Marulun Faydaları Kaç Kalori

   23.10.2020
   Marulun Faydaları Kaç Kalori

   Marulun Faydaları Kaç Kalori Marul, yaz ve kış her mevsim sofralarımızı süsleyen salata malzemelerinin başında gelir. Hoş tadı ile herkes tarafından sevilen bu eşsiz yiyecek, pek çok faydayı da bünyesinde barındırır. Bu nedenle mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde nerede ise her diyet listesinin başında yer almayı başarmıştır. Salatalarda sandviçlerde ve detoks sularının içinde kullanılan marul, cilt yenileme ve kanseri önleme gibi pek çok faydaya sahiptir. Bu nedenle her yaştan insanın bolca marul tüketmesi önerilmektedir. Özellikle diyet yapan kişiler ve kronik rahatsızlığa sahip olan kişiler, her gün mutlaka belli oranlarda marul tüketmelidir.

   Marul Nedir?

   Marulun latince adı, lactuca sativa’dır. Papatyagiller ailesinin bir üyesi olan marul, tek yıllık bir sebzedir. Bazı türleri altı aylık olup, çok çeşitli türlere sahiptir. Geniş ve sulu yapraklara sahip olan bu bitki, sütlü olması özelliği ile de bilinir. Daha çok ılıman iklim bölgesini seven marul, seracılıkta en çok yetiştirilen sebzelerden biridir. Ülkemizin her bölgesinde bahar aylarında yetiştiriciliğe uygundur. Ama kış mevsimlerinde don olaylarından dolayı sadece sera olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Adken,z kıyılarında yaz kış yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Kadınlarda daha çok görülen bazı hormonsal sorunlar için de mutlaka tüketilmesi gerekir.

   Marulun besin değeri nedir?

   A ve c vitaminleri açısında son derece zengin olan marul daha pek çok faydayı bünyesinde taşımaktadır. Buna ek olarak toprağın tüm vitamin ve mineralini içine yani yapraklarına çaker. Yani yapraklarda bulunan vitamin ve mineraller, aynı zamanda toprağın içinde bulunan minerallerden oluşur. Marulun besin değeri ise;

   • A vitamini,
   • C vitamini,
   • K vitamini,
   • Potasyum,
   • Folat,
   • Demir,
   • Maganez,

   Gibi besinleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle kişilerin sıklıkla marul ve diğer yeşil yaprakları tüketmesi tavsiye edilir. Öte yandan marul kaç kalori gibi soruların yanıtı ise; 100 gram marul, 14, 8 kcal kaloridir.

   Marulun Faydaları Nelerdir?

   Marul en çok tüketilen yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Ülkemizde daha çok salatalarda ve yoğurtla beraber tüketilen marul, diğer Asya ülkelerinde haşlanarak ya da pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca marulun sadece yapraklarında değil, kök ve gövde kısmında da pek çok vitamin ve mineraller mevcuttur. Bu nedenle kökünden de faydalanmak gereklidir. Marul vücutta bulunan birçok hastalığın dışarıya atılmasına fayda sağlarken saç ve ciltte oluşan bir takım sorunlarında üstesinden gelir. Bu nedenle hem cilt sağlığı hem vücut ve saç sağlığı için bolca marul tüketilmesi gerekir. Öte yandan marulun serinleten bir etkisi de mevcuttur. Yani yaz aylarında mutlaka yemeklerin yanında tüketilmelidir. İşte marulun faydaları;

   • Marul içerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta biriken toksinleri atar.

   Bilindiği üzere böbreklerde, karaciğer ve bağırsaklarda toksin birikmeleri her zaman yaşanır. Önemli olan bu toksinlerin yılda bir kaç kez tamamen dışarı atılmasıdır. Marul ve maydanoz diyeti yaparak vücudunuzda biriken toksinleri, zehirli maddeleri ve ağır metalleri atabilirsiniz. Yine eğer sık sık ilaç kullanımı yapıyorsanız, ilaçların verdiği rehaveti ve yan etkileri de marul ile dışarıya atabilirsiniz.

   • Marul demir içerdiği için anemi sorununa iyi gelir.

   İçerdiği demir vitamini sayesinde demir eksikliğini giderir. Vücutta kansızlığa iyi gelir ve vücudun daha aktif olarak çalışmasına katkı sağlar. Bu nedenle bolca marul tüketilmesi gerekir. Özellikle hamilelik dönemlerinde mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketimi yapılmalı ve marulun da tüketimi asla ihmal edilmemelidir.

   • Marul enfeksiyonlara ve vücut iltihaplarına karşı etkilidir.

   Marul vücuttaki iltihabı ve enfeksiyonları tedavi eder. Bilindiği üzere marulun içinde süt mevcuttur.  Lateks sayesinde  de antimikrobiyal özelliklerde olduğu için vücuttaki iltihapları önlemeye destek olur. Yeni doğum yapmış olan kişiler, yeni ameliyat olmuş kişiler veya vücudu enfeksiyona yatkın olan kişiler, günlük olarak bolca marul tüketmelidir. Bu sayede, vücutta ve kan damarlarında iltihaplanma gibi durumlar yaşanmayacaktır.

   Marul sadece iltihabı önlemekle kalmıyor, vücutta var olan enfeksiyon ve mikropların da dışarıya atılmasına katkı sağlar. Yani idrar yolu enfeksiyonlarında ve karşılaşacağınız diğer enfeksiyon durumlarında bolca marul ve limon tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Marul kilo vermede oldukça etkilidir.

   Kilo vermek isteyen kişiler için tüketilebilecek en ideal besinlerden biri maruldur. Marul, diyet listelerinde eklenmeli ve sürekli olarak tüketilmelidir. Çünkü sindirimi hızlandırırken, yağ yakımını da kolaylaştırmaktadır. Buna ek olarak marul, düşük kalorili ve doyurucu olduğu için diyetlerde mutlaka bulundurulmalıdır.

   • Marul kalp sağlığını korur.

   Marul içerdiği antioksidanlar sayesinde, kalp sağlığını korur. Kalp krizi riskini en aza indirir ve kalp damarlarında oluşan plakları önler. Dolayısı ile ani inme riskleri, felç riskleri ve kalp krizi risklerini minimuma indirir.

   Marul sadece kalp rahatsızlıkları için değil, aynı zamanda da kolesterol gibi sorunların da önüne geçer. Daha temiz kan akışı sağlayarak, damarda kan pıhtılaşmasını önler. Bu sayede daha enerjik ve daha dinç bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Özellikle, aileden gelen kalp – damar hastalıklarının önlenmesi için mutlaka düzenli olarak marul tüketmek gerekir.

   • Marul kemik hücresi gelişimine destek sağlayarak, daha sağlıklı kemikler sunar.

   İçerdiği k vitaminleri sayesinde marul, kemik gelişimine destek olur. Kemik hücrelerinin canlanmasını ve daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle çocukluk dönemlerinde bolca marul tüketilmesi gerekir. Bu sayede daha sağlam ve daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak kişiler 50 yaşını doldurduktan sonra kemik erimleri yavaş yavaş başlar. İşte tüm bu sorunlar için mutlaka marulun eşsiz gücünden faydalanmak gerekir. Kadınlar menopoza girdiklerinde erkekler ise  55 – 60 yaşlarına geldiklerinde her gün düzenli olarak marul tüketmeleri gerekir. Bu yaşlarda marul tüketmek hem kemik sağlığı açısından hem de kalp, damar sağlığı açısından gereklidir.

   • Marul kanseri önler

   Vitamin ve mineral kaynağı olan marul, çeşitli kanser türlerinde de etkilidir. Bol miktarda antioksidan içerdiği için kanser hücrelerinin dışarıya atılmasına katkı sağlar. Buna ek olarak, beta karoten kaynağı olmasından dolayı, vücutta kanser hücrelerinin tutunup, çoğalmasını önler. Bu sayede henüz  oluşmuş ya da kanser oluşma riski olan kişiler için bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

   Bir a vitamini kaynağı olan marul, ağızda oluşabilecek kanser türerini önler. Kan kanseri gibi durumlarda kanser hücrelerinin yarı yarıya azalmasını sağlar. Meme kanseri gibi riskleri de oldukça düşürür.

   • Marul beyin sinir hücrelerinin zarar görmesini engeller ve beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

   Marul k vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle vücutta oluşabilecek pek çok sorunun üstesinden gelir. Buna beyin sinir hücreleri de dahildir. Yani beyin sinir hücrelerinin hasar görmesini engeller ve unutkanlığa iyi gelir. İlerleyen yaşlarda ise ortaya çıkabilecek Alzheimer etkilerini en aza indirir. Marul düzenli bir şekilde tüketildiğinde, beyinin daha hızlı ve daha pratik bir şekilde düşünmesini sağlar.

   • Marul zihin açmak için mutlaka tüketilmelidir.

   Marul içerdiği amega3, omega6 gibi yağ asitleri sayesinde, beyinin daha iyi çalışmasını sağlar. Özellikle küçük çocuklar için ve okul çağındaki çocuklar için mutlaka marul tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Zihin açması ile bilinen marul, olası beyin hastalıklarının da önüne geçer.

   • Marul uyku düzeni için mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkidir.

   Günlük yorgunluk, stres ve daha pek çok etmen geceleri sizi rahat bir uyku uyumaktan alı koyabilir. İşte tüm bu gibi durumlarda rahat bir uyku uyumak için marulu blenderden geçirip suyunu tüketebilirsiniz. Bu sayede daha rahat bir uyku düzenine de kavuşmuş olursunuz. Özellikle geceleri sık sık uyanan ve huysuzlaşan çocuklara marul suyu içermeniz doğru olacaktır. Çocuklar daha rahat ve daha dingin bir uyku düzenine de kavuşmuş olur.

   • Marulun cilde faydaları nelerdir?

   Kanserden, beyin sağlığına kadar her alanda etkili olan marul, cilt sağlığında da mutlaka kullanılması gereken sebzelerden bir tanesidir. Marulun cilde faydaları ise oldukça fazla olduğu için çeşitli cilt problemlerinde mutlaka marul kullanılması tavsiye edilir.

   • Marul cilt alerjisine iyi gelir.

   Marul çeşitli alerjik reaksiyonlarda, cilt kızarması ve cilt tahrişi gibi sorunlara iyi gelir. Yine deri mantarı, sedef, egzama gibi sorunlar için de maruldan faydalanmak gerekir. Deri üzerinde oluşan her türlü hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir. Bunun için tek yapmanız gereken ise marul suyunu sorun yaşadığınız bölgelere sürmek olacaktır. Tahrişin, kızarıklık ve kaşıntının anında geçtiğine şahit olabilirsiniz.

   • Marul cilde gençlik verir.

   Marul içerdiği yüksek a vitamini sayesinde, cildi içeriden besler. Yaşlanma sorunlarını ortadan kaldırır ve cildin daha ışıl ışıl parlamasını sağlar. Yine bol sulu yaprakları sayesinde cildin ihtiyacı olan nem desteğini sağlar ve özellikle kış günlerinde cildin kurumasını önler.

   • Marul cilt lekelerini giderir.

   Marul güneş ışınlarının yaydığı zararlı uv ışınlarının önüne geçerek, ciltte oluşabilecek lekeleri önler. Sadece güneş ışınlarının değil, hamilelik ve diğer yaşlanma belirtisi olan lekelerin de önüne geçer. Cilde kolojen etki vererek, cildin daha sağlıklı bir yapıya ulaşmasına katkı sağlar. Göz kenarında oluşan kırışıklıkları giderir.

   • Marul siyah nokta ve sivilce tedavisinde kullanılır.

   Marul anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltte oluşan iltihaplı sivilceleri, siyah nokta ve akneleri temizler. Kozmetik ürünlerinin verdiği tahribatı ve havadan gelebilecek her türlü mikrobu önler. Buna ek olarak cildi derinlemesine temizler. Bu nedenle yağlı ve geniş gözenekli cilt yapılarında mutlaka maruldan faydalanmak gerekir.

   • Marul saç dökülmelerini önler ve saçların daha hızlı uzamasına katkı sağlar.

   Marul suyu ile yapılan saç bakımları, saçların daha gür, parlak ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca saç derisinde oluşabilecek her türlü sorun için marul suyu kullanılması tavsiye edilir. Uzamayan ve aşırı derecede yıpranmış saçlar için mutlaka marul suyundan faydalanılması tavsiye edilir.

   Marulun Zararları Nelerdir?

   Marulun zararları aslında yok denecek kadar azdır. Ancak bazı yabani marul türleri, cilt üzerinde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Yine yabani marullar, hassas bünyelerde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Aşırı tüketimi yapıldığında ise nefes darlığı gibi sorunları beraberinde getirir.

   Marul Nasıl Tüketilir?

   Marul tüketimi, ülkemizde salatalarda veya tek başına olarak yapılır. Ama bazı ülkelerde haşlanarak tüketilebilir. Yine cilt sorunları için marul suyu hazırlanarak tüketilmelidir.  Marul hem fiyat bakımından uygun olması nedeni ile hem de ülkemizde bolca yetiştiriciliği yapıldığı için herkesin ulaşabileceği bir sebze türüdür. Bu nedenle ihmal edilmeden sıkça tüketilmelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.