Muz Yemenin Faydaları Ve Zararları

   27.10.2020
   Muz Yemenin Faydaları Ve Zararları

   Muz Yemenin Faydaları Ve Zararları Dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen meyvelerden bir tanesi de muzdur. Yoğun lif kaynağına sahip olan muz, tüketildiğinde enerji verir ve bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle herkesin düzenli olarak muz tüketmesi tavsiye edilir. Tadı ile damakları şenlendiren ve yerken keyif veren muz, sayesinde artık belirgin pek çok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz. Buna ek olarak, günlük yorgunluklarınızı atmak ve kendinizi tok tutmak için de muz tüketimi yapabilirsiniz. Her evde mutlaka taze olarak bulunması gerekir. Ancak muz tüketmek faydaları ile beraber bazı zararları da bünyesinde getirebilir. Bu nedenle, özellikle belirgin bir kronik rahatsızlığı olan kişilerin muz tüketimi yaparken dikkatli olması gerekmektedir. Yine aşırı şekilde muz tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Sizler için bu yazımızda, muzun faydaları hakkında ve yine muzun zararları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Muz sevenler için rehber niteliğindeki bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

   Muz Nedir?

   Muz, uzun yıllardır insanın hayatında olan meyvelerden biridir. Muz yıllık bir meyve değildir. Dolayısı ile ağaçta yetişir. Büyük yaprakları ve palmiye görünümlü bir ağaçtır. Daha çok ekvatora yakın ülkelerde yani tropikal ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise Antalya gibi sıcak şehirlerde yetişir. Özellikle mersin Anamur’da çokça yetişmektedir. Farklı çeşitleri olan muz, yeşil iken hasat edilir ve hasadı yapıldıktan sonra, olgunlaşması beklenir. Bazı muzlar sadece kızartılarak tüketilirken, bazı muzlar olgunlaşınca direk olarak tüketilebilir. Anamur muzu ise ülkemizin her yerinde satışa sunulur. İthal muzlara göre daha yumuşak ve daha küçük boyutlardadır.

   Muzun Besin Değeri Ve Kalorisi

   Tok tutma özelliği ile ön plana çıkan muz, pek çok kişi için diyetlerde kullanılır mı? Sorusunu beraberinde getirir. Bu nedenle muzun kalori değeri bilinmelidir. İşte muzun besin değeri ve kalori değeri…

   • 100 gram muzun kalori değeri; 88, 7 kcal olup, besin değeri ise;
   • Karbonhidrat,
   • Lif yönünden çok zengindir, 100 gram muzda 1.6g %6.3 lif mevcuttur.
   • Protein,
   • Kolesterol,
   • A vitamini,
   • C vitamini,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Yüksek oranda vitamini,
   • B12 vitamini,
   • Demir gibi vitamin ve mineraller mevcuttur.

   Muzun Faydaları Nelerdir?

   Muzun insan sağlığına oldukça fazla faydası mevcuttur. Ama muz tüketimi yaparken, aşırıya kaçmadan ve düzenli bir şekilde kullanmak önemlidir. Üstelik muzun kendi içinde değil, kabuğunda da oldukça zengin vitamin ve mineraller mevcuttur. Bu nedenle sadece meyvesinden değil, kabuğundan da faydalanılması tavsiye edilir.

   • Muz kalp ritmini düzenler ve kalp hastalıklarının önüne geçer.

   Eğer aileden gelen bir kalp rahatsızlığınız varsa veya sonradan oluşan bir kalp sorununuz varsa mutlaka günlük olarak muz tüketmeniz tavsiye edilir. İçerdiği besin değerleri ile kap ritmini düzenler ve kalp krizi gibi olumsuz durumların önüne geçer.

   • Muzun tok tutma özelliği vardır.

   İçerdiği fiber özelliği sayesinde muz tok tutar. Eğer bebekleriniz acıktığı için gece sık sık uyanıyorsa gece mamalarının içine birkaç dilim muz ekleyebilirsiniz.

   • Muz bilinçli tüketildiğinde midenin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   Eğer sindirim sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız, bir dilim muz tüketebilirsiniz. Midedeki, asitlerin aktif olmasını sağlayarak, sindirime yardımcı olur. Ama çok fazla tüketildiğinde sindirimi zorlaştırır ve midenin daha fazla yorulmasına neden olur. İşte tüm bu sebeplerden dolayı bilinçli olarak az miktarda tüketilmesi gerekir.

   • Muz vücuda enerji verir.

   Nerede ise her sporcu antrenmanlardan önce muz yer. İşte bunun sebebi, yüksek miktarda enerji vermesidir. Gün içinde çok fazla yoruluyor ve enerjiniz hızla tükeniyorsa muz tüketimi yapabilirsiniz.

   • Muz düzenli tüketildiğinde vücudun kolejen miktarının artmasına yardımcı olur.

   Muz içerdiği e vitamini sayesinde cilt sağlığı için önemli yere sahiptir. Günlük bir muz tüketildiğinde cilt hücrelerini yeniler ve cildi içeriden besler. Bu sayede başta kırışıklık oluşumunun önüne geçer.

   • Muz bebekler için ideal bir besin kaynağıdır.

   Ek gıdaya geçen bebekler için her gün yarım muz verilmesi tavsiye edilir. Çünkü muzun içinde bebek vücudu için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller mevcuttur. Fakat yarım muzdan daha fazla verilmemesi gerekir. Çünkü sindirimde zorluk ve kabızlık gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

   • Muz ishale iyi gelir.

   Bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olur ve ishal gibi sorunların üstesinden gelir.

   • Muz kansızlığa iyi gelir.

   Muzda demir vitamini mevcuttur. Hal böyle olunca kandaki demir oranının yükselmesini sağlar. Ve dolayısı ile kansızlık sorunu ortadan kalkar.

   Muzun Cilt Sağlığına Faydaları

   Muz vücut sağlığının yanında cilt için de en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu nedenle cildinin daha diri ve daha güzel görünmesini isteyen kişiler mutlaka günlük muz tüketimi yapmalıdır. Yine muz cilde sadece tüketilerek değil, maske veya cilt kürü olarak kullanıldığında da fayda sağlamaktadır. Muzu cildiniz için kullanacağınız zaman yada tükettiğiniz zaman kesinlikle kabuklarını atmamanızı öneririz. Şimdi vereceğimiz birkaç küçük tüyolar sayesinde ve muz kabuğu sayesinde bebek gibi yeni ve ışıl ışıl bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Siğiller için muz ve muz kabuğunun kullanımı.

   Muz içerdiği antioksidanlar sayesinde deride meydana gelen siğil rahatsızlığının önüne geçer. Siğil mikrobunu ortadan kaldırarak, siğilleri tamamen tedavi eder. Eğer ellerinizde veya diğer bölgelerinizde siğil varsa muz kabuğundan bir parça kesip, siğil bulunan bölgeye yapıştırabilirsiniz. Bu sayede siğiller belli bir süre sonra tamamen ortadan kalkacaktır.

   Sivilceli ve siyah noktalı bir cildiniz varsa, yarım olgun muzu ve bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp, cildinize peeling yapabilirsiniz. Bu sayede sivilcelerinizi, cildinizi kurutmadan ve tahriş etmeden tamamen tedavi edebilirsiniz.

   • Çukurlaşan cilt için muz kullanımı.

   Bazı nedenlerden dolayı, özellikle de sivilce gibi nedenlerden dolayı cilt gözenekleri büyür ve ciltte çukurluklar meydana gelir. İşte bu gibi sorunlarda ve cilt sarkması sorunlarınızda muzu kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise; yarım muzu ezip, içine bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı bal ilave ettikten sonra cildinize sürüp, 5 dakika kadar bekletip akabinde yıkayabilirsiniz.

   • Muz kabuğu cilt lekelerini giderir.

   Eğer bazı sebeplerden dolayı cildinizde kahverengi, kırmızı veya sarı lekeler varsa her gün düzenli olarak cildinize muz kabuğu sürebilirsiniz. Cilt lekeleri için muazzam bir fayda sağlamaktadır. Muz kabuğunu cildinize sürdükten sonra, yıkayıp, cildinize bir miktar lavanta yağı sürebilirsiniz. Bu sayede daha fazla faydasını görmeniz de mümkün olacaktır.

   • Muz cilt kırışıklıklarına iyi gelir.

   İçerdiği  e vitaminleri sayesinde cildinizde oluşan kırışıklıkları muz ile geçirebilirsiniz. Hatta muz kabuğunun içinde daha fazla e vitamini mevcuttur, muz yerine muz kabuğu da kullanabilirsiniz. Kırışıklık yaşadığınız bölgenize muz kabuğunun içini sürüp, cildinizin daha sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

   • Muz kabuğu ile et benlerinizden kurtulun.

   Et benleri, pek çok kişinin ortak sorunları arasında yer alır. Ancak et benleri için cerrahi müdahalelere girmeden önce bir de muz kabuğunu denemenizi önermekteyiz. Et beni olan yere muz kabuğunu kesip, üzerine bir bant yapıştırıp, tüm gece bu şekilde kalmasını sağlamalısınız. Düzenli bir şekilde kullandıktan sonra et benlerinin düştüğünü ve geride iz bırakmadığını göreceksiniz.

   • Muz göz morluklarını ve göz altı torbalarını tedavi eder.

   Gerek yaş ilerlemesine bağlı olarak, gerekse çok fazla yoğun iş temposunun getirisi olarak, göz altı çukurları, halkalar ve göz çevresinde morluklar görülebilir. Ama muzu ezip, içine birkaç Damla zyetin yağı ekleyip, sorunlu bölgede 15 dakika bekletirseniz, tüm bu göz sorunlarının da tamamen ortadan kalktığına şahit olabilirsiniz.

   • Muz sedef hastalığı başta olmak üzere, çeşitli cilt hastalıklarında rahatlatmak için kullanılır.

   Eğer cildinizde pul pul dökülmeler, sedef veya mantar gibi çeşitli deri hastalıkları varsa muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Bu sayede deride oluşan kızarıklık, pul pul dökülme ve kaşıntı gibi sorunlar tamamen ortanda kalkacak ve bu hastalıkların diğer bölgelere yayılmaları da önlenecektir.

   • Muz böcek ve sivri sinek ısırıklarına iyi gelir.

   Yaz aylarında sıkça karşılaşılan böcek ısırmaları ve sinek ısırmaları için muz veya muz kabuğu kullanabilirsiniz. Haşerelerin ısırdığı bölgeye bir miktar muz sürmeniz yeterli olacaktır.

   Muzun Zararları Nelerdir?

   Elbette pek çok derde deva olan muz, bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde bazı olumsuz durumları da beraberinde getirir. Bu nedenle daha dikkatli kullanılmalı ve her meyve gibi aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Muzun Zararları ise;

   Kronik kabızlık ve sindirim sorunu yaşayan kişiler için çok fazla muz tüketimi yapmak doğru olmayacaktır. Aksi halde kabızlık artarak çoğalır. Kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanmak durumunda olan kişiler aşırı muz tüketiminden uzak durmalıdır. Muzun tüm bunlar haricinde direk olarak bir zararı yoktur. Sadece fazla yenmemesi gerekir.

   Muz Nasıl Tüketilir?

   Muz nasıl tüketilir? Sorusuna verilebilecek birkaç farklı yanıt mevcuttur. Bunlar ise;

   • Muz direk olarak tüketilebilir.
   • Tatlılarda tatlıların içine eklenebilir.
   • Sert ve olgunlaşmamış muz, kızartılarak tüketilir.
   • İçeceklere aroma katması için eklenebilir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet