Kuruyemiş Nasıl Saklanır

   24.09.2021
   Kuruyemiş Nasıl Saklanır

   “Kuruyemiş nasıl saklanır?” sorusu birçok kişinin sorduğu soruların başında gelir. Kuruyemiş kavanozda veya kavanozun dışında saklanabilir. Eğer kuruyemişler kavanozda saklanırsa, tazeliğini daha uzun süre koruyabilir. Üstelik bu tarz yiyecekler, bir kavanoza koyulunca daha rahat şekilde tüketilebilir. Bu tarz ürünler, mutlaka hava almayan sıkı bir kapta saklanmalıdır. Böylelikle ideal nem oranları rahatlıkla sabit tutulabilir. Buzdolabı poşetleri bile bu tarz besinleri saklamak için kullanılabilir.

   Kuruyemiş Nasıl Muhafaza Edilir?

   Bu tarz besinlerin kalitesini korumak için onları soğan ve benzeri sebzelerden uzak tutmak gerekir. Soğan ve benzeri gıda maddeleri, etrafında bulunan gıdalara kokularını çok rahat bir şekilde verir. Kabuklu kuruyemişler, 3 ay boyunca oda sıcaklığında tazeliğini koruyabilir. Öte yandan kabuklu ve kabuksuz kuruyemişler, buzdolabında 6 ay boyunca taze kalır. Üstelik fındık fıstık gibi gıdaların buzlukta taze kalma süresi bir yıldan da uzundur. Kuruyemişleri buzdolabında saklamak suretiyle kuruyemişlerin içerisindeki yağın daha geç bozulması da sağlanabilir. Buzdolabına veya kilere fındık, fıstık ve badem gibi gıdaları koyarken, onların saklandığı kavanozun üzerine tarih de yazılmalıdır. Böylelikle hangi kavanozun önce tüketilmesi gerektiği rahatlıkla anlaşılabilir.

   Öte yandan fındık fıstık ve benzeri gıdalar, oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığı görmeyen yerlerde de rahatlıkla saklanabilir. Üstelik birçok dükkan, kuruyemişleri bu şekilde saklamayı tercih eder. Ayrıca bütün, çiğ ve çekirdek formunda olan ürünler, daha uzun süre taze kalabilir. Bu durumun temel sebebi, bu tarz gıdaların işlem gördüğünde yağını salması ve böylelikle daha çabuk bozulmasıdır. Tuzlanmamış kuruyemişler, tuzlanmış kuruyemişlere göre daha uzun süre dayanır. Benzeri gıda maddelerinin aksine kestanenin raf ömrü uzun değildir ve bu nedenle dondurularak saklanmalıdır. Fıstık ve ceviz gibi gıda maddeleri, bozulmaya daha yatkın kuruyemişler olarak bilinir. Bu nedenle bu tarz besinleri, buzdolabında saklamak daha iyi olur. Kaju ve badem ise kuruyemişler arasında en dirençlileri olarak bilinir. Bu tarz kuruyemişleri, güneş almayan ve serin bir ortamda rahatlıkla saklamak mümkündür.

   Kuruyemişin Bayatladığı Nasıl Anlaşılır?

   Kuruyemişlerin saklandığı kavanozlardan biri açıldığında o kavanozdan oje veya boya kokusu alınıyorsa o gıda maddesi bayatlamış demektir. Ürünün bozulduğu koklayarak anlaşılamıyorsa tadına bakarak da o besinin bozulup bozulmadığı anlaşılabilir. Bozulmuş kuruyemişin tadı ekşi veya acı olur. Ağza ekşi veya acı bir tat geliyorsa, o ürün derhal dökülmelidir. Öte yandan nemlenmiş kuruyemişler de bozulmuş ya da bozulmaya oldukça yakındır.

   Bayat Kuruyemiş Nasıl Değerlendirilir?

   Bayat kuruyemiş çeşitleri, fırına atılıp 350 derecede 10 dakikalığına pişirildiğinde tadını geri kazanır. Acımış ürünlerin tekrar değerlendirilmesi mümkün değildir. Kuruyemişin içerisindeki yağ, bir kere bozulduğunda bunun geri dönüşü yoktur. Öte yandan yazı içerisinde verilen saklama tavsiyelerine uyulduğu takdirde bu konuda endişelenmek gerekmez. Ayrıca bayatlamış kuruyemişleri geri kazanmak için tavada bir süre pişirmek de iyi bir seçenektir. Üstelik fındık fıstık gibi gıda maddelerinin üzerine bir parça yağ, tuz, baharat ve tatlandırıcı eklendiğinde harika atıştırmalıklar elde edilebilir.

   Önceden ısıtılan büyük bir tavaya koyulan kuruyemişleri 5 dakika boyunca veya renk kazanana kadar pişirmek yeterli olur. Bu noktada ürünler, olduğu gibi servis edilebilir veya kuruyemişlerin üzerine baharat da eklenebilir. Kuruyemişlere bir parça tuz eklemek yeterliyken kırmızı biber, kimyon ve karabiber gibi baharatlar da koyulabilir. Eğer tatlı bir lezzet aranıyorsa, pişirilen kuruyemişlerin üzerine bir parça bal veya akağaç şurubu da dökülebilir. Balı ya da akağaç şurubunu kuruyemişlerin üzerine döktükten sonra kuruyemişlerin üzerinde baloncukların görülmesi ve ürünlerin karamelize olması yeterlidir. Bu aşamadan sonra kuruyemişleri tavadan alıp gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz. Uygun fiyatlı kuruyemiş çeşitlerini meraklilar.com.tr aracılığıyla online olarak satın alabilirsiniz.

   COMMENTS

   No comments yet, be the first by filling the form.

   Yardım Başvurusu Bedava İnternet Begonya