Papatya Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   24.06.2020
   Papatya Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   Baharın gelmesi ile beraber beyaz çarşaf gibi saçılan papatyalar hem görüntüsü, hem de kokusu ile her insanın sevdiği bir çiçektir. Güzel göründüğü kadar saymakla bitmeyen faydalara sahip olan bir bitkidir de aynı zamanda. Pek çok türünün bulunduğu papatya, yağı ile de insanlara pek çok fayda sağlamakta. Cilt bakımlarından mide rahatsızlıklarına kadar pek çok problem karşısında şifa yaratan papatya yağı ile ilgili detaylara, gelin hep beraber bakalım.

   Papatya Yağı Nedir?

   Hassas ve kuru cilt yapısına sahip olan bireyler için papatya yağı son derece etkili bir çözüm olacaktır. Papatya yağı herkesin kolaylıkla temin edebileceği ve  neredeyse herkesin kullanabileceği bir şifa kaynağıdır. Yoğunluğundan dolayı  tek başına kullanılması pek tavsiye edilmeyen papatya yağını zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı ile birlikte gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hassa ve nemini yitirmiş kuru ciltlere sahip olan bireylerin ciltlerine papatya yağını sürmeleri önerilir. Cilt bakımlarının olmazsa olmazlarının başında gelen papatya yağı, sağlık alanında da pek çok fayda sergilemekte.

   Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

   • Papatya yağının ağrı kesici bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Eklem ağrılarının tedavilerinde kullanılır.
   • İltihapların azalmasına da yardımcı olan papatya yağı, migren ve sinüzite de iyi gelir.
   • Papatya yağı nefes darlığı ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara da son derece iyi gelir.
   • Papatya yağı herkeste görülebilecek ateş problemlerini ortadan kaldırır.
   • İdrar yolları enfeksiyonunu önlemeye yarayan papatya yağı aynı zamanda böbrekler ve kanı da temizler.
   • Adet görmesini düzenleyen ve kolaylaştıran papatya yağı regl ağrılarına da iyi gelir.
   • Papatya yağının doğum yapan anneleri rahatlatma etkisi olduğu da biliniyor.
   • Papatya yağı mide ve bağırsak sorunlarını azaltır.
   • Uykusuzluk problemini ortadan kaldırmaya yarayan papatya yağı, stresi de azaltır.
   • Papatya yağı karın şişkinliği ve haz birikimin önler.
   • Küçük bebeklerin karın ağrıları problemlerinde iki damla papatya yağı ile bebeğinize yağacağınız masaj ağrılarını hafifletecektir.

   Papatya Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   • Cilde uygulanan papatya yağı, cildinizi daha pürüzsüz kılar ve cildin yumuşacık olmasını sağlar.
   • Papatya yağının gözaltı morluklarına ve gözaltı şişkinliklerine son derece iyi geldiği biliniyor.
   • Papatya yağı, cilt üzerinde oluşmuş olan mantar ya da egzama rahatsızlıklarını tedavi eder.
   • Cilt üzerinde oluşmuş olan sivilceleri yok eden papatya yağı, cildinizin pürüzsüz bir görünüme ulaşabilmesini sağlar. Güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyan papatya yağı güneş lekelerinden kurtulmanızı da sağlar.
   • Papatya yağı bireyde rahatlama ve sakinleştirme etkileri yaratır bu vesile ile de cildin dinlenmesini sağlar.
   • Cildin nem değerini koruyan papatya yağı, cildin kurumasını ve çatlamasını da oldukça önler.
   • Cilde elastik özellik katan papatya yağı, cindin kırılmasını da önler aynı zamanda.
   • Papatya yağının cilt üzerinde pek çok faydası vardır ve bunlardan birisi de cildin vitamin gereksinimini yeteri kadar sağlayabilmesi.
   • Papatya yağı, cildi tazeler, onarır, canlandırır ve güçlendirir.

   Papatya Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

   Papatya yağı cilde nasıl sürülür ve papatya yağı yüze sürülür mü sorusu bu yağı kullananlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Papatya yağını ellerine damlatarak kullanabileceğiniz gibi eğer papatya yağını yüzünüze süreceksiniz bir pamuğu az miktarda damlatarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüze ve cildinize sürdükten sonra mutlaka cilt tarafından emilmesi için dairesel hareketlerle ovalanması gereklidir. Yağ çok yoğun olduğundan yüzünüze sürerken birkaç damla sürmeniz yeterlidir.

   Papatya Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

   • Papatya yağı saç açma işlemi için kullanılır ve diğer kimyasal yöntemlere nazaran kat kat sağlıklı bir yöntemdir bu.
   • Papatya yağı saç ve saç derisini oldukça derinden besler.
   • Saçların yumuşamasını, güçlenmesini ve nem kazanmasını sağlayan şifalı bir yağdır.
   • Saçlardaki kepek miktarını yok eder ve saçları oldukça arındırır.
   • Papatya yağı, saçlarda meydana gelen sorunların engellenmesini sağlar.
   • Saç köklerine masaj yapılarak uygulanan papatya yağı, saç köklerini oldukça güçlendirir.
   • Papatya yağı kuru ve kırılgan saç tipleri için, saçın nem dengesini sağlar ve kırılarak kopan saçların yıpranmasının önüne geçer.
   • Papatya yağı saçlara doğal bir parlaklık katar.
   • Saçlarda meydana gelen kaşıntıyı önler.

   Papatya Yağı Saça Nasıl Uygulanır

   Papatya yağını saça sürmek saç renginde açılma meydana getireceği için mutlaka saçta dikkatli kullanılmalıdır. Papatya yağını saça direk sürmek yerine kullandığınız şampuana ekleyerek uygulayabilirsiniz.

   Papatya Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

   Yoğun bir yapıya sahip olan papatya yağı genellikle zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı ile beraber kullanılması gerekir. Pamuk yardımı ile ya da hafif dokunuşlar ile parmak uçlarınızı kullanabilirsiniz. Papatya yağının etkisini verimli bir biçimde uygulayabilmesi adına cilde masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilir. Papatya yağını kozmetik ürünler ile de karıştırarak kullanabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz ürünlere kattığınız papatya yağı vücudunuzun daha nemli, dinç ve genç kalmasını sağlayacak.

   Papatya Yağı Saç Rengini Açar Mı

   Papatya suyu ile saç açmak bir kişinin bildiği ve denediği yöntemlerden biridir. Aynı şekilde papatya yağını saça sürmek ve uygulamak saç renginin açılmasını sağlar. Papatya yağını bir kaç damla saçınıza uygulayabileceğiniz gibi su ile karıştırıp saçını uygulamanızda saçlarınızın açılmasını sağlar.

   Papatya Yağı Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi

   Bir kişi papatya yağının göz altına sürülüp sürülmediğini merak etmektedir. Papatya yağını göz altı morlukları ve göz altı halkaları için 1 damla kadar sürülerek masaj yapılması yeterlidir. İnce ve hassas olan göz altına bu yağı sürerken alerjiye neden olabileceği asla unutulmamalıdır.

   Papatya Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı

   Papatya yağı bebeklerde sakinleştirici etkisi olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Uyku sorununa da iyi gelen papatya yağı bebeklerde diş çıkarma için de kullanılmaktadır. Diş çıkar bebeğe iyi gelen papatya yağı ile badem yağını karıştırıp bebeğin diş etlerine sürmek etkili bir çözümdür.

   Bir çay karşı papatya ile bir çay kaşığı badem yağını karıştırıp bebeklerin dişine 1 yada 2 damla kadar sürmeniz yeterlidir.

   Papatya Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

   Cilde iyi gelen ve cilt lekelerini yok eden papatya yağı egzama tedavisinde direk kullanılmaz. Ancak papatya suyu ile egzamaya karşı etkili sonuç alabilirsiniz. Bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı papatya ekleyerek soğuduktan sonra egzama olan bölgeye sürmeniz yeterlidir.

   Papatya Yağı Kullananlar

   Papatya yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda papatya yağının cilde iyi gelen yağlardan biri olduğunu söylemişlerdir. Aromateripi etkisi bu yağ cilde ve yüzüne sürenler harika sonuçlar elde ettiklerini söylemişlerdir. Yoğun bir yağ olduğundan fazla kullanılması önerilmeyen bu yağı fazla kullanıldığında sivilceye neden olduğu kullananlar tarafından dile getirilmiştir.

   Papatya Yağının Zararları Nelerdir?

   Papatya yağı gebe kadınlar için kesinlikle tavsiye edilmez. Bazı uçucu yağlar, hassas ciltli kimseler için alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu sebeple düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir tahriş testi yapılmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet