Melisa Otunun Faydaları

   22.08.2020
   Melisa Otunun Faydaları

   Makalede Neler Var

   Melisa Otunun Faydaları Melisa otu, diğer adı ile oğul otu, tarih boyunca sağlık için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bitkinin tıp alanında n çok kullanılan yanı ise ruhsal sağlık problemleridir. Kokusu ve içerdiği mineraller sayesinde sakinleştirici ve mental sorunları giderici özelliğe sahiptir. Hafif ruhsal sorunların yanında ağrı depresyon hastalıklarında da ilaçların yanında kullanılması tavsiye edilmiştir. Melisa otunun şifaları sadece bunlarla da sınırlı değildir.

   Hafıza güçlendirici özelliği sayesinde unutkanlık ve bunama gibi durumların da önüne geçmektedir. Doğru kullanımı ve düzenli kullanımı sayesinde oğul otu daha pek çok şifayı bünyesinde taşır. Eğer siz de melisa otunun faydaları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isterseniz yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

   Melisa Otu Nedir?

   Melisa bitkisi hoş limonsu bir kokuya sahiptir. Yeşil aromatik bir bitki olan oğul otu, sarı ve beyaz renklerde çiçek açar. Ancak bitkinin çiçeklenmeden önce yapraklarının toplanması gerekir. Aksi halde yapraklarında bulunan hoş aromatik yapı tamamen kaybolacaktır. Melisa otunun yaprakları hem kuru hem de yaş olarak tüketilebilir. Eğer yaprakları kurutulursa, daha uzun süre dayanacak ve uzun bir süre kullanılabilecektir. Oğul otu kür olarak ve bitkisel çay olarak kullanılabilir. Aromatik yapısı sayesinde isteyen kişiler, bu bitkiyi baharat olarak ta kullanabilir.

   Melisa otu nedir? Sorusunun yanıtından sonra içerdiği besin değerlerine bakacak olursak;

   Bitkinin içerisinde bol miktarda folik asit, a vitamini, c vitamini,  koyu yeşil yapraklarında bolca kalsiyum ve demir gibi besinler bulunur. Öte yandan içerisinde çinko ve lif kaynakları da mevcuttur. Yine içerisinde flavonoideler mevcuttur. Yani antioksidan bakımından da oldukça zengin bir bitkidir.

   Melisa otunun faydaları

   Melisa otu içerisinde oldukça fazla besin ve mineraller barındırır. Dolayısı ile insan vücudunun ihtiyacı olan pek çok besin bu bitki sayesinde karşılanmış olur. Melisa otunun faydaları ise;

   • Kaygı bozukluğuna iyi gelir.

   Stres, kronik yorgunluk, ruhsal bunalım gibi durumlarla savaşan nadir bitkilerden biridir. Bitki üzerinde yapılan klinik araştırmalar sonucu, kişilerin ruhsal problemlerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kişiler iş yaşamlarında, günlük yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında karşılaştığı zorluklar karşısında melisa otu ile rahatlama sağlayabilir.

   • Cinsel sorunlara iyi gelir.

   Pek çok kişi özel yaşamında ifade edemediği sorunlara çare aramaktadır. Bu sorunların  başında da cinsel yaşamda görülen isteksizlik gelir. Özellikle erkeklerde görülen sertleşme sorununa ve kadınlarda görülen cinsel isteksizliğe iyi geldiği tespit edilmiştir. Melisa otu çayı tüketerek, bu sorun nerede is tamamen ortadan kalkmaktadır.

   • Melisa otu hafızayı güçlendirir, matematiksel zekayı güçlendirir.

   Melisa otu yoğurt ile tüketildiğinde matematiksel zekayı güçlendirmektedir. Yine ezber gücü zayıf olan kişiler için de ideal bir bitkidir. Özellikle strese bağlı olarak artan unutma problemine de katkı sağlar. 2014 yılındaki yapılan klinik testler ve araştırmalar bu bilginin doğruluğunu kanıtlamıştır. Sınava girecek öğrenciler için pek çok doktor tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

   • Melisa otu uyku düzeni sağlar.

   Yatıştırıcı ve dinlendirici özelliği sayesinde uykusuzluk çeken kişiler melisa otunun bu şifasından faydalanabilirler. %80 oranında uyku sorununa iyi geldiği ispatlanmıştır. Yoğun çalışan kişiler için ve uyku sorunu çeken çocuklar için melisa otu kullanılması tavsiye edilir. Bilhassa çocuklara uyku ilaçları ya da uyku için kimyasal ürünler vermek yerine doğal melisa otu verilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

   Melisa Otu, Herpes Simpleks Virüsü Yani Uçuğa İyi Gelir.

   1999 yılında melisa otu için yapılan bir araştırmada uçuğa iyi geldiği tespit edilmiştir. Uçuk için kullanılabilecek ilaçlardan bile daha etkili olduğu ispat edilmiştir. Uçuk sorununun yanında ağız içi aft problemlerine de en iyi geldiği kanıtlanmıştır.

   • Adet ağrı ve kramplarına iyi gelir.

   2015 yılında liseli genç kızlar üzerinde yapılan araştırmalar ve deneyler sonucu melisa otunun regl ağrılarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Birkaç ay boyunca düzenli bir şekilde kullanılan melisa otu, adet kramp ve sancıları sorununu çözdüğü anlaşılmıştır.

   • Melisa otu kronik baş ağrılarına iyi gelir.

   Aromatik yapısı ve rahatlatıcı özelliği sayesinde sürekli tekrarlayan baş ağrılarına iyi gelir. Bilhassa stres kaynaklı ortaya çıkan baş ağrılarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kas gevşetici özelliği sayesinde stresi azaltır, baş ve boyun bölgesinde oluşan kasılmaları engeller.

   • Melisa otu diş ağrılarına iyi gelir.

   Melisa otu içerdiği antioksidanlar sayesinde ağız hijyeni sağlar. Diş çürümelerini azaltır ve diş iltihaplarının önüne geçer. Yine hafif seyreden diş ağrılarına da iyi gelir.

   Melisa otunun cilde faydaları

   İnsan vücudu için adeta bir şifa kaynağı olan melisa otu aynı zamanda da cilde ve saça da büyük faydaları bulunmaktadır. Melisa otunun saça ve cilde faydaları ise;

   • Melisa otu sivilcelere iyi gelir.

   Gerek ergenlikte oluşan gerekse adet dönemlerinde ortaya çıkan sivilceler için oldukça etkilidir. Melisa otu iltihaplı sivilcelerden, akne ve siyah nokta gibi tüm cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Yine cilt temizliğinde de kullanılması tavsiye edilir. İçerdiği anti bakteriyeller sayesinde deri altında biriken yağ ve diğer sorunları ciltten temizler. Doğal bir makyaj çıkarıcı gibi kullanılabilir.

   • Cilt üzerindeki kırışıklıkları azaltır ve kırışık oluşumunu engeller.

   Melisa otu içerdiği a vitamini sayesinde cildin daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar. Yine göz çevresinde oluşan ince çizgilerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cildin pürüzsüz ve ipeksi görünmesini sağlar.

   • Melisa otu dudak bakımı için idealdir.

   Dudaklarda oluşan pul pul dökülme ve renk değişimleri için melisa bitkisi önerilir. Dudakların kadifemsi görünmesini sağlar.

   • Melisa otu saç kayıplarını önler.

   Pek çok kişinin ortak şikayetlerinden biri saç dökülmesi ve saç dökülmesine bağlı olarak ortaya çıkan kellik sorunudur. Melisa bitkisi ile düzenli saç bakımı yapıldığında saç kökleri güçlenir ve saç dökülmeleri önlenmiş olur.  Bunun yanı sıra saç derisini uyararak, uyuyan saç hücrelerini uyandırır ve saç derisinde ince tüylerin çıkmasını sağlar. İnce tüylerin bakımı melisa otu ile yapıldığında ise kalın saç tellerine dönüşür.

   • Kimyasallardan yıpranan saç bakımında kullanılır.

   Gerek ısıl işlemlere maruz kalan saçların bakımında gerekse boyadan yanmış saçların bakımında melisa bitkisi kullanıldığı takdirde saçlar daha hacimli ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

   Melisa Otu Nasıl Kullanılır?

   Melisa otunun farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Burada önemli olan konu problemin kaynağına göre kullanılması olacaktır. İşte melisa otu nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtı.

   • Stres ve kaygı için melisa otu, çay şeklinde kullanılmalıdır. Özellikle uyku sorunu çeken kişiler her gece yatmadan önce bir fincan melisa çayı tüketebilir.
   • Hafızayı güçlendirmek için ve unutkanlığı önlemek için taze melisa kullanılması tavsiye edilir. Bir kase yoğurt içine ince ince doğradığını melisa bitkisini tükettiğinizde hafıza güçlenir ve ezber gücü artar.
   • Cinsel sorunlarda, melisa bitkisi çay olarak ve jel olarak kullanılabilir.
   • Kronik yorgunluk ve stres için kapsül şeklinde kullanılması tavsiye edilir.
   • Uçuk için, melisa bitkisi krem olarak kullanılmalıdır. Günde 3 kez uçuk olan sorunlu bölgeye melisa kremi sürüldüğü takdirde birkaç gün içinde uçuk sorunu ortadan kalkacaktır.
   • Ağız içi yaralar için melisa bitkisinin çayı yapılır ve ağızda gargara yapılması tavsiye edilir.
   • Diş ağrısı için ise bir miktar melisa yağı, aynı miktarda Hindistan cevizi yağı ve yine aynı miktarda jojoba yağı karıştırılıp, ağrıyan dişe sürülür.
   • Adet sancıları için günlük 1200 mg melisa otu kapsülü kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer regl sancıları çok hafif seyir ediyorsa, birkaç fincan çayını içebilirsiniz.
   • Saç ve cilt bakımında ise melisa otu kürü yapılması uygun olacaktır.

   Melisa Otunun Zararları

   Melisa otunun zararları, çok fazla olmasa da yanlış kullanıma bağlı olarak görülebilir. Özellikle kas gevşetici özelliği ile hamileler için önerilmez. Erken doğuma veya düşüğe neden olabilir. Yine yoğun çalışma temposu içinde olan kişiler için melisa çayı uyku getirebilir. Yorgunluk ve stres için kullanılacaksa akşam yatmadan önce kullanılması tavsiyeler arasında yer alır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet