Muşmula Nedir Faydaları Ve Zararları

   09.09.2020
   Muşmula Nedir Faydaları Ve Zararları

   Muşmula Nedir Faydaları Ve Zararları Muşmula, enfes tadı ve besin değeri ile hemen herkesin gönlüne taht kurmuş meyvelerden bir tanesidir. Ülkemizde töngel veya döngel olarak ta bilinen bu meyvenin, faydalarını öğrendikten sonra daha düzenli tüketecek hatta daha fazla seveceksiniz. Bağırsak sağlığından sindirim sisteminin düzenlenmesine kadar pek çok alanda insanlara olan faydası ispatlanmıştır. Sonbahar aylarında hasat edilen bu meyve ilk olarak sert daha sonra çok yumuşak bir yapıya sahiptir. İçinde ise bolca çekirdekleri vardır. Bu haliyle pazarlarda kapış kapış satılan, muşmula meyvesinin sadece kendisi değil, çekirdekleri ve yaprakları da tam bir şifa deposudur. Eğer muşmulanın faydaları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız mutlaka yazımızı sonuna kadar takip etmenizi öneririz.

   Muşmula Nedir?

   Muşmula, çok eski bir geçmişe sahip meyvelerdendir. İlk olarak hazar denizi kenarında yetişen muşmula m.ö 1000’li yıllarda keşfedilmiştir. Yunanistan ve Avrupa’da hem eskiden hem de şimdilerde çok sevilen meyvelerden biridir. Ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan bu meyvenin ağacı soğuğa ve don olaylarına dayanıklıdır. Muşmula, aşılanarak yetişen bir meyvedir. Daha çok çalı ağaçlarına aşılanması ile ünlüdür. Meyve olgunlaşmadan önce toplanır ve karanlık bir ortamda olgunlaşması beklenir. Bu özelliği ise diğer meyvelerden ayıran en önemli detaylardandır.

   Gülgiller familyasının bir üyesi olan muşmulanın boyu yaklaşık 1 ila 2 metre arasında değişir. İri tüylü yaprakları, yeni dünya meyvesinin yapraklarını andırır.  İçerisindeki besin ve mineraller meyve olgunlaştığında daha çok aktif olacağı için olgun bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

   Muşmulanın Besin Değeri

   Muşmulanın besin değeri; muşmulada demir vitamini, çinko, kalsiyum ve bol miktarda potasyum mevcuttur. Öte yandan soyum ve magnezyum gibi mineralleri bulmak ta mümkündür. Ayrıca bu meyvede kafeik asit, p- kumarik asit, alerjik asit ve tokoferol gibi asitler mevcuttur. Bu  sayede antioksidanlar yönünden de oldukça güçlü içeriğe sahiptir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerin atılmasını sağlar.

   Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

   Muşmula çeşitli hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılması gereken meyvelerden biridir. Yine bazı mental sorunlar için de mutlaka muşmulanın şifalarından faydalanılması önerilmektedir. Muşmulanın faydaları ise;

   • Hasar gören sinir sisteminin tekrar yenilenmesini sağlar.

   Muşmula, içerdiği melovin maddesi sayesinde sinir sisteminde yıpranan hücrelerin yeniden onarımını yapar. Düzenli bir şekilde mevsiminde tüketilen muşmula, sayesinde günlük stres ya da sürekli stres durumları en aza düşer. Bilhassa muşmula kabuklarının çayı bu alanda daha fazla fayda sağlamaktadır.

   • Muşmula vücudun su oranını artırır.

   Bazı kişiler su içmekte zorlanabiliyor. Bu gibi durumlarda bol miktarda muşmula tüketilmesi gerekir. Eğer su içmeyi unutuyor veya ihmal ediyorsanız muşmula meyvesinden faydalanabilirsiniz.

   • Muşmula bağırsakların florasını düzenler.

   Bağırsaklar, vücudun ikinci beyini gibidir. Bu nedenle bağırsak sağlığı ve bağırsak temizliğine önem verilmesi gerekir. Özellikle bağırsaklarda oluşan flora bozukluğuna muşmula en iyi çözüm getiren meyvelerden biridir.

   • Muşmula böbrek taşı tedavisinde ve safra taşı tedavisinde olağan üstü şifaya sahiptir.

   Böbrek kumları, safra taşı ve böbrek taşlarını dökmenizde en iyi yardımcılardan biridir. Bu nedenle muşmula mevsiminde bolca bu meyveyi tüketmeniz uzmanlarca tavsiye edilir.

   • Muşmula yaprağı iyi bir öksürük kesicidir.

   Sonbaharda ve kış mevsimlerinde görülen ve sıkça tekrar eden öksürük için muşmula yaprağını çay şeklinde kaynatıp içebilirsiniz. İçerisine bir miktar ıhlamur ilave ettiğinizde etkisi daha fazla artacaktır.

   • Muşmula dizanteri gibi ciddi rahatsızlıklar için kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biridir.

   Gerek bağırsaklarda ve idrar yollarında oluşan iltihaplanmayı giderir ve yine dizanteri gibi ciddi hastalıkların önüne geçer. Bu hastalıklar nedeni ile vücutta oluşan halsizliği de alır.

   • Muşmula bünyesinde yüksek oranda kalsiyum içerir.

   İçerdiği kalsiyumlar nedeni ile kemik erimesi ve diğer kemik rahatsızlıklarının önüne geçer. 50’li yaşlarda başlayan kemik erimeleri için mutlaka muşmulanın şifalı yönünden faydalanmak gerekir. Yine belli sebeplerden dolayı darbe görmüş ve zedelenmiş kemik dokusunun da iyileşmesine katkı sağlar.

   • Muşmula kansızlık nedeni ile vücutta oluşan halsizliği kaldırır.

   Muşmula demir oranı yüksek meyvelerden bir tanesidir. Vücuda verdiği demir vitamini sayesinde kansızlığı önler. Kan yapıcı özelliği ile de kanın daha temiz ve daha duru akmasına katkı sağlar. Üstelik vücutta demir eksikliği nedeni ile oluşan halsizlik, sürekli uyku hali gibi olumsuz durumların önüne geçer.

   • Muşmula kadınlarda doğurganlığı artırır.

   Yumurtalık sorunları hamile kalma şansını düşürür. Ancak muşmula hem rahim duvarını onarır hem de yumurtalıklarda görülen bazı sorunların önüne geçer. Dolayısı ile hamile kalma şansını artırır. Bilhassa yumurtalık iltihaplanması gibi durumlarda sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Muşmula zayıflamaya yardımcı olur.

   Lif oranı yüksek olan muşmula, gün boyu daha az acıkmanızı sağlayarak, hızla kilo vermenize yardımcı olur. Bu nedenle gün içinde bir porsiyon muşmula tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle yemeklerden önce muşmula tüketmek daha az yemenizi sağlar.

   • Muşmula serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

   Vücutta dolaşan serbest radikallerin kısa sürede sıvı olarak vücuttan atılmasına katkı sağlar. Bu sayede başta kanser gibi bazı kötü huylu hücrelerin etkisini yok eder.

   • Muşmula düzenli tüketildiğinde gençlik verir.

   Muşmula cilt hücrelerinin diri ve daha parlak bir görünme sahip olmasına katkı sağlar. Özellikle ayva ile aynı mevsimde olması sayesinde, ayva ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede daha ışıl ışıl bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Muşmulayı şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir.

   Şeker hastaları için pek çok meyve risklidir. Ancak muşmulada az miktarda şeker olması nedeni ile şeker hastaları bu meyveyi rahatlıkla tüketebilir. Yine muşmula yaprağı ile yapılan bitkisel çay şeker hastaları için şifa kaynağıdır. Yüksek oranlı şekerin kolayca düşmesine katkı sağlar.

   • Muşmula çekirdekleri kaynatılıp, içildiğinde idrar yollarının temizlenmesine katkı sağlar.

   Yediğiniz muşmulanın çekirdeklerini atmamanız tavsiye edilir. Çünkü muşmula çekirdekleri kaynatılıp, içilirse idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

   Muşmulanın Zararları

   Muşmulanın zararları araştırıldığında çok fazla yan etkiye neden olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle rahatlıkla tüketilebilir. Ama hamilelik esnasında düşüğe neden olduğu söylentiler arsında yer alır. Eğer hamilelik döneminde muşmula tüketmek isterseniz, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

   Muşmula Nasıl Tüketilir?

   Muşmula taze olarak tüketimi yapılabilir. İyice yumuşayan muşmulayı kabuk ve çekirdeklerinden ayırarak tüketilmelidir.

   Muşmula yaprakları bitki çayı şekilde tüketilir. Özellikle öksürük ve enfeksiyon gibi durumlar için muşmula yapraklarını çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz.

   Muşmula çayı olarak tüketimi yapılabilir. Bu meyveyi kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. İçerisine birkaç adet kuşburnu ilave ettiğinizde ise kış günlerinde vücut direnciniz daha fazla artacaktır.

   Muşmula çekirdekleri çay olarak tüketilir. İdrar yollarını temizlemek için veya böbrek taşını temizlemek için muşmulanın çekirdeklerini kaynatıp içebilirsiniz. Yine vücutta biriken ödemi de muşmula çekirdeği çayı ile tamamen vücudunuzdan atmanız da mümkün olacaktır.

   Kilo Vermek İsteyenler İçin Muşmula Çayı Tarifi

   Muşmulada şeker ve yağ oranı nerede ise yok denecek kadar azdır. Üstelik antioksidan içerdiği için vücutta biriken suyu ve diğer toksinleri atmaya da yardımcı olur.  Yağ yakımını da hızlandırır, eğer bölgesel yağlanmalarınız varsa vereceğimiz çay tarifini yaparak, daha etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

   Bir litre suyun içine bir avuç yani yaklaşık 4 – 5 adet muşmulayı ekleyip, karıştırın. Az miktarda kaynadıktan sonra içebilirsiniz. Eğer tatlandırıcı kullanmak isterseniz çay ılıdıktan sonra az miktarda bal ilave edebilirsiniz. Fakat kesinlikle şeker ya da yapay tatlandırıcı kullanmanız gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet