Limonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   23.09.2020
   Limonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Limonun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Limon, herkes tarafından sevilerek tüketilen besinlerden biridir. Sarı rengi, ekşi tadı ve hoş kokusu ile tüm dünyada sevilerek tüketilir. Artık insanlar sağlık alanında bilinçlenmeye başlamış ve doğal ürünlerin sağlık alanında kullanılmasında artış başlamıştır. Dolayısı ile limon da tam bir şifa deposu olduğu için herkes farklı bir faydasından yararlanmak için limon kullanmaya özen göstermektedir.

   Gerek çorbalarda, gerekse balık ve salatalara sos olarak kullanılan limon hem yiyeceklerin lezzetini artırırken hem de yiyeceklere şifa kattığı için çok sık tercih edilmektedir. Her mevsim bütün evlerde yer alan bu muazzam meyve ile kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz. Üstelik limon sadece vücuttaki bazı hasatlıkların tedavisi için değil, ciltte ve tırnaklarda meydana gelen bazı rahatsızlıklar için de kullanıma uygundur.

   Limon Nedir?

   Limon turunçgiller ailesinin en sevilen üyelerinden biridir. Sarı renkte, hafif pürüzlü bir dış yapıda ve bol sulu olması özelliği ile bilinir. Limon çeşitleri de oldukça fazladır. Tropikal iklimde yetişen limon, ülkemizin Akdeniz iklimi olan bölgelerinde de bolca yetişir. Özellikle mersin, adana ve Antalya şehirlerimizde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Anavatanı doğu Himalaya olarak bilinen bu şahane meyve kışın yapraklarını dökmez. Yeşil yapraklara sahip olan limonun aromatik kokusu sadece kendinde değil, kabuğunda ve yapraklarında da yer alır.

   Limonun besin değeri

   Limonun besin değeri, limondan çok yüksek miktarda c vitamini mevcuttur. Öte yandan, antioksidan bakımından da bir hayli geniştir.

   • C vitamini,
   • Potasyum,
   • Magnezyum,
   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Sodyum,
   • Kalsiyum,
   • A ve c vitaminleri,
   • Demir,

   Limonun Faydaları Nelerdir?

   Limon, kış mevsimlerinde sıkça tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Özellikle grip, soğuk algınlığı ve burun akıntısı gibi sorunlarda oldukça faydalı besinlerden biridir. Limon, hasatlıkların önlenmesi ve mevcut hastalıkların vücuttan giderilmesi için iyi bir vitamin kaynağıdır. Ama limonun mucizeleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Saç bakımı, cilt bakımı ve tırnak bakımında da sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. İşte limonun faydaları

   • Limon sindirim sisteminin daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   Bağırsakların daha kolay boşaltım yapmasına fayda sağlayacaktır. Eğer sindirim zorlukları çekiyorsanız, yemeklerinizde, çorbalarınızda veya salatalarınızda birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

   • Limon kış hastalıklarına karşı tedavi edici özelliğe sahiptir.

   Grip, nezle veya boğaz ağrılarında limon kullanmak en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Limonu ıhlamur ile birlikte tüketildiğinde boğazda oluşan enfeksiyonların daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar. Buna ek olarak hastalıklara neden olan virüslerin ve mikropların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yine yüksek ateşi olan kişiler için de en iyi ateş düşürücü özelliği taşıyan doğal ürünlerden biridir.

   • Diş sağlığında limonunun faydası oldukça fazladır.

   Diş ağrıları, için birkaç damla limon suyundan faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak, ağızda biriken bakterilerin etkisiz hale getirilmesi için de limon suyu kullanılması tavsiye edilir. Diş taşı ve diş tartarı gibi sorunların da kolayca üstesinde gelir. Eğer dişlerinizin daha beyaz olmasını istiyorsanız, mutlaka limonun beyazlatma etkisinden faydalanabilirsiniz.

   • Limonun nefes açma özelliği vardır.

   Nefes darlığı yaşayan kişiler, nefes almada zorluk çeken kişiler ve astım gibi rahatsızlığı olan kişiler limon suyunu içebilir. Buna ek olarak kaynamakta olan bir tencere suyun içine bir limonu dilimleyerek, kaynayan suya ilave edebilirsiniz. Daha sonra limon suyunun buharını içinize çektiğinizde, nefesiniz açılacaktır. Burun tıkanıklığı ile sık sık karşılaşıyorsanız, bu işlemi yapabileceğiniz gibi burun kenarlarınıza bir miktar limon yağı da damlatabilirsiniz.

   • Limon kanında daha duru ve daha temiz akmasını sağlar.

   Düzenli bir şekilde limon tüketilmeye devam edildiği sürece kan daha duru hale gelir ve daha sıvı biçimde akar. Bu sayede vücudun direnci ve enerji seviyesi yükselmiş olur. Ayrıca limonun bu özelliği sayesinde,kolera ve sıtma gibi hastalıklar da vücuttan uzak tutulmuş olur.

   • Diüretik özellikte olması sayesinde romatizmayı tedavi eder.

   Eğer iltihaplı romatizma gibi sorunlardan muzdaripseniz, sıkça ve düzenli bir şekilde limon tüketmeniz tavsiye  edilir. Vücutta ve eklem yerlerinde biriken toksinler limon sayesinde dışarıya atılmış olur.

   • Limon tansiyonu düşürür.

   Yüksek tansiyona sahip olan kişiler mutlaka limon tüketmelidir. Yine aniden yükselen tansiyon için de limon tüketilmesi tavsiye edilir. Kan basıncını düşüren limon, tansiyonun dengeye girmesine yardımcı olur.

   • Limon vücudun direncini artırır ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

   Limon sayesinde vücudunuzun direnci artacaktır. Dışarıdan gelebilecek her türlü mikrobun ve diğer hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

   Eğer fazla kilolarınızı bir an önce vermek istiyorsanız mutlaka limonun muhteşem özelliklerinden faydalanmanız gerekir. Her sabah aç karnına bir su bardağı suyun içine yarım limon sıkıp içerseniz, gün içinde hem daha enerjik olursunuz hem de daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

   Yine bölgesel yağlanmalar için de mutlaka limondan faydalanmanız önerilmektedir. Limon ve yoğurt kürü ile bel, basen ve göbek çevresi kilolarınızdan 15 – 20 gün içinde tamamen kurtulabilirsiniz.

   • Limon iyi bir enfeksiyon giderici özelliğe sahiptir.

   Gerek idrar yolu enfeksiyonlarında olsun gerekse, kandaki enfeksiyonlarda olsun limon iyi bir tedavi edici özelliğe sahiptir. Kendinizi halsiz, yorgun ve direnci düşük hissettiğinizde limon suyu tüketebilirsiniz. Birkaç gün içinde vücuttaki enfeksiyonu tamamen yok edecektir.

   Limon vücudumuza büyük katkı sağlarken, cilt için de kullanılabilecek en iyi doğal cilt bakım ürünlerinden bir tanesidir. Limonun cilde faydaları hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde ise limon suyunun cilde büyük ölçüde fayda sağladığı ispatlanmıştır.

   • Limon cilt lekelerini giderir.

   Güneş lekesi, hamilelik ve doğam lekeleri, kozmetik ürünlerden  oluşan cilt lekeleri ve hatta yaşlılık lekeleri için limon kullanmak oldukça avantajlı olacaktır. Cilt lekelerini gidermek için bit tatlı kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı limonu karıştırıp, kıvam aldıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizde hafif bir yanma hissi olacaktır. Yanma hissettiğinizde cildinizi artık ılık su ile yıkayabilirsiniz.

   • Limon sivilce ve akne gibi olumsuz durumlarla savaşır.

   Cildinizde iltihaplı sivilce ve akne gibi problemler mevcutsa her gece yatmadan önce bir pamuğun üzerine birkaç damla limon sıkıp, cildinize uygulayabilirsiniz. Sivilce, akne ve siyah noktalar tamamen ortadan kalkacaktır.

   • Limon cilde nem kazandırır ve cildi daha pürüzsüz hale getirir.

   Eğer çok kuru bir cilt yapısına sahipseniz, cildinize bir miktar limon suyu sürebilirsiniz. Özellikle kış mevsiminde kuruyup, pul pul dökülen cilt için limon suyu harika bir nem kaynağı olacaktır.

   • Limon cildi ölü derilerden arındırıp, doğal bir peeling imkanı sunar.

   Eğer cildiniz mat ve cansız bir görünüme sahipse, cildinize limon ile bakım yapabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha parlak ve daha  canlı bir görünüme kavuşacaktır. Eğer bir yemek kaşığı türk kahvesi ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp, cildinize peeling yaparsanız, cildinizden ölü deriler tamamen arınacaktır. Haftada iki kez bu işlemi yapmanız yeterli olur.

   • Tırnak sararmaları için limon bakımı.

   Tırnak sararmaları için limon kullanabilirsiniz. Özellikle sürekli olarak, oje sürmek belli bir süre sonra tırnaklarda sararmalara neden olur. Tırnaktaki sararmaları geçirmek için tırnaklarınızı yarım limonun içine batırıp 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Üstelik bu uygulama ile çabuk kırılan tırnaklar da güç ve sağlamlık kazanacaktır.

   Eğer çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, limon ve zeytinyağını karıştırıp, saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç diplerinizdeki saç kökleri güçlenecektir ve artık dökülmeler son bulacaktır.

   • Diş üzerindeki plak ve tartarı giderir.

   Dişlerinizi kabartma tozu ve limon suyu ile fırçaladığınızda diş tartarı ve diş taşı gibi sorunlar tamamen ortadan kalkacaktır. Fakat sürekli olarak dişlerinizi limon suyu ile fırçalarsanız, diş minesi zarar görebilir.

   Limonun Zararları Nelerdir?

   Limon şifası ve cilde sağladığı faydaları ile pek çok kişiyi etkileyen doğal ürünlerden bir tanesidir.  Fakat çok fazla limon tüketilmesi ve yanlış limon kullanılması bazı semptomları da beraberinde getirir. Limonun zararları ise;

   Mide duvarını tahriş eder ve midede yara çıkmasına neden olur. Eğer hassas bir mide yapısına sahipseniz, limonu az miktarda tüketmeniz tavsiye edilir. Cilt üzerinde çok fazla bekletilirse cildin yanmasına ve tahriş olmasına sebebiyet verir. Aşırı limon kullanımı böbreklerde hasara neden olabilir. Bu sebeple limon tüketirken dikkat etmeniz önerilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet