yağ ve %10’u ise kötü olduğu düşünülen çoklu doymamış yağ asididir. Pastırma, tuzlama ve buharlama teknikleri ile kullanılır. Pastırmanın tadı ile birlikte dokusu bu yöntemle beraber tuzlu ve pürüzsüz hale getirir.

   Pastırmanın Faydaları Nelerdir?

   Pastırma, vücudun doğal olarak üretmediği hayati besinler olan tiamin, selenyum, çinko ve B12 vitamini içerir. B vitaminleri, anemi (kansızlık) ile savaşmanın ve gün boyunca yüksek enerji seviyelerini korumanın gerekli bir parçasıdır. Pastırma, doğal B vitaminleri içerdiğinden dolayı vücut için son derece sağlıklıdır. Vitaminleri, vücuttaki besinleri dolaşım sistemi üzerinden taşımak için gereklidir ve bir olası eksiklik ciddi yan etkilere neden olabilir. Selenyum ve çinko, bağışıklık sağlığı için gerekli olan hayati antioksidanlardır. Vücut yeterli besin ve antioksidan almadığı zaman hücreler, çok daha hızlı bir şekilde parçalanmaya başlayabilir ve vücut sağlığı tehlikeye girebilir. Pastırma, sağlıklı antioksidanlar içerdiği için sağlık sorunlarıyla mücadelede oldukça faydalıdır. Genel olarak pastırmanın faydaları şunlardır:

   • Pastırma HDL (İyi) Kolesterolü Arttırır LDL (Kötü) Kolesterolü Azaltır

   Yağ söz konusu olduğunda birçok insan haklı olarak ürküyor. Ancak gerçekte doymuş yağ, pastırmadaki yağın yaklaşık %35’ini oluşturur. Bununla birlikte birçok insanın fark etmediği durum, pastırmadaki yağın yaklaşık% 45’inin tekli doymamış yağ olmasıdır. Aslında, pastırmadaki tekli doymamış yağın neredeyse tamamı, zeytinyağında da bulunan ve kalp için son derece faydalı bir yağ asidi olan oleik asittir. Bu durum, bazılarının pastırmaya yeni zeytinyağı demesine bile yol açtı. Oleik asit, HDL (iyi) kolesterolü arttırır, LDL (kötü) kolesterolü azaltır, cildin iyileşmesini destekler ve iltihap seviyelerini düzenler. Pastırmadaki yağın geri kalanı (yaklaşık %10 ile 15) çoklu doymamış omega-3 ve omega-6 yağlarıdır. Pastırmada ayrıca, hayvanın beslendiği besinlerin de bu yağların dengesi üzerinde ağır bir etkisi vardır.

   • Pastırma Beyin İle İlişkili Hastalık Oranlarını Azaltır

   Beynin sağlığı, bütün vücut için hayati önem taşır. Beyin, vücudu kontrol eden ve her organın uygun bir şekilde çalışmasını sağlayan organdır. Beyindeki problemler geliştiği zaman uygun bir şekilde yönetilmediğinde garip davranışlara, hafıza kaybına ve nihayetinde ölüme yol açar. Uzmanlara göre pastırmadaki kolin, yalnızca kalp için yararlı değildir. Kolin, beynin sağlığı için gerekli bir bileşendir. Düzenli olarak kolin içeren bir diyet, zaman içinde azalmış bellek kaybı oranlarını gösterecektir. Kolin ayrıca, Alzheimer Hastalığı ve demans hastalıkları da dahil olmak üzere zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılır.

   Yapılan çalışmalar kolinin, hafıza ile beraber zekâyı geliştirdiğini ve demanstan beyine verilen hasar hızını azalttığını göstermiştir. Beyin üzerindeki etki, her yaşta faydalıdır. Hafızayı geliştirdiği için pastırma, okul yıllarında kahvaltıya harika bir ek olacaktır. Pastırma, vücut ya da genel sağlık için kötü değildir. Pastırma, yüksek miktarda besin içerdiğinden dolayı herhangi bir diyete yararlı bir katkı da sağlar. Pastırma yemenin ve sağlık yararlarını elde etmenin anahtarı, porsiyonları makul boyutlarda tutmaktır. Uygun porsiyon boyutlarında yenildiği zaman tuz ve yağ miktarı, endişe olmaktan çıkar ve sağlık yararları ilişkili olası olumsuzluklardan ağır basar.

   • Pastırma Kalbe Karşı Yüksek Koruma Sağlar

   Şaşırtıcı bir gerçek de pastırmanın kalp için sağlıklı olmasıdır. Pastırma, balıklarda bulunan aynı besin maddeleri olan omega-3 yağ asitleri içerir. Omega yağ asitlerinin sağlık faydaları, azaltılmış kolesterol ve kalpte genel sağlık durumudur. Pastırmanın kalp hastalığına neden olduğu efsanesine rağmen, aslında kalp ve vücut üzerinde olumlu bir yararı vardır. Yüksek kolesterol birçok kişi için bir sorundur. Ancak bir porsiyon pastırma, iyi olan sayıları zamanla yükseltirken kötü sayıları azaltmaya yardımcı olabilir. Uzmanlara göre yine kolin, kalbi hasar ve hastalıktan korumaya yardımcı olan başka bir malzemedir. Pastırmada var olan kolin nedeniyle kalbi ve diğer organları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kolin, anormallikleri iyileştirmek için önerilir ve fetal beyin gelişimi üzerindeki etkisi nedeniyle hamile bir kadının diyetine eklemek için iyi bir elementtir. Kolin, gebelik sırasında düzenli bir şekilde yenildiğinde fetal beyin gelişimini iyileştirir.

   • Pastırma Geliştirilmiş Ruh Haline Yardımcı Olur

   Pastırma şaşırtıcı derecede besleyici ve akıl sağlığı için son derece iyidir. Pastırma, olumlu zihinsel durumları teşvik etmeye yardımcı olan doğal bir ruh hali geliştiricidir. Uzmanlara göre pastırmadaki umami, beyin üzerinde nörolojik bir etkiye sahip olan bağımlılık yapan bir maddedir. Pastırma tüketildikten sonra mutlu bir etkiye neden olduğunu belirtiliyor. Bu etkiler, iyileştirilmiş bir ruh hali kazandırır, tatmin ve stres seviyelerini yüksek oranda azaltır. Stres, fiziksel ve zihinsel sağlık için ciddi bir komplikasyon olduğundan dolayı zararlı duygusal durumu kontrol etmek için önlemler almak da son derece önemlidir. Stresi azaltmak için birkaç seçenek daha mevcut olsa da birçok çözüm zaman alır. Zaman kısaldığı zaman bir parça pastırma almak, ruh halini iyileştirmeye ve kısa bir süre içinde stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

   • Pastırma Sağlıklı Yağlar İçerir

   Pastırma, yağ içerir. Bu durum da kişisel sağlık endişeleriyle sonuçlanabilir. Pastırma, biraz yağ içerse de en zararlı yağ formunu içermez. Pastırmada kesinlikle trans yağlar yoktur. Yağın en zararlı formu, koruma için tasarlanmış yağlar oluşturan trans yağlardır. Tek bir pastırma porsiyonu, birçok tüketicinin sandığından daha az yağ içerir. Pastırma, birçok besine göre çok daha az yağ ve kolesterol içerir. Besin değeri ile karşılaştırıldığı zaman ise düşük yağ içeriği gerçekten şaşırtıcı olabilir. Bundan dolayı yüksek proteinli bir diyet uygulandığı zaman ya da egzersizden sonra pastırma tüketmek, harika bir seçenek olacaktır.

   • Pastırma Yeme İsteğini Azaltır

   Pastırma, yağ oranı yüksek olduğu için yeme isteklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Pastırmadaki yağların yaklaşık yarısı tekli doymamış ve yüksek oranda kalp ile alakalı sağlıklı oleik asit içerir. Geleneksel olarak küçük bir yiyecekte bol miktarda proteinle birlikte bu yüksek yağ seviyesinin varlığı, tok hissetmeye yardımcı olur ve aşırı yeme dürtüsünü azaltır. Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyetin bir parçası olarak pastırma, tam bir diyet yardımcısıdır.

   • Pastırma Selenyum İçerir

   Selenyum, kalp sorunu ile beraber kanser riskini azaltmaya, bağışıklık mekanizmasını kuvvetlendirmeye, beyni ve tiroid bezini sağlıklı bir şekilde tutmaya yardımcı olabilecek önemli bir antioksidan ve mineral kaynağıdır. Antienflamatuar özellikleri ve akciğerler üzerindeki oksidatif stresi azaltma kabiliyeti nedeniyle de yapılan çalışmalar, selenyumun astım problemlerini tedavi etmek için kullanılan potansiyel olarak zararlı kortikosteroid ilaçlarının tekrarlanan dozlarına olan ihtiyacı azaltabileceğini öne sürmüştür.

   Pastırmanın Zararları Nelerdir?

   Pastırmanın zararları arasından etin tam olarak kurumamasından dolayı ortaya çıkan bakterilerdir. Tam olarak kurutulmayan pastırmada bulunan bakteriler sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Ayrıca çemeden kaynaklanan tuz yüksek tansiyon ve kolesterole neden olur.

   Pastırma alırken mutlaka güvenilir bilinene yerleri  tercih etmeye çalışmalısınız. Pişirilerek tüketilmesi genelde önerilmez. Fazla tüketmemeye çalışın.

   Sizlere bu yazımızda pastırmanın faydaları ve pastırmanın zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsininiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet