Mısırın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   18.09.2020
   Mısırın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   Mısırın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Mısır her mevsim büyük bir keyif ile tüketilen bitkilerden bir tanesidir. Üstelik çok farklı şekillerde tüketilebildiği için her insanın damak zevkine hitap etmektedir. Özellikle çocukların severek tükettiği mısır, zengin lif ve potasyum kaynağı olması nedeni ile vücuda birçok faydasını bırakmaktadır. Dünyanın her yerinde bolca tüketilen bu bitkinin sadece taneleri değil, püskülünde de farklı şifalar mevcuttur. Bu nedenle mısırdan hem de mısır püskülünden faydalanmanız önerilir.

   Mısır Nedir?

   Mısır buğdaygiller ailesinin üyelerinden biridir. Bir yıllık bitki olduğu için her yıl yeniden ekilmesi gerekir. Mısırın boyları yaklaşık 1, 5 metre ile 2 metre arasında değişir. Mısır bitkisinin yaprakları ince ve mızrak şeklindedir. Mısır bitkisinin meyvesi koçan şeklinde çıkar ve her bir koçanda yaklaşık 100  – 200 adet mısır tanesi vardır.

   Mısır bitkisinin ana vatanı güney Amerika olarak kabul edilmiştir. Daha sonra denizciler tarafından tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de yetiştiriciliği sıklıkla yapılır. Özellikle  Karadeniz kenarlarında çok fazla yetiştirilir. İlk bahar aylarında ekilen mısır bitkisi, yaz aylarının sonlarında ve sonbahar aylarında hasat edilir.

   Mısırın Besin Değeri

   Herkesin severek tükettiği mısırın besin değeri de oldukça fazladır. Her evde mutlaka olması gereken mısır sayesinde vücutsal hastalıklarınıza veda edebilirsiniz.

   • 100 gramlık bir mısırda 96 kcal kalori mevcuttur,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Lif,
   • 1,5 oranında yağ,
   • A ve c vitaminleri,
   • Zengin potasyum kaynağıdır,
   • Kalsiyum,
   • Demir,

   Gibi besinleri içerir. Doğadaki hiçbir bitki faydasız ya da amaçsız olarak yaratılmamıştır. Bu nedenle doğanın sunduğu nimetlerden faydalanmalı ve içerdiği besin değerleri ile her zaman vücudunuza katkı sağlamalısınız.

   Mısırın Faydaları Nelerdir?

   Mısırın faydaları, sayılamayacak kadar fazladır. Ancak bazı hastalıklarda veya vücut rahatsızlıklarında daha fazla tüketilmesi önerilir. Bu nedenle mısırın iyi geldiği alanlar ayrıca bilinmeli ve bu yönde bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

   • Mısır kişilerin vücutlarının daha zinde olmasını sağlarken, aynı zamanda da enerji veriyor.

   Özellikle süt mısırı harika tadı ve kokusu ile büyüleyici bir damak tadına sahiptir. Bu nedenle süt mısır mevsiminde bolca tüketilmelidir. Gün boyu sürekli vücut enerjisi düşen kişiler, salatalarının içine bir miktar haşlanmış mısır ve bir miktar taze kekik eklerse gün içinde daha aktif ve daha enerjik bir vücut yapısına kavuşabilirler.

   • Mısır vücuttaki bilhassa idrar yollarındaki enfeksiyonları geçirir.

   Eğer sık sık idrar yolu enfeksiyonları ile karşı karşıya kalıyorsanız, mısır tüketmeniz tavsiye edilir. Yaz ve kış aylarında yani hangi mevsimde olursanız olun, mısır tükettiğinizde enfeksiyonlara karşı vücudunuzu koruma altına almış olursunuz.  Öyle ki bazı kişilerde idrar yolu enfeksiyonları daha fazla ve daha uzun süreli görülür. Bu gibi durumlarda ise sadece mısır tüketmek yeterli olmayacaktır. İşte tam bu noktada mısır püskülünden faydalanabilirsiniz. İnanılmaz mucizelere sahip olan mısır püskülü hem kandaki enfeksiyonu atarken, hem de idrar yolu enfeksiyonlarını atar.  Tarifi ise;

   • Bir tutam yazdan kurutulmuş mısır püskülü,
   • 15 – 20 adet kiraz sapı kurusu,
   • 2 bardak su,

   Öncelikle suyu bir miktar kaynamaya alın, akabinde kuru kiraz saplarını kaynayan suyun içine bırakın. 4 – 5 dakika kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Daha sonra mısır püskülünü suyun içine alın ve demlenmesini sağlayın. Ilık bir şekilde günde bir defa tükettiğinizde inanılmaz etkilerine şahit olacaksınız.

   • Vücuttaki kan miktarını artırır.

   Mısır demir vitamini bakımından zengin bitkilerin arasında yer alır. Bu nedenle demir eksikliği veya kansızlık gibi sorunu olan kişiler için tüketilebilecek en iyi bitkilerden biridir.

   • Mısır kolesterol emilimine katkı sağlar.

   Mısırın en bilindik faydalarından biri sindirim sistemini düzenlemesidir. Yüksek oranda lif içermesi ile bilinen bu harika besin, sindirimi kolaylaştırırken vücuda yer edinebilecek kötü kolesterolün yükselmesini de önler.

   • Mısır kolon kanseri riskini düşürür.

   Kolon kanseri olanların sayıları her geçen gün daha fazla artmaktadır. Bu gibi durumlarda ise düzenli bir şekilde mısır tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle ailesinde kanser olan kişilerde, kolan kanseri veya diğer kanser türleri riski fazladır. Bu nedenle geçmişinde kanser hastalığı olan kişilere daha fazla mısır tüketilmesi önerilir.

   • Hemoroid hastalığının ilerlemesini önler.

   Hemoroid sorunları hem bayanlarda hem de erkeklerde sıkça rastlanan hastalıklardan  biridir. Hemoroidte en çok kabızlık sorunu görülür. Kabızlığa bağlı olarak ise kanama veya hemoroid memelerinin büyümesi durumları ortaya çıkar. Eğer bu türlü bir sorununuz varsa beyaz undan yapılan ekmek yerine mısır unundan yapılan ekmekleri tüketmeniz daha doğru olacaktır. Yine taze haşlanmış süt mısırı tüketmek, dışkının yumuşamasına ve daha rahat atılmasına katkı sağlar.

   Eğer basur memesi çıkmış ve kana gibi durumlar yaşanıyorsa, burada da mısır püskülü ile kuş burnunu birlikte kaynatıp, içmek çok fazla işe yarayacaktır.

   • Mısır kemik yapısını güçlendirir.

   Mısır magnezyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Dolayısı ile kemiklerdeki bağ dokusunu güçlendirir. Bebeklere ise bolca haşlanmış süt mısırı verilmesi faydalı olacaktır.

   • Mısır damar tıkanıklığının önüne geçer ve kalbi korur.

   İçerdiği optimal yağ asitleri sayesinde kolesterolün düşmesine katkı sağlar. Damar tıkanıklığının önüne geçer ve damar temizliği yapar. Dolayısı ile kalp sağlığını da koruma altına almış olur.

   • Mısır unutkanlık için harika bir alternatif besin türüdür.

   Başta Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına da katkı sağlar. Okul çağındaki ve eğitim hayatındaki çocuklara beyin sağlığı için yedirilebilecek besinlerden biridir. Öte yandan ilerleyen yaşlarda da unutkanlık için ve bazı beyin hastalıklarını önlemek için mısır tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Mısır ciltteki yaşlanma belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

   İçerdiği a vitamini sayesinde ciltteki kolojen miktarını artırır. Cildin daha berrak ve daha dinç görünmesini sağlar. Yine cilt kırışıklıklarının da ortadan kalkmasına katkı sağlar. Elbette tüm bunlar için hiçbir besin tek başına yeterli değildir. Bu nedenle cilt temizliğinin ve bakımının da asla ihmal edilmemesi gerekir.

   • Mısır cilt hücrelerini yeniler.

   Mısırda a vitaminine ek olarak a vitamini de mevcuttur. Hal böyle olunca cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlayarak, daha ışıl ışıl bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Mısır saç sağlığını korur.

   Omega3 ile omega6 vitaminleri sayesinde saç dökülmelerini önler. Saçların mat görünümünü gidererek, daha parlak görünüme kavuşmasını sağlar. Öte yandan saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Üstelik mısır saçların daha yumuşak olmasını ve daha ipeksi görünmesine yardımcı olur.

   Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

   Mısırın insan sağlığına etkileri ve faydaları oldukça geniştir. Ancak mısır kadar mısır püskülünü de pek çok şifalı yönü mevcuttur. Bu bağlamda mısırdan bahsedip, mısır püskülünü atlamak hiç doğru olmayacaktır. İşte mısır püskülünün faydaları

   • Mısır püskülü, zayıflamaya yardımcı olur.
   • Mısır harika bir şekilde ödem atmayı sağlar. Özellikle kuru kiraz sapı ile beraber kullanıldığında vücuttaki tüm ödemi ve şişliği kısa bir süre içinde yok eder.
   • Prostat iltihaplarına iyi gelir.
   • Böbreklerde biriken toksinlerin kısa sürede idrar yolu ile atılmasını sağlar.
   • Hemoroid hastalıklarında şifalıdır.
   • Bir inip, bir çıkan yani düzensiz tansiyonun normal seyrine girmesine katkı sağlar. Bu nedenle tansiyon hastaları yaz aylarından mısır püskülü kurutup, evlerinde bulundurmalıdır.
   • Şeker hastalarına iyi gelir.
   • Mısır püskülü kronik yorgunluklarda kullanılabilecek en iyi enerji çayıdır.
   • Depresyona iyi gelir ve kişilerin daha pozitif düşünmesini sağlar.
   • Eklem ve kemik ağrılarında kullanılır.
   • Gut hastalığının tedavisinde mısır püskülünden faydalanılması tavsiye edilir.

   Mısırın Zararları Nelerdir?

   Mısırın zararları; guatr hastaları için mısır tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Özellikle süt mısırı kesinlikle tavsiye edilmez. Kilo aldırıyor, süt mısırı çok tüketildiğinde kilo almaya neden olabilir. Ancak patlamış mısır kilo aldırmaz. Çok fazla tüketmek ishal gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

   Mısır Nasıl Tüketilir?

   Bitkiler içinde en fazla tüketim çeşitliliğine sahip olan ürünlerden biri de mısırdır. Çok farklı şekillerde insanların beslenmesine katkı sağlar. Bunlar ise;

   Süt mısır; süt mısır haşlanmış olarak tüketilir.

   Patlamış mısır;  keyifli ve koyu  sohbetlerin yanında patlamış mısır tüketilir. Harika bir lezzete de sahiptir.

   Mısır püskülü çayı; çeşitli hastalıkların tedavilerinde mısır püskülü çay şekilde tüketilebilir.

   Mısır unu; emeklerde, balık kızartmalarında ve şerbetli tatlılarda mısır unu tüketimi sıkça yapılır.

   Mısır nişastası; mısır öğütülerek nişasta haline getirilir. Nişasta olarak ta tüketimi yapılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet