Mandalina Faydaları Ve Zararları

   04.12.2020
   Mandalina Faydaları Ve Zararları

   Mandalina Faydaları Ve Zararları Kış aylarının gözde meyvelerinden biri olan mandalina, mis gibi kokusu ve damakta bıraktığı hoş aroması ile  nerede ise herkesi kendine hayran bırakmayı başarmış bir meyvedir. Ayrıca sadece aromatik lezzeti ile değil,  insan sağlığına sunduğu şifaları ile de şaşırtmaya devam etmektedir. Yüz yıllardır, insan beslenmesine katkıda bulunan mandalina, çeşitli soğuk algınlığı hastalıklarına karşı ve kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı da etkin bir koruma sağlamaktadır. Bu nedenle mutlaka genç yaşlı demeden herkesin düzenli bir şekilde mandalina tüketmesi tavsiye edilir.

   Mandalina Nedir?

   Tam bir c vitamini kaynağı olan mandalina, bir sıcak iklim bitkisidir. Turunçgiller ailesinin şirin üyesi olan mandalina, yeşil ve turuncu renkleri ile karşımıza çıkmaktadır. Dışı kalın bir kabukla kaplı olan ve içi dilimlere ayrılmış olan bu meyve son derece sulu ve lifli bir yapıya sahiptir. Kendisi taze olarak tüketilebileceği gibi suyu da sıkılarak tüketilebilir. Eylül ayının gelmesi ile beraber, tezgahlarda bolca mandalina bulmak mümkündür. Ülkemizde de üreticiliği yapılan bu meyve ekonomik fiyatı ile herkesin ulaşabileceği yapıdadır. Mandalinanın sadece meyvesi değil yaprakları ve çiçekleri de çok güzel bir kokuya sahiptir. Bu nedenle mandalina çiçekleri kişisel bakım ürünlerinin içinde kullanılmaktadır.

   Mandalinanın Besin Değeri Nedir?

   Mandalina besin değeri açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle bol sulu yapısı ve düşük kalorisi ile uzmanların insan sağlığında kullanmasını önerdiği meyvelerden biridir. Mandalinanın içeriğine bakacak olursak;

   • 100 gram mandalinada yaklaşık 53 kalori bulunmaktadır.
   • Protein,
   • Demir,
   • Potasyum,
   • A vitamini,
   • C vitamini,
   • Sodyum,
   • D vitamini,
   • Magnezyum,
   • Karbonhidrat,
   • B6 vitamini,
   • Diyet lifi,
   • Magnezyum,

   Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

   Mandalina faydaları bakımından oldukça geniş içeriğe sahip besinlerden biridir. Bilindiği üzere kış mevsimlerinde ve yine mevsim geçişlerinde bol miktarda c vitamini alınması gerekmektedir. Bu c vitamini sayesinde pek çok hastalık vücuttan uzaklaşacağı gibi vücudun bağışıklık sitemi de artacaktır. Dolayısı ile hem genetiksel hastalıklara karşı hem de dışarında gelebilecek her türlü hastalığa karşı mandalina tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Mandalina içerdiği flavonodiler sayesinde kansere karşı üstün bir koruma sağlar.

   Anti kanser özelikte olan meyvelerden biri olan mandalina, sayesinde her türlü kanser hastalığına karşı üstün bir koruma sağlayabilirsiniz. Vücudu kansere karşı korumakla kalmayıp, mevcut kanserli hücrelerinin yayılıp, vücutta tutunmasını da önler. Dolayısı ile eylül ayından başlayarak, kış bitimine kadar düzenli bir şekilde mandalina tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Mandalina kalp – damar hastalıklarına karşı tedavi edici özelliktedir.

   Kalbi temizleyen ve damar duvarlarının daralmasına neden olan çeşitli maddelerin temizlenmesine katkı sağlar. Kalbin ritmini korurken, kan akışının da daha düzenli olmasına katkı sağlar. Öte yandan, kolesterol gibi çeşitli damar hastalıklarının da önüne geçmesi ile bilinir. Daha temiz ve daha sağlıklı bir damar – kalp sağlığı için bolca mandalina tüketebilirsiniz.

   • Mandalinanın üzerinde bulunan beyaz damarlar mide kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.

   Mandalina tüketeceğiniz zaman kesinlikle üzerinde bulunan beyaz damarları da beraber tüketmeniz önerilir. Bu damarlar harika bir lif içeriği sayesinde mide hastalıklarına karşı üstün bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca mide kaslarının gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunduğu için daha kolay bir sindirim deneyimi yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Mandalinada bulunan beyaz damarların faydaları sadece tüm bunlardan ibaret değildir. Ayrıca bağırsaklardaki dışıkların daha kolay bir şekilde atılmasını sağlayarak, bağırsak boşaltımına da katkı sağlamaktadır.

   • Mandalina içerdiği folat sayesinde hamileler için harika bir besin kaynağıdır.

   Bilindiği üzere gebe beslenmesi, bebeğin sağlığını ve gelişimini yakından ilgilendirmektedir. Hamile bayanlar günlük yiyecek listesine mutlaka mandalinayı da eklemelidir. Mandalina müthiş bir folat kaynağı olduğu için anne karnındaki bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır. Uzmanlar hamilelere bolca mandalina tüketmelerini öneriyor. Çünkü hamile bayanlarda yetersiz olan folat, dna yapısında bazı bozukluklara neden olmaktadır. Bu da kanser ve kalıtsal bir takım hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Dolayısı ile folat ve b vitamini bakımından zengin olan mandalina düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

   • Mandalina beyin sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir.

   Gerek unutkanlık gerekse çeşitli beyin hastalıkları için mutlaka mandalina tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü mandalina içerdiği potasyum sayesinde beyin hastalıklarının ve unutkanlık gibi durumların önüne geçmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda mandalina tüketimine ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.

   • Mandalina kanı temizler ve tansiyonu dengeler

   Gerek demir bakımından yoğun bir içeriğe sahip olan gerekse antioksidan yönünden zengin olan mandalina hem demir eksikliğini giderir. Hem de kanı temizleyerek daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar. Özellikle tansiyon dengelemesi ile bilinen mandalina ile yüksek tansiyonunuzu ve düşük tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

   • Mandalina harika bir enerji kaynağıdır.

   Günlük bir ya da iki adet tüketilecek olan mandalina günlük enerjinizin en iyi seviyeye ulaşmasına yardımcı olur. Sürekli yorun ve halsiz olan kişiler özellikle kış aylarının rehavetini atmak isteyen kişiler düzenli bir şekilde mandalina tüketmeye özen göstermelidir.

   • Mandalina yemek borusu kanserine karşı koruma sağlar.

   Yağlı ve bol karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde mide ve yemek borusu kanseri gibi çeşitli hastalıklar çok fazla görülür. Bu gibi durumlardan kendinizi korumak için harika bir temizleyici etkiye sahip olan mandalina tüketimi yapabilirsiniz. Ayrıca sadece mide ve yemek borusu temizliği yapmakla kalmayıp, bağırsak temizliği de yapmaktadır.

   • Mandalina ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Kış mevsiminde ateşli hastalıklar fazla görülür. Bu gibi durumlarda ise mutlaka mandalina tüketilmesi tavsiye edilir. Ateşli hastalıkları düşürdüğü gibi grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar. Dolayısı ile kış mevsiminde çocuklar başta olmak üzere herkesin bolca mandalina tüketmesi tavsiye edilir.

   • Mandalina düzenli ve konforlu bir uyku düzeni sağlar.

   Akşam yatmadan önce tüketilecek mandalina ile daha rahat ve daha keyifli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Metabolizmanın rahatlamasını sağlayarak, gece daha rahat bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur.  Eğer düzensiz ve huzursuz bir uyku süreci geçiriyorsanız, yatmadan önce bir adet mandalina tüketebilirsiniz. Üstelik sadece rahat bir uyku için değil, raht ve daha sağlıklı bir ruh hali için de mandalina tüketimi yapabilirsiniz. Çünkü mandalina, stresin azalmasına yardımcı olur.

   • Mandalina kabukları en ağır boğaz enfeksiyonlarına bile iyi gelir.

   Eğer mandalinanın kabuklarını kaynatıp içerseniz, boğaz enfeksiyonlarınızı önleyebilirsiniz. Boğaz ağrısı  ve boğaz  iltihaplanması gibi durumlar karşısında mandalina kabuklarını kullanabilirsiniz.

   Mandalinanın Zararları Nelerdir?

   Mandalinanın bilinen çok fazla zararı yoktur. Ancak bazı çeşitleri çok şeker içerdiği için diyabet hastaları daha dikkatli kullanmalıdır.  Ayrıca mandalinanın zararları çok fazla tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Yani aşırı mandalina tüketmek ishale neden olur.

   Mandalina Nasıl Tüketilir?

   Mandalina taze olarak tüketilebileceği gibi suyu taze şekilde sıkılarak ta tüketilebilir. Ayrıca bazı tatlılarda görsel anlamda süs ve aroması için kullanılabilir. Bunun dışında bazı kozmetik ürünlerinin içinde mandalinayı çok sık görmekteyiz. Yine bir takım ambalajlı gıdalara da tat ve aroma vermesi için kullanılır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet