Lahana Faydaları Nelerdir

   25.11.2020
   Lahana Faydaları Nelerdir

   Lahana Faydaları Nelerdir Lahana, hem lezzeti ile hem de sağlamış olduğu faydaları ile sıkça tüketilen besinlerden biridir. Özellikle kış mevsimlerinde sarması, turşusu ve yemeği gibi çeşitli şekillerde tüketildiği için mutlaka her evin mutfaklarında yer alır.  Eğer lahana seviyor ve sürekli olarak evinizde bulunduruyorsanız o halde lahananın faydalarını detaylı bir şekilde bilmeniz gerekir. Çünkü lahananın doğru kullanımı ve doğru tüketimi sayesinde vücudunuzdaki bazı cilt sorunlarından ve vücut hastalıklarından kurtulabilirsiniz. Hem mor lahana hem de beyaz lahana sayesinde başta bölgesel kilolar ve sindirim sorunlarınızı geride bırakabilirsiniz. Ayrıca bazı cilt hastalıkları için de mutlaka lahananın iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.

   Lahana Nedir?

   Turpgiller ailesine ait olan lahana, geniş yapraklara sahiptir. Katman katman bir şekilde içe dürülmüş olan bu sebze, sonbahar aylarında hasat edilir. Bitkinin kökeni araştırıldığında asya bölgesi olduğu görülmüştür. Eskiden tıp alanında sıklıkla kullanımı yapılan lahana günümüzde hala bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle tıp alanında tohumları kullanılan lahananın vücuda verdiği şifası sayılamayacak kadar fazladır. Üstelik ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştiği için hem uygun fiyatlı hem de kolay ulaşılabilir özelliktedir. Dolayısı ile kış mevsiminde bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

   Lahananın Besin Değeri Nedir?

   Lahana, hem çiğ olarak, pişmiş olarak ve fermente edilmiş olarak tüketilmelidir. Çünkü her tüketim şeklinin de kendine has faydaları ve besin değerleri mevcuttur. Lahananın besin değeri ise;

   • 100 gram lahanada 25 kcal enerji vardır.
   • Protein,
   • C ve a vitaminleri,
   • K vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Potasyum,
   • Demir,
   • Karbonhidrat,
   • Protein
   • Lif,

   Lahananın Faydaları Nelerdir?

   Faydaları bakımından asla göz ardı edilmemesi gereken sebzelerden biri de lahanadır.  Göbek ve basen gibi bölgesel yağlanmaların çok kısa sürede ortadan kalkmasını sağladığı gibi beyin sağlığı için de lahana tüketilmesi önerilir. İşte lahananın faydaları

   • Lahana kilo vermenize yardımcı olur.

   Uzmanlar, kilo vermek için mutlaka lahanadan faydalanılmasını önermektedir. Çünkü lahana bol lif içeriğine sahipken aynı zamanda da vücut yağ yakıcı özellikleri de mevcuttur. Hatta eski dönemlerde kadınlar karın ve basen yağlarını eritmek için kilo olan bölgelere lahana yağı kullanırlarmış. Yani kilo vermeye yardımcı olması çok eski yıllardan beri bilinen bir gerçektir. Eğer kilolarınızdan şikayetçi iseniz, o halde birkaç lahana yaprağını bir litre suda haşlayıp, sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.  15 gün boyunca her gün bu işlemi yaptıktan sonra hedeflediğiniz kiloya hala ulaşamamışsanız 15 gün ara verip, tekrar bu kürü kullanmaya başlayabilirsiniz.

   • Lahana beyin sağlığı için son derece önemlidir.

   Beyindeki hücrelerin daha aktif bir şekilde çalışması için ve beyin hastalıklarının önlenmesi için mutlaka lahana tüketilmesi önerilir. Lahana içerdiği çeşitli mineraller sayesinde daha hızlı ve daha pratik bir düşünce gücüne sahip olmanıza yardımcı olur. Bunun dışında unutkanlık ve bunama gibi sorunların da kısa sürede üstesinden gelir.

   Beyaz lahana kadar mor lahana da harika bir şekilde sinir sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Yani beyin sağlığı için mor lahanadan da destek alabilirsiniz. Özellikle odaklanamama gibi sorunları olan kişilerin mutlaka bolca mor lahana tüketmesi önerilir. Konsantre olmayı ve daha kolay odaklanmayı sağlayarak dağınık düşünce sorunlarını ortadan kaldırır.

   • Lahana iyi bir kanser önleyicidir.

   Eğer kansere karşı bir tedavi görüyorsanız, o halde ilaçlarınıza destek olarak lahana tüketimi yapabilirsiniz. Bunun için pişmiş lahana yerine çiğ lahana kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü çiğ lahana hem antioksidan yönü bakımından hem de c vitamini bakımından daha zengindir. Dolayısı ile hücre yenileme sağlayarak, harslı tümör hücrelerinin vücutta yayılmasını önler.

   • Lahana iltihaplanmanın önüne geçer.

   Vücut iltihaplanmalarında mutlaka lahana tüketilmesi önerilir. Çünkü lahanada kadmiyum bağlayıcı kompleksleri mevcuttur. Ve yine anti – enfelamatuar ajan glutamim bileşenleri sayesinde lahana vücuttaki iltihapların ve enfeksiyonların önüne geçer. Soğuk algınlıklarında meydana gelen boğaz tahrişlerinde, boğaz yanması ve boğaz enfeksiyonlarında mutlaka kullanılması önerilir. Ayrıca kemik eklemlerinde oluşan iltihaplar için de harika bir şekilde tedavi edici özelliğe sahiptir. Bunun dışında lahana suyu ile cilde tonik yapıldığında cilt üzerinde yoğunlaşan çeşitli sivilce gibi sorunlar da tamamen ortadan kalkacaktır.

   • Lahana ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan lahana aynı zamanda vücut ısısının da düşmesine ve olması gereken seviyeye gelmesine yardımcı olur. Bu nedenle ateşi yüksek olan kişilere bolca lahana tüketmesi önerilmektedir.

   • Lahana gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur.

   Göz sağlığı denince akla ilk gelen vitaminlerden biri a vitaminidir. A vitamini yönünden zengin olan lahana sayesinde göz sağlığınızı koruyabilir ve çeşitli göz hastalıklarını doğal yöntemler ile ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle makula dejenerasyonunu ortadan kaldırmak ve önlemek için mutlaka lahanadan faydalanılması önerilir. Ayrıca içerdiği beta karotenleri sayesinde göz kanseri ve diğer kanser çeşitlerine karşı vücudu korumaktadır.

   • Lahana prostat kanserinde en iyi tedavi edici bitkilerden biridir.

   Erkeklerde genelde ilerleyen yaşlarda meydana gelen prostat kanseri için lahana kürü kullanılması tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde lahana kürü kullanıldığında prostat hastalıklarına ve prostat kanserine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Bunun dışında eğer prostat kanseri ile mücadele ediyorsanız o halde tıbbi tedavilere ek olarak lahana tüketimi yapabilirsiniz.

   • Lahana karaciğer detoksunda harika işlev görür.

   Karaciğer detoksu denince akla ilk gelen yeşil yapraklı bitkilerden biri de lahanadır. Çünkü karaciğerin üzerinde birikmiş toksinleri ve yağları indol – 3 – carbinole adı verilen bileşenleri sayesinde ortadan kaldırmaktadır. Karaciğerin daha iyi işlev görmesi için iyi bir rol oynamaktadır. Ayrıca karaciğerdeki sorunların ve hastalıkların nerede ise yarı yarıya tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

   • Lahana daha kolay bir sindirim imkanı sağlamaktadır.

   Bol lifli içeriği sayesinde lahana, sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca her gün düzenli olarak, aç karnına tüketeceğiniz bir bardak lahana suyu sayesinde bağırsak fonksiyonlarınızı düzenleyebilirsiniz.

   • Kırmızı lahana kalbi korur ve kalp krizi riskini önler.

   Kalp sağılığı için lahana tüketebilirsiniz. Özellikle kırmızı lahanada antiosiyaninler adı verilen pigmetler  yönden zengin olduğu için kardiyovasküler hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca çok miktarda polifenol içeriği ile trombosit oluşumunun önüne geçer. Kırmızı lahana ile kan basıncınızı düzenleyebilirken, koroner arter hastalığınızı doğal olarak tedavi edebilirsiniz.

   • İzotiyosiyanatlar adı verilen fitokimyasallar lahanada bolca bulunur.

   İzotiyosiyanatlar adı verilen bileşenler bakımından zengin olan lahana ile kötü kolesterolünüzün önüne geçebilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalar günlük olarak lahana tüketimi yapıldığında kötü kolesterol seviyesinin yavaş yavaş ama uzun vadede düştüğünü  göstermektedir.

   • Lahana kansere karşı etkili bir doğal tedavi yöntemidir.

   Lahanada bulunan izotiyosiyanatların kanseri önlediği görülmüştür. Tümörlü hücrelerin artarak çoğalmasını önlediği gibi bu hücrelerin, sülforafan enzimleri sayesinde küçülmesine fayda sağlamaktadır.

   • Lahana ile göğüs sarkmalarının önüne geçebilirsiniz.

   Beyaz lahananın etkili olduğu alanlardan biri de göğüs toparlamaktadır. Sarkık ve cansız göğüslere sahip olan kişiler lahananın dış yapraklarını haşlayıp, ılık bir şekilde göğüslerine sarabilirler. Günlük olarak bu işlem tekrarlandığında sarkmış göğüsler kısa sürede istenilen forma gelecektir.

   • Lahana radyasyona karşı koruma sağlar.

   Her hangi bir nedene bağlı olarak vücuda giren radyasyon, çeşitli hastalıklara, genetik bozukluklara ve hatta ölüme bile neden olabiliyor. İşte tüm bu sebeplerden dolayı vücudunuza giren radyasyonlar ile lahana sayesinde kurtulabilirsiniz. Hayvanlar  üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda lahananın radyasyona karşı koruma sağladığı görülmüştür.

   Lahananın Zararları

   Lahananın zararları özellikle kronik hastalar tarafından bilinmelidir. Çünkü içerdiği bazı bileşenler nedeni ile lahana vücutta istenmeyen bir takım etkilere neden olabilir.

   • Guatr hastaları için lahana tüketilmesi önerilmez.
   • Troid hastalarının lahana tüketirken daha fazla dikkatli olması gerekir.
   • Warfarin gibi ilaç kullanımı yapan veya sürekli olarak ilaç kullanan kişiler mutlaka doktoruna danışarak, lahana tüketimine devam etmesi gerekir. Aksi halde lahana bazı ilaçlar ile etkileşime girerek, vücutta harsalar bırakabilir.
   • Vücutta sıvı kaybına neden olabilir.
   • Zayıflamak için lahana tüketecek kişiler her 15 günlük periyotlarla ara verip diyetlerine o şekilde devam etmelidir. Çünkü lahana suyunu sürekli ve çok tüketmek idrar yollarında ağrı ve tahrişe neden olur.
   • Gaz ve şişkinlik yapar.
   • Hamilelikte zayıflamak amacı ile veya daha farklı amaçlar için kesinlikle lahana suyu tüketimi yapılmamalıdır.
   • Sürekli ishal olan kişiler için lahana tüketimi aşırıya kaçılmamalıdır.

   Lahana Nasıl Tüketilir?

   Lahana yemeklerde pişirilerek tüketilebileceği gibi salatalarda  çiğ olarak tüketimi yapılabilir. Ayrıca bazı enfeksiyonel hastalıklarda ve zayıflama için lahana haşlanarak suyu tüketilebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.