Nanenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   23.09.2020
   Nanenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Nanenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Mis gibi kokusuyla insanın içine ferahlık veren nane mutlaka her evde bulunması gereken doğal bitkilerden biridir. Kokusu ve muhteşem aroması sayesinde pek çok kişi naneyi tüketmekten hoşnuttur. Sadece lezzeti ile değil, sağladığı faydaları ile de nane kişiler için önemli bir bitkidir.

   Genelde nane kurutularak, baharat haline getirilir ve bu şekilde tüketilir. Ancak taze nane yaprakları da oldukça şifalı ve keyif verici bir özelliğe sahiptir. Özellikle antiseptik içeriği ile hem cilt bakımında hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıma uygundur. Eğer naneyi seviyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra daha çok seveceksiniz. Nane tüketmekten hoşlanmıyorsanız da nanenin faydalarını öğrendikten sonra naneyi çokça tüketmeye başlayacaksınız.

   Nane Nedir?

   Nane aromatik bitkilerden biridir. Tam bir antioksidan deposu olan nane sulak bölgelerde yetişmeyi daha çok sevse de ülkemizin farklı iklim kuşaklarında yetişmektedir. Nane farklı çeşitlere sahiptir. Su nanesi ise diğer nane çeşitlerine göre biraz daha yoğun bir kokuya sahiptir. Yeşil kokulu yapraklarının yanında mor çiçeklere de sahiptir. Kökünden hasat edilmediği sürece nane her yıl yetiştiği yerden kendini yenileyerek tekrar yetişmektedir.

   Nanenin Besin Değeri

   Nane kokusuyla ve damakları şenlendiren tadıyla, doğanın bir mucizesidir. Üstelik sadece bu özellikleri ile değil, faydalarıyla da mutlaka tanınması gereken en önemli aromatik bitkiler arasında yerini almıştır. Nenenin besin değeri ise;

   100 gramlık nanede 41 kcal kalori mevcuttur. Yine antiseptik ve antioksidan özelliği de mevcuttur. Nenenin içerisinde karbonhidrat, protein ve uçucu yağlar mevcuttur.

   Nanenin faydaları nelerdir?

   Alerjik reaksiyonlardan, sindirim sistemleri bozukluklarına hatta baş ağrısının şifasına kadar pek çok faydayı bünyesinde barındırır. Sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsimlerinde de mutlaka grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için kullanılması gerekir. İşte doğanın harikası olan nanenin faydaları

   • Nane mide ağrıları ve diğer mide sorunları için kullanılması tavsiye edilen bitkilerden biridir.

   Başta mide üşütmelerinde, mide kramplarında ve diğer mide hastalıklarında en iyi bitkisel çözümlerinden biri kesinlikle nanedir.  Günde üç fincan nane çayı içmek midenin hem rahatlamasına hem de hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Özellikle mide bulantısı gibi durumlar için mutlaka nane çayı içilmesi tavsiye edilir.

   • Nane hazımsızlığa iyi gelir.

   Hazımsızlık sorunu çeken kişiler yemeklerden sonra bir bardak nane çayı içebilirler. Yine yemeklerin içine katılacak kuru nane ve salatalarda kullanılacak taze nene yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olurken, hazımsızlığa da iyi gelir.

   • Nane alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olur.

   Başta mevsimsel alerji yaşayan kişiler için nane tüketilmesi önerilir. Yine ilaç alerjilerinde veya diğer gıdalardan  gelebilecek her türlü alerjiler için nane tüketilmesi önerilmektedir. Deri üzerinde de yaşanan alerjik durumlarda cildi nane çayı ile yıkamak alerjik semptomların azalmasına yardımcı olur.

   • Kış hastalıklarında nane tedavi edici özelliğe sahiptir.

   Gribal enfeksiyonlarda, öksürük, ateş, nezle ve burun akıntısı gibi durumlarda hemen nane çayından faydalanmak gerekir. Ihlamur, zencefil, nar kabuğu, limon ve nane birlikte kaynatılıp, tüketildiğinde kış mevsiminde yaşanan hastalıklar hafifleyerek en kısa sürede iyileşecektir. Buna ek olara, burun tıkanıklığına ve boğaz yanmasına da iyi gelir. Ciğerlerin daha rahat nefes almasını sağlayarak, gribal enfeksiyonların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

   • Nanenin ağrı kesici özelliği vardır.

   Nane eklem ağrılarında, baş ve migren ağrılarında kullanılabilecek doğal bitkilerden biridir. Eğer kronik ağrılarınız varsa, günün bir öğününde mutlaka taze nene tüketmeniz önerilir. Eklem ve baş ağrıları için ise nane yağının kullanılması tavsiye edilir. Migren ve sinüzit ağrıları için ise kuru nane çayı tüketilmelidir.

   • Nane sakinleştirici özelliğe sahiptir.

   Nanenin kokusu sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yoğun stres altında olan kişiler, yorgun  ve sürekli sinirli bir ruh haline sahip olan kişiler, nanenin bu özelliğinden faydalanmalıdır. Bu gibi durumlarda nene yağı koklamak yeterli olacaktır. Fakat birkaç yaprak nane çiğnemek daha etkili olacaktır.

   • Ağız sağlığında nanenin faydaları.

   Nane antiseptik özelliğe sahiptir. Yani ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonları giderir. Daha ferah ve daha temiz bir ağız yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Yine ağız kokusu için birkaç yaprak nane çiğnemek faydalı bir yöntem olacaktır. Eğer mide ülseri ya da diğer çeşitli mide yaraları nedeni ile ağız kokusu yaşıyorsanız, günde bir bardak nane çayı tüketmeniz önerilir. Bu sayede hem ağız içinde oluşabilecek kokular önlenir hem de mide sorunları ortadan kalkar.

   • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur ve unutkanlığa iyi gelir.

   Nane, antiokisan özelliğe sahiptir. Vücuttaki, ödemi attığı gibi beyinde oluşan ödemi de atar. Ve yine beyinin daha hızlı düşünmesini sağlarken, beyin fonksiyonlarının ilerlemesine de yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda veya çeşitli kronik rahatsızlıklar nedeni ile unutkanlık yaşayan herkes için bolca nane tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Nane gözlerin daha iyi görmesini sağlar.

   Düzenli bir şekilde tüketilen kuru ya da taze nene, göz sağlığında da oldukça etkilidir. Her türlü göz hastalıkları için bir şifa kaynağıdır. Buna ek olarak, göz enfeksiyonları, göz yanması ve göz yorgunluğu için de nane önerilmektedir. Eğer gözlerinizde çapaklanma, kaşıntı ve yanma gibi durumlar mevcut ise bir pamuğa nane çayı damlatılıp, göz üzerinde 5 – 6 dakika bekletilmesi tavsiye edilir. Antiseptik özelliği ile gözdeki mikropların kırılmasına katkı sağlar ve gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur.

   • Nane istenmeyen tüylerin azalmasını sağlar.

   Epilasyon sonrası taze nane çayı ile tüylenen bölgelerinize, bakım yaparsanız tüy kökleri zayıflar. Eğer bu işlemi düzenli bir şekilde yaparsanız tüyler %9 oranında azalacaktır.

   • Sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerinde nane kullanılmalıdır.

   Ciltte oluşabilecek iltihaplı, iltihapsız sivilceler için mutlaka nane ile bakım yapılması gerekir. Yine siyah nokta ve akne temizliği için nane toniği uygulanmalıdır. Buna ek olarak çıban gibi sorunlu bölgeler için de nene kullanılması tavsiye edilir.

   • En etkili detoks için taze nanenin etkisi büyüktür.

   Detoks sularınızın içine birkaç dal nane eklediğinizde daha verimli bir detoks yapmış olacaksınız. Nane antioksidan içeriğinin bol olması nedeni ile vücudu daha hızlı bir şekilde temizleyecektir.

   • Nane vücut ateşsini düşürür ve rehaveti alır.

   Özellikle yaz aylarında yükselen vücut sıcaklığını nane ile düşürebilirsiniz. Yine rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi sayesinde menopoza giren kadınlar için tavsiye edilir. Çocuklarda ve  yetişkinlerde hastalıkların habercisi olan ateş yükselmeleri için de nane tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

   • Nane cilt hastalıkları için ideal bir doğal üründür.

   Deri üzerinde oluşan bazı cilt hastalıkları kaşıntılı olabiliyor. Bu gibi durumlarda kaşıntı ve acıyı azaltmak için nane çayı veya nane yağı kullanılması önerilmektedir.

   • Bebeklerde ve yetişkinlerde burun tıkanıklığı için nane kullanılması önerilir.

   Nane, içerisinde uçucu yağlar barındırır. Bu yağlar esansiyel olduğu için nefes açma özelliği taşır. Özellikle bebeklerde burun tıkanıklığı gibi durumlar yaşandığında burun içini tahriş edecek ilaçlar yerine nane yağı kullanılabilir. Bebeklerin yakalarına birkaç damla nane yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Buna ek olarak taze veya kuru naneyi kaynatıp, buharını içine çektiğinizde nefes açma ve bronş açma özelliği ortaya çıkacaktır. Bu sayede daha rahat nefes alabilirsiniz.

   • Nane yağı saç bakımında kullanılır.

   Saçlarda oluşan kepek, kaşıntı, saç dökülmesi gibi durumlar karşısında nane yağı ile saç diplerinize bakım yapabilirsiniz. Bu sayede daha ferah ve daha sorunsuz saç yapısına ulaşabilirsiniz. Eğer saç uçlarında kırılmalar meydana geliyorsa nane yağını saç uçlarınıza da uygulayabilirsiniz.

   Nanenin Zararları

   Pek çok faydayı içerisinde barındıran nane, aynı zamanda insan sağlığına bazı yan etkiler bırakabilir. Nanenin zararları ise;

   • Nane fala tüketildiğinde ağzı içini, mideyi ve boğazı tahriş edebilir. Bu nedenle aşırı tüketmekten kaçınmanız gerekir.
   • Safa kesesi taşı olan kişiler, nane tüketimi yapmaktan kaçınmalıdır.
   • Hamilelikte nane çayı tüketimi bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamilelikte nane çayı tüketilmemelidir.
   • Bebeklerin ve küçük çocukların cildine nane yağını direk olarak temas ettirmemeniz gerekir.
   • Emziren anneler, nane çayı tüketmemelidir.

   Nane Nasıl Tüketilir?

   Nene taze olarak salatalarda ve yemeklerde tüketime uygundur. Bunun yanında kuru nane, her türlü yemeklerin içinde baharat olarak kullanılabilir.  Nanenin bir diğer tüketim şekli ise bitki çayıdır. Bazı hastalıklarınızın tedavisinde nane çayı tüketebilirsiniz.  Yine nane yağı olarak  ta kullanabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet