Nescafenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   25.06.2023
   Nescafenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Nescafenin Faydaları Ve Zararları Nescafe hemen herkesin severek tükettiği içeceklerden biridir. Çoğu kişi nescafeyi daha çok uyku açmak ve çalışırken diri kalmak için kullanır. Ancak nescafenin faydaları sadece tüm bunlarla da sınırlı değildir. Aklınıza gelemeyecek daha pek çok faydaya sahiptir. Üzerine şiirler yazdıran nescafe, enerji vermesinin yanında kişiler için keyifli içeceklerden biridir.

   Hoş sohbetlerin yanında ya da yalnızlığın içeceği olan, yani her şekilde tüketilen bu içecek sayesinde vücut sağlığınıza ve cilt güzelliğinize katkılarda bulunabilirsiniz. Ancak her yiyecek ve içecekte olduğu gibi nescafe kullanımında da dikkatli olunmalı, gün içinde haddinden fazla tüketilmemelidir. Çünkü her ne kadar masum görünse de aslında bu içeceğin bazı zararları da mevcuttur.

   Nescafe Nedir?

   Coffea adlı ağacın meyvelerinin işlenmesi ile elde edilen kahve, her kültürde farklı şekilde tüketilmektedir. Sade içilebileceği gibi süt tozu veya süt ile hazırlanarak ta tüketilebilir. Herkes kendi damak zevkine göre kahvesini istediği şekilde hazırlama lüksüne sahiptir.

   Kahve sıcak ve yağışın bol olduğu ülkelerde yetişir. Etiyopya’da yetişen kahve, şimdilerde çoğunlukla güney Amerika’da yetiştirilmektedir ülkemizde üretimi yapılmaz. Kahve ağacı harika beyaz çiçeklere sahiptir. İlk meyveye durduğu zaman yeşil renge sahip olan bu harika içecek daha sonra kırmızı renge dönüşür. Bir takım işlemlerden geçmeden tüketimi yapılmaz.

   Nescafe, nestle markasının bir ürünüdür. Yani nescafe aslında bir marka adıdır. Bu marka dünyada ilk kez granül  kahveyi ürettiği için granül kahve ismi daha çok nescafe olarak adandırılır.

   Nescafenin İçeriği

   Nescafe kahveden üretilmektedir. Ancak bazı işlemlerden geçtiği için içine katkı maddeleri de eklenmiştir. Fakat tek başına tüketilen kahvenin içerisinde sadece kahve vardır. Ancak krema veya süt tozu ile beraber kullanıldığında bazı içerikler eklenmiştir bunlar ise;

   • Yapay şeker içerir,
   • Glikoz,
   • Yağ,
   • Asit düzenleyici,
   • Süt proteini,
   • Emmülgatör,
   • Kıvam artırıcı,
   • Yapay aroma,
   • Gluten,

   Nescafenin Faydaları Nelerdir?

   Pek çok kişi gün içinde sürekli olarak nescafe tüketimi yapar. Ancak nescafe tüketimi yapan kişilerin bu içeceğin faydalarını ve zararlarını bilerek tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Nescafenin faydaları ise;

   Nescafe metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar.

   Nescafe doğru şekilde tüketildiğinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Dolayısı ile daha kolay bir şekilde vücut yağlarının erimesine de katkı sağlar. Düzenli ve doğru bir şekilde diyet listelerine eklenen nescafe, sayesinde daha kısa sürede etkili bir kilo vermeye yardımcı olur. Fakat şekerle beraber tüketildiğinde kilo verdirmek yerine kilo almanıza sebep olabilir. Bu nedenle kesinlikle şekersiz bir şekilde tüketimi yapılmalıdır.

   Nescafe kronik baş ağrılarına iyi gelir.

   İçeridği kafeinler sayesinde baş ağrılarını etkili ve hızlı bir şekilde geçirir. Özellikle çok fazla başı ağrıyan kişilerin sade nescafe tüketmesi önerilir. Eğer baş ağrılarınız çok şiddetli ise nescafe içmeden önce bir ağrı kesici almanız ve daha sonra nescafe içmeniz tavsiye edilir. Çünkü nescafe ağrı kesicilerin etkisini artıracaktır. Migren gibi kronik bir rahatsızlığa sahipseniz, ağrılar belirtisini gösterdiğinde hemen bir bardak nescafe içmeniz önerilir.

   Nescafe pankreas hastalıklarını önler.

   Yapılan klinik araştırmalar sonucunda nescafenin pankreas kanserine, ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Buna ek olarak bağırsaklarda da tümör oluşmasını engeller.

   Nescafe bağırsak sağlığı için faydalıdır.

   Bilindiği üzere bağırsaklarda iyi ve kötü bakteriler bir arada yaşar. İyi bakteriler azaldığında kötü bakteriler bağırsaklara ve sindirim sistemine zarar vermeye başlar. Bu gibi durumlarda ise sade nescafe tüketilmesi tavsiye edilir. Yine bağırsakların daha hızlı boşaltım yapmasına da katkı sağlar. Bu sayede bağırsaklar daha düzenli çalışırken, daha sağlıklı olacaktır.

   Nescafe depresif kişilere iyi geliyor.

   Çağımızın en büyük mental rahatsızlıklarından biri depresyondur. Nescafe depresyonu önleyip, kişilerin daha mutlu olmasına yardımcı olur. Eğer çok mutsuz ve depresif bir yapınıza varsa gün içinde mutlaka nescafetüketmeniz tavsiye edilir. Nescafe ile beraber bir miktar çikolata da tüketebilirsiniz. Bu sayede beyindeki, mutluluk hormonları daha aktif bir şekilde çalışacaktır.

   Nescafe kişilerde oluşan kötü enerjiyi alıp, stresin azalmasına katkı sağlar.

   Eğer yoğun bir iş hayatınız varsa ve çalışmak gibi etmenler sizi strese sokuyorsa, güne bir bardak nescafe içerek başlayabilirsiniz. Gün boyu hem daha aktif olmanıza katkı sağlar hem de üzerinizde biriken stresin azalmasını sağlar. Pek çok kişi nescafenin uyku açtığını düşünerek, gece yatmadan önce nescafe içmek istemez. Ancak aşırı  yorgunluğu alan  nescafe sayesinde daha rahat bir gece geçirebilirsiniz.

   Nescafe ishale iyi gelir.

   Nescafe tüketmek isal sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ancak fazla tüketimi yapılırsa kabızlığa neden olabilir.

   Nescafenin Zararları

   Günde bir fincan nescafe tüketmek, Zararlı olmayacaktır. Ancak kremalı veya süt tozlu kahvelerde bazı zararlar görülmektedir. Yine çok fazla kullanıldığında kahvenin, kendisinin de bir takım zararları görülebilir. Nescafenin zararları ise;

   Nescafe tansiyonu yükseltir.

   Nescafe tüketirken aşırıya kaçmamanız önerilir. Çünkü nescafe kalp çarpıntılarına neden olur. Özellikle yüksek tansiyona sahip olan kişiler, nescafeyi az miktarda tüketmelidir.

   Nescafe uyku düzenini bozar.

   Az mktarda içilen nescafenin uykuya pek etkisi olmaz. Ama sürekli uyku açmak için içildiğinde belli bir süre sonra vücutta ciddi anlamda uyku düzeni bozukluklarına neden olur. Özellikle çalışan kişiler uykularının açılması için geceleri bol miktarda nescafe tüketmektedir. Birkaç gün tüketildiğinde, zarar vermez ama sürekli olarak uyku açıcı olarak görülmesi hiç doğru olmayacaktır.

   Nescafe hamile kalma şansını düşürür.

   Bayanlarda doğurganlığı azaltan nescafe, hamilelik sırasında sürekli olarak tüketilirse düşüğe de neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı daha az ve bilinçli olarak tüketilmesi gerekir.

   Nescafe vücuttaki vitamin ve mineral kaybına neden olur.

   Nescafe çok tüketildiğinde sık idrara çıkma gereksinimi duyulur. Sık idrar yapmak ise vücuttaki değerli vitamin ve minerallerin dışarı atılması demektir. Eğer vücudunuzdaki vitaminlerin kaybını istemiyorsanız daha bilinçli bir şekilde tüketmeniz gerekir.

   Nescafe halsizliğe neden olur.

   Asında az ve doğru bir şekilde tüketilen nescafe, kişilere enerji verir. Ama özellikle gece uyku açmak için tüketildiğinde uykusuzluğun etkisi ile halsizliğe neden olur. Yine vücuttan mineral ve vitamin atılımı yaptığı için kişilerde çok fazla halsizlik görülebilir.

   Nescafe mide ağrılarına ve mide hastalıklarına neden olur.

   İçerdiği kafeinler nedeni ile midede ağrı ve yanma gibi durumlara neden olur. Özellikle hassas mide yapısına sahi kişilerin nescafeyi tek tüketmemesi, süt veya süt tozu ile tüketmesi tavsiye edilir.

   Nescafe diyabet hastalığını tetikler.

   Nescafe süt tozu ile ve şeker ile tüketildiğinde tip2 diyabetin görülmesine neden olur. Çünkü kremalı ve süt tozlu nescafeler, içerisinde yapay tatlandırıcı ve glikoz şurubu içerir. Bu da şeker hastalığını tetikler.

   Nescafe göz sağlığını bozar.

   Çok aşırı nescafe tüketimi göz sağlığını derinden etkilemektedir. Bu çok çeşitli araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Özellikle astigmat ve miyop gibi sorunların çoğalmasına neden olur.

   Nescafe adet ağrılarının artmasına neden olur.

   Nescafe çok tüketildiğinde regl günlerinin gecikmesine ve bu günlerde daha fazla karın ağrılarının görülmesine neden olur.

   Nescafe emziren anneler tarafından çok tüketilmemelidir.

   Nescafe içildiğinde süte geçer. Bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk gibi durumlar gözlemlenir. Bu nedenle emziren annelerin çok fazla nescafe tüketmemesi gerekir.

   Nescafe Nasıl Tüketilir?

   Nescafe farklı şekillerde tüketilmektedir. Kişiler kendi damak zevkine uygun nescafe hazırlayabilir. Ancak hazır paketlerde alınan nescafeler, 3’ü bir arada, 2’si bir arada, kremalı veya fıstıklı olarak tüketicisine sunulur. Eğer nescafenin zararlarını en aza indirmek isterseniz, mutlaka 2’si bir arada olan paketleri alıp, tüketmeniz önerilmektedir.

   Günde Kaç Bardak Nescafe Tüketilmeli

   Doğru tüketildiğinde her hangi bir zararı olmamasına karşın günde en fazla 2 yada 3 tane tüketilmesi önerilir. Nescafenin günde 3 bardaktan fazla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

   Hamileler Nescafe İçebilir Mi

   Hamileler ve hamilelik şüphesi bulunanlar fazla miktarda kafenin içeren içecekleri tüketmeleri önerilmez. Hamilelik döneminde günde en fazla 200 mg kafenin içerek içecekler içmeleri yeterli olmaktadır. Buda günlük ortalama 2 bardak yapar ancak bizim önerimiz hamilelik döneminde günde günlük 1 bardak içilmesi yeterlidir.

   Nescafe Kaç Kalori

   Nescafe kalori miktarları: Kafeinsiz 1 Nescafe kaç kalori değeri 22 kaloriNescafe Gold 1 tatlı kaşığı ise sadece 3 kalori içerir. 20 gramlık 1 paket Nescafe Gold 28 kalori bulunmaktadır.

   Nescafenin İçindekiler

   Nescafenin içerisinde bulunanlar ise;

   • Yakılmış kakao
   • Yakılmış fındık kabuğu
   • Süt tozu
   • Malemine

   Nescafenin Anne Sütüne Zararı Var Mı

   Emziren annelerin günde ortalama 2 bardak kadar nescafe tüketmelerinde her hangi bir sorun yoktur. Ancak içeriğinde kafenin bulunduğundan bebeğinizi emzirdikten sonra tüketilmesi önerilir. Emziren anneler çok fazla nescafe içtiklerinden bebekte uykusuzluk ve kolik hali görüleblir.

   Nescafenin Zararları

   Güne dinç ve zinde başlamak için tüketilen nescafenin faydaları olduğu gibi bazı ciddi yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Günde 2 yada 3 bardak fazla içilmesi nescafenin zararları ortaya çıkmasına neden olur.  İşte nescafenin zararları;

   • Tansiyonu yükseltir
   • Doğurganlığa zarar verir
   • Erkeklerde kısırlığa neden olur
   • Mide sorunları ortaya çıkar
   • Vitamin eksikliğine neden olur
   • Kalp sorunlarına neden olur
   • Şeker hastalığına sebep olur

   Dozunda aaşırıya kaçmadan tüketildiğinde nescafenin faydaları olduğu gibi fazla tüketilmesi zararlarının ortaya çıkmasına neden olur.

   Yemeklerden önce içilin bir bardak nescafe iştah kesici etkisi olduğundan kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olur. Tokluk hissi veren nescafe eğer zayıflamak için tüketiliyorsa yemeklerden önce içilmelidir. Ayrıca yemeklerden hemen sonra nescafe içilmemelidir. Yemek yedikten yarım saat yada 1 saat sonra tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.