Mate Çayı Nedir? Mate Çayının Faydaları Nelerdir? Mate Çayı Neye İyi Gelir?

   06.07.2020
   Mate Çayı Nedir? Mate Çayının Faydaları Nelerdir? Mate Çayı Neye İyi Gelir?

   Mate Çayı Nedir? Mate Çayının Faydaları Nelerdir? Mate Çayı Neye İyi Gelir? Bünyesinde bol miktarda zengin vitamin ve mineraller barındıran Mate çayı dünyanın her yerinde büyük rağbet gören ve çoğu insan tarafından “sihirli çay” olarak da bilinen şifa kaynağı bir çaydır. Kökenleri çok eskiye dayanan bu şifalı çay hakkında pek çok insanın aklında soru işaretleri bulunur.  Yazmış olduğumuz bu yazımızda Mate çayı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, zararları nelerdir detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız, iyi okumalar!

   Mate Çayı Nedir?

   Kökenleri Güney Amerika’ya dayanan bu şifalı bitkinin ağacına “Yarbe Mate” ismi verilmekte. Bünyesinde barındırdığı bol miktarda vitamin ve mineral sayesinde Mate çayı, tüketenlere oldukça fayda sağlamakta. Mate ağacı daha çok Tropik alanlarda yetişir. Avrupa’da “yeşil altın” ismi ile de bilinen Mate çayı, dünyanın her yerinde pek çok insan tarafından tüketilir. Faydaları kadar olmasa da maalesef Mate çayının zararlı yanları da vardır. Yapılan bazı araştırmalarda Mate çayının içerisinde 15’den fazla zararlı madde olduğu da tespit edilmiş. Bu çay haddinden fazla tüketildiğinde zararlı olan bu yanlarından etkilenmemek ne yazık ki mümkün değil. Mate çayını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

   Mate Çayı Ne İşe Yarar?

   Dünyanın her yerinde pek çok insan tarafından tüketilen Mate çayı aslında pek çok şeye iyi gelmekte. Yağ yakıcı etkilere sahip olan Mate çayı insanları zayıflatmakta büyük rol oynar. Mate çayı bünyesinde 20’den fazla vitamin, 10’dan fazla amino asit ve bol miktarda antioksidanlar barındırdığından pek çok hastalığa şifa kaynağı olur. Bunların dışında yine bünyesinde barındırdığı kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum mineralleri de kemik ve dişlere iyi geldiği gibi pek çok problemi de oradan kaldırmaya yarar. Mate çayı içerisinde bol miktarda teobromin ve kafein gibi uyarısı etmenler bulundurur ve bu çay obezite rahatsızlığında tıpta da kullanılır. Zayıflatıcı etkisi ile bilinen Mate çayı, açlık ve susuzluk problemlerini de ortadan kaldırma etkilerine sahiptir. Vücudun güç ve kuvvet kazanmasını sağlayan Mate çayı, neredeyse pek çok sağlık problemini ortadan kaldırmada büyük rol oynamaktadır.

   Mate Çayı Nasıl Yapılır?

   Hazırlaması son derece kolay olan Mate çayını aktar ve bazı marketlerde bulabilmeniz mümkün. Çayı hazırlamak için içme suyu kullanmaya özen gösteriniz. İçme suyunuzu bir su bardağı olacak şekilde ayarlayın ve güzelce kaynatın. Kaynattığınız suyu oda sıcaklığında biraz bekletin ve ardından bir yemek kaşığı kadar Mate çayını içine ilave edin. Bu karışımı beş dakika kadar demlemeye bıraktıktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

   Mate Çayının Sağladığı Faydalar Neler?

   Sağlığa saymakla bitmeyen faydaları olan Mate çayının sindirim sistemi problemlerinden, depresyona kadar pek çok alanda şifa kaynağı olduğunu görüyoruz. Dünyanın pek çok yerinde büyük rağbet gören Mate Çayının sağladığı faydalar işte şu şekildedir:

   • Mate çayının zayıflatıcı etkileri olduğu bilinmekte ve dolayısıyla obezite hastalarına son derece şifa kaynağı olur ve tıpta da bu hastaların tedavisinde kullanılır.
   • Metabolizmanın çalışmasını hızlandıran Mate çayı, hazımsızlık problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
   • Mate çayı bünyesinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde bireyin enerjisini son derece yükseltir ve canlılık kazandırır.
   • Bağışıklık sistemini güçlendiren Mate çayı, soğuk kış aylarında meydana gelen nezle, grip soğuk algınlığı gibi problemleri ortadan kaldırır.
   • Fazla iştahlı insanlar gönül rahatlığı ile Mate çayını kullanabilirler, çünkü bu şifalı çay iştahı azaltmaya yardımcı olur.
   • Kalp dostu olan Mate çayı kalp ve damar rahatsızlıklarını ortadan kaldırır ve aynı zamanda kan damarlarının da geçirgenliğini son derece azaltır.
   • Yaşlanma karşıtı etkilere sahip olan Mate çayı, yaşlanma oranını büyük bir miktarda geciktirir.
   • Mate çayı, mide ve safran asitlerini düzenleyerek, oluşacak problemlerin önün geçer.
   • Mate çayı, ağız kokusuna karşı bire bir etki yaratır ve bu kokunun oluşumu etkileyen bakterileri de ortadan kaldırır.
   • Mate çayının romatizma rahatsızlığını da son derece iyi geldiği bilinmekte.
   • Mate çayı, ağır bedensel aktivite sergileyen ve spor yapan bireyler için son derece enerji veren bir görev üstlenmekte.
   • Mate çayı vücut ve zihin yorgunluğunu alır.
   • İyi bir idrar sökücü olan Mate çayı, vücudun fazla su oranını ve vücutta biriken ödemi atarak bireyin rahatlamasını sağlar.
   • Mate çayının cinsel istediği artırdığı bilinmekte.
   • Kaygıyı azaltma etkileri bulunan Mate çayın, bireyin sakinleşmesini de sağlar.
   • Mate çayı sinüsleri açmada son derece etki sergiler.
   • Mate çayının alerjik reaksiyonlara iyi geldiği bilinmekte bu nedenle alerjiyi hafifletmede kullanılır.
   • Vücutta meydana gelen iltihapları iyileştirmeye yarayan Mate çayı, oluşma ihtimali olan iltihapları da engeller.
   • Konsantrasyon ve motivasyona iyi geldiği bilinen Mate çayı, zihni de son derece açar ve sakinleştirir.
   • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen problemleri ortadan kaldıran Mate çayı, bu sistemlerin son derece sağlıklanmasını da sağlar.
   • Mate çayı son derece yağ yakımı sağlar.
   • Depresyona iyi geldiği bilinen Mate çayı, baş ağrılarını da önler.
   • Günümüzün problemlerinden biri olan uyku sorunu problemini ortadan kaldıran Mate çayı, kişinin derin bir uykuya dalmasını da sağlar.

   Mate Çayının Sağladığı Zararlar Neler?

   Yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda Mate çayının fazla bir miktarda ve uzun bir süre kullanılması, maalesef ki üst solunum sindirim sistemi kanser riskini artırabileceği sonucuna varılmış. Bu durumun nedeni ise Mate çayı bünyesinde bol miktarda polisiklik aromatik hidrokarbonlar barındırmasıdır. Bu maddeler ızgarada et pişirme esnasında ya da tütün dumanında da bulunan maddelerdir.

   Aşırı sıcak bir biçimde tüketilen Mate çayı, sindirim ve solunum kanallarına ne yazık ki zarar verir ve bu durumda kanserli hücrelerin oluşum riskini son derece artırabilir. Bahsettiğimiz tüm bu durumlara karşın Mate çayının başka kanser türlerine karşı savaştığı da yadsınamaz bir gerçek. Mate çayının bir diğer zararlı yanı ise, diğer çaylara oranla bünyesinde fazla miktarda kafein barındırır. Bu kafeinler ise bireyde uyku hali, baş dönmesi, migren ağrılarının meydana çıkması, yüksek tansiyon gibi problemleri doğurur.

   Hamile kadınların Mate çayı tüketmesi tavsiye edilmez, tükettikleri vakit düşük yapma oranı ya da bebeğin olduğundan daha zayıf doğmasına sebep verebilir. Herhangi bir rahatsızlığı olan ya da ilaç kullanan hastaların Mate çayını kullanmadan evet doktorlarına danışmalarında inanılmaz büyük önem var. Tüm bunların dışında emziren annelerin de sütlerinin kesilebileceği riskinden dolayı Mate çayından uzak durmaları gerekmekte. Her şeyde olduğu gibi Mate çayının da fazla tüketilmesi pek çok problemin oluşmasını sağlayabilir. Mate çayının fazla tüketilmesi sonucunda; kabızlığı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkları meydana getirebilir. Mate çayını uygun bir miktarda aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösteriniz!

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda saymakla bitmez faydalara sahip olan Mate çayını detaylı bir biçimde ele almaya çalıştık. Sizler de bu şifalı çayı tüketmeyi düşünüyorsanız, doktorunuza danıştıktan sonra size en yakın aktardan bu çayı temin edebilirsiniz. Şifalı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet