Limonlu Su Zayıflatır Mı? Limonlu Su İçmenin Faydaları ve Zararları

   26.06.2020
   Limonlu Su Zayıflatır Mı? Limonlu Su İçmenin Faydaları ve Zararları

   Bünyesinde bol miktarda C vitamini bulunduran limon suyunun saymakla bitmez derecede faydaları mevcut. Özelikle son zamanlarda genellikle kadınların çok daha fazla tüketmesi ile yaygınlık kazanan limon suyu, bünyesinde barındırdığı C vitamini deposu ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bilindiği üzere soğuk algınlıklarının üzerinde de büyük rol oynuyor.

   Bunların dışında sindirim sistemi, ağız kokusu problemiyle beraber, zayıflatmaktan vücudun güzelleşmesine varana kadar pek çok yararı olan limon suyu nasıl hazırlanır, genel faydaları nelerdir, bununla beraber yan etkileri de var mıdır, gelin hep beraber inceleyelim.

   Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

   Düzenli olarak limon suyu içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, limon suyunun sizde yaratacağı değişimleri çok geçmeden fark edeceksiniz. Başta kilo problemleri olan bireylerde zayıflama etkisi yarattığı gibi limon suyu, kişinin zinde kalmasını, daima enerjik hissetmesini, başına gelebilecek soğuk algınlıkları ile kolayca başa çıkabilecek. Peki nedir bu limon suyunun faydaları:

   • Bağırsaklarımızda bazı yiyecek ya da içeceklerin atıkları birikir ve bu durum vücut direncimizi düşürmek ile beraber, ciddi sağlık problemlerine de yol açar. En sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi ise kolon hastalığıdır ve bu rahatsızlığın ilerlemesi de kolon kanserine yok açabilir ne yazık ki. Tüm bunların önüne geçebilmek adına limon suyu son derece faydalıdır. Düzenli olarak her vakit, iki bardak ılık suyun içersine taze limonunuzu sıkıp, kahvaltı yapmadan önce içebilirsiniz. Limon suyu tüm gün tükettiğiniz yiyeceklerdeki zararlı olan hürce veya bakteri oluşumlarını idrar ya da dışkı yolu ile atabilmenizi sağlayacak.
   • Limon suyu bünyesinde barındırdığı A ve C vitaminleri sayesinde, gözlerde oluşma ihtimali olan maküler ve katarakt dejenerasyonuna karşı son derece etkilidir. Yine içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde limon suyu, gözlerde oluşan iltihapların da önüne geçer.
   • Limon suyu karaciğer için son derece faydalıdır. Vücudumuzdaki enzim faktörünü artıracak olan en etkili besin limonun kendisidir. Limonun su ile karıştırılıp tüketilmesi vücuttaki tüm toksinlerin biriktiği ve atıldığı karaciğer fonksiyonlarının bozulmasının önüne geçer. Limon suyunu ılık su ile karıştırıp düzenli bir vaziyette içmenin etkilerini kısa sürede göreceksiniz.
   • Limonun içersindeki antioksidan miktarı cilt sağlığı içinde son derece faydalıdır. Limon suyu, cildin deforme olmasını engelleyerek bu vesile ile yaşlanmayı da geciktirir.
   • Özellikle kış mevsiminde bağışıklık sisteminin zayıflaşması ve bununla beraber virüslerin solunum yollarında ki oluşturduğu hastalıklara karşı limon son derece etkili bir besindir. Gün bitimlerinde, yatmadan önce hazırlamış olduğunuz bir bardak limon suyu ile 120 saniye kadar gargara yaptığınız ve üzerine uyuduğunuz taktirde, ağzınızda çeşitli mikroplardan ötürü oluşacak olan kokunun önüne geçmiş olacaksınız. Bununla beraber, tükürükteki asit miktarını da artırarak gece boyu ağız içerisinde enfeksiyon birikmesini de önlemiş olacaksınız.
   • Limonun içerisinde bol miktarda bulunan antioksidan, vücudunuzdan önem ve yağları kısa zamanda atmanıza fayda sağlayacak. Limon suyu başta boğaz olmak üzere, yemek borusu ve mideye kadar temizler. Bununla beraber limon suyu, mide reflüsü, yemek borusu kanseri gibi hastalıkların oluşumunu da engeller.
   • Limon suyu kilo verebilmenize son derece yardımcı olacak. Limon suyunun mide asitlik oranını dengeleyebildiği biliniyor. Bununla beraber düzenli aralıklar ile içilen limon suyu kişinin zayıflamasına yardımcı olacak. Mide asidi yüksek olan bireyler, daime açlık hisseder ve bunun üzerinde yeme gereksinimi duyar. Bu sebep ile de limon suyu tüketmek bu duruma bir hal çare yaratacak ve limon suyu içerisinde bulunan pektin lifi de yine aynı şekilde acıkmayı engeller. Günlük limon suyu tüketmenin 100 kalori yakmanızı sağlayacak niteliktedir.

   Limon Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

   Pek çok derde deva olan limon suyunun cilde de saymakla bitmez faydaları söz konusudur. Peki nedir bu faydalar?

   • Limon suyu cildi ölü hücrelerden arındırır ve tertemiz güçlü bir cilt yaratır.
   • Limon suyu cilt lekelerini ve sivilce izlerini yok eder.
   • Limon suyu cildi son derece nemlendirir ve canlı görünmesini sağlar.
   • Limon suyunun siyah noktaları yok ettiği ve cildi aydınlattığı da biliniyor.
   • Limon suyu cilt rengini açma etkisine sahiptir.
   • Limon suyu melanin üretimini yavaşlatma etkisine de sahiptir.
   • Limon suyu kolajen hormonunu harekete geçirir ve bu durum, cildin daha gergin, daha canlı ve daha temiz kalmasına olanak sağlar.
   • Tüm bunlarla beraber limon suyu saç rengini açar, tırnakları güçlendirir.

   Limon Suyu Zayıflatır Mı

   Bilinen yanlışlardan biride limon suyunu içmek kilo vermeye destek sağladığıdır. Limon suyu içmek yağ yakıcı etkisi olmasına karşın düzensiz beslenme yada egzersiz yapılmadığında kilo vermeye yardımcı olmaz. Yağ yakan ve zayıflatan limon suyunun etki göstermesi için mutlaka egzersiz yapılmalı ve dengeli beslenmelidiniz.

   Limon Suyu Kalp Damar Açar Mı

   Kan sulandırıcı etkisi olan limon suyunu kalp damar açan etkisinden yararlanmak için limon suyunun içerisine sarımsak atıp içtiğinizde tıkanan damarlar açılır, damar sertliği ve hipertansiyon önlenir.

   Limon Suyu Adet Keser Mi

   Limon yada limon suyu adet söktürücü yada adet geciktirici etkisi yoktur. Ancak gün içerisinde fazla tüketildiğinde adet sancılarını kestiği bilinmektedir.

   Limon Suyu Cilde Zarar Verir Mi

   Limon suyunun yüze sürmek çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Gözenekleri temizleyen, cildi canladıran ve gözenekleri temizleyen limon suyu ayrıca sivilce oluşumunu da önlemektedir. Limon suyu cilde yarar verdiği gibi cilde tahriş, kızarıklık ve yanığa neden olabilir. Yüzünüzde yara, sivilce yada kesik izin varsa kesinlikle yüze sürülmemelidir.

   Limon Suyu Kan Sulandırır Mı

   Limonlu su içmek kanı temizlediği bilinmektedir. Fazla içildiğinde kan sulandırıcı etkisi olan limonlu suyun en bilinen faydası ise kanı temizlemesidir.

   Limon Suyu Yağ Yakar Mı

   Özellikle diyet yaptığınız zaman tüketilmesi önerilen limon su yağ yakıcı etkisi olduğundan kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmeleri önerilir. Limon su aç karnına yada tok karnına tüketilebileceği gibi sabahları kahvaltıdan önce aç karna içebileceğiniz gibi yemeklerde su yerine limonlu su içebilirsiniz.

   Limon Suyunu Kimler Tüketemez?

   Limon suyunu, yüksek tansiyonlu olan bireyler uzman fikri olmadan kullanmamalıdırlar. Bunun dışında gebe ve emziren annelerin de limon suyunu tüketmemesi gerek.. Limon suyu, bazı ilaçların yan etkilerini tetiklediği için ilaç kullanımından en az iki saat sonra içilmelidir. Cilt rengi açık olan bireylerin de limon suyunu yüz maskelerinde kullandıkları zamanlar son derece dikkatli olmaları gerekir.  Limon suyunu fazla tüketmemeye dikkat edin.

   Limon Suyunun Zararları Nelerdir?

   Limon suyunun pek çok faydası ile beraber zararlı yanları da mevcut. Peki nedir bu limon suyunun zararları gelin beraber inceleyelim.

   • Limon suyunun reflü rahatsızlığı olan bireylerde bu rahatsızlıklarının tetiklediği biliniyor. Bununla beraber ülser rahatsızlığı olan bireyler, bir bardak limon suyu tüketiminin ardından, mide rahatsızlıkları ile karşılaşabilir. Bununla beraber bu rahatsızlıkların görüldüğü bireylerde limon suyu, mide astarının tahriş olması ve bağırsakların hafif akut tahrişe yol açması da sebep verebilir.
   • Limon suyu bünyesinde barındırdığı yüksek asitlilik miktarı ile diş minesine zarar verebilir. Nasıl ki her şeyin fazlası zarar, limon suyunun fazla tüketilmesi de, dişlerinizin aşınmasına yol açabilir. Limon suyunun fazla tüketilmesi, dişlerinizi lekeli, yaralı duruma getirebilir.
   • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda limon suyunun vücut tarafından aşırı demir emiliminin gerçekleştiğini kanıtlamış. Bu durumun limonun içerisindeki yüksek miktarda askorbik asit içermesi sebebi ile meydana geldiği düşünülüyor. Bu durumun demir toksitine ve ishal, bulantı gibi durumlara yol açabildiği biliniyor.
   • Bazı uzman doktorlar, sıtma hastalarının tedavi esnasında ve iyileşme sürecinde limon suyundan kesinlikle uzak durmalarını söylüyor.
   • Pek çok insanın limona ve de dolayısıyla limon suyuna alerjisi vardır. Bu insanların limon suyundan uzak durması gerektiği söyleniyor. Aksi durumda bu bireylerde, reaksiyon migren ya da cilt alerjileri meydana gelebilir.
   • Limon suyunun böbrek sağlığı içinde riski olduğu biliniyor. Limon suyunun, vücuttaki kalsiyum emilimini engelleyebileceği ve böbrek durumunu ağışlaştırabileceği de söz konusu.

   Sizlere bu yazımızda Limonlu suyun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Peki ya siz limonlu su içiyor musunuz düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.