Ökse Otu Nedir Ne İşe Yarar Faydaları Ve Zararları

   Ökse Otu Nedir Ne İşe Yarar Faydaları Ve Zararları

   Ökse Otu Nedir Ne İşe Yarar Faydaları Ve Zararları Ökse otu, hemen her yerde yetişebilen bir bitkidir. Aslında Ökse otunu diğer bitkilerden ayıran özelik, toprak üzerinde değil de ağaçların üzerimde yaşamasıdır. Köklü bir geçmişe sahip olan bu bitki çok uzun yıllar önce Avrupa ve farklı ülkelerde yüksek tansiyonu düşürmek için, epilepsi hastalıklarının tedavisinde ve infertilite gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta idi. Tıbbi açıdan oldukça önemli yere sahip olan ökse otu, ülkemizde de sıklıkla görülmektedir. Farklı isimlerle de bilinen ökse otuna yöreden yöreye göre değişik isimler takılmıştır. Bu isimler ise gövelek, purç, hastalık otu, güvelek gibi isimlerle de bilinir. Ökse otunun sadece yaprakları kullanıma uygundur. Üzerinde bulunan sıvı ve yapışkan meyvelerinin asla tüketilmemesi gerekir.

   Ökse Otu Nedir?

   Çeşitli ağaçların üzerinde can bulan Ökse otu, asalak bir bitkidir.  Bilimsel ismi ise viscum alba loranthaceae olarak bilinmektedir. Daha çok orman ağaçlarının üzerinde yaşamayı sevse de badem elma ve erik ağaçlarının üzerinde de sıkça görülür. Mitolojik bir geçmişe sahip olan ökse otu, günümüzde de kanser ve diğer kronik hasatlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği farklı bileşenler sayesinde ökse otu çeşitli hastalıkların vücuttan atılmasına katkı sağlar. Ağaç dallarına tutunan ökse otunun etli, pürüzsüz ve dağınık halde yaprakları mevcuttur. Üzerinde beyaz minik taneli meyveleri yetişir. Meyvelerin için sıvı ve berrak bir renktedir. Fakat meyvelerinin içerdiği bileşenler vücuda zarar verir. Bu nedenle pürüzsüz yapıdaki yapraklarının tüketilmesi tavsiye edilir.  Modern tıbbın gelişmediği dönemlerde Ökse otu, ilaç olarak kullanılmakta idi. Günümüzde ise ilaçlara takviye olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

   Ökse Otu Ne İşe Yarar?

   Ökse otu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Toprakta yetişen otlar gibi değildir.  Bu bitki yarı parazittir. Ağaçların içinde bulunan vitamin, mineral ve su ile yaşamını sürdürdüğü için bitkide bol miktarda insan sağlığına fayda sağlayan içerikler mevcuttur.  Diğer bitkiler gibi yemeği ya da salatası yapılmaz. Sadece bitki çayı olarak tüketilir. Başta tansiyon düşürme özelliği ile bilinse de epilepsi hastalıklarında da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Buna ek olarak vücut iltihaplanmaları için de Ökse otu kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca çağımızın en büyük sorunu olan şeker gibi kronik hastalıklar için ilk başvurulması gereken bitkilerden bir tanesidir.

   Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

   Adeta bir şifa deposu olan Ökse otu sayesinde farklı hastalıklarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Doğru kullanıldığı takdirde oldukça faydalı olacaktır. Ökse otunun faydaları ise daha çok anti kanser olarak bilinmektedir. Yani vücuttan tüm zararlı hastalıkları attığı gibi kanserle de mücadele eden bir bitkidir. Gördüğünüz yerde asla arkanızı dönüp gitmeyeceğiniz bir bitkidir.

   • Ökse otu kansere karşı koruma sağlar.

   Farklı kanser rahatsızlıklarında zaten eski dönmelerden beri kullanılan Ökse otu, günümüzde de ek tedavi edici olarak kullanılabilir. Özellikle kemoterapi alan kişilerin, kemoterapi sonrası Ökse otu tüketmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem vücudun direnci artacaktır hem de kansere karşı iyi bir koruma kalkanı olacaktır. Kanser hücrelerinin yayılmasını önleyen Ökse otu aynı zamanda da kanser hücrelerinin ölmesine ve çoğalmamasına da yardımcı olmaktadır.

   • Ökse otu bağışıklık sistemini güçlendirir.

   Bilindiği üzere bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, kişilerin hastalıklara yakalanma riski de o kadar az olacaktır. Ökse otu tükettiğinizde, vücudunuz daha sağlıklı ve daha dirençli hale gelecektir. Sürekli yorgun ve kendini halsiz hisseden kişilerin ökse otu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca vücudunda belli hastalıkları olan kişiler, bu hastalıklara karşı daha dirayetli olabilmek adına Ökse otu tüketebilirler.

   • Ökse otu yüksek tansiyonu düşürür.

   Eski dönmelerde tansiyon sorunları için Ökse otundan faydalanılmakta idi.  Hatta Ökse otu ilaç olarak kullanılıyordu. Ancak eski dönemlerde yaşanan hastalıklar, günümüzdeki hastalıklardan kat kat hafif olduğu için Ökse otunun şifası anında vücuda yarar sağlamakta idi. Ancak günümüzde ilaçlı gıdaların ve hormonlu gıdaların çoğalması nedeni ile hastalıkların tedavisi sanıldığı kadar kolay yapılamamakta. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları mutlaka tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmalı ve daha sonra bu mucizevi bitkiden faydalanmalıdır. Yüksek tansiyonu düşürüp, olması gereken seviyeye getirerek insan sağlığına inanılmaz derecede katkı sağlar.

   • Ökse otu insülin üretimini yönetir.

   Şeker hastalarının günlük olarak iki bardak Ökse otu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Şekeri dengeleme özelliğinin yanında kandaki insülin miktarını da yönetmesi ile bilinir.  Bu nedenle diyabet hastalarının faydalanabileceği en iyi doğal ürünlerden biri Ökse otudur.

   • Doğal anti inflamatuar özelliğe sahiptir.

   Ökse otu, doğal anti inflamatuar özelliğe sahip olduğu için vücutta biriken iltihaplanmaların önüne geçer. Eklem ağrılarına neden olan iltihaplanmalar ile savaşır. Üstelik sadece eklemlerde değil vücudun diğer bölgelerinde de yaşanan iltihaplanma sorunları ile savaşarak, daha sağlıklı bir vücut  yapısına kavuşmanıza katkı sağlar. Mide ve bağırsaklarda oluşabilecek enfeksiyon ve iltihaplanmaların da önüne geçerek, tedavi eder.

   • Bronşit ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

   Ökse otu kış mevsiminde mutlaka herkesin evinde bulundurması gereken şahane bitkilerden biridir. Boğaz iltihaplanmasına, boğaz ağrısına, öksürük, bronşit ve göğüs sıkışması gibi rahatsızlıklara çok iyi geldiği bilinir. Üst solunum yolu gibi rahatsızlıklarda hemen ökse otundan faydalanılması gerekir.

   • Ökse otu stresle başa çıkmanızı sağlar.

   Ökse otunun en iyi şifalarından biri de stresle başa çıkmanızı sağlamasıdır. Çağımızda ruhsal hastalıklar ve kaygı bozukluğu gibi pek çok stres kaynaklı hastalık meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda stresinizi hafifletmek, daha rahat bir uyku uymak ve gün boyu kendinizi daha huzurlu hissetmek isterseniz ökse otundan faydalanabilirsiniz.

   • Ökse otunda hemostatik etkisi mevcuttur.

   Ökse otunda hemostatik etki  yer aldığı için  çeşitli kanamaların durmasına yardımcı olur. Özelikle burun kanamalarında oldukça etkilidir.

   • Ökse otu daha rahat bir uyku sürecine girmenize yardımcı olur.

   Bazen çok çalışmaktan dolayı bazen de stresten dolayı, uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Bu gibi durularda yatmadan önce bir bardak ökse otu tüketmeniz tavsiye edilir. Bu sayede beyin rahat bir şekilde uyku sürecine girecektir. Yine huzursuz ve mutsuz iseniz ökse otundan faydalanabilirsiniz.

   • Adet sancılarına iyi gelir.

   Ökse otu regl kramplarını ve ağrılarını dindirir. Yine regl dönemlerinde düzensizlik yaşayan kişiler ökse otundan faydalanabilirler.

   • Ökse otu epilepsi hastalığına iyi gelir.

   Eski dönemlerde ökse otu, epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılırdı. Şimdi ise gelişen teknoloji sayesinde tıbbi olanaklar artmıştır. Ancak ilaçlarınıza ek olarak ökse otu kullanımı yaptığınızda faydasını daha kısa sürede görebilirsiniz.

   Ökse Otu Ne Zaman Toplanır?

   Ökse otunun toplanma zamanı çok önemlidir. Eğer doğadan kendiniz ökse otu toplamak istiyorsanız,  mutlaka ekim başından mart ortasına kadar toplama işlemi yapmanız gerekir. Bunun dışında nisan ayında da toplayabilirsiniz. Diğer aylarda toplandığında içindeki faydalara ulaşılması daha güç olacaktır.

   Ökse Otu Çayı Nasıl Yapılır?

   Eğer ökse otu çayı yapmak istiyorsanız, iki şekilde bu bitkinin çayını yapabilirsiniz. Öncelikle bir fincan suyun içine ince doğranmış bir çay kaşığı ökse otunu ilave edebilirsiniz. Akabinde bir günlük dinlenme süresinden sonra artık bu çayı ılık bir şekilde tüketebilirsiniz.

   Kurutulmuş ökse otu çayı yapmak isterseniz bir bardak kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı ökse otu ilave edip, 10 dakika kadar demlemeye bırakıp, tüketebilirsiniz.

   Ökse Otunun Zararları Nelerdir?

   Ökse otu doğru kullanılmadığında vücuda ciddi anlamda zarar verebilecek bir bitkidir. Bu nedenle mutlaka kullanırken dikkatli olunması gerekir. Ökse otunun zararları ise;

   Bu bitki zehirli bir bitkidir. Kronik hastalığı olanlar için elbette aynı zamanda bir şifa kaynağıdır ama ilaçlarla etkileşime girmemesi adına mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kesinlikle taze olarak ve çiğ olarak tüketilmemelidir. Çünkü içerdiği bileşenler nedeni ile zehirlenmelere neden olabilir. Sadece bitkinin yapraklarını kullanmanız gerekiyor. Meyveleri çok zehirli olduğu için ciddi anlamda zarar verecektir. Hamile ve emziren annelere kesinlikle ökse otu kullanılması önerilmez.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet