Lavantanın Faydaları Neledir? Lavanta Çayı Ne İşe Yarar?

   06.07.2020
   Lavantanın Faydaları Neledir? Lavanta Çayı Ne İşe Yarar?

   Lavantanın Faydaları Neledir? Lavanta Çayı Ne İşe Yarar? Lavanta, Kuzey Afrika bölgelerinde ve ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan muhteşem kokulu bir bitkidir.  Mavi, mor gibi farklı renklere sahip olan bu bitki, Lavanta çayı sevenlerinin ilgisini büyük bir oranda çekmeyi başarabiliyor.  Kokusundan rahatsız olduğunuz bir ortama, Lavanta bitkisini koyarak, ortamın hem havasını hem de rahatsız olduğunuz kokusunu değiştirebilirsiniz. Lavanta bitkisi, bulunduğunuz ofis, ev fark etmeksizin ortamın havasını büyüleyici derecede değiştirebilir.

   Bitkinin bu muhteşem kokusunu Lavanta çayından da rahatlıkla alabilirsiniz. Ayrıca lavanta bitkisine sadece koku bakımından ihtiyaç duymayız. Kozmetik ve beslenme sektöründe de büyük bir konuma sahip olan bir bitki türüdür. Lavanta bitkisi, muhteşem kokusuna; yağı ve yaprakları sayesinde sahip olur. Uzmanlar tarafından, sakinleşmeye ihtiyacı olan hastalara Lavanta çayı önerilir. Lavanta çayının faydaları ya da hazırlanışı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

   Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

   • Lavanta çayı, eklem ağrılarına ve romatizmadan kaynaklanan rahatsızlıklara iyi gelir.
   • Lavanta çayının özelliklerinden birisi olan sakinleştirici etkisi, sinirlerin yumuşamasında destek olabilir.
   • Uyku rahatsızlıkları çeken insanlar tedavi yöntemi sağlayabilir.
   • Ruhsal ve psikolojik problem yaşan insanlar, Lavanta çayını düzenli tüketmeleri durumunda belirtilen rahatsızlıkları en hafif düzeyde yaşayabilirler. Bu konudaki desteğinden ötürü, Melisa çayıyla çok fazla benzerlik gösterir.
   • Tansiyon rahatsızlıklarıyla mücadele eden insanlar için uzmanlar tarafından Lavanta çayı tüketimi tavsiye edilir. Lavanta çayı tansiyonunuzu ve kan basıncınızı dengede tutma özelliğine sahiptir.
   • Lavanta çayını düzenli miktarda kullanırsanız, sindirim sisteminiz daha rahat çalışabilir. Sindirim sisteminde problemi olan insanlar, Lavanta çayını gönül rahatlığıyla tüketebilir.
   • Mide rahatsızlıkları çeken insanlar, Lavanta çayı sayesinde tedavi buluyor. Ayrıca bağırsaklarda oluşan bakterileri temizleme gücüne sahip olan Lavanta çayı, kabızlığı da önleyebiliyor.
   • İştah kaybı yaşayan insanlar çareyi Lavanta çayında bulabilir.
   • Kadınların adet döneminde fazla bitkin düşmesi durumunda, Lavanta çayı tüketmelidir. Tüketilen Lavanta çayı kaybedilen mineral ve vitaminleri dengede tutabilir.
   • Cildinde kimyasal ürünleri kullanmak istemeyen insanlar için, Lavanta çayı kurtarıcı görevi görebilir. Ciltte oluşan akne ve benzeri cilt rahatsızlıklarında, çok büyük bir iyileştirme etkisi vardır.
   • Saç kırıkları veya saç dökülmeleriyle mücadele insanlar, Lavanta çayını saç diplerine masaj yoluyla uygularsa, saç diplerindeki kan akışı hızlanır. Bu durum sayesinde daha canlı ve güçlü saçlar elde edilebilir.
   • Lavanta çayı tüketilen ofis ya da evlerden kapı açıldığı zaman hoş kokular yayılır. Lavanta çayının içerisinde bulundurduğu doğal kokusu çok fazla rahatlatma hissi verebilir.
   • Spor faaliyetleri ile uğraşan insanların ya da gün içerisindeki yoğun gündelik hayat temposu içinde koşturan insanların kasları çok fazla yorulabiliyor. Lavanta çayı tüketmeniz durumunda kas liflerini onarma görevi görebilir. Lavanta çayının bu tedavisi sayesinde daha sıkı kaslara sahip olabiliriz.

   Lavanta çayının cildimize sağladığı faydalar

   En çok merak edilen konular arasında yer alan Lavanta çayı, “Cilt sorunlarına iyi gelir mi?” sorusuna da cevap almak için bekleniyor. Bu bölümde Lavanta çayının cildimize sağladığı yararlardan bahsedeceğiz. Lavanta çayının yapısında bulunan minareller sayesinden günümüzde en çok tüketilen bitkisel çay kategorisinde yer almaktadır. Genellikle ciltte bıraktığı hoş kokusundan dolayı resmen parfüm olarak kullanılabiliyor. Bununla kalmamakla beraber içerisindeki aroması sayesinde kozmetik ürünlerin içerisinde de kullanılabiliyor. Lavanta çayının tercih edilmesinin bir diğer sebebi, ciltte oluşan kırmızı lekeler ya da sivilceleri büyük oranda tedavi etmesi.

   Güneşten gelen zararlı ışınlar cildimizde büyük sorunlara yol açmaktadır. Lavanta çayı sayesinde bu sorunlara tedavi bulabiliriz. Ayrıca Lavanta çayı mevsimsel farklılıklardan oluşan cilt kuruluğu ya da deri dökülmelerine iyi gelebiliyor. Parmaklarda oluşan veya bulaşan mantarların vücuttan atılması konusunda çok fayda sağlayan Lavanta çayı, hamilelik döneminde ya da kilo sorunlarıyla uğraşan insanların vücudundaki çatların giderilmesine de iyi geliyor. Göz çevresinde oluşan ya da yaşlılıkla beraber gelen kırışıklıkların tedavisinde etkili bir silah görevi görüyor. Lavanta çayı vücudumuza gelen darbeler sonucu oluşan morarmalar veya kızarıkları hafifte olsa iyileştirme ya da geçirme şansına sahiptir.

   Lavanta çayının saça faydaları nelerdir?

   Lavanta çayının yararları saymakla bitmiyor. Lavanta çayının vücutta en etkili olduğu kısım ise saç bölgesidir. Saça sağladığı yararlardan haberi olan maske üreticileri, maske üretiminin yapı malzemelerinin içerisinde Lavanta bitkisine de yer vermektedir. Saçlarımız gün içerisinde en çok dışarıya maruz kalan bölgemiz, bu durum zamanla saçlarımızda cansızlık, kırılma, saç uçlarında çatlama veya dökülme olarak bize üzücü şekilde dönüş yapıyor. Lavanta çayının içerisinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde saçlarımız daha kuvvetli ve canlı görünüme sahip olabiliyor.

   Saçları bu denli yararlı etkilediğini gören maske üreticileri, saçlar için Lavanta aromalı kür, krem, yağ bakımı gibi ürünler üretmeye başlamıştır. Ayrıca saçlarında güzel kokular kalmasını isteyen insanlar Lavanta çayını saç diplerine masaj yoluyla uygulayabilirler. Bu masaj sayesinde kepek, deri döküntüsü gibi sorunlar zamanla kaybolacaktır.  Lavanta çayını masaj yoluyla tercih etmeyen kişiler için Lavanta aromalı ürünler ve düzenli Lavanta çayı tüketimi tavsiye edilir.

   Lavanta çayı zayıflatma ihtimali var mıdır?

   • Lavanta çayının zayıflamaya direk etki ettiğini söyleyemeyiz.
   • Lavanta çayının karaciğere yararı fazla olduğundan, Lavanta çayını düzenli tüketmeniz durumunda karaciğer ve metabolizma çalışma hızını dengede tutar.
   • Lavanta çayı zayıflama sürecinde vücudun direncini yükseltir. Bitkin görünmenize izin vermez.
   • Zayıflama sürecinde vücuda alınan ilaç veya tozlar var ise Lavanta çayını doktor kontrolünde tüketiniz.

   Lavanta çayını nerelerden satın alabiliriz?

   Semt aktarlarında ya da bitkisel ürün satan marketlerde Lavanta çayı satılmaktadır. Bu iki satış noktası yakınlarınızda yoksa süper marketlerden de temin edebilirsiniz. Tavsiyeler üzerine Lavanta çayını aktarlardan almanız sizin için iyi olabilir. Lavanta çayı çok uçuk fiyatlarda değildir. 100 gram ağırlığındaki Lavanta çayını 10-15 TL gibi rakamlara temin edebilirsiniz.

   Lavanta çayının yan etkileri nelerdir?

   • Lavanta bitkisine alerjisi olan insanların uzman kontrolünde, Lavanta çayı tüketmesi gerekmektedir.
   • Farklı alerjik rahatsızlıkları olan insanların, Lavanta çayı tüketmeden önce bir test yaptırmasında fayda var. Eğer test yapılmadan tüketimi gerçekleşirse sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.
   • Lavanta çayının çok fazla tüketilmesi durumunda yan etkileri meydana çıkabilir. Lavanta çayını çok fazla tüketmemiz durumunda mide rahatsızları ve tansiyon sorunları yaşabiliriz.
   • Kilo almaya müsait kişilerin Lavanta çayını fazla tüketmemesi gerekir. Lavanta çayının iştah açıcı özelliği olduğundan hızlı kilo almanızı sağlayabilir.
   • Hamile ve yeni doğum yapmış kişilerin Lavanta çayı tüketmeleri önerilmez.

   Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır?

   • Ortalama 1 bardak olacak şekilde içme suyunu kaynatmaya başlayın.
   • Kaynama durumuna gelen suyun içerisine 1 küçük kaşık lavanta ekleyin.
   • Ocağın altını en düşük seviyede yakmaya özen gösterelim.
   • 10 dakika boyunca Lavanta çayının özünün çıkması için yani demlenmesi için bekleyin.
   • Süzgeçten Lavanta çayını süzün. Biraz daha bekleyiniz.
   • Ilıma durumu gerçekleştiğinde içebilirsiniz. Afiyet olsun!

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda bin bir derde şifa olan, Lavanta çayı hakkında gerekli tüm bilgileri açıklamaya çalıştık. Yukarda bahsi geçen rahatsızlarının herhangi birini yaşıyorsanız eğer, Lavanta çayının gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ve ilaç kullanıyorsanız ya da hassas bir cilt yapısına sahipseniz, Lavanta çayını tüketmeden evvel mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet