Madecassol Krem Nedir?Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

25.09.2019
4.451
A+
A-
Madecassol Krem Nedir?Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Madecassol krem yara ve yanık tedavisinde etkisi kanıtlanmış en iyi kremlerden biridir. Cilde faydaları oldukça fazla olan madecassol krem kullanım alanı oldukça fazladır. Bitkisel içeriğe sahip olması yan etkisinin de oldukça az olması tercih edilmesindeki en büyük etkendir. Kullananların memnun kaldığı madecassol krem her yaştan herkesin kullanımına uygun bir kremdir.

Madecassol krem yağlı olmasından dolayı genelde gündüz sürülmesi asla tavsiye edilmez. Pek çok kişinin yanlış bilgilendirmesi ve krem hakkında detaylı bilgi sahibi olmamasından dolayı yanlış kullanımı oldukça fazladır. Yağlı ciltlerin kullanmaması gereken madecassol eğer yağlı cilde sahip iseniz gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah noktaların artmasına neden olabilir.

Sizlere bu yazımızda kullanımı her geçen artan madecassol krem nedir, madecassol ne işe yarar, cilde faydaları, zararları ve kullanım şekli hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Madecassol Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Madecassol krem merhem formunda eczanelerde reçete ile satılan kremlerden biridir.  Krem  Centella Asiatica bitkisinin Guto Kola özünden elde edilmektedir. Eğer bu etken maddeye alerjiniz yoksa yan etkisinin görmeme ihtimaliniz çok yüksek. Her 1 g merhem 10 mg Centella Asiatica etken maddesi içerir.

Gotu Kola ( Centella Asiatica ) bitkisi Çin ve Hindistan’da asırlardan beri alternatif tıp alanında yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca lepra (cüzam), kanser, cilt hastalıkları, artrit (eklem iltihabı) ve basur (hemoroid) tedavisinde bu bitkiden uzun yıllar kullanılmıştır.

Dünya üzerinde tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri içeriğin bitkisel olması ve kimyasal ürünlerinden neredeyse yok denecek kadar az olmasıdır. Beyaz renkte olan bu merhem pek çok cilt sorununda etkisini hemen göstermektedir.

Madecassol Kremin Kullanım Alanları

Madecassol krem nerelerde kullanılır ve madecassol krem neye iyi gelir sorularına cevap vererek bu kremin nerelerde kullanılacağı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

 • 1. ve 2. derece yanıklarda kullanılır
 • Emziren anneler meme ucu çatlaklarında
 • Deri ve doku hasarında
 • Ameliyat ve sünnet
 • Sürtün ve yada darbe sonrası oluşan cilt hasarında
 • Genital bölge sorunlarında
 • Kurumuş ve çatlamış cildi nemlendirmek için
 • Dövme sonrası tahrişi onarmak ve hızlıca iyileşmesini sağlamak için
 • Tahriş olmuş, çatlamış ve yıpranmış cildi yenilemek için
 • Topuk çatlaklarında ve ayak bakımda
 • Elleri yıpranan ve kuruyan kişiler

Kremin kullanım alanı oldukça fazladır ev kazalarında yada küçük çizik ve yaralanma sorunlarında uygulanabilir. Kesinlikle açık yara ve yanığa sürülmemelidir. Yara ve yanık kabuk tutuktan sonra kullanılması gerekmektedir.

Madecassol Krem Cilde Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolay madecasol sürüleceği bölgenin mutlaka temiz olması gerekmektedir. Yağlı olduğundan aşırıya kaçmadan nohut büyüklüğünde sürülmesi yeterlidir. Yüze yada cilde sürüldüğünde parmak uçları ile masaj yapılması hızlıca emilmesini sağlar. Gün içerisinde 1 yada 2 defa sürmek yeterlidir.

Yara yada yanığa sürülecekse ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Kuru cilde ise ince tabaka halinde sürülerek cildin nemlenmesi sağlanabilir.

Çok sık sorulan sorulardan biri ise madecassol krem sivilceye iyi gelir mi sorusudur. Bu soruya ayrıntılı olarak cevap vermek gerekirse krem yağlı olduğunda yağlı cilde sürüldüğünde kesinlikle gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olacaktır. Kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile kremi asla bilinçsiz olarak kullanmayın özellikle yağlı cilde sahip iseniz. Ayrıca kremi güneşli günlerde ve gündüz sürmeniz sakıncalıdır. Genelde madecassol cildimi tahriş etti sorunu yaşayan pek çok kişi gündüz sürdüklerinde bu sorunu yaşamaktadır.

Madecassol Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

Madecassol krem sadece cilt sorunlarında değildi cildinizi korumak içinde kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Kuru cilde nemlendiren krem ayrıca hücre yenileyici özelliğinin yanında onarıcı etkisi tartışılmaz. Ağda sonrası batık ve tahrişi önleyen madecassol cilde faydaları doğru şekilde kullanıldığında etkisini göstermektedir.

Madecassol krem diz , dirsek ve koltuk altı kararmasını önlemek için kullanıma uygundur.

Dudak çatlaklarını önlemek ve göz çevresi bakımı için kullanabilirsiniz. Yanlış bilinen konulardan biri ise kremin cilt lekelerine ve sivilce izlerine geldiği sorusudur. Madecassol krem cilt beyazlatma için kullanılır ama cilt lekelerine geçirmez. Düzenli olarak kullanıldığında cilt renk tonunda açılma sağlar.

Madecassol Krem ve Bepanthol Karışımı

Genelde eczanelerde hazırlanan ve cilde oldukça fazla faydası bulunan bir karışım tarifi vermek istiyorum. Yüksek fiyata yaptırmak yerine bu karışımı evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Madecassol faydaları olduğu için bu karışım bir çok cilt sorunun kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacak.

Bepanthen Plus Krem veya Bepanthol Cilt Bakım Kremi 30g. Madecassol Krem 40 gramdır, 30 g olarak sıkın ve iyice karışmasını sağlayan. Hücre yenileyici ve onarıcı kremi isterseniz cildi gençleştirmesi için E vitamini ampülü ekleyebilirsiniz. Düzenli olarak her akşam uyguladığınızda kısa sürede etkisini göreceksiniz.

madecassol faydaları, madecassol içeriği, madecassol fiyatı

Madecassol Kremin Yan Etkileri ve Zararları

Madecassol krem faydaları ve yaraları olduğu kadar nadiren de olsa yan etkileri bulunan bir kremdir. Genelde yan etkiler aşırı dozda kullanıldığında ve içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerjisi olanlarda görülür. Yan etkileri görüldüğünde kremi kullanmayı bıraktığınızda kendisinden yok olur.

Madecassol krem bitkisel içeriğe sahip olmasından dolayı hamilelerin ve emziren annelerin kullanımına uygundur. Sadece hamilelerin hamileliğin son 3 ayında kullanmaması daha sağlıklı olur. Madecassol krem gebelik kategorisi A dır yani hamileler ihtiyaç halinde kullanabilir. Madecassol krem yan etkileri ise;

 • Tahriş
 • Yanma
 • Kızarıklık
 • Döküntü, kurdeşen
 • Ciltte hassasiyet
 • Alerjik dermatit

Bunlar kremin olası yan etkileridir. Kesinlikle her hangi biri görüldüğünde kullanılmamalıdır.

Madecassol Krem Fiyatı

Reçeteli satılan madecassol krem fiyatı 25 TL’dir. Madecassol krem devlet tarafından karşılanmaktadır. Doktorunuz yada aile hekiminiz size kremi reçete ederse devlet tarafından karşılanmaktadır. Madecassol krem nerede satılır sorusuna cevap vermek gerekirse krem sadece eczanelerde satılmaktadır.

Madecassol Krem Muadili

Madecassol krem muadili yani eşdeğer olan krem nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse krem muadili olan kremler;

 • Madefıx
 • Madegsole

Madecassol Krem Kullananlar ve Yorumlar

Madecassol krem kullananlar krem hakkında sosyal medya, forum ve sözlüklerde yaptıkları yorumları derlemeye çalıştım. Genelde krem hakkında oldukça fazla olumlu yazısı olmasına karşın madecassol cildimi tahriş etti ve madecassol sivilce yaptı sorunu yaşayanların sayısı oldukça fazla.

Madecassol krem kullananlar kremin cilde nemlendiridiğini ve çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Düzenli olarak kullananların cilt beyazlatma etkisi olduğunu ve cildini 3 tona kadar beyazlattığını söylemişlerdir. Madecassol kullananlar faydaları oldukça fazla olan bu krem reçete ile aile hekimine yazarak aldıklarını dile getirmişlerdir.

Madecassol Krem İçeriği

Madecassol krem içeriğinde her 1 g merhem 10 mg Centella asiatica özene sahip olduğu reçete kağıdında yazmaktadır. Ayrıca kremin içerisinde Glikol stearat, propilen glikol, sıvı parafin kalın, terpen içermeyen ıtır yağı, terpen içermeyen lavanta yağı, saf su bulunmaktadır.

Madecassol Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Madecassol merhem hakkında çok fazla soru sorulduğu için en sık sorulan bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yüze Sürülür Mü

Madecassol krem yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken konu yağlı cilde sahip iseniz akşam kullanmalı ve çok az sürmelisiniz.

Reçetesiz Olarak Alınır Mı

Reçetesiz olarak eczaneden alabilirsiniz. Tavsiye aile hekimie yada sağlık ocağını gittiğinizde kremi size söylediğinizde reçete edecektir.

Madecassol Krem Benlere İyi Gelir Mi

Kremin benler üzerinde etkisi olduğu bilinmemektedir. Merhemi kullananlar benleri yok  etmediğini söylemişlerdir.

Ayak Mantarına İyi Gelir Mi

madecassol krem mantar kremi değildir. Ayak mantarı sorununda kesinlikle bu kremi kullanmak yerine doktorunuza danışarak mantar için başka krem kullanmanızdır.

Tüylenme Yapar Mı

Madecassol krem tüylenme yapar mı sorusuna cevap vermek gerekirse uzun süre kullanılması kıl köklerine besleyerek azda olsa tüylenme yapmasıdır.

Madecassol Lekelere İyi Gelir Mi

Cilt lekeleri üzerinde fazla etkili değildir. Sadece yüzeysel kahverengi cilt lekelerine karşı etkilidir.

Madecassol Sivilceye İyi Gelir Mi

Hem sivilceye iyi gelen hemde sivilce yapan bir krem desek yanlış söylemiş olmayız. Yağlı cilde sürüldüğünde sivilceye neden olan bu krem kuru ciltte ise sivilceye karşı etkilidir.

Madecassol Genital Bölgeye Sürülür Mü

Genital bölgeye ve bikini bölgesine sürülmesinde her hangi bir sakıncası yoktur. Özellikle ağda sonrası kullanabilirsiniz.

Çatlaklara İyi Gelir Mi

Hamilelik ve kilo değişimi sonrası görülen çatlaklara karşı madecassol krem kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında çatlakların yok olmasını sağlar.

Madecassol Krem Gül Hastalığına İyi Gelir Mi

Genelde gül hastalığı, kızarıklık, kaşıntı ve damarlanmaya sebep olur. Bu kremi gül hastalığı için kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gereklidir.

Madecassol Krem Koltuk Altı Kararması İçin Kullanılır Mı

Koltuk altı kararması ve genital bölge kararmasını önlemek için madecassol krem kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında koltuk altı kararmasını önleyerek renk tonun açılmasını sağlar.

Makat Çatlağına İyi Gelir Mi

Makat çatlağı diğer adı ile anal fissür ciddi sağlık sorunlarından biridir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Makat çatlağına karşı doktor önerisi ile kullanılır.

Pişiğe İyi Gelir Mi

Madecassol krem pişik önleyici bir krem değildir Pişiğe karşı kullanılmaz. Asla bebeklerde pişik tedavisi için kullanmayınız.

Madecassol Krem Etkisini Ne Zaman Gösterir

Madecassol krem etkisini düzenli kullanmaya bağlı olarak gösterir. Özellikle cildi nemlendirmek için etkisini hemen göstermesine karşı diğer cilt sorunları için düzenli kullanılması gereklidir.

Sizlere bu yazımızda madecassol faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle burada yazılanlar doktor tavsiyesi değildir. Peki ya siz krem hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. muhsin dedi ki:

  Teşekkürler