Matcha Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   09.07.2020
   Matcha Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Matcha Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günümüzde çığ gibi büyüyerek isminden çok fazla söz ettirmiş olan Matcha çayına yazımız da yer verelim. Metabolizmanın hızını belirli seviye de tutmaya yarıyor, metabolizma hızı düşük ise yükseltmeye, yüksek ise düşürmeye yarayan Matcha çayı özellikle kilo vermek isteyen insanlar için kurtarıcı görevi görmeye devam ediyor.

   Yaşadığımız ülkede etkilerini yeni hissettirmiş olsa da uzak doğu ülkelerinde uzun yıllardır tüketilmişti, genel sağlık bakımından diğer bitkisel çaylara göre kayda değer bir etkisi olan Matcha çayı, hakkında bilgi vermeye başlayalım.

   Matcha Çayı Nedir?

   Çay, denildiği zaman akıllara bir sürü çeşidi gelebilmektedir. Bu türün her dalının kendine ait özelliklere sahip olduğu biliniyor. Çayları birçok formda kullanabiliriz, bunlardan birisi olan Matcha çayı ise görünüşü bakımından bir yeşil çaydır. Üretiminin sağlandığı bitki ise Camellia Sinesis bitkisidir. Kulaklara çalınan Matcha çayı diğer çaylar gibi özellikle siyah çay gibi demleyerek hazırlanamaz.

   Üretim zamanı geldiğinde diğer çay türlerinden farklı bir şekilde toplanmaktadır. Matcha çayının üretime geçildiği zaman farklı teknikle hazırlandığı için çay kremamsı bir hal alıyor. Çiftçiler tarafından toplandıktan hemen sonra 30 gün boyunca devamlı gölge olan yerlerde bekletiliyor. Bu gölgeleme işlemi Matcha çayının koyu yeşil bir ton almasında büyük rol oynuyor. Matcha bitkisi toplandıktan sonra saplarından ve damarlarından parçalanarak toz haline getiriliyor. Toz haline gelene kadar işlem gören Matcha çayı halk tarafından maça tozu ismini almış. Maça tozu sadece çay olarak değil karşımıza tatlıların ve kahvelerin üzerine eklenerek gelebilir.

   Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

   • Vücudumuzda bulunan hücreleri hasarlara karşı koruma özelliğine sahiptir.
   • Matcha çayının düzenli tüketilmesi durumunda insan vücuduna iyi geldiği bilinmekte. Vücudumuzda ise en çok karaciğerimize yararı dokunmaktadır.
   • Mucizevi güçleri olan Matcha çayının şaşırtan bir diğer özelliği ise beyin fonksiyonlarının korunmasıdır.
   • Hayvanların üzerinde deneme yanılma yaparak ulaşılan sonuçlara göre kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatma özelliği vardır.
   • Alzheimer olma durumunu yavaşlatır. Alzheimer olma adaylarının kullanması durumunda belirtilen hastalığın Matcha çayı sayesinde tedavisi gerçekleşebilir.
   • Güneş ışınlarının insan vücudundaki zararlarını önlemeye yardımcı olabilir.

   Matcha çayının hafızayı güçlendiren etkisi:

   Matcha çayının yapısında bulunan yararlı mineraller insan hafızasını güçlendirmektedir. Konsantrasyon sorunu yaşayan insanlar için Matcha çayı kurtuluş kapısı olabiliyor.

   Matcha Çayı yararlı bir antioksidandır:

   İnsan vücudunun maruz kaldığı birçok zararlı şeyle mücadele etme gücüne sahip olan Matcha çayı, temiz, canlı bir cilde sahip olmak isteyenler için umut kapısı olmaya devam ediyor. Vücudumuzun maruz kaldığı radyasyon dalgalarını azaltmaya çalışıyor.

   Matcha Çayı varsa kanser yok

   Tüm antioksidan maddelerinin ve Matcha tozunun karıştırılması sonucu elde edilen bitkisel ilaç olan Matcha çayı, içerdiği kateşinler sayesinde kanserle büyük oranda mücadele edebiliyor.

   Matcha çayı sakinleştirir

   Yoğun hayatlarımızda veya ikili ilişkilerimizde yaşadığımız stresler sonucu gün içerisinde istemsizce sinirli olabiliyoruz. Matcha çayının verdiği rahatlama hissi bizi sakinleştirmekle kalmıyor, geceleri rahat bir uyku çekmemiz konusunda yardımcı oluyor.

   Matcha Çayı Sayesinde Kolesterolü Yenin

   Düzenli kullanılan ve gerekli özelliklere sahip bir Matcha çayı sayesinde kolesterolünüzü dengeleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Matcha çayı tüketmeyen kişilerin kalp rahatsızlıkları geçirme riski daha fazla.

   Matcha çayı enerji ve dayanıklılığı artırır

   Tarih kitaplarına konu olan Japon samurayları savaş meydanına gitmeden önce tükettiği içecek olan Matcha çayı, enerjiyi ve vücudun dayanıklılığını artırmaktadır. Diğer içecek türlerine nazaran içerisinde kafein barındıran Matcha çayı sinir ve hipertansiyonunuzu dengede tutmaya yardımcı olur.

   Matcha çayı iyi bir kalori yakıcıdır

   Matcha çayı tükettikten sonra yağ yakma hızınız normal hızınızdan 4 katı daha fazla olur. Yağ yakımını hızlandırması durumunda tansiyon ve kalp ritminizde değişmeler olabilir.

   Matcha yağı bağışıklık güçlendiricidir

   Matcha yağının içerisinde bulunan antioksidan özelliğinden farklı olarak zengin mineral kaynağı da vardır. Bu minarel kaynağı sayesinde bağışıklılığınızı artırabilirsiniz. Genellikle Matcha yağını salata ve yemeklerinize ekleyerek yiyebilirsiniz.

   Matcha çayı sağlıklı bireyler için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Matcha çayının içerisinde bulunan kafein çayın fazla tüketilmesi durumunda mide rahatsızlıkları, uyku sorunları, çarpıntı yapabiliyor. Matcha çayını tüketmeden önce söylemekte fayda var herhangi bir sağlık problemine sahipseniz bir uzman tarafından tedavi edildikten sonra kullanın.

   Matcha Çayı Zayıflatır mı?

   Metabolizmaya sağladığı faydalardan dolayı kilo kontrolünüzü sağlar. Ayrıca Matcha çayı kilo verenler için birçok konuda destek olabiliyor.

   Kimler Matcha Çayı Tüketmemelidir?

   Matcha çayının tüketimi düzenli olması halinde yararlı bir içecektir. Matcha çayını düzenli şekilde tüketmek için mutlaka 16 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.  Matcha çayını 16 yaşından küçük çocukların tüketmemesi gerekir. 16 yaşından küçükler gelişim çağında ve vücutları yeni şekil almaya başladığından dolayı Matcha çayının içerisinde bulunan mineral ve vitaminler fazla gelebilir. Bu durum vücudunuz tarafından düzeltilmediği takdirde bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

   Matcha Çayı Nasıl Yapılmalıdır?

   Matcha çayı farklı biçimlerde tüketimi yapılabilir. Mesela son zamanlarda adını sık duyduğumuz latte Matcha tozuna süt ile karıştırılarak elde ediliyor. Sizlerle bazı tariflere göz atacağız.

   Matcha Çayı Tarifi

   Güzel bir Matcha çayı için yapılması gerekenler:

   • Göz kararınca ayarlanmış Matcha tozu
   • 1 su bardağı su

   Yapılışı:

   • İlk adım önünüzdeki kaseye süzgeçten temizce geçirilerek Matcha tozunu dökün.
   • Bambu fırçanızı hazırlayın Matcha çayınız üzerine sıcak suyu ilave edin. Kıvamı tam anlamıyla oluşana kadar çırpmayı bırakmayın.
   • Elinizdeki sıcak suyu kaseye dökün ve bambu fırçası ile çayı seri bir şekilde çırpmaya başlayın. Çayın üst bölgesinde köpüklenme olana kadar devam edin.
   • Artık Matcha çayınız hazır.

   Matcha çayını hazırlamak çok zor bir işlem değildir. Fakat siyah çayın demleme mantığını Matcha çayına uygulayamazsınız.

   Matcha Latte Tarifi

   • 1 çay kaşığına yakın maça tozu
   • Yarım çay bardağını geçmeyecek sıcak su
   • 1 su bardağı çok ısıtılmamış süt

   Yapılışı:

   • Önceki adımımızdaki Matcha çayı yapar gibi, Matcha tozunu kaseye süzerek ilave edilir.
   • Elinizde bulunan sıcak suyu Matcha tozunun üzerine boşaltın, bambu fırçası sayesinde kıvam tutana dek karıştırmaya devam edin.
   • Aşamanın bu bölümünde sütü kaseye döküyoruz, bambu fırçamızı hazır şekilde tutuyoruz. Daha sonra Matcha tozunu ve sütü hızlı bir şekilde çırpıyoruz.
   • İşleme 5 DK devam edin.
   • Afiyet olsun.

   Matcha Çayının Zararları Nelerdir?

   Matcha çayının içerisinde bulunan maddeler sebebiyle birçok konuda insan vücuduna faydası dokunuyor. Matcha çayının çok fazla tüketilmesi durumunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Matcha çayının çok tüketilmesi vücudun işleyişini riske sokar, insan vücuduna zarar vermeye başlar. Tüketilme hızınıza dikkat etmemeniz durumunda sindirim sisteminiz çökebilir. Kilo sorunu yaşayan insanlar için ideal bir içecek olan Matcha çayı, kilolarından bir anda kurtulmak isteyen insanlar için tehlikeli olabilir. Mutlaka bir uzman tarafından kontrol altında kullanımına devam edin.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda Matcha çayı hakkında bilinmesi gereken bütün detaylara yer vermeye çalıştık. Eğer sizde bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, herhangi bir rahatsızlığınız ya da hassas bir cilt yapınız yok ise bu şifalı çayın faydalarından yararlanabilirsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz var ise doktor tavsiyesi almadan bu çayı tüketmemeye özen gösterin.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet