Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   22.09.2019
   Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Botanik adı “Carica papaya” olan papaya meyvesi, dünya üzerinde yaygın olarak tüketilen tropikal bir meyvedir. Tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olduğu için cilt enfeksiyonlarından kurtulmanıza, içerdiği enzimler ile kalp krizi riskinin azalmasına, tohumları ile bağırsak sağlığının iyileştirilmesine ve içerdiği anti-enflamatuar enzimler ile vücutta artrit ve ödemin azalmasına yardımcı olan papaya, aynı zamanda anti kanser özelliklere de sahiptir. Bu yazıda, papayanın sağlık yararlarına detaylıca göz atacağız. Ama öncesinde, gelin isterseniz genel besin profiline birlikte bir göz atalım…

   Papaya Besin Değeri

   Papaya, çeşitli vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer sağlık bileşenlerinin iyi bir kaynağıdır. Orta büyüklükte bir papaya, yaklaşık 120 kalori içerir. Ayrıca, 30 gram karbonhidrat içermektedir. Karbonhidrat içeriğinin 18 gramı şeker ve 5 gramı da diyet liflerinden gelmektedir. Yine orta büyüklükte bir papaya, 2 gram protein içermektedir.

   İçerdiği besin maddelerine gelince papaya; A vitamini, magnezyum, bakır, folay, alfa ve beta karotenler, tokoferoller, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve K vitamini yönünden de zengin bir meyvedir. Vücut sağlığı için çok değerli bileşenler yönünden zengin bu tropikal meyvenin sağlık yararları da oldukça çeşitlidir.

   Papaya Meyvesinin Faydaları

   Papaya meyvesi lezzetli olduğu kadar oldukça faydalı bir meyvedir. Ülkemizde yetişmeden papaya son günlerde faydalarından dolayı pek çok kişi tarafından tüketilmeye başlandı. İşte papaya meyvesinin faydaları;

   • Göz Sağlığını Korur

   Papaya, güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu bileşenler, ultraviyole ışınlarını filtreleyerek; retina hücrelerini hasardan ve dejenerasyondan korumaktadır.

   • Astımla Mücadele Eder

   Papayanın içerdiği beta-karoten, astım ile mücadele edilmesine yardımcı olur.

   • Bazı Kanser Türlerine Karşı Korur

   Yine papayanın içerdiği beta-karoten, prostat kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır.

   • Kemik Sağlığını Güçlendirir

   İçerdiği K vitamin ile papaya, kemik sağlığının korunmasında önemlidir. K vitamini, kalsiyum emilimini arttırmak için de değerli bir vitamindir. Düzenli tüketimi, güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olmaktadır.

   • Şeker Hastalarının Tüketimine Uygundur

   Düşük şeker içeriği ve yüksek lif içeriğine sahip bir meyve olan papaya, insülinin sağlıklı bir aralıkta kalmasına yardımcı olur.

   • Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

   Papaya, güçlü bir enzim olan papainin iyi bir kaynağıdır. Bu da, vücutta hazımsızlığa bağlı şişkinlik ve sindirim problemleri için faydalıdır. Ayrıca, yüksek lif içeriği de sindirim sistemine, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

   • Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

   Potasyum, bazı antioksidanlar ve lif içeriği ile papaya, kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kan basıncını düşürdüğü de gözlemlenmiştir.

   • İltihaplanma Karşıtıdır

   İçerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile papaya, vücutta kronik iltihaplanmanın önlemesine yardımcı olur. Bu da, özellikle sivilce ve tıkanmış gözenekler gibi cilt problemleri için faydalı olduğunu göstermektedir.

   Papaya Meyvesinin Cilde Faydaları

   Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

   A vitamininin iyi bir kaynağı olan papaya, cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de faydalıdır. Ayrıca, bir orta boyu ile günlük önerilen C vitamini miktarının yaklaşık iki katını içerdiğinden, saçın temel yapısı olan kolajenin sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır.

   Papaya meyvesi; folik asit, B1 ve B6 vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Bu vitaminler, vücutta metabolizmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, içerdiği karotenlerin de akciğer ve bazı diğer kanser türlerine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

   Papaya Meyvesi Bebeklere Verilir Mi

   Papaya meyvesi faydalı olmasına karşın 2 yaşından küçük çocuklara ve bebeklere verilmesi asla önerilmez.

   Papaya Meyvesi Nasıl Yenir

   Genelde papaya meyvesi nasıl yenir sorusu bu meyveyi daha önce yememiş kişiler tarafından çok sık sorulmaktadır. Papaya meyvesi mutlaka taze olarak mevsimde yenmesi çok önemlidir. Kavuna benzer bir yapıda olan papaya meyvesi kavun gibi kesilip içi temizlendikten sonra dilimlenerek tüketilebilir.

   Papaya meyvesinin tadı nasıl sorusuna cevap vermek gerekirse kavuna benzemesine rağmen tadı balkabağına çok yakındır.

   Papaya Meyvesinin Zararları Nelerdir

   Papaya meyvesinin faydaları olduğu gibi bazı zararları ve yan etkileri vardır. Fazla tüketildiğinde alerjik sorunlara neden olabilir. Hamilelerde fazla tüketildiğinde düşük riskine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca bebek sahibi olayı düşünenlerin fazla tüketmesi gebe kalmayı önlediği bilinmektedir. Fazla tüketmeye bağlı olarak mide bulantısı, ishal yada kusma görülebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet