Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye iyi Gelir?

   01.07.2020
   Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye iyi Gelir?

   Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye iyi Gelir? Geçmişi Mısır’a dayanan papatya çayı, çok eski zamanlarda bu şifalı bitkinin yapraklarından güzel kokular elde edilmesi için kullanılıyordu. Tarihin ilk yıllarından itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde, uyku problemleri yaşayanlarda bu problemin ortadan kaldırılmasında, rahatlama ve sakinleşme gibi durumlarda büyük etkilere sahip olan bu şifalı bitkinin çayı kullanılıyordu. Geçmişten günümüze kadar tütsü, krem ve merhem olarak da kullanılan papatyanın pek çok yarayı iyileştirdiği de biliniyor. Soğuk algınlığından, depresyona kadar pek çok alanda etki gösteren ve şifa kaynağı olan papatya çayı nedir, nereden gelir, nasıl hazırlanır, yararları nelerdir, zararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Papatya Çayı Nedir?

   Papatyagiller ailesinin bir üyesi olan papatya, bünyesinde barındırdığı zengin mineral ve vitaminler ile oluşturduğu çayını tüm dünyaya duyurmayı başarmış. Çok sayıda türü olan papatya, ülkemizde Ege, Trakya, Marmara, Güneybatı Anadolu bölgelerinde yetişir. Yazın gelmesi ile her yere beyaz bir çarşaf gibi yayılan papatyanın faydaları saymakla bitmez. Hafif acı bir tada sahip olan papatya yüz yıllardır, bünyesinde bol miktarda barındırmış olduğu C vitamini ile, çeşitli yemeklere lezzet katmak için de kullanılmış.

   Kökenleri çok eskiye dayanan papatya eski milletler tarafından da çeşitli tedavilerde, törenlerde ve mutfaklarda kullanmışlar. Papatya ile ilgili eski zamanlarda çok fazla inanışlar varmış, geçmişten günümüze değin papatya her zaman sevilen bir bitki olmuş. Bu şifalı bitkiden elde edilen çayın da faydaları saymakla bitmez. Ülkemizde olduğu gibi, dünyanın da her yerinde kullanılan papatya çayı, çeşitli sağlık problemlerini ortadan kaldırmaya yarar.

   Doğal mı doğal bir tada sahip olan papatya çayı, bu şifalı bitkinin toplanıp, kurutulması yolu ile elde edilir. Papatya çayı, bünyesinde kafein barındırmadığı için, diğer çaylara oranla daha sağlıklıdır. Bünyesinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde papaya çayı, pek çok kanser ve kalp rahatsızlıklarını ortadan kaldırmayı sağlar. Sindirim sistemine de son derece çeşitli faydalar sağlayan papatya çayı, bu etkileri ile tüm dünyada büyük rağbet görmekte.

   Papatya Çayı Nereden Gelir?

   Dünyanın çok farklı yerlerinde, aynı amaç ile kullanılan bu şifalı bitkinin çayı her derde deva nitelik taşımaktadır. Papatya bitkisinin saymakla bitmeyecek kadar türü vardır ama dünyanın her yerinde kullanımı en yaygın olan papatya türleri iki tanedir bunlar Alman ve Roma türleridir, bu iki türde pek çok hastalığa inanılmaz faydalar sağlamaktadır.

   Papatya Çayı Nerelerde Kullanılır?

   Ağrılı Bölgelerde: Yaralı ve ağrılı bölgelerde kullanılan papatya çayı, bir süre sonra ağrıları dindirerek büyük bir hız ile yaraların iyileşmesini de sağlayacak.

   Duş Suyunda: Banyo yapacağınız suyun ya da giyeceğiniz elbiseye serpiş olduğunuz bir miktar papatya çayı sinirlerinizden arınarak sakinleşmenizi sağlar.

   Ciltte Meydana Gelen Kusurlarda: Cilt üzerinde meydana gelmiş sivilce, akne, kırışıklık, şişlik, morluk gibi problemlere son derece iyi gelen papatya çayı bu kusurları gidermeye yarar.

   Saç Bakımında: Saç derisine ve saç sağlığına da iyi gelen papatya suyu, saçların daha canlı görünmesini ve yumuşak olmasını sağlar.

   Direkt Ağız Yolu İle Tüketilmesi İle: çeşitli pek çok mide rahatsızlıkları, bağırsak problemleri, sindirim problemleri için papatya çayı bire bir etki sağladığı için ağız yolu ile tüketilebilir.

   Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

   Dünyanın her yerinde yaygın bir kullanıma sahip olan papatya çayını denemeyen pek pişman olmalı. Saymakla bitmez faydalara sahip olan papatya çayının hazırlanması da son derece basittir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan pek çok etkisi ile kafein içermeyen papatya çayının yapılışı işte şu şekildedir:

   • Bir fincan suyunuzu kaynamaya bırakın.
   • Kaynamış olan içme suyunuzun içine, bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatyanızı ekleyin.
   • Elde ettiğiniz papatya çayınızın on dakika kadar demlenmesini sağlayın.

   Çay hazırlama işlemini tamamlamak için bu adımları dikkatlice uygulamaya özen gösteriniz. Papatya bitkisi kaynatıldığı vakit, ne yazık ki acı bir tat doğurur ve bununla beraber şifalı pek çok etkisini kaybeder. Bu sebeple papatya çayını kaynatmak yerine, kaynamış suya katıp demlemeye bırakın. Papatya sayını Sıçak tüketmeniz daha fazla fayda sağlasa da, tercihe göre soğuk da içebilirsiniz. Papatya çayını gün içerisinde üç bardaktan fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

   Papatya Çayının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

   Ülkemizde olduğu gibi dünyanın pek çok yerinde yetişebilen papatya çayının insan sağlığına faydaları saymakla bitmez niteliktedir. Bu nedenle de dünyanın her yerinde büyük rağbet gören bu şifa kaynağının faydaları işte şu şekildedir:

   • Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan uyku sorununu ortadan kaldırmaya yarayan papatya çayı, bu problemi ortadan kaldırarak bireylerin rahat ve derin bir uyku çekmesini sağlıyor.
   • Romatizma hastalığına son derece iyi gelen papatya çayı, bu rahatsızlıktan dolayı meydana çıkan ağrıları dindirme konusunda son derece olumlu etkiler yaratır.
   • Ciltte meydana gelen kaşıntıların oluşumunu engelleyen papatya çayı, kaşıntı sonrasında deri döküntüsü oluşturan cilt hastalıklarını büyük oranda engeller.
   • Yemeklerden sonra tüketilen papatya çayı, sindirim sisteminin hızını artırarak yediğiniz yemekleri kısa bir sürede eritir ve sindirir.
   • Günlük hayatın yoğunluğundan meydana çıkan streslerimizi yok edebilmek için papatya çayı son derece etkili bir çözüm olacaktır.
   • Midede meydana gelen kasılmaları, papatya çayı son derece önler.
   • Bağırsaklarda meydana gelen problemleri ortadan kaldıran papatya çayı, bağırsakların düzgün bir biçimde çalışmasını da sağlar.
   • Yoğun hayatın temposu içinde, oradan oraya savrulan insanların yorgunluğunu alan papatya çayı, sakinleştirici etkileri ile bireyin dinlenmesini sağlar.
   • Kış aylarında ortaya çıkan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasını sağlayan papatya çayı, boğaz ağrısına karşı da son derece etkili bir çözüm doğurur.
   • Adet dönemleri öncesinde, kasıklarda meydana gelen kasılmaları hafifleten papatya çayı, bu dönemin daha sakin geçmesini sağlar.
   • Bireylerde meydana gelen kaygıları azaltmayı sağlayan papatya çayı, bireyin son derece rahatlamasını da sağlar.
   • Alerjik reaksiyonların azaltılması için papatya çayı kullanılır.
   • Papatya çayı kasları gevşetir ve kramp oluşumunu da son derece engeller.
   • Menepoz dönemine girmiş kadınlar için papatya çayı son derece şifa kaynağıdır, son derece rahatlama etkisi yaratan papatya çayı sürecin daha iyi geçmesini sağlar.
   • Papatya çayı, mide bulantısı yaşayan bireylerin bulantılarını ortadan kaldırır.
   • Papatya çayı, gargara biçiminde apse tedavilerinde kullanılır ve bu rahatsızlığa son derece iyi geldiği bilinir.
   • Kaynatılan papatya suyunu şişmiş ve ağrıyan gözlerinize sürmeniz ağrının ve şişliklerin hafiflemesini sağlar.
   • Midede meydana gelen hazımsızlık ve gaz problemlerini ortadan kaldıran papatya çayı, mideyi son derece rahatlatma etkileri doğurur.
   • Ciltte meydana gelen yara, sivilce, akne problemlerini ortadan kaldıran papatya çayı, bu problemler sonrasında oluşan izlere de son derece iyi gelir. Kaynatmış olduğuz papatya çayını cildinize direkt sürebilirsiniz ve kısa bir süre sonra bu şifalı maskenin etkisini gözleriniz ile göreceksiniz.
   • Papatya çayının mide yanmalarına, ülser ve reflü rahatsızlıklarına da son derece iyi geldiği biliniyor.
   • Karaciğer problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan papatya çayı, karaciğerin sağlıklı bir biçimde çalışmasını da sağlar.
   • Bünyesinde yüksek miktarda fosfor barındıran papatya çayı, kemik oluşumunu ve gelişimini son derece güçlendirir.
   • Papatya çayının içerisinde bol miktarda anti-enflamatuar bulunur ve bu madde mide bulantılarına, ishale ve gaz problemlerine karşı inanılmaz olumlu etkiler sağlar.
   • Papatya çayı, bağırsak iltihabı tedavisinde kullanılır ve bu rahatsızlığa son derece iyi gelir.
   • Papatya çayı vücutta meydana gelen kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyerek kanser riskini ortadan kaldırır.
   • Bağışıklık sistemini son derece güçlendiren papatya çayı, hastalıklara karşı büyük bir koruyu etkisi sağlar.
   • Ağrı kesici etkilere sahip olan papatya çayı, adet döneminde görülen ağrıları da son derece etkiler. Rahim bölgesini rahatlatan papatya çayı, kas spazmlarını da son derece ortadan kaldırır.
   • Kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olan papatya çayı, diyabet hastalarına da iyi gelmektedir.
   • Egzama ve başka cilt rahatsızlıklarına son derece iyi gelen papatya çayı, cildi çeşitli tahriş problemlerinden de korumaya çalışır.
   • Ciltte meydana gelen kırışıklıkların azalmasına yardımcı olan papatya çayı, yaşlanmayı geciktirir.
   • Papatya çayı ciltte meydana gelen yaraları hızlı bir biçimde iyileştirir.
   • Saç derisinde meydana gelen tahrişleri yok eden papatya çayı, saç derisindeki hücreleri de yeniler.
   • Saç derisinde meydana gelen kepeklenmeyi önleyen papatya çayı, saç tellerinin eskisinden daha fazla güçlü olmasını da sağlar.
   • Saçların rengini açmayı sağlayan papatya çayı, saçınızın ipeksi bir yumuşaklığa erişmesini de sağlar.
   • Diş çürümelerini önleyen papatya çayı, ağızda meydana gelen enfeksiyonları da yok eder. Bununla beraber diş ve diş etlerine inanılmaz etki sağlar.
   • Papatya çayı sinir ve stresleri son derece yatıştırır.
   • Adet düzensizliğini gideren papatya çayı, sancı problemlerini de ortadan kaldırır.

   Bin bir derde dava olan papatya çayının faydaları artırılabilir derecede fazladır. Tüketmiş olacağınız bir bardak papatya çayı bile, vücudunuza inanılmaz faydalar sağlayabilir. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız yok ise bu şifa kaynağı çayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

   Papatya Çayının Sağladığı Zararlar Nelerdir?

   Yapılan araştırmalar sonucunda papatya çayının tüketilmesi, bireyler üzerinde ciddi riskler teşkil etmez. Fakat hassas vücut yapısına sahip olan bazı bireylerde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu bireylerin papatya çayı tüketmeden önce gerekli testleri yaptırmaları ya da uzman bir doktor ile görüşmelerinde fayda var. Papatya içerikli kozmetik ürünlerin göz ile teması sonrasında, bazı tahrişler de meydana gelebilir. Papatya çayının yan etkilerine maruz kalabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

   • Gebe kadınlar
   • Emziren anneler
   • Küçük çocuklar
   • Kronik hastalıklara sahip olanlar (akciğer, karaciğer hastalığı olanlar)
   • İlaç kullananlar
   • Hassas cilt/vücut yapısına sahip olanlar

   Bu kişilerin papatya çayı içmesi tavsiye edilmez.  Bunların dışında her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, papatya çayının da haddinden fazla tüketilmesi çeşitli problemleri oluşturur. Günlük kullanım dozunu aşmadan papatya çayını kullanmaya özen gösterin. Papatya çayının fazla dozda kullanılması şu gibi sorunları doğurur:

   • Yorgunluk hissi
   • Uyku hali
   • Hormonal düzensizlikler
   • Sinir sisteminde bozukluklar
   • Çeşitli mide rahatsızlıkları

   Papatya Çayının İçerdiği Vitaminler Nelerdir?

   Bünyesinde pek çok mineral ve vitamin barındıran papatya çayının içerdiği bu şifalı maddeler sayesinde faydaları saymakla bitmez. İçmiş olacağınız 100 g papatya çayında işte bu vitaminler bulunur:

   • Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0,01 g
   • A vitamini, İÜ: 20 İÜ;
   • A vitamini, RAE: 1 Qg
   • Folat, DFE: 1 Qg
   • Tiamin: 0,01 mg
   • Çinko: 0,04 mg
   • Sodyum: 1 mg
   • Potasyum: 9 mg
   • Magnezyum: 1 mg
   • Demir: 0,08 mg
   • Kalsiyum: 2 mg
   • Karbonhidrat: 0,2 g
   • Enerji: 1 kcal
   • Su: 99,7 g

   Belirtmiş olduğumuz bu maddeler, papaya çayının şifalarını doğur.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda dünyanın her yerinde bulunan ve pek çok insanın en sevdiği bitki olan papatya ve bu bitkiden elde edilen şifalı çayı detaylı bir biçimde ele alamaya çalıştık. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız eğer, papatya çayını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet