Nar Ekişinin Faydaları Ve Zararları

   25.09.2020
   Nar Ekişinin Faydaları Ve Zararları

   Nar Ekişinin Faydaları Ve Zararları Ekşi ve tatlının en muhteşem uyumu olan nar ekşisi, yalnızca tadıyla değil şifasıyla da insanları kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Salataların ve köftelerin vazgeçilmeyen sosu olan nar ekşisi her yaştan insanın mutlaka rutin olarak tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Narın vücuda ve insanlara faydası artık sıkça gündeme gelmektedir. Nar ekşisi ise narın tüm vitamin ve mineralini bünyesinde taşır. Dolayısı ile narın insana sağladığı tüm faydalar nar ekşisinde de mevcuttur. Bu nedenle başta kış mevsimleri olmak üzere her mevsim nar ekşisi tüketilmelidir. Üstelik az miktarda tüketildiğinde zayıflamaya da destek olmaktadır.

   Nar Ekşisi Nedir?

   Nar ekşisi, nar meyvesinin tohumlarının suyu sıkılarak elde edilen bir sos türüdür. Ülkemizde Hatay bölgesinde yaygın olarak yapılır. İçinde binlerce şifayı taşıyan bu özel sosun sadece güvenilir olanını veya katkısız olanını tercih etmeniz gerekir. Eğer isterseniz, kendinizde evde nar ekşisi yapabilirsiniz.

   Nar Ekşisinin Besin Değeri

   Eğer bu muhteşem tadı tüketmeyi seviyorsanız, mutlaka nar ekşisinin besin değeri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Nar ekşisinin en ön plana çıkan içeriği karbonhidrattır. Yine bol protein kaynağı olarak ta binmektedir. 100 gram nar ekşisinde 300 kcal kalori mevcuttur.

   Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

   Ülkemizde sıklıkla tüketilen nar ekşisinin faydaları sanıldığından daha fazladır. İşte nar ekşisi hakkında az bilinen faydaları…

   • Nar ekşisi vücut direncini artırır ve vücudu hastalıklara karşı korur.

   Bu enfes sos, her mevsim vücudun direncini artırmaya yardımcı olur. İçerdiği bol c vitamini sayesinde bilhassa kış mevsimleri ortaya çıkabilecek her türlü hastalığa karşı vücudu korumaktadır. Kış mevsiminde soğuk hava ve kirli havadan dolayı vücudun yapısı bozulabilir. Bu nedenle salatalarınızda bolca nar ekşisi kullandığınızda, vücudun direnci artacaktır.

   • Kalp damar sağlığını korur.

   Kalp insanın en önemli organlarından biridir. Kalp sağlığını koruyan gıdaların tüketilmesi şarttır. Eğer düzenli olarak nar ekşisi tüketirseniz, kalp damar sağlığını koruyabilir ve kalp ritimlerinde yaşanan bozuklukları giderebilirsiniz.

   • Nar ekşisi kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

   Bilhassa kap ve damar sağlığında önemli rol oynayan nar ekşisi ile kolesterol seviyenizi olması gereken düzeye getirmeniz mümkündür. Bu nedenle hem kalp sağlığı için hem de kolesterol dengelemesi için mutlaka nar ekşisi tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Nar ekşisi en enfeksiyonları giderir.

   Nar ekşisinin az bilinen faydalarından biri enfeksiyonları gidermesidir. Özellikle ameliyat sonrası yaşanabilecek enfeksiyon risklerine karşı bu soysun tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Yorgunluğa ve bitkinliğe iyi gelir.

   İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde nar ekşisi, yorgunluğa iyi gelir. Yine sürekli olarak kendini halsiz, cansız ve bitkin hisseden kişiler için ideal bir besin kaynağıdır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kronik yorgunluk başta olmak üzere halsizliğe iyi gelir.

   • Kanı temizler.

   Nar ekşisi, kana ulaşmış enfeksiyonları temizler. Yine kanda bulunan mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Kanın daha duru ve daha temiz akmasına fayda sağlar.

   • Nar ekşisinde idrar söktürücü özellik bulunur.

   Eğer vücudunuzda toksinler fazla ise mutlaka bolca  nar ekşisi tüketmeniz tavsiye edilir. Tıpk ınar meyvesi gibi nar ekşisi de vücuttaki ve iç organlardaki toksinlerin atılmasına katkı sağlar. İdrar söktürücü özelliği ile toksinlerin ve zehirli maddelerin vücuttan idrar yolu ile atılmasına katkı sağlar. Eğer kronik bir hastalık için sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda iseniz, ilacın vücutta oluşturduğu tahribatı, nar ekşisi ile giderebilirsiniz.

   • Nar ekşisinin en sevilen yanı bağırsak parazitlerini temizleme özelliği taşımasıdır.

   Nar ekşisinin az bilinen yönlerinden biri de bağırsak parazitlerini yok etmesidir. Nar ekşisi bağırsakta oluşabilecek bağırsak kurtlarının dökülmesine katkı sağlar. Eğer bağırsak paraziti gibi sorununuz varsa her gün aç karnına ev yapımı yoğurt suyunu içmeniz ve ardından bir çorba kaşığı nar ekşisini tüketmeniz önerilir. Kısa süre içinde bağırsak parazitleri tamamen temizlenecektir. Buna ek olarak, bağırsak florasını düzenler ve faydalı bağırsak bakterilerinin çoğalmasına katkı sağlar. Dolayısı ile kronik kabızlık veya ishal gibi durumların önüne geçer.

   • Nar ekşisi ishal hastalığının vücutta oluşturduğu tahribatı önler.

   İshal gibi sorunlar yaşayan kişilerde vücut sıvısında düşmeler görülür. Nar ekşisi ise vücut sıvı oranını dengede tutar hem ishali tedavi ederken hem de ishalin vücutta bıraktığı tahribatı önler.

   • Nar ekşisi sivilcelerin tedavisinde kullanılır.

   Nar suyu ile cilde tonik yapıldığında sicilce, akne, cilt lekesi ve mat cilt görünümü ortadan kalkar. Ama içten gelen yani karaciğerden gelen sivilce ve siyah nokta tedavisinde sadece nar suyu ile cilt bakımı yapmak yeterli olmaz. Bu nedenle karaciğer detoksu yapmak şarttır. Bu da nar ekşisi ile mümkün olacaktır. Nar ekşisi, karaciğeri temizler ve ciltte oluşabilecek yağlanma ve sivilce gibi durumların önüne geçer.

   • Nar ekşisi hemorid tedavilerinde kullanılır.

   Aslında nar ekşisinin en az bilinen faydasından biri basur tedavisinde kullanılmasıdır. Basurun insana verdiği acıyı nar ekşisi ile yok edebilirsiniz. Özellikle kanlı basur durumlarında mutlaka aç karnına bir yemek kaşığı nar ekşisi tüketilmesi gerekir. Bu sayede tüm gün kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

   • Romatizma hastalıkları için şifalıdır.

   Nar ekşisi ile romatizma hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz. Eğer iltihaplı romatizma gibi durumlarınız mevcut ise burada kesinlikle nar ekşisi kullanmanız gerekir. Enfeksiyon giderme özelliği ile eklemlerde görülen iltihaplı romatizmanın tedavi edilmesine yardımcı olur.

   • Nar ekşisi ses kısıklığına iyi gelir.

   Özellikle kış mevsiminde sıkça karşılaşılan durumlardan biri ses kısılmasıdır. Nar ekşisi ise ses kısılmasına iyi gelen en önemli besinlerden biridir.

   • Nar ekşisi kadınlarda ve erkeklerde görülen cinsel sorunlara iyi gelir.

   Afrodizyak özellik taşıyan meyvelerden biri nardır. Ancak nar ekşisi de cinsel performansı artıran en şifalı besinlerden biridir.

   • Ağız enfeksiyonlarına ve ağız hijyeninin artmasına yardımcı olur.

   Nar ekşisi, diş diplerinde görülen enfeksiyonları giderir. Ağız içinde meydana gelen aft yaralarını iyileştirir. Ağız hijyeni için en öneli besinlerden de bir tanesidir. Yani ağız ve boğaz ile ilgili her problemde rahatlıkla nar ekşisinden faydalanabilirsiniz.

   • Cilt sarkmalarına ve cilt kırışıklıklarına iyi gelir.

   Cilt sağlı için her meyvesinin ayrı ayrı faydası mevcuttur. Ancak narın cilt üzerindeki etkileri azımsanamayacak kadar fazladır. Dolayısı ile cilt hücrelerini içerden besleyerek, sarkmaların ve cilt kırışıklıkların önüne geçer.

   Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

   Ar ekşisinin doğal olanını ve katkısız olanını kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bu nedenle evde kendiniz de nar ekşisi yapabilirsiniz.

   • Öncelikle 20 kilogram narın güzelce temizlenmesini sağlayın.
   • Daha sonra narın içinde bulunan, tüm zarları temizleyin,
   • Meyve sıkacağı ile narın suyunu çıkarıp, geniş bir tencereye alabilirsiniz.
   • Yaklaşık 3 saat boyunca orta ateşte kaynamaya bırakın.
   • Nar suyu kaynadıkça köpükler çıkaracaktır,
   • Bu köpükleri üzerinden almanız gerekiyor.
   • 3 ila 3,5 saat sonra nar ekşisi pekmez kıvamına gelecektir.
   • Pekmez kıvamına gelen nar suyu artık, nar ekşisi olarak tüketime hazır olacaktır.

   Nar Ekşisinin Zararları Nelerdir?

   Nar ekşisinin zararları yok denecek kadar azdır. Ama dikkatli ve fazla tüketimden kaçınmanız gerekir. Fazla tüketildiğinde mide ve bağırsaklarda rahatsız edici şişkinlikler meydana gelir.

   Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir?

   Nar ekişi salatalarsa sos olarak kullanılabilir. Yine cilt güzelliği için doğal maskelerin içine eklenip, cilde uygulanabilir. Bunun dışında ağız ve boğaz sağlığı için direk olarak tüketilebilir.

   Ayrıca narın faydalarının da saymakla bitmez. Narın faydaları nelerdir yazımızı da okumalısınız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım