Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir

   01.05.2022
   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir

   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları arasında kanser hastalığını önlemek, kolesterolü dengelemek, romatoid artrit semptomlarını hafifletmek ve diyabeti kontrol altında tutmak bulunur. Ayrıca kuşburnu çekirdeği yağı, cildi onarır, sivilce ile savaşır, cildi doğal olarak aydınlatır ve saçın onarılmasını sağlar.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir?

   Kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnunun çekirdeklerinden presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağ türüdür. Kuşburnu çekirdeğinin oldukça sert olması yağ elde edilmesini oldukça zorlaştırır. Bu yağ, yüksek oranda A, C, E vitaminleriyle beraber Omega 3 ile 6 içerir. Ayrıca bu yağ içeriğinde retinol, çeşitli yağ asitleri, antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikler barındırır.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

   Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları yakın dönemde yapılan araştırmalarla daha belirgin bir hale gelmiştir. Özellikle cilt ve saç üzerindeki etkisi bu yağı oldukça popüler bir hale getirmiştir. Şimdi kuşburnu yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kanser Ve Diğer Olası Kronik Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

   Son dönemde yapılan bir çalışmada bu yağın, özellikle meme kanseri hücrelerinin gelişmesini etkili bir şekilde azalttığı (%47 oranında) kanıtlanmıştır. Bu yağ ayrıca, beyinde oluşan kanser hücrelerinin üreme eğilimini de önler. Bu yağda kanser engelleyici önemli bir antienflamatuar etki vardır. Kuşburnu çekirdeği yağındaki fenoller, askorbik asit (C vitamini), tanenler, beta-karoten ve pektin gibi bazı önemli biyoaktif bileşikler içerir. Bu bileşiklerin tümü kansere sebep olan oksidatif stresi yüksek oranda azaltmaya yardımcı olur. Tüm bunlarla beraber bu yağ, bazı tümör ajanlarının yayılmasını yavaşlattığı bilinen karotenoidler ismi verilen bir başka aktif bileşik de içerir.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kolesterol Seviyelerini Dengeler

   Kuşburnu çekirdeği yağının düzenli kullanımı, kolesterol seviyelerini dengeler. Düzenli olarak bu yağın kullanılması toplam kan kolesterol seviyelerinde %5-6 oranında düşüş meydana getirir. Bu düşüş kalp krizi riskini de %21 oranında azaltabilir.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Önemli Vitaminler Sunar

   Kuşburnu çekirdeği yağı özellikle de C vitamini ile doludur. C vitamininin en etkili faydalarından biri vücuttaki kollajen üretimini potansiyel bir şekilde uyarmasıdır. Kollajen, vücut üzerindeki bağ dokusunu meydana getiren çok önemli bir proteindir. C vitamini ayrıca olası iltihapları hızlı bir şekilde tedavi eder, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan damarlarının onarılmasına yardımcı olur.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Romatoid Artriti Önlemeye Yardımcı Olur

   2019 yılında yapılan bir araştırmada kuşburnu çekirdeği yağı kullanan kişiler, romatoid artrit semptomlarında büyük iyileşmeler göstermiştir. 2018 yılında yapılan bir başka araştırmada ise bu yağın, eklem, kalça ve dizlerde meydana gelen ağrıyı %46 oranında azaltmıştır.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Yönetebilir

   Kesin olmayan bazı çalışmalara göre düzenli olarak belirli miktar kuşburnu çekirdeği yağının kullanımının, kan şekeri düzeyini düşürebildiğini ve şeker hastalığı tedavisine de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmalar yakın dönemde kanıtlanabilir nitelikte tekrar edilecektir. Kanıtlanabilir nitelikte yapılacak olan çalışmalar ile bu yağın şeker hastalığı üzerindeki etkisi kesinlik kazanacaktır.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

   Yapılan klinik bir çalışmada bu yağın, kardiyovasküler sorunların oluşma riskini çok önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Bu yağda bulunan antioksidanlar ve flavonoidler de vücudu, olası kalp krizlerine karşı korur.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı İltihabı Tedavi Eder

   Düzenli bir şekilde bu yağın tüketilmesi, karaciğer aracılığıyla üretilen ve iltihaplanma faktörlerindeki artışla birlikte konsantrasyonda da yüksek oranda artış gösteren önemli bir madde olan C-reaktif protein düzeylerini azaltabilir. Ayrıca bu yağın antienflamatuar özellikleri, kıkırdaklardaki erozyonunun önlenmesine de yardımcı olur.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sindirime Yardımcı Olur

   Kuşburnu çekirdeği yağı, mide ağrısının etkili bir şekilde önlenmesine ve diğer olası sindirim problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kan Basıncını Düzenler

   Kuşburnu çekirdeği yağının tüketimi, kan basıncı düzeylerinde önemli oranda düşüşlere sebep olabilir.  Bu yağın düzenli tüketimi kan basıncını düzenleyecektir.

   kuşburnu çekirdeği yağının faydaları

   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Bu yağda bulunan vitaminler, serbest radikalleri engellemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev görmektedir. Bu yağdaki linoleik, oleik ve gama linoleik asitler gibi temel yağ asitleri cilt aracılığıyla kolay bir şekilde emilir ve sonucunda prostaglandinlere dönüştürülür. Bu önemli bileşikler, hücre zarlarının ve dokuların hızlı bir şekilde yenilenmesinde rol oynarlar. Bu önemli yağ, aynı zamanda cildin, genel sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır ve erken yaşlanma belirtilerini oldukça geciktirir. Şimdi kuşburnu çekirdeği yağının cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce Ve Akne Savaşır

   Sivilce ve akne, sağlıklı bir şekilde beslenmemiş bir cildin önemli göstergesi olabilir. Yeterli düzeyde beslenmemiş cilt, aynı zamanda sivilceye yol açabilecek fazla yağ salgılamaya başlar.  Kuşburnu çekirdeği yağı, cildi, ana besinlerle güçlendirir ve genel olarak çok güçlü olan besin maddeleri içerir.  Ayrıca bu yağ, gözeneklerin onarılmasına yardımcı olur (bu yağ komojenik özellikler taşımaz değildir) ve sivilceleri tamamen önler.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Yaşlanma Karşıtı (Anti Aging) Özellikler Sunar

   Bu yağda bulunan A ve C vitaminleri, kollajenin üretimini uyarır ve anti aging özellikler sunar. Ciltteki kırışıklıkları (özellikle de göz etrafında) azaltır ve ince çizgileri yumuşatır. Bu yağ ayrıca, cildin gençleşmesine yardımcı olan likopen içerir.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Hiperpigmentasyonun Azalmasına Yardımcı Olur

   Hiperpigmentasyon, fazla üretilen melaninin, cilt üzerinde leke oluşturduğunda meydana gelir. Bu durum güneşe çok fazla maruz kalma, gebelik, menopoz ve doğum kontrol haplarının kullanılması gibi etkenlerden dolayı ortaya çıkabilir.  Kuşburnu çekirdeği yağı, A vitamini bakımından oldukça zengindir. A vitamini ise retinoidler de dâhil olmak üzere farklı tür gıda bileşiklerinden oluşmaktadır. Retinoidler, hiperpigmentasyonu azaltma kabiliyetleriyle bilinir. Kuşburnu çekirdeği yağı ayrıca, hem beta karoten hem de likopen içerir. Bu maddeler cildin dokusunu onarır.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Çeşitli Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

   Kuşburnu çekirdeği yağı, egzama probleminin sebep olduğu ağrı ve iltihabı tedavi etmeye yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağda bulunan A ve C vitaminleri de elastini uyararak cildin elastikiyetini tekrardan kazandırır.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kirpikleri Geliştirir

   Kuşburnu çekirdeği yağı, kirpiklerin canlı ve dolgun görünmesini sağlar. Bunun için bir pamuğa birkaç damla yağ damlatılır ve göze temas ettirmeden kirpiklere uygulanabilir.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Cilt Çatlamasını Azaltır

   Ciltteki elastin ve kollajen üretimi yavaşladığında ve yara izleri meydana geldiğinde cilt üzerinde derin çatlaklar oluşur. Kuşburnu çekirdeği yağı, cilt tarafından kolay bir şekilde emilir. Bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri kollajen ve elastin üretimini uyarır. Bu yağ ayrıca, epidermisi tamamen yumuşatır ve doğal bir şekilde nemlendirir. Yağdaki asitler, prostaglandinlere dönüşerek ciltteki rejeneratif güçleri hızlı bir şekilde harekete geçirir. Bu durum da ciltteki çatlak izlerini son derece azaltır. Bunun için problemli olan alanlara birkaç damla kuşburnu çekirdeği yağı sürebilirsiniz. Bu uygulama ayrıca gebelik döneminde meydana gelen hiperpigmentasyon olarak da bilinen melazmanın tedavisine de yardımcı olacaktır.

   • Kuşburnu Çekirdeği Yağı Tırnak Sağlığını Geliştirir

   Kuşburnu çekirdeği yağı, tırnak için de etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yağ, tırnakları güçlendirir ve kolay bir şekilde kırılmalarını önler. Yağda bulunan yağ asitleri tırnak sağlığını geliştirir. Bu özellikler için haftada 1-2 defa tırnaklarınıza bu yağı masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

   Kuşburnu çekirdeği yağı, harika bir esansiyel yağ asidi kaynağı olduğundan dolayı zarar görmüş, yıpranmış saç foliküllerini ve saç derisi dokularını onarır. Bu durum saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını da sağlar. Bu yağ ayrıca, saçları doğal bir şekilde nemlendirir ve kurumayı tamamen önler. Bu yağda bulunan antibakteriyel özelliklerden dolayı bu yağ, saç toniği olarak da kullanılabilir. Tüm bunlarla beraber bu yağın antienflamatuar özellikleri, saç derisi sağlığını iyileştirir.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Evde Nasıl Yapılır

   Kuşburnu çekirdeği yağı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler ve cilde canlılık verir. İçerisinde bulunan E vitamini cildi gençleştirici etkisi olduğundan pek çok kişi kuşburnu çekirdeği yağı evde nasıl yapılır sorusunu çok sık sormaktadır.

   Kuşburnu çekirdeği yağı soğuk sıkım yöntemi ile elde edildiğinde bu yağı evde yapmanız mümkün değildir.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

   Kuşburnu çekirdeği yağı kullanımı oldukça basit olan yağlardan biridir. Cilde sürüldüğünde hızlıca emilen bu yağı cilde masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Yaşlanma etkilerini geciktiren ve cildi canlandıran bu yağı cildinize düzenli olarak sürebilirsiniz. Ayrıca bu yağı kullandığınız nemlendirici kremlere ekleyip kullanmanız

   Kuşburnu çekirdeği yağını direk saçınıza banyodan yarım saat önce sürüp saçlarınız durulamanız yeterlidir. Ayrıca bu yağı kullandığınız şampuana ekleyip saçlarınıza uygulamanızda mümkün.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

   Kuşburnu çekirdeği yağı göz altına ve göz çevresine sürebileceğiniz yağlardan biridir. Göz altı kırışıklıklarını önlemek için göz çevresine bakım yapmak için çok az miktarda sürüp hafif baskı yaparak yedirmeniz yeterlidir.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce İzleri İçin Etkili Mi

   Düzenli olarak bu yağı kullandığınızda sivilce izlerine yok eden kuşburnu çekirdeği yağı sivilce izlerine yok etmede çok etkilidir.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Tüylenme Yapar Mı

   Kuşburnu çekirdeği yağı düzenli olarak kullanmak tüylenmeye neden olmaz.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür Mü

   Kuşburnu çekirdeği yağını yüze sürmek yada yüzde kullanmanın her hangi bir zararı yada yan etkisi yoktur bu yağı aşırıya kaçmadan yüzüne sürebilirsiniz. Masaj yolu ile yüzünüze sürüp emilmesi için masaj yapmanız yeterlidir.

   Kuşburnu Çekirdeği Yağının Zararları

   Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde aşırı kullanıldığında ve cildi alerjiye yatkın olanlarda yan etkileri daha hızlı görülür. Bilinen yan etkileri, ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntı olarak bilinmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Bedava İnternet Begonya Maddi Yardım