Oturarak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

   02.04.2020
   Oturarak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

   Oturarak Su İçmenin Faydaları; Sindirim sisteminin hızlı ve düzgün çalışması noktasında oldukça önemli olan düzenli su tüketimi; toksinlerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılabilmesine, böbrek sağlığının iyileşmesine olanak tanıyor.

   Vücudun, cildin ve saçların günlük ihtiyaç duyduğu nemi alabilmelerine de öncülük eden su tüketimi; cilt hücrelerinin yenilenmesine, cildin canlı, sağlıklı görünmesine katkıda bulunuyor.

   Günde 8-9 bardak su tüketimi; beyin ve omurilik sağlığının korunmasını, böbreklerinin ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor.

   Su içmek; bağışıklık sistemimizi de güçlendirip, vücut direncimizi büyük ölçüde arttırıyor.

   Böylelikle hastalıklarla vücudumuzun daha kolay bir şekilde mücadele edebilmesini sağlıyor.

   Düzenli ve yeterli miktarda su tüketimi; eklemlerin kayganlığını kaybetmesine, sonuç olarak kişinin eklem ve kas ağrılarına maruz kalmasına yol açıyor.

   Su içmenin faydalarından yararlanabilmek noktasında uzmanlar; oturarak su içmemiz gerektiğinin altını çizerek, ayakta su içmenin zararlı olduğuna değiniyor.

   Bu yazımızda kısaca ayakta su içmenin zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, oturarak su içmenin yararlarından bahsetmeye çalışacağız.

   İşte, oturarak su içmenin faydalarına dair bilmeniz gereken detaylar:

   Oturarak Su İçmenin Faydaları

   • Toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor

   Ayakta su içmek; içilen suyun midede fazla kalmaksızın direk on iki parmağa iletilmesine ardından dışarı atılmasına neden oluyor.

   Bu durumda su midede uzun süre kalmadığından midedeki asit ile bir araya gelmiyor. Sonuç olarak su mide asidi ile birleşmedikten toksinleri ve mikropları yok edici özelliğini de kaybediyor.

   Bu yüzden vücudu tam anlamıyla toksin ve zararlı maddelerden arındırma noktasında suyu mutlaka oturarak içmeniz gerekiyor.

   • Bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltıyor

   Oturarak su içmek, vücut direncini arttırıp, bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra kişinin kolera başta olmak üzere ciddi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini bile azaltıyor.

   • Ülser ve gastrite yakalanmanızı önlüyor

   Ayakta su içmek; içilen suyun direk mideye iletilmesi ile sonuçlanıyor. Bu durum, mide mukozasının hasar almasına, midedeki asit miktarının artmasına yol açıyor.

   Midede asit miktarının artması ise kişinin gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına daha kolay yakalanmasını beraberinde getiriyor.

   Oturarak su içmek, midenin çevresindeki doku ve kaslardan destek görmesini, suyun direk mideye inmesini önlüyor. Yani bu durumda mide mukozasının hasar görmesi riski de söz konusu olmuyor.

   Kısacası oturarak su içmenin faydaları arasında mide mukozasını koruması, kişinin mide rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltması da bulunuyor.

   • Böbrek sağlığını koruyor

   Oturarak su içmek; tıpkı sindirim sistemi sağlığı gibi böbrek sağlığının da korunmasına yardımcı oluyor.

   • Eklem ağrılarının şiddetini hafifletiyor

   Vücudumuzun %70 gibi büyük bir kısmının sudan oluşması, suyun yaşam için ne denli önemli olduğunu adeta gözler önüne seriyor.

   Suyun yeterince tüketilmemesi; eklem arasındaki sıvının azalmasına zamanlareklemlerin kayganlığını kaybetmesine, eklemlerden ses gelmesine neden oluyor.

   Bu yüzden romatizma hastalığı bulunan kişiler başta olmak üzere eklem ağrısı yaşamamak isteyenlerin günde yeterli miktarda su tüketmeleri gerekiyor.

   Oturarak su içmenin faydaları, hadislerde de belirtiliyor. Peygamber efendimiz, ayakta iken ve yürürken bir şeyler içip, yemesine rağmen otururken su içmenin sağlığımız için daha faydalı olduğunu belirtmiş, kişinin mümkün olduğunca ayakta su içmekten kaçınmasını dile getirmiştir.

   Lakin ayakta su içmek, yasaklanmamış yalnızca oturarak su içmenin daha sağlıklı olduğu belirtilmiştir.

   Oturarak Su İçmek Zayıflatır mı?

   Düzenli su tüketimi; kişinin daha uzun bir süre boyunca tok kalabilmesini, böylelikle daha kolay zayıflayabilmesini sağlıyor.

   Yani bol miktarda su içmek; kişinin diyetine sadık kalabilmesini mümkün bir hale getiriyor.

   Lakin içilen suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekiyor. İçilen su sıcaklığının 7-12 0C oda sıcaklığında olması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

   Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

   Vücudumuzun su ihtiyacını tam olarak karşılayabilmemiz için günde 2-2,5 litre yani ortalama 8-9 su bardağı su tüketmemiz gerekiyor.

   Suyun tadını sevmeyen kişilere suyun içine bir miktar limon sıkmaları öneriliyor.

   Çay, meyve suyu, kahve vb. içecekler; içerisinde su barındırmasına rağmen sade su tüketiminin yerini tutmuyor. Bu yüzden de hesaplamaya çay ve kahve tüketimini asla katmamak gerekiyor.

   Fazla Su İçmenin Zararları

   Gereğinden fazla su içmenin ise tahmin edemeyeceğiniz kadar ciddi olumsuz sonuçları bulunuyor.

   Suyun aşırı yani fazla tüketimi, vücutta sodyum, potasyum başta olmak üzere birçok mineralin aşırı ya da az salgılanmasına sonuçta kişinin mineral dengesinin bozulmasına neden oluyor.

   Böbreklerde suyun aşırı birikmesi, suyun kandan beyne kadar ulaşmasına sonuçta kişinin komaya bile girmesine yol açabiliyor.

   Komanın dışında kişide su zehirlenmesi görülebiliyor. Kandaki sodyum miktarının su miktarından daha fazla olması olarak tanımlanan ‘su zehirlenmesi’ durumunda hastada konuşma bozukluğu, bilinç kaybı, sık sık idrara çıkma, kas zayıflıkları, zihin bulanıklığı, ödem, baş ağrısı vb. semptomlar da görülebiliyor.

   Yukarıdaki yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşan hastaların vakit kaybetmeksizin doktora görünmeleri, doktor tarafından reçete edilen diüretik ilaçları zamanında kullanmaları gerekiyor.

   Su zehirlenmesi riski ile karşılaşmamak adına günde maksimum 10-12 bardak su tüketmelisiniz.

   Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

   Kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı, kilosuna, cinsiyetine, sporla ilgilenip ilgilenmediğine yani hareketli bir yaşam sürüp sürmediğine göre de değişiklik gösterebiliyor.

   Örneğin; 60 kilo, masa başı bir işte çalışan yani hareketsiz bir yaşam süren bir kadına günde 7 bardak su yeterli olurken; aynı şartlar altındaki 70 kilo bir kadının 8; 80 kilo bir kadının ise 10 bardak su tüketmesi gerekiyor.

   Günlük su ihtiyacınızı hesaplamak için bir diyetisyene danışabilir ya da internetteki hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz.

   Bu yazımızda kısaca oturarak su içmenin faydalarına değinmeye çalıştık.

   Konuyla ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet