Mangonun Faydaları Nelerdir?

   05.12.2020
   Mangonun Faydaları Nelerdir?

   Mangonun Faydaları Nelerdir? Tropikal meyveler arsında en çok sevilen ve dünya üzerinde çok sık tüketilen mango Hindistan gibi sıcak iklim bölgelerinde yetişmektedir. Mango, vücut sağlığında önemli bir yere sahip olsa da cilt sağlığına olan etkileri de asla göz ardı edilmemelidir. Bol sulu lan bu meyve çeşitli vitamin ve mineralleri sayesinde insan sağlığını adeta bir koruma çemberi altına almaktadır. Her ne kadar tropikal bir meyve olsa da ülkemizde kolayca bulabilirsiniz. Çünkü mango, çok fazla sevildiği ve tüketildiği için her mevsim ülkemizde bolca satışı yapılır. Üstelik diğer tropikal meyvelerden farklı olarak daha uygun fiyatlara satışa sunulur. Hal böyle olunca mangonun faydaları bilinmeli ve bu yönde bolca tüketimi yapılmalıdır.

   Mango Nedir?

   Mango, anacardiaceae ailesinin bir üyesi olup, tropikal ilklim bölgelerinde yetişen meyvelerden biridir. Ana vatanı olarak Hindistan kabul edilse de Afrika ve güney Amerika gibi ülkelerde de bolca yetiştiriciliği yapılır. Bol lif içeriğine sahip olan bu meyvenin içi sarı renktedir, dış kabuğu ise oldukça ince olup, kırmızı ve yeşil renklerindedir. Yumuşak bir yapıya sahip olduğu gibi tüketildiğinde ağızda hoş bir aroma bırakması ile bilinir. Mango çiğ olarak tüketilebileceği gibi işlenmiş olarak ta sıklıkla karşımıza çıkar. Yine içerdiği b grubu vitaminleri sayesinde pek çok hastalığın önüne geçmesi ile bilinir.

   Mangonun Besin Değeri Nedir?

   İçerdiği çeşitli vitamin ve mineralleri sayesinde pek çok hastalığa şifa olan mangonun besin değeri oldukça fazladır. Bunlardan bir kaçı ise;

   • 100 gram mangoda 60 kcal kalori mevcuttur,
   • Karbonhidrat,
   • Diyet lifi,
   • A vitamini,
   • Yüksek oranda c vitamini,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir,
   • E vitamini,
   • Alfa tokoferol,
   • B3 – b6 – b1 – b2 – b 5 vitaminleri,
   • Çinko,
   • Bakır,
   • Folik asit,
   • Niyasin,
   • Omega3 ve omega6 vitaminleri

   Mangonun Faydaları Nelerdir?

   Görüldüğü üzere içerisinde onlarca vitamin ve minerali barındıran mango, sağlık ve cilt için oldukça fazla şifaya sahiptir. Özellikle kanser hastalıkları ve cilt hastalıkları ile savaşan bu meyvenin sıklıkla tüketilmesi gerekir. Ayrıca mango harika bir vücut temizleme özelliğine de sahiptir. Gerek toksit maddelerin atılımını sağlarken gerekse radyasyon gibi zararlı maddelerin vücuttan uzaklaşmasına katkı sağlar. İşte mangonun faydaları

   • Mango metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Özellikle hazımsızlık gibi sorunları olan kişilerin bolca mango tüketmesi önerilir. Bunun dışında mide ve bağırsak temizliğine de ekstra katkıları mevcuttur. Hazır gıdaların ve yağlı ürünlerin çok fazla tüketildiği günümüzde mango gibi destekleyici ve vücudu temizleyici gıdaların düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

   • Mango kanserle mücadelede inanılmaz etkilere sahiptir.

   Başta lösemi, kolon kanseri olmak üzere daha pek çok kanser türü ile mücadele ederek, tedavilere destek sağlamaktadır. Astragalin, gallik asit ve metilgallat gibi antioksidan yönünden zengin içeriklere sahip olması nedeni ile kanserle mücadele eden herkese düzenli mango tüketmesi önerilir.

   • Mango gece körlüğü gibi göz hastalıklarının önüne geçer.

   Gece körlüğü başta olmak üzere göz kurması ve göz alerjisi gibi tüm göz problemlerinin ortandan kalkmasına yardımcı olur. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen çeşitli göz hastalıklarının da daha kolay tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle göz sağlığı için mutlaka mango tüketilmesi gerekmektedir.

   • Mango tp2 diyabetinde önemli bir yere sahiptir.

   Bol lif içeriği sayesinde tip2 diyabet hastalıklarında koruyucu bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle tip2 diyabetine sahip kişilere bolca mango tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Mango hamileler için ideal bir besin kaynağıdır.

   Hamileler için folik asit alımı son derece önemlidir. Folik asit genlerden geçebilecek çeşitli hastalıkları önlediği gibi bebeğin beyin gelişimine katkı sağlar. Ayrıca bebeğin kaburga ve kemik yapısının daha sağlam bir şekilde oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle hamilelerin mutlaka diyet listelerine mangoyu eklemeleri gerekir.

   • Mango anemi hastalığına iyi gelir.

   Demir içerdiği için kansızlık gibi sorunların üstesinden gelir. Dolayısı ile demir eksikliğinden kaynaklı anemi hastalığının tedavi edilmesine katkıda bulunur. Demir eksikliği nedeni ile demir, diyeti yapacak olan kişiler mutlaka listelerine mangoyu da eklemelidir.

   • Mango kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

   Çağımızın en yaygın görülen kronik sorunlarından biri de kolesteroldür. Pek çok kişinin aniden felç kalmasına ve ani ölümlerine neden olan kolesterol rahatsızlığı için mango tüketimi yapılmalıdır. Bu sayede kolesterol seviyesi istenilen seviyede kalır.

   • Mango bol c vitamini içerir.

   C vitamini demek, vücudun dirençli ve daha sağlıklı olması demektir. Yani vücuda alınan c vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı üstün bir koruma sağlanmış olur. Bu nedenle mevsim geçişlerinde ve bağışıklık siteminin düşmesi sırasında bolca mango tüketilmesi gerekir.

   • Mango cinsel sağlık problemlerinin önüne geçer.

   Cinsel sağlık sorunları her ne kadar çok fazla gündeme gelmese de aslında günlük yaşamın stersi ve çeşitli hastalıklar nedeni ile oldukça sık yaşanan sorunların başında gelir. Hal böyle olunca kişilerin kendine olan güveni sarsılır. Eğer cinsel sağlık sorunlarınız ve cinsel isteksizlikleriniz mevcutsa bolca mango tüketmeniz önerilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde afrodizyak etki gösterdiği gibi sperm kalitesini ve doğurganlık oranını artırmaktadır.

   • Mango kemik sağlığında en iyi etkiye sahip doğal ürünlerden biridir.

   Kemik sağlığı çok fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Özellikle 50li yaşlardan sonra kemik erimeleri ve diş kayıpları gibi pek çok olumsuz durum meydana gelmektedir. Hal böyle olunca sadece ilaçlara yönelmek yerine içinde k vitamini bol olan doğal ürünlere de yönelmek gerekir. Mango ise tam anlamı ile bir k vitamini deposudur. Dolayısı ile daha güçlü kemikler ve dişler için bolca mango tüketilmesi önerilir.

   • Mango astım krizlerine iyi gelir.

   Bindiği üzere mango içerisinde beta karoten barındırır. Bu da astım hastalıklarının tedavi edilmesine katkı sağlar. Nefes darlığı çeken kişilerin mango tüketmesi faydalı olacaktır.

   • Mango içerdiği b6 vitaminleri ve omegalar ile beyin sağlığını yakından ilgilendirir.

   Beyin işlevini hızlandıran ve beynin daha iyi çalışmasını sağlayan omega3 ve b6 vitaminleri mangoda bol miktarda mevcuttur. Bu nedenle daha sağlıklı bir beyin yapısı için hem çocukların hem de yetişkinlerin mango tüketmesi gerekmektedir. Hem unutkanlığa iyi gelen mango, hem de beyin hücrelerinin daha aktif olarak çalışmasına katkı sağlar.

   • Mango içerdiği e vitamini sayesinde yaşlanmayı önler.

   Cilt bakımında en önemli yere sahip olan vitaminlerden biri kesinlikle e vitaminidir. E vitamini hücrelerde kolojen miktarının artmasına katkı sağlar. Bu nedenle cildin yaşlanmasını önler. Cilde sağladığı elastikiyet nedeni ile cilt kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olur.

   • Mango cilde gerekli olan nemi sağlar.

   Nem sadece dışarıdan sağlanacak bir durum değildir. Hücrelerin canlanması için mutlaka cildin  nemli olması gerekir. Mango ise cildi nemlendirerek harika bir canlılık veren meyvelerden biridir. Dolayısı ile kuru ve yıpranmış bir cilt yapısına sahip olan herkesin bolca mango tüketmesi önerilir.

   • Mango cilt sivilcelerini önler.

   Sivilce, siyah nokta ve çeşitli cilt sorunları ile savaşan mango ile daha bakımlı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Ayrıca yanak sarkması ve geniş gözenek gibi sorunlarda da mango tüketimi yapılmalıdır.

   Mangonun Zararları Nelerdir?

   Mangonun zararları yok denecek kadar azdır. Sadece fazla tüketimi yapıldığında bağırsaklarda bir takım ishal gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca ağır bir kronik hastalığı olan kişilerin düzenli tüketimi yapmadan önce doktoruna danışması tavsiye edilir.

   Mango Nasıl Tüketilir?

   Mango sert bir meyvedir. Büyük bir çekirdeğe sahip olduğu için çekirdeğine en yakın olan kısımdan dilimlenilerek tüketilir. Kabuk kısmı incedir ve kabuğunu soyarken çok fazla derin kesmemeye dikkat etmeniz gerekir. Taze olarak tüketebileceğiniz gibi çeşitli meyve salatalarında ve tatlılarda da tüketimini yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.