Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

   Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

   Kuşburnunun Faydaları Nelerdir? Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır Kuşburnu, dağlarda  yol kenarlarında ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Hafifi ekşi ve tatlı lezzete sahip olan kuşburnunu hemen herkes sever. Ancak içinde bulunan yapışkan tüyeler ve çekirdekleri bu meyveyi yedirmeyi zorlaştırıyor olabilir. Ama bu durumlar karşısında meyveyi tüketmeyi asla ihmal etmemeniz gerekir. Tarihin en eski dönemlerinden bu yana tıp alanında sıkça kullanımı yapılan kuşburnu, her açıdan insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Kuşburnunu bu kadar özel kılan ise doğada kendiliğinden yetişmesidir. Dolayısı ile ne genetiği ile oynanmıştır ne de çeşitli zirai ilaçlara tabi tutulmuştur. Bu durum ise insan sağlığı için çok önemlidir. Sizler için kuşburnu hakkında merak edilen tüm konuları bir araya getirdik. İşte bu şahane bitkinin insan sağlığına kattığı değerler…

   Kuşburnu Nedir?

   Kuşburnu, çalı  formunda bir bitkidir. Gülgiller ailesinin bir üyesi olan kuşburnu, yaban hayatında yetiştiği için toprağın ve güneşin tüm vitaminini ve minerallerini adeta bir mıknatıs gibi içine çekmiştir. Bu nedenle başta uzmanlar ve doktorlar çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaçlara ek olarak kuşburnunu tüketmeyi önermektedir. Kuşburnu ağacı ilk bahar mevsiminde tıpkı bir güle benzeyen küçük çiçekler açar. Yaz aylarında bu çiçeklerden yeşil renkli biraz sivri meyveler çıkmaya başlar. Sonbahar aylarında ise bu meyveler kırmızıya dönüşür. Meyvenin olgun hali yumuşaktır. Ancak içinde damağı yakan ve kaşındıran milyonlarca küçük tüyler yer alır. Tüylere ek olarak yine onlarca çekirdekte bitkinin içindedir. Bu nedenle taze olarak tüketilmesi hem çok zordur hem de çok zahmetlidir. Kuşburnu daha çok kurutularak tüketilir.

   Kuşburnunun Besin Değeri Nedir?

   Kuşburnu başta bol miktarda c vitamini içerir. C vitamini bol olması nedeni ile pek çok hastalığın tedavisinde baş rolde oynar. Üstelik kuşburnunun besin değeri sadece c vitamini ile sınırlı değildir.

   • Kalsiyum,
   • E vitamini,
   • Selenyum,
   • Demir,
   • B gurubu vitaminler,
   • Maganez,

   Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

   Kuşburnu insan sağlığında büyük bir öneme sahiptir. Kuşburnunun faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ancak sizler için insanların en çok şikayetçi oldukları konuları ele alacağız. Bu sayede vücut sağlınızı en iyi şekilde kuşburnu ile koruyabilirsiniz.

   • Kuşburnu eklem ağrıları ve iltihaplarına iyi gelir.

   İlerleyen yaşlarda görülen en büyük sorunlardan biri eklemlerde ağrılar ve iltihaplanma gibi durumlardır. Bu gibi sorunlarınızı ise kuşburnu çayı tüketerek geçirebilirsiniz. Eklem kıkırdaklarını koruma altına alan kuşburnu, aynı zamanda eklemlerde oluşan iltihaplanmanın da önüne geçer. Özellikle 60lı yaşları geçen kişilerin bolca kuşburnu tüketmesi önerilir.

   • Kuşburnu bölgesel yağ yakımında gözle görülür etkiye sahiptir.

   Kuşburnu üzerinde yapılan bir takım diyet çalışmaları sonucunda hızlı bir şekilde karın bölgesindeki yağların kısa sürede yakılmasına yardımcı olduğu gözlemlenilmiştir. Özellikle kuşburnu tabletleri bu konuda daha etkilidir. Günlük 100 gramlık kuşburnu tableti kullanımı yapan kişilerin 32 hafta ve 12 haftalık süreçlerde hedefledikleri bel inceliğine kavuşmuşlardır.

   • Kuşburnu içerdiği c vitaminleri sayesinde üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

   Kış mevsiminde görülen grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklarda kuşburnu çayı tüketimi yaparak, üst solunum yolu hastalıklarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca boğazda oluşan iltihapların da kısa sürede geçtiğine şahit olabilirsiniz. Bu bağlamda sade kuşburnu çayı tüketebileceğiniz gibi  ıhlamur gibi doğal çayların içine de birkaç adet kuşburnu ekleyebilirsiniz.

   • Kuşburnu kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

   Kuşburnu içermiş olduğu mineraller sayesinde kötü kolesterolün düşmesine katkı sağlar. Özellikle ilerleyen yaştaki kişilerin bolca kuşburnu çayı içmesi tavsiye edilir. Ayrıca damar içinin ve damar duvarlarının da temizlenmesine yardımcı olacaktır.

   • Kuşburnu harika bir şekilde şişlikleri giderir.

   Genelde karın bölgesinde, ellerde ve ayaklarda zaman zaman şişlikler meydana gelebilir. Bu gibi durumların en büyük etmeni ise ödem birikmesidir. Yani vücutta biriken ödemleri atmanın en kolay yolu ise kuşburnu çayı tüketmektir. Tam bir antioksidan deposu olan kuşburnu çayı ile tüm şişliklerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

   • Kuşburnu iltihap ve enfeksiyon giderme özelliğine sahiptir.

   Kuşburnu vücudun bazı bölgelerinde biriken, iltihaplar için kuşburnu tüketimi yapabilirsiniz. Özellikle eklemlerde biriken iltihaplar için kuşburnu harika bir şekilde iyileşme sürecini hızlandırır.

   • Kuşburnu kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Kuşburnu çayını sık ve düzenli bir şekilde tükettiğinizde kansere karşı koruma sağlar. Kanserin etkilerini azaltıp, kanser hastalığının yayılmasını önler. Özellikle mide kanserine ve kolon kanserine karşı daha büyük etkilere sahiptir. Dolayısı ile kanser riski ile karşı karşıya olan kişiler ve kanser tedavisi gören kişiler bolca kuşburnu tüketmelidir.

   • Kuşburnu diyabet hastaları için şifa kaynağıdır.

   Şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gereken doğal ürünlerden biri de kuşburnudur. Kuşburnu sayesinde kandaki şeker seviyenizi olması gereken düzeye getirebilirsiniz. Yüksek şeker sorunu olan kişiler için kuşburnu çayı ideal bir doğal alternatif olacaktır.

   • Kuşburnu kronik böbrek hastalıklarının iyileşmesine yardımcı oluyor.

   Kronik böbrek hastalarının mutlaka yararlanması gereken doğal bitkilerden biri de kuşburnudur. Kuşburnu sayesinde böbrek fonksiyonlarınızın daha düzgün çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle böbreklerde biriken kimyasalların, ilaç artıklarının ve taşların atılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle bolca kuşburnu tüketimi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ailesinde böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan kişilerin de aynı genetik hastalığa yakalanmaması adına düzenli bir şekilde kuşburnu tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Kuşburnu karaciğer hastalıklarının önüne geçer.

   Karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer hastalıklarının tedavisinde mutlaka kuşburnu tüketilmelidir. Kuşburnu, muhteşem bir şekilde karaciğerin temizlenip, detoks olmasına yardımcı olur. Bu da daha sağlıklı bir karaciğer anlamına gelecektir.

   • Kuşburnu bağırsakların daha yumuşak ve daha esnek olmasına yardımcı olur.

   Bağırsaklarında sorun yaşayan kişiler sıcak bir kuşburnu çayı içmelidir. Kuşburnu çayı içen kişiler anında bağırsakların daha sağlıklı çalıştığına şahit olacaktır. Ayrıca kronik bir şekilde kabızlık sorunu yaşayan kişiler d e kuşburnu çayı veya kuşburnu marmeladı tüketebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir bağırsak ve sindirime kavuşabilirler.

   • Kuşburnu hemoroid hastalığını tedavi eder.

   Bilindiği üzere hemeoroid hastalığı pek çok kişide sıklıkla görülen bir sorundur. Eğer hemoroid sorunlarınız varsa kesinlikle kuşburnu kullanmanız tavsiye edilir. Ancak bu konuda kuşburnu çayı değil de kuşburnu marmeladı tüketmeniz daha önemlidir. Çünkü kuşburnunun içinde bulunan minik tüyler hemoroid memelerinin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Günlük bir porsiyon kuşburnu marmeladı tükettiğinizde hem kabızlık sorunlarınızın ortadan kalkmasını sağlayabilir hem de kanlı basur sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

   • Kuşburnu sivilce ve akne gibi cilt problemleri ile savaşır.

   Cildinde sivilce ve özellikle akne sorunu olan kişiler için daha çok karaciğer sorunlarının olduğunu söylemek doğru olur. Bu gibi durumlarda ise bolca kuşburnu tüketmek gerekir. Kuşburnu hem karaciğerin temizlenmesine katkı sağlarken, hem de deri altında biriken kirli ve yağlı bezelerin cilt üzerinden kısa sürede atılmasına yardımcı olur. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan akne ve sivilce sorunları için günlük bir fincan kuşburnu çayı tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Kuşburnu regl dönemlerindeki ağrı ve krampları azaltır.

   Kadınlar regl dönemlerinde karın ağrıları, kasılma ve kramp gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Eğer sizde de bu türlü sorunlar varsa adet dönemine 15 gün kala kuşburnu çayı tüketebilirsiniz. Bu durum sadece ağrılarını hafifletmekle kalmayıp, aynı zamanda yumurtalık ve idrar yolu enfeksiyonlarını da önleyecektir.

   Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

   Kuşburnu çayı ile pek çok hastalığınızın tedavisini doğal olarak yapabilirsiniz. Ancak burada kuşburnu çayı nasıl yapılır? Sorusu önemli bir detaydır. Çünkü yanlış yapılan veya su içinde çok fazla kaynatılan kuşburnu içindeki vitamin ve minerallerin kaybolmasına neden olacaktır.

   • Kuşburnu çayını yapmak için ilk olarak, kuşburnu kurusunu sıcak su ile yıkamanız gerekir.
   • Kaynamakta olan suyun içine yaklaşık olarak bir avuç kadar kuşburnu ilave edilir.
   • Birkaç dakika kadar daha kaynattıktan sonra ocağın üzerinden alabilirsiniz.
   • İçine bal ilave ederek tüketmeniz doğru olacaktır.

   Kuşburnunun Zararları

   Kuşburnu dikkatli bir şekilde tüketildiğinde her hangi bir şekilde kişilere zarar vermeyecektir. Ancak fazla tüketiminden doğan bir takım etkileri de meydana gelebilir. Bunlar ise kabızlık, yoğun c vitamini kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan böbrek taşı ve alerjik reaksiyonlardır. Kuşburnunun zararları bunlarla sınırlıdır. Ancak kronik hastalığı olan kişiler ve hamile bayanlar mutlaka doktor kontrolünde tüketmeye özen göstermelidir.

   Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

   Kuşburnu, çeşitli şekillerde tüketime uygun bir doğal üründür.  Kendi istekleriniz doğrultusunda tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

   Taze olarak; kuşburnu yumuşak bir yapıdadır. Hafif ekşi tada sahip olan kuşburnunu taze olarak ta tüketebilirsiniz. Ancak taze olarak tüketmek biraz zor olacağı için çok fazla taze bir şekilde tüketilmez.

   Bitki çayı olarak; kuşburnunun en çok tüketimi yapılan çeşidi ise kuşburnu çayıdır. Kuşburnunu sıcak suda demleyip, tüketebilirsiniz.

   Kuşburnu marmeladı; kuşburnunu kaynatıp, marmelat haline getirip tüketmeniz de mümkündür. İçine şeker ilave etmediğiniz sürece oldukça faydasını görebilirsiniz.

   Tablet olarak; kuşburnunu eğer bölgesel zayıflamada kullanacaksanız, o halde kuşburnu tabletini tercih etmeniz gerekir. Bu sayede hedeflediğiniz inceliğe en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.