Koyun Sütünün Faydaları

   13.05.2020
   Koyun Sütünün Faydaları

   Koyun Sütünün Faydaları Eşsiz tadı damaklarda kalan, hafif badem aromasında bir tada sahip koyun sütü; insanlar tarafından yüzyıllardır tüketilen, besleyici, vitamin ve mineral deposu bir süt olma özelliği taşıyor.

   İçerdiği yağ oranı keçi ve inek sütünden daha fazla olan koyun sütü; diğer sütlere göre daha fazla miktarda protein içeriyor.

   B13 vitamini açısından eşsiz bir kaynak olan, içerdiği bu vitamin sayesinde karaciğer sağlığını önemli ölçüde gözeten koyun sütünde aynı zamanda kanser karşıtı etkisi ile bilinen linoleik asit de yer alıyor.

   Bu yazımızda kısaca koyun sütünün faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, koyun sütünün hangi hastalıklardan koruduğuna değinmeye çalışacağız.

   İşte, bu lezzetli süte dair bilmeniz gereken detaylar:

   Koyun Sütü Faydaları Nelerdir?

   A, B13, C vitamini deposu olan, potasyum, kalsiyum, demir gibi kas-kemik gelişiminde rol alan mineralleri içeren koyun sütünün en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

   Yüksek oranda B13 vitamini içeren koyun sütü; bağışıklığımızı güçlendiriyor.

   Hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmanın yanı sıra antioksidan etkisi ile vücudumuzu serbest radikallerin yıpratıcı etkilerinden koruyor.

   Vücutta hasar gören hücreleri onarıp, genel sağlığımızı iyileştiriyor.

   • Kanserden koruyor

   Bol miktarda linoelik asit içeren koyun sütü; vücuttaki tümörlü hücrelerle olağanüstü bir şekilde mücadele ediyor.

   Tümör hücrelerinin büyümesini durdurup, kişiyi kanserden önemli ölçüde koruyor.

   • Kas ve kemik gelişimini destekliyor

   İnek sütüne nazaran daha fazla protein içeren bu süt; içeriğindeki protein, demir, kalsiyum, potasyum sayesinde kas ve kemik gelişimini destekliyor.

   Kasların kasılmasında ve gevşemesinde önemli rolü bulunan vitaminleri ile kas gerilmelerine ve kas kasılmalarına oldukça iyi geliyor.

   Kas-kemik ağrılarını hafifletmenin dışında kişiyi kemik erimesi, kemik kırılması vb. yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıklardan koruyor.

   Çocukların ve gençlerin sağlıklı ve dayanıklı bir iskelet sistemine sahip olabilmesine katkıda bulunuyor.

   • Dişleri güçlendiriyor

   Kas ve kemik gelişimini destekleyen koyun sütü, içeriğindeki mineraller sayesinde dişleri ve diş köklerini güçlendiriyor.

   Diş çürümesini önlemenin dışında antibakteriyel etkisi ile ağızda bakteri, mikrop ve plak oluşumunu önlüyor.

   • Kalp sağlığını koruyor

   İçeriğinde yoğun bir şekilde yağ bulunmasına rağmen tamamen sağlıklı yağlar içeren koyun sütü, kalp-damar sağlığını koruyor.

   Kolesterol değerlerinin olması gerektiği gibi seyretmesini sağladığından damarlarda yağ ve kolesterol birikimi dolayısıyla damar tıkanıklığı ve sertleşmesi riskini en aza indirgiyor.

   • Göz sağlığını gözetiyor

   A vitamini gibi göz sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamini içeren koyun sütünün faydaları arasında göz sağlığını gözetmek, göz bozukluklarına karşı kişiyi korumak da bulunuyor.

   Özellikle gözde katarakt oluşumunu önleyip, kişinin gece görüş yeteneğini arttırıyor.

   Kişiye daha net, sağlam ve keskin bir görüş sunuyor.

   • Tip2 diyabetten koruyor

   Koyun sütündeki A vitamini, kişiyi tip2 diyabete karşı da koruyor. Kandaki şeker miktarını dengelediğinden şekerin kontrol altında tutulmasına katkıda bulunuyor.

   • Metabolizmayı hızlandırıyor

   Son derece sağlıklı yağ asitleri içeren koyun sütü, metabolizmayı ve sindirimi hızlandırıyor. Tok tutucu özelliği sayesinde fazla kalori alımını önlüyor.

   Kabızlığı gideren koyun sütü, vitamin ve minerallerce zengin olduğundan kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına da yardımcı oluyor.

   Diyet listenize ara öğün olarak günlük bir bardak koyun sütü eklediğinizde hem vücudunuzun vitamin, mineral ihtiyacını karşılayabilir hem de daha uzun saatler boyunca tok hissedebilirsiniz.

   • Karaciğer sağlığına iyi geliyor

   B13 vitamini içerdiğinden karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiliyor.  Siroz, karaciğer yetmezliği, hepatit riskini azaltarak, karaciğerde kist ve tümör oluşumuna engel oluyor.

   • Cinsel performansı arttırıyor

   Koyun sütü; cinsel performansı arttırıp, erkeklerdeki erken boşalma, sertleşememe vb. cinsel sorunları çözüme kavuşturuyor.

   Erkeklerin yanı sıra kadınlarda da cinsel gücü ve isteği yükseltip, kişinin cinsel yaşamına hareket ve heyecan katıyor.

   Üreme sağlığında oldukça özel bir yeri bulunan A vitamini içerdiğinden sperm ve yumurtalıkların da kalitesini arttırıyor.

   • Cildi güzelleştiriyor

   A ve C vitamini gibi saç ve cilt sağlığını koruyan vitaminleri içeren koyun sütü, cildi gençleştiriyor. Yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde ciltteki ince kırışıklık ve çizgileri yok ediyor.

   Erken yaşlanma belirtileri ile savaşan bu lezzetli süt, cildi besliyor ve nemlendiriyor.

   Ciltte yeni hücre oluşumuna katkıda bulunduğundan gözenekleri derinlemesine temizliyor.

   Ciltte akne ve sivilce oluşumunu azaltmanın dışında kuru ciltlerdeki cilt kuruluğuna iyi geliyor.

   Pırıl pırıl, lekesiz ve pürüzsüz bir cilde kavuşmayı düşünüyorsanız; koyun sütüne beslenme programınızda mutlaka yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

   • Saçları gürleştiriyor

   Güçlü ve canlı saçlara sahip olabilmenizi sağlayan C vitamini deposu olan koyun sütü; gösterişli, parlak ve gür saçlara kavuşma hayalinizi gerçeğe dönüştürüyor.

   Kafa derisindeki gözenekleri açıp, saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor.

   Saçları besleyip, nemlendirmenin yanı sıra yıpranmış saçları onarıyor.

   Saçta kepek oluşumunu azaltan koyun sütü, saç dökülmesine engel olarak, yeni saç oluşumuna öncülük ediyor.

   Koyun Sütü Fiyatı 2020:

   Koyun sütü fiyatı; bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. Bazı bölgelerde litresi 6 TL’den satılan bu sütün fiyatı, bazı yerlerde ise litresi 10 TL’ye kadar çıkıyor.

   Koyun Sütü Nereden Alınır?

   Koyun sütünü semtinizdeki süt çiftliklerinden temin edebilirsiniz. Size yakın bir süt çiftliği yoksa bu sütü internetteki çiftliklerden temin edebilirsiniz.

   Ancak alışveriş yaptığınız siteyi seçerken son derece titiz davranmalı, güvenilir adreslerden taze süt satın almalısınız.

   Koyun Sütü Zararları:

   Koyun sütündeki yağ miktarının fazla olması, bu yağlar sağlıklı yağlar olsa dahi süt aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açabilir.

   Kişide mide bulantısı, kusma isteği, hazımsızlık vb. şikayetler görülebilir.

   Uzun vadede kolesterol yükselmesine, ciltte sivilcelenmeye, karaciğerde yağlanmaya,  damar tıkanıklığı vb. ölümcül sorunlara neden olabilir.

   Bu yüzden süt tüketiminde tıpkı diğer besinlerin tüketiminde olduğu gibi aşırıya kaçmamalısınız.

   Günde bir iki bardaktan daha fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

   Koyun sütüne karşı alerjiniz varsa herhangi bir ciddi yan etkiyle karşılaşmamak adına bu sütü tüketmemelisiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet