Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir

   25.11.2020
   Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir

   Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir Kuzukulağı, salatalara ayrı bir lezzet veren bitkidir. Farkı tadı ve damakta bıraktığı hoş aroması sayesinde pek çok kişi bu bitkiyi severek tüketmektedir. Ancak bu bitkiyi sadece aroması ve lezzeti için değil, aynı zamanda farklı faydaları için de tüketilmelidir. Halk arasında kuzu göbeği, olarak ta adlandırılan kuzukulağı hafif ekşi bir tada sahiptir. İlk bahara aylarında taze bir şekilde tüketimi yapılmaktadır. Harika bir şekilde detoks etkisi yapan kuzukulağı, yaz aylarına daha fit ve daha sağlıklı girmenize de yardımcı olacaktır. Eğer yeşil bitkileri tüketmeyi seviyor ve şifalarından faydalanmak istiyorsanız mutlaka kuzukulağı bitkisinin faydaları hakkında bilgi almanız tavsiye edilir.

   Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir

   • Kuzukulağı bitkisi antioksidan yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.

   Kuzukulağı bitkisi de tüm yeşil yapraklı bitkiler gibi c vitamini yönünden ve antioksidan yönünden zengindir. Özellikle vücuttaki toksinleri temizlemek ve daha zinde bir vücut yapısına kavuşmak isteyen kişiler için ilk bahar ayrında bolca kuzukulağı bitkisi tüketmeleri önerilir. Ayrıca bu bitkinin içinde diğer yeşil bitkilerden farklı olarak uçucu yağlar da mevcuttur. Yani iç organları temizlerken, iç organlarda meydana gelen yağlanma ve hücre hasarı gibi durumların önüne geçer.

   • Kuzukulağı bitkisi soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

   Bu bitki tam mevsim geçişleri sırasında yetişmektedir. Hal böyle olunca, mevsim geçişlerinde yaşanan çeşitli grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi durumların önüne geçerek, tedavilerini sağlamaktadır. Özelikle salatalar veya taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Kuzukulağı bitkisi iyi bir ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda görülen ateşli hastalıklarda mutlaka kullanılması gereken bitkilerden bir tanesi de kuzukulağı bitkisidir. Ateşli bir hastalığa yakalandığınızda bu bitkinin çayını yapıp, tüketebilirsiniz. Bu sayede vücut ateşi çok kısa bir süre içinde düşecektir.

   • İçerdiği demir vitaminleri sayesinde kansızlık ve demir eksiklikleri ile savaşır.

   Demir eksikliği aslında pek çok kişinin ortak sorunlarından bir tanesidir. Bu gibi durumlarda ise her yönden faydalı olan kuzukulağı bitkisini tüketmeniz önerilir. Vücuda gerekli demir vitaminini sağlayarak, kansızlık gibi durumların önüne geçer.

   • Kuzukulağı bitkisi vücut enerjisini korumaya fayda sağlamaktadır.

   Vücut enerjisi düştüğü zaman kuzukulağı bitkisinin üzerine birkaç damlar limon suyu sıkıp, tüketmeniz önerilir. Bu sayede gerekli enerjiyi kazanabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde vücudunuz toksit maddelerden ve kimyasallardan tamamen arınacaktır.

   • Kuzukulağı bitkisi kan şekerini dengeler.

   Kan şekerini dengeleyen harika bitkilerden biri de kuzukulağı bitkisidir. Kan şekeri değeri düşük ya da yüksek olan herkese mutlaka bolca kuzukulağı bitkisi tüketmeleri önerilir.

   • Kuzukulağı bitkisi aft yaralarını giderir.

   Ağız içi hijyenini sağlayan, ağız içindeki bakterilerin tamamen ortadan kalmasına yardımcı olan kuzukulağı bitkisi, aynı zamanda da aft ve uçuk gibi yaraların da çok kısa bir sürede ortadan kalmasını sağlamaktadır. Eğer ağız içi yaralarınız varsa sade olarak bolca kuzukulağı bitkisi tüketmeniz gerekmektedir.

   • Kuzukulağı bitkisi doğal bir diş beyazlatma özelliğine sahiptir.

   Hafif ekişi tadı ile ve içermiş olduğu doğal asitler sayesinde diş minesinin daha güçlü olmasını sağlar. Özellikle gün içinde çok fazla kahve ve sigara içen kişiler için diş beyazlatma konusunda kuzukulağı bitkisinden destek almaları önerilir.

   • Kuzukulağı bitkisi bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Özellikle bağırsaklarında gaz veya şişkinlik olan kişilerin daha çok kuzukulağı bitkisi tüketmeleri önerilir. Bunun dışında bağırsaklarda çoğalan kötü bakterilerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur.

   • Kuzukulağı bitkisi idrar yolu enfeksiyonlarını önler.

   İdrar yolu enfeksiyonları çok sık yaşanan sorunların başında gelir. Bu gibi sorunlar için doğal bitkilerden faydalanmak gerekir. Kuzukulağı bitkisini iyice ezip, suyunu çıkardıktan sonra içine yarım limon sıkıp, tüketebilirsiniz. Bu sayede yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarınıza çare bulabilirsiniz. Bunun dışında iyi bir idrar söktürücü özelliği de sahiptir. Mesane içinde idrar kalmamasını sağlar ve böbreklerin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   • Kuzukulağı bitkisi güneş yanıklarını iyi gelir.

   Eğer güneş yanıkları ile karşı karşıya kalırsanız, kuzukulağı bitkisinin lapasını hazırlayarak, güneşe maruz kalan bölgelerinize bu lapayı sürebilirsiniz. Çok kısa bir sürede hem yanık acısını ortadan kaldıracaktır hem de güneşin verdiği etkileri en aza indirecektir.

   • Kuzukulağı bitkisi cilt lekelerini giderir.

   Cilt lekeleri için kullanılması gereken bitkilerden biri de kuzukulağı bitkisidir. Cilde maske şeklinde uygulanacak olan kuzukulağı bitkisi cilt üzerinde meydana gelmiş tüm lekelerin azalarak tamamen bitmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli bir şekilde tüketilecek olan ve cilt bakımı yapılacak olan bu doğal bitki sayesinde cildiniz daha parlak ve daha canlı bir görünüme kavuşur.

   Kuzukulağı Bitkisinin Zararları Nelerdir?

   Kuzukulağı bitkisi şifalı içeriklere sahip olduğu gibi çok fazla kullanıldığında veya yanlış kullanıldığında yan etkisini gösterebilir. Kuzukulağı bitkisinin zararları ise;

   • Tadı ekşi olduğu için ağızda uyuşma gibi durumlara neden olabilir.
   • İyi bir idrar söktürücü özelliktedir. Ama çok fazla tüketildiğinde vücudun su kaybetmesine neden olabilir.
   • Cilt üzerinde kızarıklık ve tahriş gibi durumlar gösterebilir.
   • Ekşi olduğu için çok fazla tüketilirse, mide yanması veya mide ağrısı gibi sorunları beraberinde getirir.

   Kuzukulağı Bitkisi Nasıl Tüketilir?

   Her şeyden önce mutlaka çok iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Üzerinde toprak veya böcek yumurtalarının olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. Bitkinin  yemeği veya çorbası pek fazla yapılmaz. Salatalarda veya tek olarak tüketilebilir. Ayrıca detosk yapacak olan kişiler kuzukulağı bitkisini ezip, içine bir miktar limon ekleyerek tüketebilirler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.