Okaliptüs Nedir Faydaları Nelerdir?

   Okaliptüs Nedir Faydaları Nelerdir?

   Okaliptüs Nedir Faydaları Nelerdir? Doğanın insana sunduğu bitkilerden biri de Okaliptüstür. Akdeniz ikliminde yaşayan Okaliptüs, pek çok alanda kullanılmaktadır. Daha çok kozmetik alanında görmeye alışık olduğumuz Okaliptüs  bitkisi sayede cilt sağlığı için değil, aynı zamanda da solunum yolu rahatsızlıkları için de kullanıma uygun bir bitkidir. Bitkinin yapraklarında bulunan şifalı bileşenler sayesinde pek çok rahatsızlığınızın üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca kış mevsiminde herkesin evinde bulunması gereken Okaliptüs yaprakları, çok uzun yıllardır, çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmakta idi. Günümüzde ise ilaçlara ek tedavi olarak kullanılması tavsiye edilir. Hoş kokulu yapısı ile rahatlıkla kullanabileceğiniz bitkilerden sadece biridir. Gerek çocuklarınız için gerekse kendiniz için evinizde mutlaka Okaliptüs bitkisine yer vermeniz tavsiye edilir.

   Okaliptüs Nedir?

   Okaliptüs bitkisi, mersingiller ailesinin bir üyesidir. Hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan Okaliptüs bitkisinin 600’den fazla çeşidi mevcuttur. Bitki kış mevsimlerinde yaprağını dökmez. Bu nedenle her mevsim toplanmaya uygundur. Tıp alanında ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece yaprakları değil, yağı da pek çok alanda şifa kaynağıdır. Bitkinin yapraklarındaki bileşenler ekim aylarında, daha yoğun hale geldiği için yapraklarının ekim ayında toplanması önerilmektedir.

   Anavatanı Avustralya olarak bilinen bu bitki ılıman ve sıcak iklimlerde yetişmeyi sever. 600’den fazla çeşidi olan Okaliptüs bitkinin hemen her çeşidi Avustralya’da yetiştirilebiliyor. Ülkemizde, Akdeniz kıyılarında yetişen Okaliptüs en fazla Muğla’nın dalaman ilçesinde yetiştirilmektedir. Oldukça uzun boylu olan Okaliptüs ağaçları 200 metre ile 1000 metre arasında değişebilir. Geniş ve heybetli bir gövde yapısına sahiptir. Yaprakları salkım söğüt yapraklarını andırsa da biraz daha geniş ve daha koyu yeşil renktedir. Bazı cins Okaliptüs ağaçlarının çiçekleri tüy görünümünde ve beyaz renktedir. Bitkinin gövde kısmının içinde bolca eterik yağ mevcuttur. Bu yağ ise insan sağlığı için kullanılmaktadır. Bilhassa sıtma gibi hastalıkların tedavisinde bu uçucu yağdan faydalanılmaktadır.

   Okaliptüs ağacında bulunan uçucu yağlar sıtma hastalığına yol açan sivri sineklerin o bölgeden uzaklaşmasına neden olduğu için ilk etapta sadece bu amaç için yetiştirilmekte idi. Ancak gün geçtikçe şifasının ne kadar fazla olduğu anlaşılmış ve bu yönde yetiştiriciliği daha fazla yapılmıştır.

   Okaliptüs Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

   Okaliptüs bitkisinin hem yaprakları hem de gövdesinde bulunan uçucu yağının faydaları oldukça fazladır. Bu sebeple dünya genelinde ve ülkemizin sıcak kesimlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Nezle, solunum yolu hastalıkları ve bronşit gibi hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir. Okaliptüs yaprakları bitki çayı şeklinde içilmektedir. Üstelik çok alerjenin bünyeye sahip olan kişilere bile pek fazla yan etkisi  olmadığı için herkesin kullanmasında fayda vardır. İşte Okaliptüsün faydaları

   • Okaliptüs soğuk algınlığı gibi hastalıklarda şifa kaynağıdır.

   Nezle ve grip gibi hastalıklarda ağır ilaçları kullanmanıza gerek kalmadan sadece Okaliptüs yapraklarını tüketebilirsiniz. Bu sayede hastalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz. Bitkinin yaprakları çay şeklinde tüketilebileceği gibi bir kapta ısıtılarak,  burun kanallarının açılmasına ve burun akıntısının önüne geçilmesine yardımcı olur.

   • Ateş düşürücü özelliği vardır.

   Bilindiği üzere vücut ısısı yükseldiği zaman, iç organların hasar görmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda Okaliptüs yaprakları çay yapılarak içilmelidir. Vücudun ateşini yavaş yavaş düşürdüğü için iç organların hasar görmesini engeller. Ateşi ise kontrol altına alır.

   • Solunum yolu rahatsızlıklarında Okaliptüs yağından ve yapraklarından faydalanılması gerekir.

   Okaliptüs yaprakları solunum yolunu açmak için kullanılır. Burun tıkanması ve nefes darlığı yaşayan kişiler, Okaliptüs yapraklarının buharını içine çekebilir. Bu sayede daha rahat nefes almanızı sağlar.

   • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

   Özellikle sigara kullanan ve bademcik iltihaplanması yaşayan kişilerde balgam gibi durumlar sıkça yaşanabilir. Eğer balgam sorunlarınız varsa Okaliptüs çayı tüketebilirsiniz. Bu sayede hem daha rahat nefes alabilir hem de balgam gibi kötü durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

   • Sinir ve stresin önüne geçer.

   Hoş kokusu ile sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Düzenli bir şekilde Okaliptüs çayı tüketildiğinde daha mutlu ve daha sakin bir yapıya kavuşabilirsiniz. Hem gün bir fincan Okaliptüs çayı tüketmek huzurlu olmanızı sağlar.

   • Kronik yorgunlukların önüne geçer.

   Eğer gün boyu çok fazla yoruluyor ve bu doğrultuda enerji kaybı yaşıyorsanız, bir fincan Okaliptüs çayı tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuz daha zinde ve daha enerjik bir yapıya kavuşacaktır.

   • Eklem ağrılarına ve kas ağrılarına iyi gelir.

   Okaliptüs çayı ve yağı eklem ağrılarına iyi gelir. Günlük bir bardak Okaliptüs çayı içmek ve eklem bölgelerine Okaliptüs yağı sürmek bu bölgelerde yaşanan ağrı ve yanmaların önüne geçer.

   • Okaliptüs kremi cilt hastalıklarına iyi gelir.

   Mantar enfeksiyonu başta olmak üzere diğer cilt problemlerinde Okaliptüs kremi kullanabilirsiniz. Cildin yenilenmesine de katkı sağlar. Özellikle ciltte oluşan yanık sorunları için Okaliptüs merhemi kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede yanık izlerinin ortanda kalkması sağlanmış olur.

   • Diş eti sorunlarında ve diş ağrısı sorunlarında Okaliptüs yağı ve çayı kullanılmalıdır.

   Diş eti çekilmelerinde, diş eti iltihaplanmalarında ve diğer diş sorunlarında bir miktar suyun içine birkaç damla Okaliptüs yağı damlatıp, ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Bu sayede ağız hijyeninizi sağlarken, diş eti sorunlarınızın da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

   • Kan şekerinin daha normal düzeyde olmasına yardımcı olur.

   Okaliptüs bitkisi kan şekeri düşüklüğünde ve şeker yükselmesinde kullanılabilecek nadir bitkilerden bir tanesidir. Kan şekerinin normal seviyede olmasını sağlar.

   • Okaliptüs çayı iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   İdrar yolu enfeksiyonlarında, idrar yaparken yanma gibi sorunlarda Okaliptüs çayı tüketilmesi gerekir. Bu sayede mesane temizlemeye ve bağırsak temizlemeye yardımcı olacaktır.

   Saç dökülmelerine karşı Okaliptüs yağı kullanılmalıdır.

   Pek çok ünlü saç bakım ürünlerinin içinde ve şampuanların içinde Okaliptüs yağı kullanılır. Bunun nedeni ise saç dökülmelerini engellemesidir. Eğer saç dökülmesi sorunları yaşıyorsanız, Okaliptüs yağı olan şampuanlardan kullanabilirsiniz. Eğer saç dökülmeleriniz normalden daha fazla ise saç diplerinize Okaliptüs yağı ile bakım yapabilirsiniz. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.

   • Okaliptüs yağı kepek sorunları ile savaşır.

   Bazı kişilerde kepek sorunları iç bitmez. Saç diplerinde kötü görünüme ve kaşıntıya neden olan kepek problemleri için saçlara düzenli olarak Okaliptüs yağı ile bakım yapılması tavsiye edilir. Bu sayede saçlarınız hem daha canlı ve parlak olurken, hem de kepek sorunları tamamen ortadan kalkar.

   • Haşere Isırıklarına Ve Zehirlenmelerine Karşı Okaliptüs Kullanılmalıdır.

   Ülkemizin güney kesimlerinde ilk olarak Okaliptüs ağacının yetiştiriciliği, sivri sinekleri uzaklaştırmak için yapılmakta idi. Çünkü ağacın içinde bulunan yağlar hem sivri sineklerin o ortamdan uzaklaşmasını sağlarken hem de haşere ve sinek ısırmalarına karşı bir koruyu kalkan görevi görür. Bilhassa sinek ve sivri sineklere karşı alerjisi olan kişilerin yanında Okaliptüs yağı taşıması tavsiye edilmektedir. Sineğin ısırdığı yere bir miktar Okaliptüs yağı sürülmelidir.

   • Okaliptüs çayı ve yağı zihin açmaya yardımcı olur.

   Okaliptüs çayının düzenli bir şekilde kullanımı ve yağının seyreltilerek kullanılması zihnin canlanmasına ve daha aktif olmasına katkı sağlar. Düzenli kullanıldığında ise daha açık bir zihin yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

   Okaliptüstün Zararları Nelerdir?

   Okaliptüstün zararları da mevcuttur. Şifalarından faydalanmak isteyen kişiler mutlaka zararlarını da bilmelidir. Zararları ise;

   • Bazı kişilerde mide bulantısına yol açabilir.
   • Kusma ve nefes almada güçlük gibi sorunlara neden olabilir.
   • Fazla tüketimi kas zayıflamasına neden olur.
   • Kalp ritminde bozukluklara ve tansiyon gibi sorunlara yol açar.
   • Okaliptüs içerdiği bileşenler nedeni ile bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaçlarla beraber kullanılması tavsiye edilmez. Ancak kullanmak isteyen kişiler doktoruna sormalıdır.

   Okaliptüs Nasıl Kullanılır?

   Okaliptüs bitkisinin farklı şekillerde kullanılması mümkündür. Cilt sorunları ve cilt hastalıkları için krem ve yağ formunda kullanılması tavsiye edilirken, vücut hastalıkları için çay olarak kullanılması gerekir. Bunun dışında güzelliğin ve estetik görünümüne özen gösteren kişiler kozmetik ürünlerinin içinde Okaliptüs özlerinin olmasına dikkat etmelidir. Bitkinin kullanım şekli ise;

   Bitki çayı olarak kullanılır; huzur verici, ağrı giderici ve iltihap söktürücü özelliği için Okaliptüs çayı olarak kullanılması tavsiye edilir. Bir bardak kaynayan suyun içine birkaç adet kurutulmuş Okaliptüs yaprağı ekleyip, demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

   Okaliptüs yağı olarak kullanımı; cilt güzelliği, cilt hastalıkları ve saç bakımı gibi konularda Okaliptüs yağının kullanılması tavsiye edilir. Cildinize Okaliptüs yağını direk temas ettirmek yerine farklı doğal yağlar ile seyreltilmesi gerekir. Saç bakımı için kullanılacaksa, banyo yapmadan önce Hindistan cevizi yağı ile ya da zeytin yağı ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

   Buhar olarak kullanımı; Okaliptüs yaprakları nefes sorunları için buhar yolu ile kullanılması gereken bir bitkidir. Grip, astım ve nezle gibi durumlarda bir litre suyun içine Okaliptüs yaprakları eklenir ve iyice kaynaması sağlanır. Kaynayan suyun buharını içinize çektiğinizde ise bu tür sorunlarınız ortadan kalkar.

   Krem olarak kullanılabilir; taze Okaliptüs yapraklarından elde edilen merhem ve kremler çeşitli cilt hastalıkları için kullanıma uygundur. Özellikle yaşlanma karşıtı kremlerde ve cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı kremlerde Okaliptüs özlerini sıklıkla görmekteyiz. Öte yandan eklem ağrılarında da Okaliptüs merhemi kullanılması tavsiye edilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.