Macadamia Yağının Faydaları ve Zararları

   25.06.2020
   Macadamia Yağının Faydaları ve Zararları

   Fındıkgiller ailesine mensup olan Macadamia, her mevsim yeşil kalmayı başarabilen Macadamia ağacının meyvelerinden üretilen bir yağ olma niteliği taşır. Pek çok derde deva olan bu Macadamia yağı, son zamanlarda iyice yaygınlık kazanmayı başardı. Macadamia ağaçları yaklaşık 20 ile 25 metreye kadar uzayabiliyor.

   Genellikle her mevsim yağış alabilen sıcak bölgelerde yetişen bu güzel meyveye halk arasında “cadı fındığı” da denmekte. Peki nedir bu Macadamia yağı, faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır, nasıl kullanılır, varsa yan etkileri nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Macadamia Yağı Nedir?

   Bu şifalı yağ, Macadamia fındığından elde edilir. Macadamia yağının aslında halk arasındaki ismi “cadı fındığı yağı”dır. Macadamia yağı, insan bünyesinde barınan yağlara benzer nitelikler taşır. Macadamia yağ bünyesinde palmitoleik asit bulundurduğundan ilerleyen yaşlarda bireyin vücudunda azalan bu aside takviye amaçlı olarak tüketilmesi son derece tavsiye edilir.

   Macadamia yağına kalori açısından yaklaştığımızda 100 grami 700 kcal olarak denk gelir ve bu nedenle de kullanım miktarına kesinlikle ve kesinlikle son derece dikkat edilmeli. Fazla kullanımı problemlere yol açabilir. Macadamia yağı bünyesinde palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit barındırır. Tüm bunların dışında omega-6, omega-7, ve omega-3 de Macadamia yağında bulunur. Vitamin bakımından da son derece zengin olan Macadamia yağı bünyesinde E vitamini ve antioksidan bulundurur.

   Macadamia Yağı Nerelerde Kullanılır?

   Macadamia yağı, ilk olarak saç ve cilt bakımlarında yaygın olarak kullanılır. Son zamanlarda kozmetik sektöründe de nemlendirici kremlerin üretiminde baş rol oynayan Macadamia yağı, kullananların oldukça memnun kaldığı ürünlere konuk oluyor. Macadamia yağı mutfakta kullanılamamak ile beraber, gıda sektöründe kurabiye, kek, bisküvi gibi hamur işlerine ilave ediliyor. Tüm bunlarla beraber, Macadamia yağının şekerlemelere eklendiği de biliniyor.

   Macadamia Yağı Nasıl Kullanılır?

   Bu şifalı yağ, yalnız halde yemiz bir cilde ve nemli bir saça kolay bir biçimde uygulanabilir. Macadamia yağı, sorunlu gördüğünüz bölgelere masaj yöntemi ile güzelce sürülür ve bütün gece ciltte bekleyebilir. Macadamia yağını uyguladığınız göz çevresine hafif dokunuşlar ile dairesel masajlar yapabilirsiniz. Duş sonrasında da nemlendirmek adına Macadamia yağını kullanabilirsiniz.

   Boyalı ve boyasız saçlarınıza da Macadamia yağını gönül rahatlığı ile uygulayabilmeniz oldukça mümkün. Macadamia yağını saç diplerinize ve saçınıza boydan boya sürerek tarağınız yardımı ile güzelce tarayabilirsiniz. Saç ve cilt tarafından son derece hızlı emilen Macadamia yağı, etkin bir sonuç elde etmenizi kısa bir zaman içerisinde sağlayacaktır.

   Macadamia Yağının Faydaları Nelerdir?

   Saymakla bitmeyen faydaları olan Macadamia yağının faydaları şunlardır:

   • Macadamia yağı bünyesinde barındırdığı fazla miktarda selenyum ile beraber, vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesine son derece fayda sağlar. Bununla birlikte, zararlı maddeleri yok eder, güçlü bir antioksidan etkisi yaratır.
   • Macadamia yağı tümör oluşumunun önüne geçer.
   • Kalp rahatsızlıklarını önemli derecede engeller.
   • Üreme sistemini etkili bir biçimde uyarır.
   • Sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar.
   • Macadamia yağı, endokrin siteminin çalışmasını düzenler etkiye sahip.
   • Oluşabilecek kanser risklerini önler.
   • Şeker hastalığına son derece iyi gelir.
   • Macadamia yağı kemiklerin güçlenmesine olanak sağlar.
   • Kronik yorgunluk ve kalp hastalığı risklerini azaltır.
   • Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korur.
   • Sağlıklı bir diş yapısı için son derece etki yaratır.
   • Eklem ağrılarını azaltmada etkilidir.
   • Görme kaybını engeller.
   • Metabolizmanın çalışmasını düzenler ve ishal, kabızlık gibi durumları engeller.

   Macadamia Yağının Cilde Faydaları

   Yapılan bir çok bilimsel çalışmada cilde macadamia yağı uygulandığında cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlamaktadır. Bu yağı ayrıca cildin kendini yenileme sürecini hızlandırarak yaraların iyileşmesini sağlar.

   • Hücre yenilenmesini sağlar.
   • Ciltteki yara izlerine, akne ve sivilce izlerine, cilt lekelerine son derece iyi gelir.
   • Ciltte oluşan kuruluğu engelleyerek nem dengesini düzenler ve sivilce çıkmasına engel olur.
   • Cildin doğal nem oranının %90’ını karşılayan ve cildi yumuşacık bir hisse kavuşturan Macadamia yağı tüm gece ciltte ya da saçta bekletilmeli.
   • Kaşıntı ve kızarıklığı önler

   Macadamia Yağının Saça Faydaları

   Macadamia yağı saçların olduğundan parlak ve daha canlı görünmesine olanak sağlar. Saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlayan macadamia yağı saçları kökten uca besleyerek saç dökülmesine saç kopmalarına iyi gelmektedir. Saçları ve saç derisini besleyen bu yağ kan dolaşımı hızlandırarak güçlü ve hacimli saçların oluşmasını sağlar.

   Macadamia Yağı Göz Altına Sürülür Mü

   Macadamia yağı göz altına ve göz çevresine iyi gelen yağlardan biridir. Az miktarda Macadamia yağı pamuk yardımı yada parmaklar ile baskı yapmadan sürülür. Göz çevresi kırışıklıklarını önlemek için Macadamia yağı kullanabilirsiniz.

   Macadamia Yağı İçilir Mi

   Macadamia yağı kesinlikle bilinçsiz olarak ağzı yolu ile tüketilmemeli ve içilmemelidir. Macadamia yağı içmek mide sorunlarına neden olabilir.

   Macadamia Yağı Yüze Sürülür Mü

   Macadamia yağını yüzünüze ve cildinize sürmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Temiz cilde ve yüze sürülen bu yağ cilt tarafından emilmesi için mutlaka masaj yapılarak yedirilmesi gerekir. Gece yatmadan önce sürüp sabaha kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Eğer kuru cilde sahipseniz banyo sonrası nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

   Macadamia Yağı Tüylenme Yapar Mı

   Macadamia yağı kullanımı tüylenmeye neden olmaz ancak uzun yıllar fazla kullanılması tüylerin belirginleşmesine neden olabilir.

   Macadamia Yağı Kullananlar

   Macadamia yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda bu yağı hem saça hemde cilde çok iyi geldiğini söylemişlerdir. Macadamia yağı kullananlar göz altına ve göz çevresine iyi gelen bu yağın ayrıca saça sürüldüğünde kuru saçı nemlendirerek beslediğini söylemişlerdir.

   Cilde nemlendiren en iyi yağlardan biri olan Macadamia yağı topuk ve dirseklere sürüldüğünde yumuşamasını sağladığını dile getirmişlerdir.

   Macadamia Yağının Zararları Nelerdir?

   Biliyorsunuz ki her şeyin fazlası zarar. Macadamia yağının fazla kullanılması doğrultusunda çeşitli rahatsızlıklar meydana çıkabilir. Bununla ilgili bazı dikkat etmeniz gereken durumlar mevcut:

   • Tüketim miktarına son derece dikkat etmek gerek.
   • Miktarı aşılır ise karaciğerde yağ oluşumuna sebep olur.
   • Kolesterol problemi olan bireylerin mutlaka doktor takibi ile kullanması gerek.

   Sizlere bu yazımızda Macadamia yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet