Mercan Köşk Otu Nedir? Faydaları Ve Zararları

   14.08.2020
   Mercan Köşk Otu Nedir? Faydaları Ve Zararları

   Mercan Köşk Otu Nedir? Faydaları Ve Zararları Kekik bitkisi ile akraba olan mercan köşk otu, hoş kokusu ile yemeklerde baharat olarak sıkça kullanılmaktadır. Akdeniz iklimine uyumlu olan bu bitki tadı ve hoş kokusunun yanında, adeta bir şifa deposudur. İçerdiği antiseptik özelliği sayesinde iltihaplı vücut yaraları ve ödem gibi sorunlarla en iyi şekilde savaşır.

   Ağır tıbbi ilaçlardan faydalanmak istemiyorsanız, bazı hastalıklarınızda ve cilt problemlerinizde bu harika bitkinin özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca mercan köşk otu yağını ve baharatını da dolaplarınızdan eksik etmemeniz önerilir. Bitkilerin şifalarını merak edenler için Mercan köşk otu nedir? Faydaları ve Zararları hakkında tüm bilgileri bir araya getirdik. İşte detaylar…

   Mercan Köşk Otu Nedir?

   Halk arasında mercan köşk otu olarak bilinen, origanum majorana bitkisi, nanegiller ailesinin bir üyesidir.  Bazı yerlerde kekik otu olarak ta adlandırılmaktadır, ancak kekik bitkisi değildir. Aromatik yapısı, hoş kokusu ve dinlendirici özelliği ile bitkisel çay olarak ta tüketilebilir. Ayrıca et ve balık yemeklerinin lezzetini iki katına çıkarmaktadır. Mercan köşk otu antik yunan döneminde mutluluğun simgesi olarak adlandırılmıştır. Yani bitkinin şifalı yapısı çok eski dönemlerden bu yana bilinmektedir. Üstelik sadece vücut için değil, mental sorunlar için de kullanımı yapılmaktadır.

   Mercan Köşk Otunun Faydaları

   Antik dönemde aşkın ve saflığın simgesi olan mercan köşk otunun faydaları oldukça fazladır. Üstelik sadece ülkemizde değil, diğer pek çok ülkede de mercan köşk otu sevilerek tüketilmektedir. Özellikle Almanların vazgeçilmez baharatlarından biridir. Bitkinin faydalarına bakacak olursak;

   • Mercan köşk otu soğuk algınlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

   Özellikle kış günleri bitkisel çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Solunum yolu enfeksiyonlarında hızlı bir tedavi süreci başlatır. Nefes almayı kolaylaştırır ve bronşit gibi hastalıklar ile başa çıkar. İçerdiği antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde sinüslerde biriken mukusun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Çay olarak tüketildiğinde ise daha rahat nefes almanızı sağlar.

   • Mercan köşk otu kas problemlerine iyi gelir.

   Kas sertlikleri, kas ağrıları ve kas spazmlarını ortanda kaldırır. Bunun için mercan köşk otunun yağını kullanmanız gerekir. Özellikle spor yapan veya yeni spora başlayan kişiler için oldukça faydalı bir bitkidir.

   • Mercan köşk otu baş ağrılarına iyi gelir.

   İçerdiği antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile baş ağrılarına ve sinüzit ağrılarına iyi gelir.  Alın bölgesine ve sinüs bölgesine bir miktar, mercan köşk otu yağı sürüp masaj yapabilirsiniz. Yine boyun tutulmaları için de aynı işlemi yapmanız halinde boyun bölgesindeki setlikler kaybolacaktır.

   • Mercan köşk otu virüslere karşı koruma sağlar.

   İçerdiği antiseptik özelliği sayesinde virüsler ile savaşır. Yine vücutta ortaya çıkan mantar ve bakterileri en iyi şekilde temizler. Eğer vücudunuzda ödem varsa mercan köşk otu kullanabilirsiniz.

   • Mercan köşk otu kalp sağlığı için idealdir.

   Kan basıncını düşüren mercan köşk otu, kalp sağlığında da büyük etkiye sahiptir. Kalp ritmini düzenleyen ve damar sertliği sorununa iyi gelen bu şifalı bitkinin düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.  Öte yandan ani kalp krizi gibi durumların da önüne geçer.

   • Mercan köşk otunun cinsel gücü artırıcı özelliği vardır.

   Mercan köşk otu, taze olarak tüketildiğinde ya da bitki çayı olarak tüketildiğinde kişilerdeki cinsel isteksizliği düşürür ve cinsel gücü artırır. Bu nedenle akşamları yemekten sonra bir fincan mercan köşk otu içilmesi tavsiye edilir.

   • Mercan köşk otu enerji veri, halsizliği giderir.

   Eğer gün boyu yorgun ve halsiz hissediyorsanız o halde mercan köşk otu tüketmeniz tavsiye edilir. Tıpkı kekik bitkisi gibi kişilere enerji verir.  Eğer yoğun bir çalışma temponuz varsa gün içinde birkaç fincan mercan köşk otu çayı tüketebilirsiniz.

   • Mercan köşk otu kadınlardaki regl ağrılarına iyi gelir.

   Adet sancısı çeken kişiler için ideal bir bitkidir. Karın krampları, bel ve bacak ağrıları için regl tarihinden 3 – 4 gün önce mercan köşk otu tüketilmesi gerekir. Fakat hamilelik gibi bir planınız varsa kesinlikle mercan köşk otundan uzak durmanız tavsiye edilir. Bunun nedeni ise karın kaslarını gevşetmesidir.

   • Mercan köşk otu sindirim sorunlarına iyi gelir.

   Kronik kabızlık, ishal veya şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka mercan köşk otunun çayını tüketmeniz gerekir. Bağırsaklardaki kötü bakterilerin kaybolmasına yardımcı olur ve bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar.

   • Mercan köşk otu mide sorunlarına iyi gelir.

   Mide yanması, mide gazı veya midede oluşabilecek diğer rahatsızlıklar için mercan köşk otu çay şeklinde tüketilmelidir. Yine reflü gibi sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

   • Böcek ısırıklarına ve arı sokmalarına iyi gelir.

   Eğer bir saksı içinde mercan köşk otu yetiştirirseniz ev içine sinek ya da diğer haşereler gelmez. Yine sinek ve arı ısırıklarına mercan köşk otu çayı ile pansuman yapmanız halinde mikroplar kırılır ve acı hafifletilmiş olur.

   • Mercan köşk otunun hücre yenilme özelliği vardır.

   Mercan köşk otu hücre yenileme özelliği ile cilt güzelliğinin ortaya çıkmasına katkı sağlar. Kanser riski taşıyan kişiler için ideal bir besin kaynağıdır.

   • Diş ve ağız iltihaplarına iyi gelir.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde diş eti çekilmelerine ve diş iltihaplarına iyi gelmektedir. Eğer ağız içinde çürümeye yönelik dişiniz varsa ya da diş iltihaplarınız mevcutsa mercan köşk otu çayı ile ağzınıza gargara yapabilirsiniz.

   Mercan Köşk Otu Nasıl Tüketilir?

   Mercan köşk otu tüketmesi hiç zor değildir. Hoş kokusu sayesinde tüketildiğinde kişilere haz verir ve mutluluk hormonu sağlılar. Mercan köşk otu nasıl tüketilir? Sorusunun yanıtı ise;

   Taze olarak tüketilir; mercan köşk otunu salatalarda taze şekilde tüketebilirsiniz. Taze yenildiği zaman enerji verir ve tat alma duyusunun gelişmesine katkı sağlar.

   Çay olarak tüketilir; bitki çayları gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Farklı rahatsızlıklar için çay formunda tüketilmesi önerilir. Özellikle kalp ve sindirim sorunları için bitkiyi çay olarak içmenizde fayda vardır.

   Yağ olarak kullanılır; mercan köşk otu yağ olarak ta kullanılabilir. Özellikle kas ağrıları ve cilt güzelliği için yağ olarak tüketilmesi daha kolaydır.

   Baharat olarak tüketilir; et ve balık türü yemeklerde baharat olarak tüketebilirsiniz. Her yemekte bir miktar mercan köşk otunu baharat olarak kullanırsanız hem yemeklere tat verecektir hem de sindirim sorunlarınız ve mide hastalıklarınızla başa çıkacaktır.

   Mercan Köşk Otunun Zararları Ve Yan Etkileri

   Mercan köşk otunun zararları ve yan etkileri ise;

   Kasları gevşettiği için hamilelikte düşüğe, daha ileriki aylarda erken doğuma neden olabilir. Bu sebeple hamilelik sırasında kullanılamaması gerekir. Mercan köşk otu fazla tüketildiğinde mide ağrılarına neden olur. Çünkü mideyi yorma gibi özelliği mevcuttur. Yine mide bulantısı ve ishal gibi durumları da ortaya çıkarabilir. Kronik rahatsızlığı olanlar ve devamlı ilaç kullananlar doktora sormadan mercan köşk otu tüketmemelidir. Günlük olarak 2 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir. Regl ağrıları için kullanacak kişilerde kanama miktarını artırma gibi riskleri taşır bu nedenle ölçülü bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

   Mercan Köşk Otu Nerede Satılır?

   Eğer, bu bitkiyi baharat olarak tüketeceksiniz, baharatçılardan satın alabilirsiniz. Yağ olarak kullanmak isterseniz aktarlardan temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet