Nektari Nedir? Faydaları Ve Kalorisi

   23.10.2020
   Nektari Nedir? Faydaları Ve Kalorisi

   Nektari Nedir? Faydaları Ve Kalorisi Şekil ve görsellik olarak, şeftaliyi andıran nektar, içerik bakımından da çok zengin bir meyvedir. Şeftaliyle kıyaslamak gerekirse, üzerinde hiç tüy yoktur, şeftaliye göre daha sert ve daha serttir. Renk olarak ise daha koyu kırmızıdır ve yine aroma olarak daha yoğundur. Ülkemizde de bolca bulunan nektar, mevsimi geldiğinde bolca tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Özellikle çocukların severek tükettiği bu meyve sayesinde hücre yenilenmesine ve hücre fonksiyonlarının daha fazla güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Sindirim sorunlarına da iyi gelen nektari ile gün boyu daha rahat ve daha enerjik bir vücuda sahip olabilirsiniz.

   Nektarin Nedir?

   Diğer meyvelere göre daha yoğun bir aromaya sahip olan bu nektari, her damak zevkine hitap etmeyi başarmıştır. Lif bakımından zengin olan bu meyve yeni gündeme otursa da kökeni aslında antik yuna’na kadar uzanmaktadır. Anlatılanlara göre tanrıların içkisi olarak bilinmektedir. Eski dönemlerde kutsal bir meyve olarak bilinen nektari, parlak dokusu ile kolay tüketime sahiptir.  Bazı yörelerde tüysüz şeftali olarak ta bilinir. Ama aslında nektari şeftali değildir.  Erik ve şeftali ağaçlarının birbirine aşlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Tat olarak, şeftaliyi andırdığı gibi şeftaliye göre daha tatlıdır.

   Çok yıllık bir meyve olan nektari, ülkemizde daha çok Bursa’da yetişmektedir. Meyve sularına aroma vermesi için yetiştirilmektedir. Aynı zamanda reçel ve komposto yapımında kullanılmaktadır. 100’den fazla çeşidi olan bu meyvenin Latince adı prunus persica’dır.

   Nektarinin Besin Değeri Ve Kalorisi

   Nektari, sıcak yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Harika tadı ve hoş aroması ile damakları şenlendirmektedir. Ayrıca düşük kalorili olduğu için diyet yapanlara sıkça önerilmektedir. İçerisinde, lif oranı bol olduğu için bağırsak fonksiyonlarının da düzelmesine yardımcı olmaktadır. Nektarinin besin değeri ve kalorisi ise;

   • Kalorisi 44,2 kcal,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Lif oranı yüksektir,
   • C ve a vitaminlerini içermektedir,
   • Niasin,
   • Bakır,
   • Manganez,
   • Fosfor,
   • K vitamini,
   • E vitamini,

   Gibi besinleri içermektedir. İnsan sağlığına oldukça faydalı olan bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   Nektarinin Faydaları Nelerdir?

   İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, insan sağlığı için oldukça faydalıdır.  Özellikle hücre yenilenmesine katkı sağladığı için hem vücudu kronik hastalıklardan korumaktadır hem de cilt bakımına ve güzelliğine ekstra katkı sağlamaktadır. Hafif ve sulu bir yapıda olduğu için yaz aylarında serinletici bir etkiye de sahiptir. Nektarinin faydaları ise;

   • Nektarin harika bir antioksidan kaynağıdır.

   Nektrain içerdiği, polifenoller, karotenoindler ve bol c vitaminleri sayesinde şahane bir antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki kimyasalların atılmasına ve ödem gibi zararlı durumların atılmasına  katkı sağlarken, vücudun daha sağlıklı ve daha dirençli olmasına katkı sağlar. Yine iç organların temizlenmesine yardımcı olur. Besin içeriği daha çok kabuğunda mevcuttur. Bu nedenle hücrelerinin yenilenmesini isteyen kişiler ve vücudundan kimyasalların atılmasını sağlamak isteyenler nektarini mutlaka kabukları ile beraber tüketmeniz önerilir. Eğer sürekli radyasyon gibi durumlara maruz kalıyorsanız gün içinde en az bir porsiyon nektarin tüketmeniz önerilir.

   • Nektarinin ile daha kolay kilo verebilirsiniz.

   Düşük kalorisi sayesinde daha kolay kilo vermenize yardımcı olurken, bol lifli yapısı ile de gün boyu kendinizi tok hissedebilirsiniz. Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında bir porsiyon nektarin tükettiğinizde öğle yemeğinde fazla besin tüketmenize gerek kalmaz. Tok tutucu özelliği sayesinde acıkmanızı önleyecektir.

   • Nektarinin içerdiği lutein maddesi sayesinde göz sağlığını korumaktadır.

   Nektarinin, en fazla yarar sağladığı alanlardan bir tanesi göz sağlığıdır. Özellikle içermiş olduğu lutein maddesi sayesinde göz kaslarının daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Buna ek olarak, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek makula dejenerasyonunun da önüne geçer. Eğer göz ağrısı, bulanık görme ve görme kaybı gibi sorunlar yaşıyorsanız, mevsiminde bolca nektarin tüketmeniz gerekir. Diğer mevsimlerde ise nektarin reçeli ya da kompostosu gibi besinleri tüketebilirsiniz. Öte yandan lutein maddesi göze gelebilecek oksitadif stresi azaltır, gözün retina tabakasını dış etmenlere karşı korurç

   • Nektarinin kansere karşı büyük bir koruma kalkanı görevi görür.

   İçerdiği klorojenik asitler sayesinde vücudu kansere karşı korumaya alır. Ayrıca antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Kanser nedeni ile hasar görmüş hücreleri yenileyerek tekrar canlanmasına katkı sağlar. Nektarinin içinde beta karoten mevcuttur, bu da başta akciğer ve kolon kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Kanserli hücreler kontrolsüz bölünmeler nedeni ile oldukça fazla ilerler. Bu durumda da kanser riskini azaltmak için ve kanseri baştan önlemek için bolca nektarinin tüketmeniz tavsiye edilir.

   • İçerdiği c vitaminleri ve diğer mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

   Nektarinin içerisinde olca c vitamini ve diğer besinlerde az görülen bakır gibi mineralleri içerir. Bu sayede vücudun virüs ve bakterilere karşı daha güçlü durmasına katkı sağlar. Özellikle fenolik asit gibi bileşenler sayesinde, vücut daha dinç ve daha sağlıklı bir hale gelir. Başta güneş çarpması, grip, soğuk algınlığı ya da dışarıdan gelebilecek her türlü virüs ve mikroba karşı büyük bir koruma sağlamaktadır. Eğer bağışıklık sisteminiz güçsüz ise ya da ağır bir hastalıktan yeni çıkmışsanız, gün içinde bolca nektarinin tüketmeniz gerekir. Bu düşen bağışıklık sisteminin tekrar toparlanmasına yardımcı olurken, mevcut bağışıklığınızın daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar.

   • Daha güçlü bir sindirim sistemi için nektarinin önerilmektedir.

   İçerdiği doğal alkali sayesinde ve bol lifli olması sayesinde daha hızlı bir sindirim sağlamaktadır. Bağırsakların içinde yer alan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Kişilerde görülen kabızlık ve ishal gibi durumların önüne geçer. Bağırsaklara sağladığı faydaların yanında, mide ülseri, gastrit ve mide ekşimesi gibi durumların tedavi edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede daha rahat bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz. Öte yandan bağırsaklarda biriken tüm toksinlerin kolayca vücuttan atılmasını sağlar.

   • Nektarin içerdiği demir vitamini sayesinde, vücuttaki kansızlığın önüne geçer.

   Hücre yenilenmesi ve hücre sağlığı için son derece önemli olan nektarin, kalp sağlığı için de son derece önemlidir. Bunun yanında, kırmızı renginden de anlaşılacağı üzere içerisinde bol demir vitamini vardır. Bu sayede kansızlık sorunu çeken ve demir eksikliği ile diyet yapan kişilere nektarin tüketimi yapmaları önerilir. Özellikle bebek ve yaşlılarda görülen kansızlık gibi durumlarda mutlaka nekrarin tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Bebeklere 9. Aydan itibaren nektarin verilmesi önerilir.

   Nekrarinin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Nekrarin meyvesi hem hastalıklara karşı vücutta bir koruma sağlarken, hem de cilt üzerinde oldukça etkilidir. Cilt gençliği ve güzelliği için nekrarin gibi bol lifli ve bol sulu meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu meyve ise diğerlerine göre cilt sağlığı üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Çünkü hücre yenileme özelliği mevcuttur. Hal böyle olunca nekrarinin cilde faydaları göz ardı edilmemelidir.

   • İçerdiği bio tatlandırıcı sayesinde cildin daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlar.
   • C vitamini sayesinde iyi bir antioksidan özelliği taşır. Bu da cilt yenilenmesine katkı sağlar.
   • Cilt lekelerine karşı iyi bir koruyucudur. Özellikle cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı korur ve cildin daha parlak görünmesini sağlar.
   • Ciltteki kolojen miktarını artırır. Bu da cilt yaşlanmalarının önüne geçer ve cilt kırışıklıkları 5ortanda kaldırır.
   • Cilt çukurlarının zamanda sıkılaşmasını sağlar ve daha diri bir cilt sunar.
   • Cilt sarkmalarını engelleyerek, cildin toparlanmasına yardımcı olur.

   Nekrarin Zararları Nelerdir?

   Bilindiği üzere nektarin çok faydalı bir meyvedir. Ancak fazla tüketiminden kaynaklı birkaç probleme neden olabilir. Nekrarin zararları ise;

   • Fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kumaya neden olabilir.
   • Aşırı tüketimi sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkar.
   • Ağız ve dil üzerinde kısa süreli his kaybına neden olabilir.
   • Alerjik bir bünye yapısına sahip olan kişilerde kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir.

   Nektarin Nasıl Tüketilir?

   Nekrarin, diğer meyveler gibi çiğ olarak tüketilir. Yine reçel olarak ve komposto olarak ta tüketime uygun bir meyvedir. Dilerseniz, kuru olarak ta tüketimini yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet