Mantarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   25.06.2023
   Mantarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Mantarın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Mantarın faydaları arasında vücudun iskelet sağlığını yüksek oranda desteklemek, iltihapla mücadele etmek, kilo vermeyi teşvik etmek, cilt sağlığını onarmak, kanserle harika bir şekilde savaşmak, kalbi korumak, sindirim sistemini desteklemek ve iyi bir enerji vermek bulunur. Ayrıca mantar, bilişsel işlevin yükseltilmesi ile mücadeleye yardımcı olur, şeker hastalığı tedavisine katkı sağlar ve saç sağlığını destekler.

   Sizlere bu yazımızda mantarın faydaları, mantarın besin değeri ve mantarın zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

   Mantarın Faydaları Nelerdir?

   Mantarlar, insan sağlığı için oldukça fazla fayda sağlar. Mantar, güçlü ve etkili bir vitamin kaynağıdır. Vücut üzerindeki birçok noksanlığı tedavi edebilecek özelliklere sahiptir. Mantar, riboflavin, niasin ve pantotenik asit bakımından da zengindir. Şimdi mantarın faydaları neler daha detaylı inceleyelim;

   • Mantar İskelet Sağlığını Korur Ve Kemikleri Güçlendirir

   Mantarların içeriğinde bulunan mineraller kemikleri ciddi oranda güçlendirir. Mantar, osteoporoz ve artrit gibi problemli hastalıklardan korur. İskelet, bütün kalsiyumun deposudur ve vücudunuzun ihtiyacı olması durumun da kalsiyum, kan dolaşımına sızar. Bunun için arzı sabit ve güçlü tutmak çok önemlidir. Mantar, iskelet sisteminin düzgün ve sağlıklı bir kemik yapısını korumasına yardımcı olan oldukça fazla bakır ve kalsiyum içerir. Bakır ayrıca, kan hücrelerinin meydana gelmesine yardımcı olur ve anemi çok büyük oranda önleyebilir. Bakır ile kalsiyum birlikte eklemleri ve kemikleri güçlü tutar.

   • Mantar Cilt İçin Harikalar Yaratır

   Mantarda bulunan antioksidan bileşikler, vücuttaki oksidatif stres ve serbest radikallere karşı adeta savaşır. Mantardaki bileşiklerin yardımıyla cilt, kendini onarır ve bununla beraber erken yaşlanmanın da önüne geçilmiş olur.

   • Mantar Antienflamatuar Özellikler Sunar

   Enflamasyon (iltihap), gut, kanser, artrit ve migren gibi birçok sağlık probleminin ana nedenidir. Minimum düzeyde mantar tüketilse bile kan dolaşımındaki enflamatuar moleküllerde ciddi bir azalma yaşanır.

   • Mantar Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Bir avuç mantar, sadece 35-40 kalori içerir. Mantar, önemli oranda besinlerle doludur. Kilo vermeye çalışan herkes için bu harika besin, diyetlere inanılmaz bir katkı sağlar. Günlük kalori alımınızı hiçbir şekilde rahatsız etmeden ihtiyacınız olan besinlerin birçoğunu sağlar.

   • Mantar Kanserle Mücadele Eder

   Yapılan araştırmalar, mantarın, vücudumuzdaki kötü tümörlerin büyümesini yavaşlatacağını ve sınırlandırabileceğini ispatlamıştır. Mantar, birden fazla kanser tipine karşı da savaşabilir ve sağlıklı olan hücrelere kesinlikle zarar vermeden vücudumuzdaki bütün tehlikeli kanser hücrelerini öldürür.

   • Mantar Mineral Kaynağıdır

   Bu harika besin, yalnızca yemeklere lezzet derinliği katmakla kalmaz, aynı zamanda vücut için şart olan mineralleri tam manasıyla elde etmek için de hayati bir kaynaktır. Bakır, potasyum, ergotionin ve selenyum tarzı önemli düzeydeki mineralleri barındırır. Ayrıca mantarın, tespit edilebilir bir beta glukanlar varlığı da bulunmaktadır. Potasyum, vücudun, mineralleri, sıvıları ve kan basıncını dengelemesi ile beraber düzenlenmesine yardımcı olur.

   Bununla beraber sağlıklı olan kasları destekler ve sinir sistemini çok iyi bir durumda tutar. Selenyum, hücreleri birçok kronik sorunun ana temeli olan oksidatif hasardan koruyan önemli bir antioksidandır. Bakır, kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesine yardımcı olur ve sağlıklı olan kemik yoğunluğunu yüksek oranda korur. Beta glukanlar ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Tüm bunlarla beraber yeni yapılan araştırmalara göre yenilebilir olan mantarların hayati önem taşıyan enzimlerin izlerini içerdiği tespit edildi. Penisilin gibi doğal antibiyotikler içerdiği de yeni yapılan araştırmalarla kanıtlanmış oldu. Mantarın içeriğindeki önemli mineraller olan selenyum ve ergotionin, vücudu oksidatif hasarlara karşı korur.

   • Mantar Kalbi Korur

   Kalp, vücudumuzun en hassas ve en güçlü organıdır. Düzgün çalışmazsa vücut üzerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Kalbin, sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesi ve faaliyette olması için formda kalması zorunludur. Mantar, vücudumuzda sağlıklı kan dolaşımı için hayati düzeyde önem taşıyan yüksek oranda bakır içerir.

   Ayrıca, kan basıncını tamamen düşüren kan damarlarının da daralmasını engelleyen eritadenin ismi verilen benzersiz bir enzim içerir. Kan dolaşımı ve tıkalı olmayan damarlar, kalp üzerinde çok daha az zorlanma anlamına gelir. Mantarın tüketilmesi, kalbin sağlıklı ve optimum bir performansta kalmasını sağlar.

   • Mantar Sindirim Sistemini Destekler

   100 gram mantar ortalama olarak 2.5 gram diyet lifi içerir. Mantar, sindirim sistemini, birçok toksin maddelerden temizler ve kabızlıktan tamamen kurtarır. Bu süper besin ayrıca, 8 esansiyel amino asitle beraber sindirimi iyileştiren ve kilo vermeye yardımcı önemli esansiyel bir yağ asidi olan linoleik asidin tamamını içerir.

   • Mantar Yüksek Oranda Enerji Verir

   21. yüzyılın hızlı ve tempolu yaşamına ayak uydurmak için çok fazla enerjiye ihtiyacımız vardır. Mantar, metabolizmanın hızlanması ve enerjinin üretimi için hayati bir önem taşıyan birkaç mineral ve vitamin içerir. Bununla beraber bu harika besin, pantotenik asit, B2, B6, B3 vitaminleri gibi folat ve B vitamini türevlerini içerir. Tüm bu mineral ve vitaminler, bakırla karıştığı zaman ise metabolizma hızı artar ve vücut, oldukça yüksek enerji üretebilir.

   • Mantar Meme Kanseriyle Savaşır

   Mantarın kansere karşı koruyucu etkisi olduğundan bahsetmiştik. Mantar, antioksidanlar bakımından oldukça zengindir ve kansere neden olan serbest radikallerden korur. Bu besin, östrojen seviyelerini yönetebilen ve meme kanseri tehlikesini ise ciddi oranda azaltan linoleik asit içerir.

   • Mantar Şeker Hastalığını Yönetir

   Uzmanlar, mantarda bulunan nişastanın, şekeri kırabildiğini ve yediğimiz yiyecekleri kontrol edebildiğini kanıtlamışlardır. Mantar, sıfır yağ ve kolesterol içerirler. Karbonhidrat ve yağ içermemesinden dolayı şeker hastalığı olan kişiler için mükemmel bir besin öğesidir. Her gün mantar tüketmek kan şekeri seviyelerini yönetir ve kan şekeri düzeyini çok daha sağlıklı bir noktaya getirir.

   • Mantar Kolesterolü Dengeler

   Sağlıklı ve dengeli beslenme, doğru olan bir adımla başlar. Mantar, kolesterol ve yağ içermeyip yüksek oranda lif içeren harika bir besindir. Bununla birlikte LDL kolesterolde bulunan arterleri temizlemeye yarayan bileşenler içerir. Bu süper besini tüketmek, arterlerin tıkanmasını tam manasıyla önler ve sağlıklı olan kolesterolün seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olur.

   • Mantar D Vitamini Kaynağıdır

   Bitkiye dayalı olan D vitamini kaynağı oldukça nadir bulunur. Mantar, özellikle de vejeteryan olan kişiler için D vitamini almanın mükemmel bir yoludur. Bu önemli vitamin, sağlıklı kemik ve dengeli sinir sistemi için hayati önem taşır. Aynı zamanda da metabolizma sürecine yardımcı olmaktadır.

   • Mantar Anemi Oluşmasını Önler

   Vücutta bulunabilecek düşük hemoglobin düzeyleri, birçok sağlık problemine ve de uyuşukluklara yol açar. Bu nedenle düşük hemoglobini olan kişiler, sürekli yorgun ve uyuşuk hissederler. Mantar, ilk olarak kan hücrelerini meydana getiren bakır içerdiğinden dolayı diyetlere çok sağlam bir şekilde katkı sağlar.  Tüm bunlarla beraber mantar, harika bir demir kaynağıdır. İçeriğindeki demir ve önemli mineraller sayesinde anemi sorunu önlenir ve olası anemi sorununa faydalar sağlar.

   mantarın faydaları, mantarın zararları

   Mantarın Saça Faydaları Nelerdir?

   Mantarlar, mevcut olan dördüncü en büyük bakır kaynağı olarak bilinir. Ayrıca bu süper besin, C vitamini de içerir. Bu vitaminler ise kollajen üretimi için hayati bir öneme sahiptir. Kollajen, sırasıyla vücudumuzda bulunan kemiklerin, kasların, kan damarlarının ve yeni oluşacak kasların üretilmesinden sorumludur. Düzenli bir şekilde mantar tüketmek, saç sağlığını arttırır ve saçın uzama hızını iyileştirir.

   Mantarın Cilde Faydaları

   Mantarın sağlığa faydaları olduğu gibi cilde de faydası bulunmaktadır. Mantarın içerisinde bulunan mineral ve vitaminler cilt için oldukça faydalıdır. Özellikle D vitamini cildin kendini koruması ve yenilmesi için faydalıdır. Cildi güçlendirir ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

   Mantarın Besin Değeri

   Mantarın besin değeri 100 gram için 28 Kcal’dir. Beyaz mantar protein, potasyum, fosfor, demir, folik asit ve lif bakımından oldukça zengindir.

   Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
   Kalori28 kcal% 1.4
   Karbonhidrat4.4 g% 1.5
   Lif0.8 g% 3.2
   Protein2.7 g% 5.4
   Yağ0.3 g% 0.5
   Kolesterol0.0 mg% 0.0
   A Vitamini0.0 IU% 0.0
   C Vitamini3.0 mg% 5.0
   Potasyum414.0 mg% 11.8
   Kalsiyum6.0 mg% 0.6
   Demir0.8 mg% 4.4

   Mantarın Anne Sütüne Etkisi

   Emzirme döneminde oldukça faydalı olan mantar hem anne için hemde bebek için oldukça yararlıdır. Anne sütünü artıran mantar mutlaka annelerin tüketmesi önerilir.

   Mantarın Hamilelere Faydaları

   Hamile anne adayları için mutlaka tüketmesi gereken gıdalardan biri olan mantar içerdiği vitaminler sayesinde hem bebek hemde anne adayı için oldukça etkilidir. Gebelik döneminde oldukça fazla ihtiyaç duyulan B vitamini mantarda olduk fazla bulunur. Ayrıca sindirim sorunlarına iyi gelir.

   Bazı rahatsızlıkla bulunan ve ilaç kullanmak zorunda kalanlar hamilelik döneminde doktoruna danışmadan asla kullanmamalıdır.

   Mantarda Hangi Vitaminler Bulunur

   Mantarda bulunan mineraller ve vitaminler Tiamin, Riboflavin, Niasin, Biotin, Vitamin C, Fosfor, Potasyum ve Bakır olarak bilinmektedir. Ayrıca mantarda bulunan vitaminler ise B1, B2, C dir.

   Mantar Şekere İyi Gelir Mi

   Şeker hastaları mantar yiyebilir mi, mantar şekere iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse içerisinde hiç şeker barındırmayan mantarı şeker hastalarının tüketmesi önerilir.

   Mantarın Zararları Nelerdir

   Mantarın faydaları ve yararları olduğu gibi bazı zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle bazı mantar türleri zehirlenmeye neden olacağından asla kültür mantarı dışında mantar yenilmemelidir. Ayrıca fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabileceği gibi kaşıntı, saçkıran ve tahrişe neden olabilir. Kesinlikle bilmediğiniz mantar türlerini tüketmeyiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.