Kuru Üzümün Faydaları ve Zararları

   04.05.2020
   Kuru Üzümün Faydaları ve Zararları

   Kuru Üzümün Faydaları ve Zararları Kek yapımında sıklıkla kullandığımız, hoşaf yapımında tercih edilen kuru üzüm; aynı zamanda çiğ haliyle kuruyemiş niyetine tükettiğimiz, son derece lezzetli bir besin olma özelliği taşıyor.

   Ülkemiz tarafından sıklıkla diğer ülkelere ihraç edilen, ülkemizin yanı sıra diğer ülkelerde de beğeni ile tüketilen kuru üzüm; sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

   Köpeklerde böbrek yetmezliğine yol açan bu yüzden asla köpeklere verilmemesi gereken bu besin; içerisindeki vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, vücudumuzu toksinlerden arındırıyor.

   Besin değeri oldukça fazla olan kuru üzüm; kendi içerisinde sarı, siyah vb. farklı çeşitlere ayrılsa da düzenli tüketildiğinde sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

   Bu yazımızda kısaca kuru üzümün faydaları nelerdir? Kuru üzüm zayıflatır mı? vb. bu besine dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

   İşte, bu lezzetli atıştırmalığa dair bilmeniz gereken detaylar:

   Siyah Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

   Gerek siyah gerekse sarı kuru üzüm; bol miktarda A, B6, C ve D vitaminleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum mineralleri ve kobalamin içeriyor.

   Siyah kuru üzümün en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Kalp ve damar sağlığını koruyor

   Kuru üzümün düzenli tüketimi; kandaki nitrik osit miktarını yükseltiyor. Nitrik osit; kandaki katılaşma ve pıhtılaşmayı önleyip, kan pıhtılaşmasına bağlı damar tıkanıklığı riskini azaltıyor.

   Damarlarda kan ve kolesterol birikimine engel olan kuru üzüm; kalp krizi, ani inme ve felç riskini büyük oranda azaltıyor.

   Yüksek kötü kolesterol seviyelerini düşürüp, dengelediğinden kolesterol hastalarına bol miktarda kuru üzüm tüketmeleri ya da kuru üzüm suyu içmeleri uzmanlarca tavsiye ediliyor.

   • Bağışıklığı güçlendiriyor

   İçeriğindeki bakır, magnezyum, C ve D vitaminleri ile vücut direncini yükseltip, vücut hücrelerinin serbest radikallerin etkilerine maruz kalmalarına ve zamanla mutasyona uğrayıp, kanser hücrelerine dönüşmelerine engel oluyor.

   Üst solunum yolu enfeksiyonları için birebir olan kuru üzüm; bakteri, mikrop ve virüslerden kaynaklanan solunum yolu rahatsızlıklarına karşı koruma sunuyor.

   Grip, nezle, soğuk algınlığı vb. hastalıkların semptomlarını iyileştiriyor.

   Tümörlü hücreleri küçültüp, bu hücrelerin diğer organlara sıçramasını yani kanserin bir diğer sonraki evreye geçmesini önlüyor.

   • Kas ve kemik gelişimini destekliyor

   Gençler ve çocuklar tarafından tüketildiğinde kas ve kemik gelişimini destekleyen kuru üzüm; osteoporoz riskini azaltıyor.

   Yaşlanmayla birlikte kas ve kemiklerdeki hasarı, yıpranmayı önlüyor. Kas ve kemik yoğunluğunu koruyup, kas ve eklem ağrılarını hafifletiyor.

   Vücut kaslarını gevşetip, kas kramplarına oldukça iyi geliyor.

   Daha sağlam ve güçlü kaslara sahip olmak, romatizmal hastalıklara yakalanma olasılığınızı azaltmak adına düzenli bir şekilde günde bir avuç kuru üzüm tüketebilirsiniz.

   • Enerji veriyor

   Kuru üzümün faydaları arasında kişiye enerji vermesi, yorgunluğa,  bitkinliğe ve halsizliğe iyi gelmesi de bulunuyor.

   Özellikle içeriğindeki B vitaminleri sayesinde beyin sağlığını güçlendirip, odaklanamama ve unutkanlığı çözüme kavuşturuyor.

   Erken saatlerde tüketildiğinde kişinin işteki ya da okul hayatındaki verimini arttırıyor.

   Beyni güçlendirirken, sinir hücrelerindeki hasarı onardığından, kişinin Alzheimer ve Parkinson vb. rahatsızlıklara yakalanmasına engel oluyor.

   Akşam saatlerinde bir avuç kuru üzüm tükettiğinizde günlük yorgunluğu üzerinizden atabilir, kaslarınızı gevşetebilir, hem ruhsal hem fiziksel açıdan kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

   • Metabolizmayı hızlandırıyor

   Düzenli kuru üzüm tüketimi, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kişide uzun süreli tokluk hissi yaratıyor.

   Böylelikle kişinin gün içerisinde farklı lezzetlere yönelmesini ve iştahının artmasını önlüyor.

   Sindirim sistemi sağlığını iyileştirip, bağırsakları aktif hale getiren kuru üzüm; daha rahat kilo verebilmenizi sağlıyor.

   Diyet listenize bir avuç kuru üzüm eklediğinizde metabolizmanızı hızlandırabilir, bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

   • Vücudu toksinlerden arındırıyor

   Detoks etkisi gösteren kuru üzüm suyu; mideyi, bağırsakları, hatta yemek borusunu toksinlerden ve zararlı maddelerden arındırıyor.

   Sağlığımıza zarar veren, pek çok ciddi hastalığa adeta davetiye çıkaran bu toksik maddeleri dışkı ya da idrar yoluyla vücudumuzdan dışarı atabilmemizi sağlıyor.

   İdrar yolu iltihaplanmalarına iyi gelen üzüm suyu, karaciğer yağlanmasına da oldukça iyi geliyor. Karaciğer sağlığını koruyup, karaciğerde yağlanma, karaciğer yetmezliği, siroz vb. hastalıkların oluşum riskini düşürüyor.

   • Tip2 diyabetle mücadele ediyor

   Günde yalnızca 21 kuru üzümle hazırlanan kuru üzüm suyu, kandaki trigliserit değerlerini düşürüp, trigliseriti dengeliyor.

   Şeker hastalığı ile mücadele etmenin yanı sıra kişide obezite gelişimini de önlüyor.

   • Ağız ve diş sağlığını koruyor

   Özellikle sarı üzümün faydaları arasında anti-inflamatuar özelliği ile ağız içindeki yaraları iyileştirmesi, aftlara iyi gelmesi bulunuyor.

   Ağzı bakteri ve mikroplardan arındıran siyah ve sarı kuru üzüm; diş minesini ve diş etlerini güçlendirip, dişte plak oluşumu ile savaşıyor.

   • Yüksek tansiyonu düşürüp, dengeliyor

   Her besinde yer almayan, kuru üzümde bol miktarda bulunan bakır minerali; kan basıncını dengelediğinden yüksek tansiyonu düşürüyor.

   • Göz sağlığını koruyor

   Bileşenlerindeki A vitamini ile göz hastalıklarına özellikle gözde katarakt oluşumuna engel oluyor.

   Gece görüşünü iyileştirip, gözün vitamin değerlerini arttırıyor. Göz kuruluğuna, göz kaşıntısına ve kuruluğa bağlı göz yaşarmasına iyi geliyor.

   • Vücut kaşıntılarının şiddetini hafifletiyor

   Ağrı kesici etkisi ile bilinen kuru üzümün tüketimi, alerjiye ya da strese bağlı ciltte görülen kaşıntıları dindiriyor.

   Sedef, egzama, mantar vb. hastalıklardan kaynaklanan kaşıntılarla mücadele aşamasında günde bir avuç kuru üzüm tüketebilirsiniz.

   Kuru Üzüm Kan Yapar mı?

   Kuru üzüm ve kuru üzüm suyu tüketimi; kan yapıcı etkisi ile de biliniyor. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eden demir minerali açısından zengin olduğundan özellikle demir anemisini önlemede son derece işe yarıyor.

   Düzenli tüketim, kanın bol miktarda oksijen taşımasına yardımcı oluyor.

   Kansızlık şikayetinizden kuru üzüm suyu içerek kısa sürede kurtulabilmeniz mümkün!

   Siyah Kuru Üzüm Adet Söktürücü mü?

   En önemli adet söktürücü besinlerden biri olan kuru üzüm, kadınlardaki adet düzensizliğine iyi geliyor.

   Adetin zamanında gelmesine yardımcı olmanın dışında yumurtalık sağlığını gözetip, yumurtalıklarda kist ve miyom oluşumunu önlüyor.

   Adet gecikmelerinden muzdaripseniz, tedaviye ek olarak bol bol kuru üzüm tüketebilirsiniz.

    Siyah Kuru Üzümün Cinselliğe Faydası:

   Uzmanlar, siyah kuru üzüm tüketiminin cinsel isteği ve arzuyu arttırdığının, adeta doğal bir afrodizyak etki gösterdiğinin altını çiziyor.

   Erkekler tarafından tüketildiğinde erken boşalma, sertleşememe vb. sorunları çözüyor. Kan akışını hızlandırdığından peniste de kan akışını hızlandırıp, sertleşememe problemini çözüme kavuşturuyor.

   Kadınların yumurtalık sağlığı için faydalı olan kuru üzüm, kadınlarda da cinsel isteği yükseltiyor.

   Çiftlerin cinselliğe olan ilgisini arttırdığından daha iyi ve aktif bir cinsel yaşama sahip olabilmelerini sağlıyor.

   Kuru Üzüm Zayıflatır mı?

   Gerek kuru üzüm gerekse suyu, metabolizmayı hızlandırıp, kişiyi tok tuttuğundan zayıflamanıza yardımcı oluyor.

   Lakin tüketimde aşırıya kaçmamanız, üzüm tüketimini günde 1 avuç ile sınırlandırmanız gerekiyor.

   Aynı zamanda zayıflamak için kalorisi yüksek besinlerin tüketiminden kaçınmalı, diyetinize uymalı ve bol bol egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz!

   Siyah Çekirdekli Kuru Üzümün Hamilelikte Faydaları:

   Hamileler tarafından tüketildiğinde bu dönemde görülen kabızlığa iyi gelen kuru üzüm, diğer hamilelik şikayetlerini de azaltıyor.

   Bu dönemdeki kas ve eklem ağrılarının şiddetini azaltmanın yanı sıra gebelerde sıklıkla görülen diş eti kanamalarına, ağız kokusuna ve dişte çürük oluşum riskine de iyi geliyor.

   İçeriğindeki B vitaminleri ile kansızlığı önlüyor. Lifli yapısı ile uzun süre tok tuttuğu için anne adaylarının aşırı kilo almasına engel oluyor.

   Bu süreçte görülen depresyonla, yorgunluk, halsizlik vb. ruhsal sıkıntılarla mücadele ediyor.

   Anne adayına enerji ve yaşam isteği veren kuru üzüm ve suyu; bebeğin de sağlıklı gelişimini destekliyor.

   Bileşenlerindeki demir, bakır ve D vitamini ile bebeğin kas ve kemik gelişimine katkıda bulunuyor.

   Ölü doğum, düşük, kusurlu doğum riskini azaltan kuru üzüm, bebeğin beyin gelişimine öncülük ediyor.

   Kuru Üzüm Zararları

   Kuru üzümün aşırı tüketimi, birtakım komplikasyonları beraberinde getirebiliyor. Özellikle şeker hastalarının tüketimde aşırıya kaçmamaları gerekiyor.

   Şeker hastalarının yanı sıra tansiyon hastalarının ve hamilelerin de tüketim esnasında dikkatli davranmaları gerekiyor.

   Düzenli bir şekilde ilaç kullanıyor, reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız; tüketimde aşırıya kaçmamaya sağlığınız açısından özen göstermelisiniz.

   Kuru Üzüm Suyu Nasıl Hazırlanır?

   Kuru üzüm suyu ile vücudunuzdan ödemi atabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve zayıflayabilirsiniz.

   Malzemeler:

   • 400 gram kadar kuru üzüm
   • 4 su bardağı dolusu su

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   • Kuru üzümleri güzelce yıkayın.
   • Suyu bir tencerede kaynatın.
   • Kuru üzümleri kaynatmakta olduğunuz suyun içine atın.
   • Karışım kaynadığında karışımı cam bir kavanoza aktarın.
   • Kuru üzüm suyunu bir gün dinlenmeye bırakın.
   • Ertesi gün karışımı süzüp, için.
   • Bir ayda 4 gün boyunca bu karışımı tükettiğiniz takdirde kısa sürede zayıflayabilirsiniz.
   • En iyi etkiyi görebilmek için kuru üzüm suyunu sabahları kahvaltıdan yaklaşık 30 dakika önce tüketmelisiniz.

   Şimdiden afiyet olsun.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet