Pancarın Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Pancarın Faydaları Ve Zararları

   Pancarın Faydaları Ve Zararları Pancar muhteşem bir besin kaynağıdır. Özellikle toprağın altında yetiştiği için toprağın nerede ise tüm vitamin ve minerallerini almaktadır. Hal böyle olunca vücut sağlığı için mutlaka kullanılması gerekir. Sedef hastalığı için ve diğer cilt rahatsızlıkları için pancarın şifalı yönünden faydalanmak gerekir. Uzmanlara göre pancarın faydaları tüm bunlarla sınırlı değil. Bu nedenle ülkemizde de sıklıkla yetiştirilmekte olan pancarın her yönünden çeşitli faydaları mevcuttur. Bu nedenle özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir.  Ayrıca pancarın sadece kök kısmı değil yaprakları da ayrıca faydalıdır. Özellikle lif yönünden yüksek olan pancar yaprağını da tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

   Pancar Nedir?

   Pancar toprak altında yetişen yumrulu bir besin kaynağıdır. Ülkemizde daha çok iç anadolu bölgelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Şeker pancarı ve kırmızı pancar olarak çeşitleri vardır. İlk bahar aylarında ekimi yapılır ve son bahar aylarının sonunda ise hasadı yapılmaktadır. Toz şeker üretiminde şeker pancarından faydalanılmaktadır. Ülkemizde uzun yıllardır pancar üretimi yapılmaktadır, toplanan pancarlar fabrikada toz şekere dönüşür. Posa kısmı ise besicilikte küspe olarak kullanılır. Bunun dışında pancardan, pekmez gibi besleyici ürünler de elde dilmektedir.

   Pancarın Besin Değeri

   Pancarın hem kök kısmı hem de yaprak kısmı oldukça faydalıdır. Yani sadece kök kısmından değil, yapraklarında da faydalanmak gerekir. İçerdiği vitamin ve minerallerin çoğu insan sağlığını yakındna ilgilendirmektedir. Pancarın besin değeri ise;

   • A,
   • B,
   • C,
   • P vitaminlerini içerir,
   • Fosfor,
   • Demir,
   • Çinko,
   • Kalsiyum,
   • Potasyum, gibi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

   Pancarın Faydaları Nelerdir?

   Pancar hem kök kısmı ile hem de yaprak kısmı ile insan sağlığında mutlaka kullanılması gereken besinlerden biridir. Özellikle deri hastalıklarına karşı olağan üstü bir iyileştirici güce sahiptir. Yine içerdiği p vitamini pek çok bitkide hiç bulunmaz veya çok az bulunur. Bu nedenle pancardaki p vitamini için bolca tüketilmesi gerekir. Doğanın bizlere sunduğu pancar, vücutsal bazı hastalıkların tedavisinde kullanılırken, her türlü deri hastalığına karşı da kullanılması önerilir. Pancarın faydaları;

   • Kemik erimesine karşı pancar suyu kullanılmalıdır.

   Pancar içerdiği bol kalsiyum sayesinde başta kemik hastalıklarının önüne geçer. Yine daha sağlam kemik yapısına sahip olmak isteyen kişiler de mutlaka pancardan faydalanmalıdır. Özellikle kırmızı pancar kemik rahatsızlıklarında daha büyük öneme sahiptir. Dolayısı ile ilerlemiş yaşlara sahip olan kişiler, menopoz dönemine girmiş olan kişiler ve büyüme çağında olan kişilerin bolca pancar suyu içmesi gerekir. Öte yandan cam kemik rahatsızlığı olan kişilere de çok sık bir şekilde pancar tüketmesi tavsiye edilir.

   • İçerdiği betalin maddesi sayesinde vücut iltihabını atar.

   Gerek zaman zaman ortaya çıkan vücut iltihapları için gerekse kanda bulunan enfeksiyonlar için mutlaka pancardan faydalanmak gerekir. Çünkü pancar, protein ve betalin bakımından en zengin besinlerden biridir. Limon ile beraber tüketildiğinde vücuttaki iltihabı çok kısa bir sürede atar.

   • Pancar, demir vitamini bakımından güçlü bir içeriğe sahiptir.

   Toprak altında yetişen pancar demir vitamini bakımından son derece zengindi. Bu nedenle kansızlık sorunu yaşayan kişilere pancar tüketmesi önerilir. Yine günlük düzenli bir şekilde alınan pancar pekmezi kansızlığı tamamen tedavi eder. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için mutlaka pancar tüketilmesi önerilir.

   • Pancar anne karnındaki bebeğin gelişimine destek sağlar.

   Pancarın içinde folik asit, b vitamini gibi maddeler bulunur. Bu anne karnındaki bebeğin daha sağlıklı gelişmesi için gerekli vitaminlerdir. Özellikle b vitamini bebeğin omurga yapısının daha sağlıklı gelişmesine katkı sağlar. Folik asit sayesinde bebeğin beyin gelişimi daha güçlü olarak tamamlanır. Bu nedenle hamilelerin düzenli bir şekilde pancar tüketmesi önerilir. Yine hamilelik döneminde sık görülen, enfeksiyon hastalıkları için de mutlaka pancardan faydalanmak gerekir.

   • Kırmızı pancar kana oksijen taşır.

   Kırmızı pancarda bolca demir vitamini mevcuttur. Demir vitamini sayesinde kana taşınan oksijen miktarı artar. Bu da kanda pıhtılaşma ve damar tıkanıklığı gibi durumların önüne geçer. Özellikle kadınların regl dönemlerinde bolca pancar tüketmesi önerilir.

   • Pancar bağırsak hareketlerini hızlandırır.

   Pancar bağırsakların daha aktif çalışmasına katkı sağlar. Bağırsaklarda yaşanan kabızlık gibi durumların önüne geçer. Özellikle kırmızı pancar turşusu fermente olduğu için sindirime büyük katkı sağlar. Daha düzgün bir bağırsak ve mide yapısı için pancar tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   • Pancar iyi bir glisin batain içeriğine sahiptir.

   Fitokimyasal bileşen olan glisin batain içeriğine sahip olduğu için kandaki ve bağırsaklardaki toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Özellikle her gün tüketilecek olan pancar suyu ile vücudunuzdaki tüm toksinlerden en kolay şekilde arınabilirsiniz. Ayrıca pancar yaprakları da iyi bir toksin atıcıdır. Bu nedenle lif oranı yüksek olan pancar yaprağını çöpe atmak yerine kullanmanız tavsiye edilir.

   • Kırmızı pancar yüksek miktarda enerji verir.

   İçerdiği şeker sayesinde doğal bir şekilde enerjinizi korumaya ve yükseltmeye fayda sağlar. Gün boyu daha enerjik ve daha mutlu olmak isterseniz, pancardan faydalanmanız önerilir.

   • Pancar saç dökülmesini önler.

   Gerek demir vitamini gerekse içerdiği çinko sayesinde saç dökülmelerini önler. Özellikle stres ve çeşitli saç hastalıkları nedeni ile yaşanan saç dökülmeleri için pancar tüketmeniz önerilir. Eğer haftada bir kez saçlarınızı pancar suyu ile yıkarsanız, daha güçlü ve daha sağlıklı saç yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Kırmızı pancar suyu sarı saç bakımında kullanılır.

   Bilindiği üzere sarı çalarda yaşanan turuncu görünümler veya çiğ sarı görünümleri kişileri rahatsız eder. Bu gibi durumlarda kırmızı pancar suyu ile saçların yıkanması ve bol su ile durulanması önerilir. Daha yumuşak sarı saçlara ve daha güzel sarı tonlarına erişebilirsiniz.

   • Pancar suyu sedef hastalığına iyi gelir.

   Sedef hastalığı için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri de pancardır. Pancar tüketimi yaparak, deride oluşan sedef hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olur. Bunun dışında deri de oluşan diğer hastalıklara da pancar suyu tavsiye edilir. Özellikle ürtiker, egzama, mantar ve kurdeşen gibi hastalıklarda mutlaka pancar suyu tavsiye edilir.

   Pancarın Zararları Nelerdir?

   Pancarın zararları diğer besinlere göre biraz daha fazla olabilir. Bu nedenle ilk etapta bilgi sahibi olup, daha sonra pancar ve pancar suyundan faydalanmak gerekir. Eğer pancar suyu tüketecekseniz, mutlaka diğer başka bir meyve suyu ile seyreltmeniz gerekir. Çünkü seyreltilmeden tüketilen pancar suyu çeşitli hastalıklara neden olabilir. Böbrek hasatları için pancar tüketimi tavsiye edilmez. Yine şeker pancar içerdiği bol şeker nedeni ile diyabet hastalarına zarar verebilir. Bunun dışında önemli kronik rahatsızlığı olan kişiler doktor onayı olmadan düzenli pancar tüketimi yapmamalıdır.

   Pancar Nasıl Tüketilir?

   Pancar sert bir sebzedir. Bu nedenle haşlayarak tüketimini yapabilirsiniz. Yine kırmızı pancarı salatalarda veya tatlılarda kullanabilirsiniz. Kırmızı pancarın turşusu da ülkemizde sıkça tercih edilmektedir. Pancarı haşlayıp, suyunu meyve suyu ile karıştırıp tüketmeniz önerilir. Pancarın yapraklarını ise atmayıp, böreklerde ya da tıpkı ıspanak yemeği gibi pişirip  tüketmeniz önerilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.