Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir? Son dönemlerin ünlü aşçılarında sürekli olarak gördüğümüz bitkilerden biri de kuşkonmazdır. Kuşkonmazı bu kadar popüler hale getiren neden sadece eşsiz lezzeti değil, çeşitli vitaminleri nedeni ile insan vücuduna sağladığı katkılardır. Daha çok süs bitkisi olarak bilenen kuşkonmaz aynı zamanda harika lezzetlere de imza atmayı başarmış bir bitkidir. Özellikle çorbalara ve salatalara ayrı bir tat ve aroma vermesi ile bilinir. Daha çok doğal antibiyotik olarak kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Vücutta biriken iltihapları ve enfeksiyonlar bir mıknatıs gibi alıp, götüren kuşkonmaz sayesinde daha sağlıklı ve daha dinç bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Siz de bu harika bitkiyi yakından tanımak isterseniz kuşkonmaz nedir? Faydaları nelerdir? Gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

   Kuşkonmaz Nedir?

   Çok yıllık olarak yetişen kuşkonmaz, mart ve nisan aylarında kendini göstermeye başlar. Yaklaşık bir metre boya sahip olmasının yanında, diğer bitkilerden farklı olarak dik ve sivri uçlara sahiptir. Bitkinin Latince adı ise asparagur officinalis olarak bilinmektedir. Ayrıca kuşkonmaz,  zambakgillerin bir üyesidir. Ormanlık ve daha çok sulak alanlarda yetişmeyi sever. Bunun dışında kuşkonmazın yetiştiği toprak türleri killi ve alkali topraklardan oluşur. Bu toprakların ise mineral değeri diğer topraklara nazaran daha yüksektir. Hal böyle olunca insan sağlığına sağladığı katkıların yeri de oldukça önemlidir. Kuşkonmazı diğer yeşil yapraklı bitkilerden ayıran bir diğer özelliği ise protein acısından son derece zengin olmasının yanında, karbonhidrat bakımından düşük olmasıdır. Bu durum ise vücut sağlığı yönünden biraz daha iyi bir durumdur. Kuşkonmaz, potasyum ve folat gibi içerikleri bakımından şahane bir özelliğe sahiptir. Yani vücudun ihtiyacı olan besinlerin büyük oranı bu bitkide mevcuttur. Dolayısı ile mutlaka her insanın bilmesi ve tüketmesi gereken besinlerin başında gelir.

   Kuşkonmazın Besin Değeri Nedir?

   Kuşkonmazın besin değeri, fazla olduğu için ve diğer bitkilere nazaran daha farklı mineraller içerdiği için pek çok bitki uzmanı tarafından tam not almıştır. İnsan vücudu için gerekli olan besinleri adeta bünyesinde depolar. Bu da bitkinin daha şifalı olduğunun bir göstergesidir. Özellikle demir ve potasyum açısından zengin olduğu için her yaştan insanın mutlaka düzenli bir şekilde tüketmesi önerilir. İşte kuşkonmazın besin değeri;

   • 100 gram kuşkonmazda yaklaşık olarak, 22 kcal kalori mevcuttur.
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Lif,
   • A ve c vitaminleri,
   • Demir,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • K vitamini,

   Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

   Kuşkonmaz başlı başına bir şifa kaynağıdır. Sadece vücutsal hastalıkları olan kişilerin değil sağlıklı olan kişilerin de bolca kuşkonmaz tüketmeleri önerilir. Bu sayede vücut sağlığının bütünlüğü büyük randa korunmuş olur ve vücudun savunma sistemi artmış olur. Ayrıca çok düşük bir kaloriye sahip olduğu için de mutlaka diyet yapanların beslenmesine eklemesi gereken bitkilerden biridir. Kuşkonmazın faydaları ise;

   • Kuşkonmaz folik asit bakımından zengindir.

   Folik asit bakımından zengin olan kuşkonmaz,  kansere  karşı koruyucu olduğunun ispatıdır. Özellikle kolon kanseri için adeta eşi benzeri bulunmaz bir nimettir. Dolayısı ile başta bayanların ve ilerleyen yaştaki herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Sadece kolon kanserine karşı değil, mide ve mesane kanserine karşı da büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle çağımızın korkulu rüyası haline gelen kanserden kendinizi koruyabilirsiniz.

   • Kuşkonmazın tok tutucu özelliği vardır.

   Lif bakımından zengin bir yapıda olmasının yanında midede geniş yer kaplamasından dolayı tok tutucu özelliği de vardır. İştahını kontrol altına alamayan ve sürekli yeme isteği duyan herkesin mutlaka günü bir öğününde kuşkonmaz tüketmesi önerilir. Bu sayede daha kolay  ve daha zahmetsiz bir diyet sürecine girmiş olursunuz.

   • Sindirim sistemi için en harika besinlerden biri de kuşkonmazdır.

   Sindirim sistemi yavaş çalışan sürekli tıkanıklık hissi yaşayan herkese kuşkonmaz tüketmeleri tavsiye edilir. Bu sayede pek çok sindirim sorunlarında etkili olacaktır. Özelikle bağırsak ve mide sorunları yaşayan herkese bolca kuşkonmaz tüketmeleri tavsiye edilir.

   • Kuşkonmaz içerdiği kalsiyumların etkisi ile kemik ağrılarını giderir.

   Kemiklerde yaşanan ağrıların büyük sebeplerinden biri kesinlikle kalsiyum eksiklikleridir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ve gelişme döneminde yaşanan kemik ağrıları için bolca kuşkonmaz tüketilmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak, çeşitli eklem rahatsızlıklarında ve romatizma gibi hastalıklarda da kuşkonmaz tüketilmesi gerekmektedir. Tüm bu sorunlara şifa olan kuşkonmazın en etkili olduğu sağlık sorunu ise eklemlerde oluşan iltihaplanma durumlarıdır. Yani doğal antibiyotik görevi gören kuşkonmaz ile eklem iltihaplarına çözüm bulabilirsiniz.

   • Kuşkonmaz detoks etkisi verir.

   İçerdiği c  vitamini sayesinde, yine antibiyotik özelliği ile ve doğal antioksidan özelliği ile vücudu her türlü atıktan temizlemeye fayda sağlar. Dolayısı ile dotosk yapacak olan kişilere mutlaka kuşkonmaz kullanmaları tavsiye edilir. Vücudun hemen her alanında detoks etkisi yaptığı için daha dinç ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Kuşkonmazın afrodizyak etkisi yüksektir.

   Cinsel sağlık sorunlarını ve cinsel isteksizliği kuşkonmaz ile giderebilirsiniz. Pek çok  bitkide olmayan afrodizyak etkisi kuşkonmazda mevcuttur. Ayrıca üreme fonksiyonlarının da daha fazla ilerlemesine yardımcı olur. Bu nedenle cinsel isteği olmayan kişilere kuşkonmaz tüketmeleri önerilir.

   • Hamile anne adayları için kuşkonmaz tüketilmesi önerilir.

   İçerdiği folat sayesinde hamilelerde ve anne karnındaki bebeklerde olumlu etkilere sahiptir.  Bebeğin kemik gelişimine katkı sağlarken bu dönemde anne adayında yaşanan kalsiyum eksikliklerinin de önüne geçer. Bunun dışında bebeğin beyin gelişimi için de mutlaka kuşkonmaz tüketimi yapılmalıdır.

   • Kuşkonmaz anne sütünün kalitesini ve miktarını artırır.

   Anne sütünün daha kaliteli ve bebek için daha verimli olmasını isteyen kişiler için kuşkonmaz tüketilmesi önerilir. Özellikle sütü gelmeyen veya çok duru süt çeşidine sahip olan kişiler bolca kuşkonmaz tüketmelidir. Bu sayede daha kaliteli ve daha besleyici süte kavuşabilirsiniz.

   • Kuşkonmaz düşük ve erken doğum riskini ortadan kaldırır.

   Bazı hamileliklerde yaşanan düşük ve erken doğum riskinin önüne geçmek adına mutlaka doğru gıdaların tüketilmesi gerekir. Burada erken doğum riskini ve düşük riskini minimuma indirecek olan kuşkonmaz tüketilmelidir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören kişilere daha çok kuşkonmaz tüketmeleri önerilmektedir.

   • Kuşkonmaz diyabet hastalığına karşı koruma sağlar.

   Diyabet pek çok kişinin ortak sorunlarından biridir. Hal böyle olunca doğru besinleri tüketerek diyabet seviyesini olması gereken seviyede tutabilirsiniz. Kandaki şeker miktarını dengeleyerek, daha verimli ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

   • Adet döneminde yaşanan ağrıları giderir.

   Adet dönemi kuşkonmaz sayesinde artık kadınların  kabusu olmaktan çıkacaktır. Çünkü kuşkonmaz ile adet döneminde  görülen sancılar en aza düşer. Ayrıca düzenli bir şekilde kuşkonmaz tüketmek adet düzensizliklerinin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

   • Kuşkonmaz probiyotik etkisi sağlar.

   Son dönemlerde uzmanların üzerinde en çok durduğu konuların başında probiyotik tüketimi gelir. Bu sayede bağırsaklarınız daha iyi çalışırken, sindirim sorunları da tamamen ortadan kalkacaktır. Dolayısı ile bağırsak sorunu yaşayan herkes mutlaka bol miktarda kuşkonmaz tüketmelidir.

   Kuşkonmazın Zararları Nelerdir?

   Kuşkonmaz tam anlamı ile bir vitamin deposudur.  Ayrıca herkesin sevebileceği bir lezzete sahip olması nedeni ile de çok sık tüketilmeye başlanmıştır. Ancak kuşkonmazın zararları dikkate alınmalıdır. Bu sayede daha bilinçli bir tüketim yapabilirsiniz. Kuşkonmazın en çok zarar verdiği konu alerjik reaksiyonlara neden olmasıdır. Yani bazı bünyelerde alerjilere neden olabilir.

   Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

   Kuşkonmaz, çorbalarda, yemeklerde ve çeşitli salatalarda kullanılarak tüketilebilir. Ayrıca sap kısımları taze olarak kullanıma uygundur. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kuşkonmaz tüketmek isterseniz, konservesini yaparak kış ayları da tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.