Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   23.09.2020
   Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Her yemeğin yanına yakışan yeşil yapraklı bitkilerden biri de maydanozdur. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, insan sağlığına çok büyük katkılar sağlar. Maydanoz başta karaciğer temizliğinde ve içerdiği bol antioksidanlar sayesinde diğer iç organ temizliğinde kullanılır. Ayrıca zayıflamaya da çok büyük katkı sağlar. Her mevsim sofralardan eksik edilmemesi gereken maydanozun faydaları elbette tüm bunlarla da sınırlı değildir.

   Daha çok sulak alanda yetişmeyi seven maydanoz, her mevsim yeşil olarak sofralarımızda yer alır. Ülkemizin hemen her ilinde kolayca yetişebilir. Fiyatının da uygun olması alım gücünü kolaylaştırmıştır.  Hafif aromalı tadı sayesinde salatalara ve diğer hamur işi ürünlere çok yakıştığı için sıkça kullanılır.

   Maydanoz Nedir?

   Bilimsel adı; Petroselinum hortense ve Petroselinum crispum olarak bilinmektedir. Yeşil  yoncaya benzer yaprakları mevcuttur. Daha çok taze olarak tüketilse de kurutularak ta tüketilebilir. Kuru maydanoz bitki çayı formunda ve baharat olarak kullanıma uygundur.

   Maydanozun Besin Değeri

   Maydanozun besin değeri hakkında ve faydaları hakkında geniş bilgiye sahip olduktan sonra mutfaklarınızdan hiç çıkarmak istemeyeceksiniz. İşte maydanozun besin değeri;

   • A vitamini,
   • K vitamini,
   • C vitamini,
   • E vitamini,
   • Tiamin,
   • Riboflatvin,
   • Demir,
   • Potastum,
   • Protein gibi besinleri içermektedir.

   Maydanozun Faydaları Nelerdir?

   Maydanoz hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için kullanılabilecek nadir bitkilerden biridir. İçeriğindeki zengin mineraller sayesinde, vücudunuzda yaşadığınız pek çok hastalığı bu bitki sayesinde geçirebilir ve bazı hastalıkların vücudunuza uğramasına engel olabilirsiniz. Maydanozun faydaları ise;

   • Maydanoz güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

   Genelde bahar aylarında yapılan detoks tariflerinin içerisinde yoğun olarak maydanozu görmekteyiz. Bunun nedeni ise güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Vücuttaki toksin maddelerin temizlenmesine katkı sağlarken, vücudun direncini yükseltir. Bu sayede her zaman daha dinç ve daha enerjik bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Böbrek taşı sorunları için maydanoz kullanılması önerilir.

   Böbrek taşı, böbrek kumu ve safa kesesi taşı gibi durumlarda doğrudan başvurulabilecek doğal ürünlerden biri de maydanozdur. Böbreklerde ve safra kesesindeki taşları temizlemekle kalmayıp, böbreklerde biriken çeşitli toksinlerin de temizlenmesini sağlar. Bu sayede böbrek sağlığı doğal yöntemlerle korunmuş olur.

   • Maydanoz ödem atıcı özelliğe sahiptir.

   Vücutta biriken toksit maddeler, ellerde, ayaklarda ve karın bölgesinde şişliklere neden olur.  Vücutta ödem birikmesi ise ilerleyen dönemlerde kişilerin yaşantısına olumsuz olara yansır ve günlük aktivitelerinin yapılamaması gibi durumları oraya çıkarır. Eğer sürekli ödem sorunları yaşıyorsanız, mutlaka maydanozun bu şifalı yanından faydalanmanız önerilir. Vücutta biriken kirli suyun dışarıya atılmasını sağlarken, daha dinç bir vücut yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Maydanoz zayıflamaya yardımcı olur.

   Maydanoz gerek kalori bakımından düşük olması sayesinde gerekse, vücuttaki yağ yakımını hızlandırması sayesinde mutlaka diyet listelerinde olması gereken bitkilerden biridir. Sabah aç karnına içeceğiniz, maydanoz kürü ile hem bölgesel yağlanmalarınızdan hem de kilo vermeniz açısından harika bir seçim olacaktır. Yine limon ve maydanoz kürü uyguladığınız takdirde daha hızlı kilo verebilirsiniz.

   • Maydanoz ağız hijyeni için çok önemlidir.

   Anti – inflamatuar özelliği ile diş çürümelerini önler, ağızda oluşabilecek bakterilerin azalmasını sağlar. Öte yandan ağız kokusu gibi sorunlarla kolayca başa çıkar. Eğer ağız ve diş sağlığı hakkında bazı problemler yaşıyorsanız, bolca maydanoz tüketmeniz tavsiye edilir.

   Maydanoz tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde, ciltte oluşan yaraları kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde de ciltte kolojen miktarının artmasına yardımcı olur. Bu sayede daha ipeksi ve daha pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Ayrıca maydanoz tüketmek, cilt lekelerinin de ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır.

   • Maydanoz vücudu ağır metallerden ve radyasyon gibi etkilerden korur.

   Eğer vücudunuz ağır metallere ve radyasyona maruz kalıyorsa, mutlaka maydanoz tüketmeniz önerilir. Ancak burada maydanozun yeşil yapraklarından değil, kökünden faydalanmanız  gerekir. Maydanoz kökünü kaynatıp, içtiğiniz takdirde vücudunuzdaki tüm zehirli maddelerden kurtulabilirsiniz.

   • Maydanoz şeker hastalığını önler.

   Diyabet rahatsızlığı olan kişiler için en çok kullanılması gereken besinlerden biri de maydanozdur. Diyabeti kontrol altına alır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde, maydanozun bir ay boyunca düzenli bir şekilde kullanılması, diyabetin normal seviyeye gelmesine katkı sağladığı kanaatine ulaşılmıştır.

   • Maydanoz sindirimi kolaylaştırır.

   İçerdiği bazı mineraller sayesinde maydanoz, sindirimi daha kolay hale getirir. Özellikle sürekli olarak sindirim şikayeti yaşayan kişiler, karın bölgesinde şişlik yaşayan kişiler, yemeklerin yanında bolca maydanoz tüketmelidir. Ayrıca mide hastalıkları için de harika çözümlerden biridir.

   • Maydanoz kanser tedavisinde mutlaka kullanılması gereken besinlerden biridir.

   Maydanoz tümörün büyümesini ve diğer bölgelere sıçramasını engeller. İçerisinde bulunan, flavon olan apigenin, kanserin yayılmasını önler ve yine kanser hücrelerinin tedavi edilmesini kolaylaştırır. Özellikle kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanserleri üzerinde müthiş bir etkiye sahiptir. Kanser tedavisi için hem kuru maydanozdan hem de taze maydanozdan faydalanabilirsiniz.

   • Maydanoz kökü gaz ve şişkinliği alır.

   Maydanoz kökü, mide ve bağırsaklarda oluşan gazı ve şişkinliği alır. Kişilere daha konforlu bir yaşam sunar. Özellikle kolik dönemlerde sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Maydanoz mide hastalıklarına iyi gelir.

   İçerdiği enzimler sayesinde midede daha hızlı bir sindirim sağlar. Yine midede oluşan yaralar, ülser ve gastrit gibi durumlar için maydanozdan faydalanmak gerekir. Yaraları iyileştirme özelliği sayesinde daha kolay bir sindirim imkanı sunar. Buna ek olarak, mide yanması, mide ekşimesi ve reflü gibi sorunlar için de mutlaka maydanozdan faydalanılması gerekir.

   • Maydanoz bağışıklık sistemini daha güçlü olmasını sağlar.

   Bağışıklık sistemi için pek çok doğal üründen faydalanılabilir. Ancak maydanoz bu ürünler arasında en iyisidir diyebiliriz. Özellikle vücut direnci düşük olan kişiler tarafından bolca maydanoz tüketilmesi don derece yerinde olacaktır.

   • Maydanoz beyin sağlığını korur.

   Beyin sağlığında kullanılabilecek bitkilerden biri de maydanozdur. Hem unutkanlık için hem de zihin açmak için maydanozdan faydalanılması gerekir. Yine beyinde oluşabilecek her türlü toksinleri de maydanoz ile temizleyebilirsiniz.

   • Maydanoz deri hastalıkları için ve virüsler için fayda sağlar.

   Deride görülen bazı hastalıkların hafifletilmesinde maydanoz kullanılması gerekir. Buna ek olarak, dışarıdan vücuda yer edebilecek her türlü mikrop ve virüsün önüne geçer. Bu nedenle kış mevsimlerinde mutlaka sıkça tüketilmesi gerekir.

   • Maydanoz adet düzenleyici etkiye sahiptir.

   Adet düzensizliği yaşayan kişiler, adet söktürücü olarak maydanozdan faydalanmalıdır. Yine regl ağrılarının hafiflemesi için de mutlaka maydanoz kürü kullanılması tavsiye edilir.

   • Maydanoz ağrı kesici özelliğe sahiptir.

   Bilhassa sık sık baş ağrıları yaşıyorsanız, maydanoz bu ağrıları gidermek için iyi bir çözüm olacaktır. Ağrı kesici özelliği ile ağrıların hafiflemesine ve tamamen kesilmesine katkı sağlar. Bir yeriniz ağrımaya başladığında birkaç dal maydanozu iyice yıkadıktan sonra ağzınızda çiğneyebilirsiniz.

   • Demir içeriği bakımından zengin olan maydanoz anemi tedavisinde kullanılır.

   Demir içeriği oldukça yoğun olan maydanoz, sayesinde kandaki demir vitamini artacaktır. Bu sayede kansızlık gibi sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Ayrıca içerisindeki c vitamini sayesinde, demir vitaminin vücuda daha kolay geçmesini sağlar.

   • Maydanoz hormonların dengelenmesine yardımcı olur.

   Kadınlarda görülen hormon bozuklukları için maydanozdan faydalanılması gerekir.  Adet öncesi dönemlerde ve menopoz dönemlerinde maydanoz kullanılması kadınların bu dönemleri daha rahat atlamasına katkı sağlar. Buna ek olarak, maydanoz menopoz sendromlarını da en aza indirir.

   • Maydanoz göz sağlığında kullanılır.

   Gözlerin daha canlı görmesini sağlar. Özellikle bulanık görme ve gece az görme durumlarında mutlaka maydanoz tüketilmelidir. Buna ek olarak göz çevresinde oluşan halkalar için, morluklar için ve göz çukurları için maydanoz ideal bir besin kaynağı olacaktır.

   • Maydanoz vücut enfeksiyonlarının atılmasına katkı sağlar.

   Vücutta oluşabilecek enfeksiyonlar için maydanoz kürü tavsiye edilir. Kanı temizleme özelliği sayesinde de kandaki enfeksiyon miktarını düşürür. Daha dinç ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Saç bakımında maydanozun etkisi.

   Saç diplerinde oluşabilecek her türlü sorun için maydanoz kullanılabilir. Ancak burada maydanozun yeşil yaprakları değil, tohumları kullanılmalıdır. Öncelikle maydanoz tohumları öğütülerek, un haline getirilir. Daha sonra bu unun içine kıvam alana kadar saf zeytinyağı eklenir.  Saç derisine maske şeklinde uygulanır. 15 dakik bekledikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Bu karışım saç dibi enfeksiyonlarında, saç diplerinde oluşan mantar hastalıklarında ve saç dökülmesi problemlerinde oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

   Maydanozun Zararları

   Maydanoz bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında fayda yerine zarar verecektir. İşte maydanozun zararları

   • Hamile kişiler için maydanoz tüketilmesi tavsiye edilmez. Özellikle maydanoz kürü hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Çünkü maydanoz kürü rahim kaslarının gevşemesine neden olur. Bu sebeple düşük ve erken doğum risklerini berberinde getirir.
   • Maydanozun en ilginç yanı ise anne sütünü kesmesidir. Emziren anneler, maydanoz tüketmekten kaçınmalıdır.
   • Gut hastalığı ile savaşan kişilere maydanoz kesinlikle tavsiye edilmez.

   Maydanoz Nasıl Tüketilir?

   Maydanozun farklı tüketim şekilleri mevcuttur. Bunlar ise;

   Taze olarak; maydanozu taze olarak ve salatalarınıza katarak tüketebilirsiniz.

   Kuru olarak; kurutulmuş maydanozu, çeşitli yemeklerinize baharat olarak kullanabilirsiniz.

   Maydanoz kökü; maydanoz kökünün de pek çok şifalı yönü vardır. Maydanoz kökünü haşlayarak tüketebilirsiniz.

   Maydanoz kürü; daha çok destoks yapmak isteyen kişiler için maydanoz kürü tavsiye edilir. Eğer maydanoz kürü olarak faydalanmak isterseniz, mutlaka saplarını da kullanmanız  faydalı olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet